چقدر « بستنی » بخوریم؟

پلاس کیش 958x600 1 - چقدر « بستنی » بخوریم؟

چقدر « بستنی » بخوریم؟

بستنی کالری زیادی دارد و میزان چربی و قند آن هم کم نیست، بنابراین باید در مصرف آن به نکات زیر توجه داشت هوای گرم و عرق کردن فراوان و افت قند، ما را به سمت مصرف بستنی می‌کشاند. خوراکی خوشمزه‌ای که در رنگ‌ها و طعم های مختلف تهیه می‌شود اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا می‌توانیم به هر میزان که تمایل داشتیم بستنی بخوریم؟ در ادامه به نکاتی در این باره می پردازیم:

شرایط منحصر به فرد هر شخص

به طور کلی میزان مصرف بستنی تا حدی که برای سلامت مضر نباشد، برای هر فرد متفاوت است.میزان مصرف روزانه بستنی بستگی به رژیم غذایی و دریافت کالری از دیگر منابع غذایی دارد و از طرفی فعالیت هر فرد و میزان کالری سوزی او هم مهم است.

ارزش غذایی بستنی

بستنی از شیر ،شکر و دیگر افزودنی‌ها تهیه شده است، بنابراین به عنوان یک منبع خوب پروتئین، کلسیم، ویتامین 12 B، ریبوفلاوین و سایر ریز مغذی‌ها محسوب می‌شود. اگر یک لیوان شیر بین ٩٠ تا ١۵٠ کیلوکالری انرژی به بدن انسان برساند، همین میزان بستنی می تواند دو برابر کالری به بدن برساند.

مناسب کودکان و افراد لاغر

مصرف بستنی برای کودکان کم وزن یا افرادی که به دنبال افزایش وزن هستند، گزینه مناسبی است، اما افراد دیگر باید توجه داشته باشند که میزان کالری بالای بستنی می‌تواند باعث چاقی شود. از آن‌جا که بستنی چربی زیادی دارد مصرف آن به افرادی که بیماری قلبی و عروقی، چربی خون بالا و کبد چرب دارند توصیه نمی‌شود.

برنامه‌ریزی برای دیابتی‌ها

افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند نباید از خوردن بستنی محروم شوند بلکه با تنظیم دقیق برنامه غذایی توسط متخصص تغذیه می‌توانند از خوردن بستنی لذت ببرند.

مصرف بستنی در کودکان

کودکان تا سه سالگی فاقد آنزیم مسئول متابولیسم چربی که منجر به ساخت کلسترول می‌شود هستند، بنابراین والدین خیلی نگران مصرف زیاد بستنی توسط کودکان نباشند اما باید توجه داشته باشند بستنی قبل از وعده‌های غذایی مصرف نشود چرا که جلوی اشتهای کودک گرفته می‌شود.

افزودنی‌ها به بستنی

کاکائو، قهوه و شکلات که در برخی بستنی‌ها به آن اضافه می شود می تواند روی جذب مواد مغذی تاثیر منفی بگذارد. مواد نگه دارنده و رنگی موجود در بستنی‌ها می تواند باعث تشدید بیش‌فعالی کودکان شود. بنابراین بستنی‌های صنعتی که مواد افزودنی و نگه دارنده دارند، کمتر مصرف شود.

علت سردرد بعد از خوردن بستنی

یک متخصص تغذیه می گوید:«خوردن بستنی روی ترشح ناقل‌های عصبی تاثیر می‌گذارد و می‌تواند رگ‌های خونی را تنگ یا گشاد کند و همین دلیل ممکن است باعث بروز سردرد شود. دمای بستنی در ایجاد این سردردها خیلی تاثیرگذار است، بنابراین بهتر است افرادی که با این مشکل مواجه هستند، اجازه دهند بافت بستنی کمی نرم‌تر شود، سپس آن را مصرف کنند.»

بستنی و تنظیم وعده غذایی

بستنی از شیر پر چرب و خامه تهیه می شود و کالری آن بالاست بنابراین در وعده غذایی بعدی باید به اندازه یک قاشق مرباخوری چربی کم شود. همچنین بهتر است افراد پس از مصرف بستنی در وعده های غذایی خود میزان قند مصرفی را هم کاهش دهند.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت برنامه غذایی

دیدگاهتان را بنویسید