چه نوع ظروفی را برای توزیع غذاهای نذری انتخاب کنیم؟

باید ظروف مورد استفاده برای توزیع نذری پلاستیکی نباشند:

به طور کلی نکته مهم درباره ظرف های خریداری شده و مورد استفاده برای غذاهای نذری این است که آنها، پلاستیکی نباشند. منظور از پلاستیکی هم همان ظرف هایی است که همه ما سال ها در آنها نذری داده و گرفته ایم، ظرف هایی که با ریختن یک ملاقه آش یا سوپ گرم، اصطلاحا جمع شده و از حالت عادی خارج می شوند. بنابراین باید در خرید، اول از همه این ظرف ها را کنار بگذاریم و اصلا سراغ آنها نرویم. در ارائه غذا یا هر نوع ماده غذایی نذری، نوشیدنی های خوراکی گرم باید از ظروف یکبار مصرفی استفاده کنیم که از مواد اولیه مناسبی که تحمل گرما را دارند، درست شده باشند. بنابراین برای انتخاب ظروف ویژه نذری، به چند نکته اشاره کرد. این نکته ها همواره باید مورد توجه افرادی که نذری داده اند یا می گیرند، قرار بگیرند.

 

ظروفی که ترکیبات شیمیایی آنها اصطلاحا به داخل مواد غذایی مهاجرت نکنند:

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی یا بطورکلی ظروفی که از “هیدروکربن های پلاستیکی” تهیه شده اند چون مقاومت شان در برابر گرما پایین است، ترکیبات شیمیایی آنها اصطلاحا به داخل مواد غذایی “مهاجرت” می کنند. به این ترتیب که ترکیبات پلاستیکی آنها در اثر مجاورت با حرارت، آزاد شده و وارد غذا می شوند. ترکیبات این ظروف پلاستیکی از هیدروکربن های پلی کیستیک حلقوی هستند. بررسی ها نشان می دهد این ترکیبات در اثر مجاورت با حرارت ترکیبات نامناسب داخل شان را در مواد غذایی آزاد می کنند که اغلب سرطان زا هستند.بنابراین استفاده از این ظرف ها می تواند احتمال خطر آلودگی با این مواد پلاستیکی را افزایش دهد. از آنجا که تمام این ترکیبات، نوعی “سم” برای بدن محسوب می شوند، تماس اولیه باعث می شود موادی که وارد بدن شده اند، در بافت ها و اندام هایی مثل “کبد” که نقش شان “سم زدایی” است تجمع پیدا کنند و سمومی که از این طریق وارد بدن می شوند، احتمال آسیب به این بافت ها و اندام ها را افزایش می دهد. این آسیب در دراز مدت باعث ابتلا به انواع سرطان ها می شود. این سرطان ها ناشی از ورود این ترکیبات حلقوی پلاستیکی، به دلیل همان بحث مهاجرت ترکیبات پلاستیکی به بدن است.

 

برای اینکه مهاجرت ترکیبات خطرناک سمی به بدن پیش نیاید، چه کنیم؟

بهترین روش کنار گذاشتن خرید و مصرف ظرف های پلاستیکی است. بعد از آن باید از ظرف های “کاغذی”، “مقوایی” یا ظرف هایی که به تازگی وارد بازار ظرف های یکبار مصرف شده اند و از آنها به عنوان ظرف های “نشاسته ای” یاد می شود، استفاده کرد. این ظرف ها از “ترکیبات نشاسته ای” تهیه می شوند. این ظرف ها همان ظرف هایی هستند که رنگ سفید مات، متمایل به شیری داشته، بوی ذرت می دهند و در بسته های 10 تا 15 تایی بسته بندی شده اند. اگرچه قیمت این ظرف ها به نسبت ظرف های دیگر بالاتر است، اما نکته مهم سلامت این ظرف ها است. در واقع به جای اینکه به دلیل ابتلا به بیماری، هزینه سنگین درمان را بپردازیم. با خرید و مصرف این ظرف ها می توانیم به سلامت خود، خانواده و هموطنانمان کمک کنیم.

 

چرا ظرف های گیاهی برای توزیع نذری مناسب هستند؟

وقتی در ظرف هایی که از ترکیبات گیاهی تهیه شده اند، غذاها و یا نوشیدنی های گرم سرو می کنیم حتی اگر بر اثر حرارت بالا، مقداری از ترکیبات آن حل و وارد غذا و یا نوشیدنی شوند، مشکل خاصی برای بدن ایجاد نمی شود. به این دلیل که این ظرف ها از نشاسته یا سایر مواد گیاهی طبیعی تهیه شده اند. اما در صورتیکه بر اثر حرارت بالای غذای گرم، مهاجرت ترکیبات سمی و سرطان زای پلاستیکی به داخل غذا اتفاق بیفتد، برای بدن خطرناک است. در نظر داشته باشید احتمال آزاد شدن و مهاجرت ترکیبات ظروف پلاستیکی بر اثر داغی غذا و یا نوشیدنی، بسیار بیشتر است تا نوشیدنی های سرد. بنابراین سرو نوشیدنی های سرد نذری در ظروف یکبار مصرف غیرگیاهی مشکل کمتری دارد.

 

چند نکته باقی مانده راجع به ظروف نذری:

از طرفی سلامت خود این ظرف ها نیز مهم است. به این ترتیب که در روند تهیه این ظرف های یکبار مصرف، باید نکات بهداشتی هم مدنظر قرار گیرند. مساله دیگر اینکه با ارائه خوراکی های نذری توسط این ظرف ها، نکاتی را نیز به این شرح رعایت می کنیم:

  •  رعایت بهداشت جامعه: دلایل اصلی استفاده از ظرف های یکبار مصرف رعایت مسائل بهداشتی است. به این معنی که غذا در ظرف های دربسته آماده شده و به دست مردم می رسد. به همین دلیل آلوده نمی شود.
  • انتخاب درست: حالا که هدف ما حفظ ایمنی و بهداشت است، بنابراین باید انتخاب آنها هم درست باشد. به این ترتیب که ظرف های بهداشتی خریداری شود. نمونه آن همان ظرف های گیاهی است که به آن اشاره شد.
  • بسته بندی مناسب: باید از ظروف یکبار مصرفی استفاده شود که بسته بندی های مناسبی دارند. به این نکته دقت کنید که این ظروف نبایند تا زمانی که غذا سرو می شود، در معرض آلودگی، گرد و خاک و سایر عوامل آلوده کننده دیگر قرار بگیرند.
  • بهتر است غذای نذری همراه با قاشق باشد: اگر نذری همراه با قاشق باشد بهتر است. اما در نظر داشته باشید که قاشق ها هم باید از انواع مناسب انتخاب شوند. این ظرف ها نیز با قرار گرفتن در معرض گرما تغییر شکل داده و همان بحث مهاجرت برای آنها هم مطرح است.
  • لیوان های مناسب برای نذری: اگر نذری شما نوشیدنی است. اولا بهتر است از انواع نوشیدنی های آماده مانند دوغ صنعتی و … استفاده کنید. دوما اگر نذری را در لیوان ارائه می کنید، لیوان ها نیز از انواع گیاهی انتخاب شود.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید