چگونه بدانیم به مصرف پودر پروتئین نیاز داریم؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

این روزها هر ورزشکاری درباره مصرف مکمل‌های ورزشی چه در رسانه‌ها و چه اماکن ورزشی چیزهای شنیده است.  پودر پروتئین یکی از مکمل‌های است که به عنوان یک مکمل غذایی محبوب  شناخته می‌شود به همین خاطر به سادگی در دسترس است. اما پودر پروتئین چیست؟ آیا فقط مخصوص بدنسازها است یا دیگر ورزشکاران نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند؟ برای پاسخ به این سوالات با مجله علم ورزش همراه شوید.

 پودر پروتئین چیست؟

پودرهای پروتئینی بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده آن، انواع مختلفی دارند، مانند پروتئین آب پنیر، سویا و کازئین. می‌توان گفت پروتئین آب پنیر (Whey) بیشتر مورد استفاده است، چون می‌توان آن را یک پروتئین کامل دانست چرا که شامل همه ۹ آمینو اسید ضروری می‌باشد.

علت مصرف پروتئین تأمین پروتئین مورد نیاز بدن برای سوخت و ساز و همچنین فعالیت ورزشی است. در بیشتر موارد می‌توان با مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین این نیاز را تأمین کرد. اما در برخی موارد نیز این امکان شاید وجود نداشته باشد و یا فرد بخواهد از منبع کامل پروتئین بهره ببرد در نتیجه به مصرف پودر پروتئین روی می‌آورد.

چرا و چه زمانی باید پودر پروتئین مصرف کنیم؟

چگونه بدانیم به مصرف پودر پروتئین نیاز داریم؟

وقتی در حال رشد هستید

بدن یک نوجوان به دلیل اینکه در سن رشد است و اگر فعالیت ورزشی نیز داشته باشد، نیاز بیشتری به مصرف پروتئین دارد تا هم نیاز سوخت و ساز بدنش تأمین شود و هم فعالیت ورزشی که دارد. این می‌تواند یکی از دلایل باشد.

وقتی به تازگی ورزش را شروع کرده‌اید

طبیعتاً در چنین شرایطی بدن شما نیاز بیشتری به پروتئین خواهد داشت، این بدین معنی نیست سریعاً سراغ پودر پروتئین بروید، بلکه منظور میزان پروتئین دریافتی است.

وقتی تمرین می‌کنید

اگر در طول هفته چند روز را به تمرین کردن اختصاص می‌دهید، بدن‌تان به پروتئین بیشتری نیاز خواهد داشت.

وقتی که دوران درمان آسیب را طی می‌کنید

ورزشکارانی که دچار آسیب‌های ورزشی شده‌اند، برای درمان آسیب به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

اگر گیاهخوار هستید

کسانی که گیاهخوار هستند؛ منابع مهم پروتئینی مانند گوشت، مرغ، ماهی و گاهی لبنیات و تخم مرغ را مصرف نمی کنند. بنابراین اگر از منابع گیاهی پروتئین نیاز به طور کامل استفاده نکنند نیاز بیشتری به مصرف پودر پروتئین دارند.

اکثر آمریکایی‌ها ۱۵ درصد کالری روزانه شان از پروتئین تأمین می‌شود. همچنین برای ساخت یک پوند عضله که برابر است با ۴۵۳ گرم، بدن تنها به 10 تا 14 گرم پروتئین اضافه در طول روز نیاز دارد. یعنی اگر شما یک مکمل پروتئین تهیه کردید که دوز مصرف آن زیاد بود، نباید در مصرف زیاده روی کنید چرا که  مصرف زیاد آن می‌تواند برای کلیه و کبد آسیب‌زا باشد.

چگونه بدانید به مصرف مکمل پروتئین نیاز دارید؟

اگر مقدار پروتئین مورد نیاز بدن را محاسبه کرده‌اید و به دلیل فعالیت ورزشی نیاز به مصرف مکمل دارید، باید بدانید در این شرایط نیاز دارید: خستگی غیرعادی، احساس ضعف مخصوصاً هنگام ورزش یا طولانی شدن دوران نقاهت پس از جراحی یا آسیب.

محاسبه پروتئین مورد نیاز – روزی چقدر پروتئین مصرف کنیم؟

توصیه‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود، پیشنهادی از طرف کالج آمریکایی طب ورزشی و آکادمی تغذیه و رژیم غذایی است.

  • برای بزرگسالان؛ هر کیلوگرم از وزن بدن به 8/. گرم پروتئین در طول روز نیاز دارند.
  • ورزشکارانی که به صورت تفریحی ورزش می‌کنند، 1/1 تا 1/4 گرم پروتئین.
  • ورزشکارانی که در سطح رقابتی فعالیت دارند، به  1/2 تا 1/4 گرم پروتئین نیاز دارند.
  • برای بدنسازان نیز 1/5 تا 2 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در طول روز
  • مثال: به عنوان مثال یک بدنساز با 75 کیلوگرم وزن، در طول روز به 112 تا 150 گرم پروتئین نیاز دارد.

نکته برای ورزشکاران نوجوان

همانطور که توضیح دادیم پروتئین برای ورزشکاران مهم است، توصیه‌های زیر پیشنهاد آکادمی تغذیه و رژیم غذایی برای نوجوانان است.  برای هر پوند از وزن یعنی ۴۵۳ گرم به  0.4 تا 0.5 گرم پروتئین در روز نیاز دارند. برای ورزشکاران نوجوان این مقدار بیشتر است، یعنی  0.5 تا 0.8 گرم در طول روز.

مصرف بیش از نیاز بدن، می‌تواند منجر به کم آب شدن بدن یا آسیب به کلیه و کبد شود. بهتر است نوجوانان میزان پروتئین مورد نیاز را از مواد غذایی دریافت کنند. در نهایت فراموش نکنید، اگر رژیم غذایی سالم و طبیعی داشته باشید به نحوی که نیاز بدن را تأمین کنید، نیازی به مصرف پودر پروتئین ندارید.

تهیه و ترجمه: nutri-diet.irکتاب بدنسازی بدون وزنه


دیدگاهتان را بنویسید