چگونه بدانیم مکمل غذایی که مصرف می‌کنیم سالم و استاندارد است؟

اگر بعضی از انتقادات را در مورد مکمل غذایی شنیده باشید، تصور می‌کنید که هیچ کنترلی بر روی صنعت مکمل‌های غذایی وجود ندارد، حتی بسیاری شایعه و پرسش در مورد آن وجود دارد.

برای مثال آیا مکمل های غذایی بی خطراند؟ آیا تحت آزمایش و فیلتر هایی قرار می گیرند؟ آیا واقعا به خوبی عمل می کنند؟ در این مطلب مجله علم ورزش به شما می‌گوید که چه استانداردهایی برای حفظ سلامتی شما اعمال شده است.

آیا مکمل غذایی دارای مقررات تهیه و مصرف هستند؟

بر خلاف شایعه‌های موجود، مکمل‌های غذایی دارای مقررات تهیه محصول هستند. سال 1994 اجرای بهداشت و آموزش مکمل غذایی (DSHEA) به قانون برچسب زدن روی محصول و ایمنی آن کمک کرده است.

این فعالیت زیر نظر اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) دفتر برنامه‌های مکمل غذایی انجام می‌شود. مقررات روش ساخت خوب محصول (FDA)  که به نام (GMP) شناخته می‌شود از اینکه تولیدکنندگان تجهیزات استرلیزه و تمیز را در کارخانه‌شان نگه‌داری می‌کنند و آزمایش ترکیبات را بر روی مواد اولیه خام که در محصولات‌شان بکار می‌رود، اطمینان حاصل می‌کند.

محصولات و داروهای بدون نسخه پزشک قبل از اینکه برای فروش به مشتری ارائه شوند باید تحت مطالعات زیادی قرار گیرند. باید معیارهای قانع کننده‌ای مبنی بر سالم بودن و موثر بودن هر مورد محصولی که استفاده می‌شود وجود داشته باشد. لازم نیست که این محصولات قبل از ورود به بازار مورد تاییدFDA قرار بگیرند، همچنین برای آن‌ها آزمایشات پزشکی روی داوطلبان انسانی انجام داد.

پیشنهاد مطالعه: ۵ قانون برای انتخاب مکمل مناسب

چطور بفهمیم که مکمل غذایی سلامت‌مان را به خطر نمی‌اندازند و سالم هستند؟

به طور کلی، مکمل غذایی می‌تواند حاوی ترکیباتی مجاز باشد و اینکه قبل از مصرف دارای تاییدیه سازمان بهداشت غذا و دارو یا همان FDA باشد. سال 2006 اجرای قانون حمایت از مصرف کننده مکمل‌های غذایی و داروهای بدون نسخه تمام تولید کنندگان را دعوت کرد تا FDA اطلاعاتی درباره‌ی عوارض جانبی جدی مکمل غذایی به عنوان بخشنامه به تولیدکنندگان ابلاغ کند.

اگر شواهدی مبنی بر اینکه مکملی به میزان قابل توجهی سلامت افراد را به خطر می‌اندازد، وجود داشته باشد، FDA می‌تواند شرکت را متوقف کند و یا حتی این محصولات را از قفسه مغازه‌ها جمع آوری کند.

آیا ادعاهای نوشته شده روی برچسب‌های مکمل غذایی قانونی‌اند؟

با توجه به معیارهای (DSHEA) فعالیت تولید کنندگان و توزیع کنندگان مکمل‌های غذایی درصورتی که محصولات و ترکیبات تشکیل دهنده آن‌ها فاسد و دارای برچسب جعلی باشند، ممنوع است. تولید کنندگان و توزیع کنندگان قبل از اینکه محصولات‌شان وارد قفسه‌های مغازه‌ها شود در برابر ارزش گذاری و ادعاهای نوشته شده بر روی برچسب آن‌ها، مسئول هستند.

چگونه بدانیم مکمل غذایی که مصرف می‌کنیم سالم و استاندارد است؟

آن‌ها باید از شواهد علمی و قابل استناد برخوردار باشند تا ادعاهای شان مبنی بر سالم و مفید بودن محصول صحیح باشد، نه گمراه کننده. این موضوع تضمین می‌کند که محصولات تمام فیلترها را بر اساس مقررات DSHEA و FDA پشت سر گذاشته است. مکمل‌های غذایی که دارای برچسب جعلی هستند، ادعا دارند که در مداوا، تشخیص، کاهش، جلوگیری و درمان بیماری موثر هستند.

همچنین (FTC) کمیسیون بازرگانی فدرال آمریکا که مسئول تبلیغات قانونی مکمل‌هاست، هم تبلیغات نوشته شده بر روی برچسب‌ها و هم داخل وب سایت‌ها برای فروش محصولات است. FDA وFTC هر دو مسئول اقدام در برابر هرگونه تخلف از موارد ادعا شده بر روی محصولات هستند.

پیشنهاد مطالعه:چگونه یک مکمل پروتئین سالم و مطمئن تهیه کنید؟

چه استانداردهایی برای کنترل کیفیت محصول در نظر گرفته می‌شود؟

علاوه بر قوانین اعمال شده توسط (GMP)، فیلترهای مستقل تایید محصول از قبیل (USP) فارماکوپه ایالات متحده آمریکا یا همان دارونامه که یک کتاب دستور دارویی است. این کتاب عبارت است از لیست کاملی از داروهای موجود در بازار مشتمل بر اطلاعات دارویی موارد مصرف، ‌عوارض جانبی،‌ نحوه نگهداری داروها و مواد اولیه، روش آنالیز مواد اولیه و جانبی مشتمل بر روش‌های فیزیکی و شیمیایی و … در آن بطور کاملاً ‌مفیدی قید شده است.

همچنین استانداردهایی که در صنایع داروسازی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند در این کتب مرجع موجود می‌باشند. (NSF) بین اللملی و تست (IFC) که به وسیله‌ی آن‌ها محصولات مورد بررسی قرار می‌گیرند و از کیفیت مواد سازنده (از نظر مواد فاسد) مطمئن می‌شوند. همچنین دو آزمایش آخر از مقدار مواد بکار رفته در مکمل غذایی اطمینان حاصل می‌کنند که همان مقداری هست که روی بسته بندی نوشته شده است یا نه. دو آزمایش IFN و USP همچنین مواد فاسد را شناسایی و رد می‌کنند و تاریخ انقضای محصولات را برای خارج کردن آن ها از قفسه‌های
مغازه‌ها اعلام می کنند.

در آخر باید بگوییم که با وجود اینکه یک سیستم نظارتی برای مکمل‌های غذایی ایجاد شده است، هنوز هم مصرف کننده باید کنجکاو و پی گیر باشد. اگر شما در بازار به دنبال مکمل غذایی هستید بررسی‌هایی در مورد بعضی از مواد سازنده آن انجام دهید و فقط آن‌هایی را مصرف کنید که برای استفاده مد نظرتان باشد. در واقع یک مصرف کننده آگاه مصرف کننده محتاط و سالم است.

تهیه و ترجمه: nutri-diet.ir

منبع: bodybuildingکتاب بدنسازی بدون وزنه


دیدگاهتان را بنویسید