چه زمانی برای مصرف نوشیدنی ورزشی مناسب است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دمای هوا بالا رفته و شدت تمرینات شما نیز بالا است، هنگام استراحت بین تمرین، نوشیدن آب را به مصرف نوشیدنی ورزشی ترجیح می‌دهید و از خودتان راضی هستید بابت این انتخاب چون به هر حال این نوشابه‌ها مقدار زیادی کالری و قند دارند اما گاهی شرایط ورزشی که در آن قرار می‌گیریم، می‌تواند یک استثناء باشد، در این مطلب به شما می‌گوییم چه زمانی برای مصرف نوشیدنی ورزشی مناسب است؟

چه زمانی مصرف نوشیدنی ورزشی درست است؟

یک قانون کلی که می‌توانید آن را به خاطر داشته باشید این است که بعد از یک ساعت فعالیت شدید ورزشی، یک نوشابه ورزشی بنوشید. اما این اصل بر اساس شرایط و مقدار تعریق‌تان می‌تواند متفاوت باشد.

اگر در فضای بیرون ورزش می‌کنید و معمولا خیلی عرق می‌ریزید (مثلا تی‌شرت‌تان کاملا خیس از عرق می‌شود)، پس شاید بهتر باشد به ازای هر فعالیتی که بیش از 30 دقیقه طول می‌کشد یک نوشابه‌ی ورزشی بنوشید. اگر میزان عرق‌تان معمولی است پس می‌توانید بعد از 45 دقیقه فعالیت در هوای گرم، یک نوشیدنی ورزشی بنوشید.

چون فرمولاسیون آنها برای ورزشکاران طراحی شده. بیشتر ما تصور می‌کنیم این نوشابه‌ها خوب نیستند چون می‌بینیم خیلی‌ها وقتی که فعال نیستند یا حتی پشت میز کارشان نشسته‌اند از این نوع نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند و طبیعتا در چنین شرایطی، نوشابه‌های ورزشی انتخاب‌های ناسالمی هستند. اما نوشابه‌های ورزشی برای ورزشکاران فعالی که طولانی‌تر از یک ساعت فعالیت دارند و در فضای باز و هوای بسیار گرم فعالیت می‌کنند واقعا مفیدند.

نوشابه‌های ورزشی فقط برای ورزشکاران مناسب نیستند

اگر کارتان جوری است که در فضای باز فعالیت می‌کنید و ساعت‌ها روی پا هستید و به لحاظ مصرف قند و کالری محدودیتی ندارید، پس برای‌تان خوب است که نوشابه‌ی ورزشی را هم در رژیم غذایی‌تان داشته باشید. می‌توانید یک عدد نوشابه‌ی ورزشی را در طول روز مصرف کنید.

همچنین یک سری علائم فیزیکی وجود دارد که نشان می‌دهند بدن‌تان چیزی غیر از آب نیاز دارد. ته مانده‌‌های سفید رنگ عرق بر روی پست نشاندهنده‌ی کمبود سدیم هستند. گرفتگی‌های عضلانی نیز اغلب علامت نیاز به پتاسیم‌اند و احساس سرگیجه، خستگی و سر درد یا تپش قلب نیز می‌توانند علائم دهیدراته شدن بدن باشند که یعنی دچار کمبود مایعات و الکترولیت‌ها شده‌اید.

برای اینکه این علائم ظاهر نشوند توصیه شده‌ است حین ورزش مقداری نوشابه‌ی ورزشی بنوشید و مقداری نیز بعد از ورزش. نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند جلوی دهیدراته شدن را بگیرند و اگر هم دهیدراته شده باشید کمک‌تان می‌کنند به بدن‌تان آب رسانی کنید.

به چه مواردی روی برچسب نوشابه ورزشی باید توجه کنیم؟

همانطور که می‌دانید وجود قند زیاد یا استفاده از شیرین کننده‌های مصنوعی مضر است، بنابراین قبل از مصرف نوشیدنی ورزشی به وجود هرگونه طعم دهنده‌ی مصنوعی یا رنگ مصنوعی و شیره‌ی ذرت با فروکتوز بالا مواردی هستند که باید نسبت به آنها هوشیار باشید.

خودتان نوشابه‌ی ورزشی درست کنید!

با این کار هم می‌توانید ترکیبات آن را کنترل کنید و هم پول‌تان را هدر نمی‌دهید. اما برخی ترکیبات مهم هستند که باید در نوشیدنی ورزشی شما قرار بگیرند تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید

ترکیبات مهمی که در نوشیدنی ورزشی باید وجود داشته باشد

مایعات با الکترولیت‌ها

می‌توانید از آب نارگیل استفاده کنید چون الکترولیت دارد. اما از برندی استفاده کنید که قند اضافی نداشته باشد و قند موجود در آن طبیعی باشد. شما به الکترولیت‌ها در نوشابه‌ ورزشی خود نیاز دارید زیرا مواد معدنی هستند که حین عرق آنها را از دست می‌دهید و اساسا سدیم، کلسیم، منیزیم و پتاسیم هستند. این الکترولیت‌ها برای تعدیل مقدار آب در بدن و هیدراته نگه داشتن شما ضروری‌اند.

قند

باور کنید یا نه، کربوهیدرات‌هایی که به شکل قند هستند، انرژی ورزشی در اختیارتان می‌‌گذارند. بدن ما کربوهیدرات‌ها را در عضلات و کبد ذخیره می‌کند و ما از هر کربوهیدرات غذایی و کربوهیدرات ذخیره شده برای قدرت هنگام تمرین استفاده می‌کنیم. این کربوهیدرات‌های ذخیره شده حدودا یک ساعت باقی می‌مانند و سپس باید شروع کنید به جایگزین کردن آنها جهت تداوم انرژی. افرادی که بیشتر از یک ساعت ورزش می‌کنند، نیاز به کربوهیدراتی دارند که فورا وارد جریان خون‌شان شود و این کربوهیدرات به شکل قند در نوشابه‌های ورزشی وجود دارد. ضمنا قند به سلول‌ها کمک می‌کند مایعات را زودتر جذب کنند.

نمک

دونده‌ها به ازای هر لیتر عرق، یک گرم سدیم از دست می‌دهند. یکی از عناصر اصلی عرق، سدیم است و آنهایی که در گرما ورزش می‌کنند ممکن است بیش از حد عرق کنند. اگر بعد از ورزش روی پوست‌ خود ته مانده‌های سفید رنگی دیدید، باید بدانید که نمک است. به همین دلیل بخش مهمی از هیدراسیون، نمک است.

اگر در فضای داخل باشگاه ورزش می‌کنید یا به مدت کوتاهی در فضای باز تحرک دارید، ممکن است نیازی نداشته باشید سدیم اضافه کنید اما اگر در هوای بسیار گرم در فضای باز و به مدت طولانی ورزش می‌کنید (بیشتر از 45 دقیقه)، پس احتمالا نیاز دارید مقدار نمک بیتری به وعده‌ی غذایی بعدی‌تان اضافه کنید.


suggest
حتما بخوانید:

چگونه نوشیدنی‌ ورزشی خانگی درست کنیم؟ 11 نوشیدنی ورزشی

حالا حاضرید برای خودتان نوشابه ورزشی درست کنید؟

  • 35 میلی لیتر آب نارگیل
  • 3 تا 4 عدد توت فرنگی منجمد
  • یک قاشق چایخوری عسل یا شیره‌ی افرا
  • کمی نمک

برای مصرف نوشیدنی ورزشی خانگی با توجه به دستور می‌توانید به جای توت فرنگی از آب پرتقال یا آبلیمو استفاده کنید که بستگی به ذائقه‌ی شما دارد. نوشابه را شب قبل درست کنید تا صبح روز بعد طعم فوق العاده‌ای پیدا کند. همه‌ی مواد را با هم خوب ترکیب کرده و بگذارید یک شب در یخچال بماند. طعم بی‌نظیری خواهد داشت!

تهیه و ترجمه: nutri-diet.irکتاب بدنسازی بدون وزنه


دیدگاهتان را بنویسید