چه بیماری هایی در فصل تابستان شیوع بیشتری دارد؟

تعجب آور است که تعداد بیماری ها در فصل تابستان بیشتر از فصل زمستان است. معمولا بیشتر امراض و بیماری ها با فصل زمستان ارتباط دارند زیرا در این فصل، بیشتر افراد دچار بیماری های سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شوند.

اما در فصل تابستان نیز بیماری هایی وجود دارند که افراد را درگیر می کنند.

 

مسمومیت غذایی:

Get-rid-Food-Poisoning-www.ehowtodo.ir-10-850x491.jpg

طبق گزارش مرکز کنترل بیماری ها، هرساله حدود 3000 نفر امریکایی جان خود را بدلیل مسمومیت غذایی و بیماری های ناشی از آن از دست می دهند. گرما باعث تکثیر میکروب ها می شود. بدیهی است که همه افراد عاشق تفریح و باربیکیو هستند. غذاهای آماده که یخ زدایی آنها در محیط گرم انجام می شود، شرایط را برای رشد میکروب ها و مسمومیت غذایی فراهم می کند. 

رعایت بهداشت غذاهای آماده و از قبل تهیه شده باید مورد توجه قرار گیرد، این غذاها باید در محل امن و خنک نگهداری شوند. بهتر است از موادغذایی تازه و یا موادی که براحتی فاسد نمی شوند، استفاده کنید. بیشتر مسمومیت های غذایی در خانه، قابل درمان بوده و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. به هرحال درصورت ابتلا به مسمومیت غذایی که بیشتر با اسهال و استفراغ همراه است، آب از دست رفته بدن را با مصرف مایعات جبران کنید. چنانچه علایم مسمومیت شدید باشد، بستری شدن در بیمارستان و تزریق سرم الزامی است.

 

عرق سوزشدن:

عرق سوزشدن با قرمزی پوست بدن در اثر پوشیدن لباس همراه است و زمانی که هوا بسیار گرم و درجه رطوبت آن بسیار بالاست، اتفاق می افتد. عرق سوز شدن در کودکان شایعتر است و زمانی ایجاد می شود که مجاری عرق مسدود و متورم شوند و به شکل جوش های بسیار کوچک روی پوست ظاهر شوند. عرق سوز شدن موجب ناراحتی های پوستی و خارش می شود و معمولا بعد از گذشت چند روز برطرف می شود و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. در برخی موارد عرق سوزشدن با درد، تورم و چرک همراه است که درصورت مشاهده این علایم به پزشک مراجعه کنید.

 

بیماری های عفونی ناشی از شنا:

images_20.jpg

همه عاشق شنا و آب تنی در فصل تابستان هستند اما استاد بیماری های عفونی در دانشگاه ویسکونسین به افرادی که عاشق شنا و آب تنی هستند،هشدار می دهد که مراقب ابتلا به عفونت های میکروبی و سایر بیماری های ناشی از شنا باشند. غیر از رودخانه ها و نهرها، آب استخرها و جکوزی ها نیز می تواند منبع آلودگی باشد که فرد را به مشکلات گوارشی، روده ای، پوست، گوش، چشم، ریه و اعصاب مبتلا می کند. بهترین و امن ترین مکان برای شنا، استخرهایی است که به طور منظم از کلر برای گندزدایی آن استفاده می شود.

 

سرماخوردگی:

ویروس سرماخوردگی، نوعی ویروس است که می تواند علایم شبه سرماخوردگی را ایجاد کند. این ویروس که در فصل تابستان شایع است، انتروویروس نام دارد که علایم پیچیده تری را نسبت به ویروس سرماخوردگی در فصل زمستان نشان می دهد. علایم سرماخوردگی ناشی از انتروویروس در فصل تابستان شامل تب، سردرد، گلودرد و گاهی اوقات زخم شدن دهان یا راش پوستی است. درمان این نوع سرماخوردگی براحتی با تسکین و تخفیف علایم آن انجام می شود.

 

سردرد:

headach.jpg

نتیجه ی فعالیت های تابستانی در روزهای بسیار گرم، سردرد است. افرادی که در فصل تابستان، سردرد را تجربه می کنند، آن را بسیار دردناک و آزاردهنده می دانند. با افزایش دما، احتمال ابتلا به سردرد نیز بیشتر می شود زیرا گرما باعث منسبط شدن شریان های خون در سر می شود و این شریان ها تحت فشار پایانه های عصب قرار می گیرند. کم آب شدن بدن و ورزش شدید در روزهای بسیار گرم نیز باعث سردرد می شود. مسکن ها معمولا برای تسکین سردرد ناشی از هوای گرم و انجام ورزش شدید در روزهای گرم گزینه مناسب و مفیدی است، به علاوه نوشیدن آب به قدرکافی از سردرد ناشی از کم آب شدن بدن جلوگیری می کند.

 

 گرمازدگی:

گرمازدگی یا هایپرترمیا نتیجه ی تماس و قرار گرفتن در دماهای بسیار بالاست. در روزهای بسیار گرم، قرار دادن کودکان در طولانی مدت در ماشین موجب گرمازدگی آنها می شود. گرمازدگی به حالتی گفته می شود که مکانیزم خنک کردن بدن بواسطه گرما مختل شده و این منجر به بالارفتن دمای بدن به بیش از 40 درجه می شود. گرمازدگی با علایم سردرد، خستگی، ضعف و سرگیجه همراه بوده که درنهایت منجر به بی هوشی، ضعف عضلات و مرگ می شود. گرمازدگی عمدتا با خنک کردن بدن بوسیله آب، هوای سرد یا بسته های یخ برطرف می شود. خنک کردن اعضای اندرونی بدن اعم از شکم یا راست روده نیز به همین روش انجام می شود. افراد دچار گرمازدگی با بستری شدن در بیمارستان، برای عارضه هایی مثل ضعف عضلات که می تواند به کلیه ها آسیب برساند، تحت آزمایش قرار می گیرند. 

 

آفتاب سوختگی:

potato.jpg

فصل تابستان با خطر آفتاب سوختگی همراه است که در برخی موارد، این خطر بسیار شدید و جدی است. آفتاب سوختگی ناشی از تابش اشعه های ماورابنفش (UV) آفتاب است که به سلول های پوست آسیب می رساند. خطر این آسیب به شدت تابش اشعه ها، مدت زمانی که در آفتاب سپری می شود و  عدم مصرف کرم های ضدآفتاب بستگی دارد.

 

آفتاب سوختگی منجر به آسیب های بلندمدت به پوست و حتی سرطان پوست می شود. 3 نوع سرطان پوست وجود دارد:

  • کارسینومای سلول بازال (شایعترین نوع سرطان)
  • کارسینومای سلول اسکواموس
  • ملانوما(که یک سرطان کمتر شایع اما بسیار جدی و خطرناک است)

بهترین و ساده ترین روش برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، دور ماندن از اشعه آفتاب است. سایر روش ها برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، قرار گرفتن در سایه، مصرف کرم های ضدآفتاب، استفاده از کلاه و پوشش های محافظ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید