چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

how to lose weight without exercising 1 - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

در سراسر جهان، میلیون ها نفر از مردم هر ساله رژیم های غذایی را شروع می کنند. بسیاری از افراد چند بار در سال شروع به رژیم های غذایی می کنند و ممکن است در نظر برخی افراد به نظر برسد که آنها به طور مداوم در رژیم غذایی و یا یک چرخه بی پایان از شروع رژیم و سقوط دارند. اکثر افرادی که رژیم غذایی کاهش وزن را شروع می کنند نمی توانند آن را برای مدت زمان طولانی حفظ کنند به این معنی که حتی اگر وزنشان را به اهداف خود برسانند احتمال دارد وزن خود را افزایش دهند اغلب هنگامی که رژیم را متوقف می کنند و دوباره به عادات غذایی اصلی بر می گردند کمی وزن اضافی تر نیز پیدا می کنند. حقیقت این است که برای از دست دادن وزن و حفظ آن در بلند مدت شما هرگز نمیتوانید رژیم غذایی خود را قطع کنید.

پس بهتر است از رژیم های غذایی که بی ثبات و متناسب با زندگی روزمره شما نیستند اجتناب کنید و به جای آن به تغییرات کوچک، سالم و طولانی مدت در رژیم غذایی خود تمرکز کنید. کاهش وزن ممکن است سریع نباشد اما اگر شما به آن پایبند باشید قادر به حفظ وزن سالم برای زندگی خواهید بود.

رژیم های غذایی با مراحل نگهداری

بسیاری از رژیم های محبوب دارای فاز تعمیر و نگهداری هستند که برای کمک به کاهش وزن شما پس از رسیدن به وزن هدف خود، طراحی شده است. این معمولا یک نسخه آرام تر از رژیم غذایی اصلی است و تعداد بیشتری از مواد غذایی مجاز است. به عنوان مثال، رژیم Dukkan، در مرحله تثبیت به پایان می رسد که می گوید شما می توانید تقریباً هر چیزی را که می خواهید بخورید تا زمانی که یک روز در هفته برنامه رژیم غذایی اصلی تنها پروتئین بدون چربی داشته باشید. در حالی که این دوره های تعمیر و نگهداری ممکن است به حفظ وزن در مدت زمان طولانی تر کمک کند هنوز هم به این معنی است که شما به یک برنامه غذایی یا رژیم غذایی وابسته هستید که انتظار می رود برای بقیه عمر خود دنبال کنید. اگر رژیم غذایی که متناسب با الگوهای تغذیه شما و متنوع باشد و ادامه آن آسان باشد این ممکن است خوب باشد.

مظلب مزتبط: راهکارهای کارآمد برای کاهش وزن در سنین بالای ۴۰ سالگی

دلیل افزایش وزن پس از توقف رژیم غذایی

دلایل متعددی وجود دارد که چرا مردم رژیم غذایی را متوقف می کنند. اگر رژیم غذایی را انتخاب کنید که در درازمدت پایدار نیست ضروری است که وقتی رژیم غذایی را به هر دلیل متوقف می کنید به عادت های اصلی خود باز نگردید. شما باید یک شیوه زندگی سالم جدید را اتخاذ کنید تا وزن شما کاهش یابد. هنگامی که یک فرد وزن هدف خود را به دست می آورد اغلب رژیم خود را متوقف می کند. متاسفانه بسیاری از مردم با مصرف غذای سالم ادامه نمی دهند بلکه به جای رژیم محدود کننده خود با خوردن همه چیزهایی که در چند ماه گذشته خود را محروم کرده بودند جشن می گیرند.
این احتمالاً منجر به بازیابی وزن از دست رفته خواهد شد همچنین اضافه وزن بیشتری را به خود اضافه می کنید. همانطور که توده بدن کمتری نسبت به قبل از رژیم غذایی داشته اید نیازهای کالری شما برای نگهداری وزن کاهش می یابد.

بنابراین اگر شما شروع به خوردن همانند قبل از رژیم غذایی خود کنید سپس مقداری از آن را به دست می آورید. ئمهم است که به یاد داشته باشید هنگام رسیدن به وزن هدف خود، اگر چه شما نمی توانید “رژیم” خود را متوقف کنید می توانید آن را آرام کنید و بیشتر از غذاهایی که لذت می برید یا از آنها اجتناب کرده اید اضافه کنید. و دل را به دریا نزنید.

 

weight lose - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

کاهش وزن پلاتو

در چند هفته اول رژیم غذایی کاهش وزن معمولاً بسیار زیادی خشنود کننده است. این الگو هنوز هم پایدار نیست و همانطور که به رژیم غذایی خود ادامه می دهید کاهش وزن شما احتمالاً کاهش می یابد و در نتیجه یک پلاتو وزن ( عدم کاهش وزن) پیدا می کنید این امر می تواند بسیار دلهره آور باشد و می تواند بسیاری از مردم را در رژیم غذایی خود متوقف کند با این اعتقاد که این کار دیگر موثر نیست لذا این نکته مهم است.
پلاتو اغلب اتفاق می افتد زیرا بدن کم حجم شما نیاز به کالری کمتری برای حفظ وزن برای وزن کم شما دارد. بنابراین برای کاهش وزن ثابت، ممکن است نیاز به کاهش کالری بیشتری داشته باشید زیرا وزن شما را کاهش می دهد یا تمرین را برای سوزاندن کالری بیشتر کنید. ورزش گزینه ایده آل است زیرا این باعث افزایش توده عضلانی شما می شود که منجر به افزایش سرعت متابولیسم و افزایش کالری می شود وقتی بدن در حالت استراحت است.

محدود کردن رژیم غذایی بیش از حد

این رایج ترین دلیل این است که افراد رژیم را متوقف می کنند. بخش بزرگی از رژیم های غذایی غیر واقعی است و برای مدت زمان طولانی نمی تواند حفظ شود. غذا بخش بزرگی از زندگی ماست و در حالت محرومیت دائمی می تواند سبب افسردگی و ضد اجتماعی باشد و منجر به کیفیت پایین زندگی شود. گرچه افراد مشهور ممکن است به رژیم غذایی محدود، اسان نگاه کنند ولی برنامه غذائی که با زندگی شما سازگار نباشد بعید به نظر می رسد پایدار باشد و تعداد کمی از سرآشپزها، متخصصان تغذیه و مربیان یک رژیم محدود شده را توصیه می کنند به همین دلیل مهم است که به جای اصلاحات کوتاه مدت به دنبال تغییرات بلند مدت واقع بینانه برویم.

 

23460 1 - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

چرخه مداوم رژیم غذایی

به منظور اجتناب از چرخه مداوم رژیم غذایی یو یو، ایجاد یک رژیم غذایی سالم، برای نگهداری آسان است و ضروری است. شما نمیتوانید رژیم غذایی سالم خود را رها کنید و امیدوار باشید که وزن شما حفظ شود بنابراین ضروری است که رژیم غذایی خود را به اندازه کافی ساده نگه دارید. بر روی چربی اشباع شده پایین، رژیم غذایی با فیبر بالا و غنی از میوه ها، سبزیجات و منابع پروتئینی ناب، به جای حذف مواد غذایی تمرکز کنید. به یاد داشته باشید رژیم غذایی فقط در مورد کاهش وزن نیست بلکه در مورد داشتن یک بدن سالم نیز می باشد. رژیم غذایی خوب بهترین راه برای محافظت از خود در برابر بیماری های شیوه زندگی و احساس عالی است.

چگونه به کاهش وزن طولانی مدت برسید (و احساس نکنید که شما در رژیم غذایی هستید)

1. تغییرات تدریجی داشته باشید که تأثیر زیادی بر زندگی شما نداشته باشد

شروع به کوچک کردن کنید تمام محصولات لبنی چرب را با محصولات خامه گرفته جایگزین کنید یا به سمت نان دانه کامل بروید. اطمینان حاصل کنید که این تغییرات قابل دستیابی باشد. حتی کوچکترین تغییرات مانند کاهش قند در قهوه شما می تواند به کاهش وزن در طول زمان منجر شود.

2. کاوش و لذت بردن از غذاهای سالم و پخت و پز جدید

رژیم سالم سبب خستگی نمی شود. به دنبال روش های مختلف پخت و پز سبزیجات و غذاهای کم چرب باشید. استفاده از محصولات تازه و سالم می تواند برخی از غذای فوق العاده خوشمزه را تولید و الهام از غذاهای بین المللی می تواند تنوع را افزایش دهد. خوردن غذای سالم خوشمزه یک راه عالی برای جلوگیری از میل به جایگزین های ناسالم است.

cookingdemo.1500x900 - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

3. بیاموزید که چه زمانی متوقف شوید، وقتی احساس رضایت می کنید نه وقتی پر شده اید

قسمت دیگر گوش دادن به بدن این است که بدانید قبل از پر شدن چه زمانی باید غذا خوردن را متوقف کنید. خوردن مقدار اندکی کمتر از آنچه معمولا می خورید، می تواند مقدار غذای دریافتی تان را به روشی مفید کاهش دهد. اگر بیشتر مواقع بعد از غذا خوردن احساس پری می کنید، بیاموزید که هنگام احساس رضایت غذا خوردن را متوقف کنید، نه وقتی تا خرخره پر می شوید. همین تغییر کوچک نتایج با ثبات و بلند مدتی به دست می دهد. چگونه هنگام راضی شدن غذا خوردن را متوقف کنیم؟ آرام غذا خوردن می تواند کمک کند زمانی دست از غذا بکشید که بدنتان می گوید. ارسال پیام متوقف ساختن غذا خوردن از معده به مغز کمی طول می کشد. بیشتر مردم با عجله غذا می خورند. آموختن آهسته غذا خوردن می تواند میزان غذا خوردنتان را تنظیم کند.

Feeling Full 1030x750 - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

4. کاهش سهم غذا

حتی اگر ما یک رژیم سالم بخوریم اگر کالری بیشتری بخوریم نیاز بدن ما بیشتر خواهد شد. سعی کنید با استفاده از یک بشقاب با اندازه کوچک برای مواد غذایی خود استفاده کنیم. مطالعات نشان داده است که استفاده از ظرف کوچکتر باعث می شود که ما کمتر بخوریم به طوری که این بشقاب غذای کمتری جای می دهد. یکی دیگر از روش های خوب این است که بخش کوچکی از آنچه که می خواهید بخورید را جدا کنید و بقیه را کنار بگذارید.

smaller plates - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

5. به خود، بیش از حد برای غذاهای گاه به گاه، ضربه نزنید

چند عدد شکلات و بستنی عجیب و غریب پایان جهان نیست. فقط اطمینان حاصل کنید که این رفتارها گاه به گاه است و انتخاب مطلق خود را از کالری ارزشمند انتخاب کنید. کالری گرانبها را بر روی چیزی که می توانید مصرف کنید و یا ترک کنید هدر ندهید. پایبندی به رژیم غذایی کاهش وزن خود را از دست ندهید.

6. بفهمید چه احساساتی باعث تحریکتان می شوند

شاید بدانید که چه غذاهایی را نباید بخورید، اما انتخاب های غذایی همیشه با آنچه می دانید مطابقت ندارند. دلایل مختلفی برای غذا خوردن وجود دارد و ما این کار را ضرورتا برای دریافت انرژی انجام نمی دهیم. احساسات می تواند در انتخاب غذا دخالت داشته باشد، و شاید همین خوردن های احساسی سد راه بعضی افراد برای کاهش وزن باشد. شناخت عوامل احساسی که باعث غذا خوردنتان می شود می تواند در اتخاذ استراتژی برای کاهش وزن کمکتان کند. برای شروع می توانید به مدت چند روز آنچه می خورید را زیر نظر بگیرید، همچنین با صداقت کامل احساسی که آن لحظه هنگام غذا خوردن داشتید را نیز در نظر بگیرید.

برخی افراد وقتی ناراحت هستند و برخی نیز وقتی خوشحالند به خوردن احساسی تمایل پیدا می کنند. اگر احساسی غذا می خورید، شناسایی خوردن در واکنش به احساسات می تواند کمک کند کاهش وزنی با ثبات و بلند مدت داشته باشید. انجام مداوم چرخه خوردن احساسی می تواند برنامه غذایی تان را از هم بپاشد. زمان هایی که احساس ناراحتی، استرس یا خشم دارید به جای غذا یک جایگزین سالم برای خود پیدا کنید.

Binge Eating - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

7. بدانید چرا غذا می خورید

دانستن اینکه چرا غذا می خورید می تواند برابر باشد با شناسایی محرک های احساسی. با این حال گاهی به خاطر احساسات غذا نمی خوریم، بلکه گاهی دلیلش غذا خوردن اطرافیان و یا عادت به غذا خوردن در زمان خاصی از روز است. نشانه های محیطی ممکن است به مغز سیگنال غذا خوردن را ارسال کنند حتی اگر آن زمان بدن اصلا نیازی به انرژی نداشته باشد. قبل از اینکه غذایی را میل کنید، چند لحظه مکث کنید و ببینید اصلا چرا می خواهید آن غذا را بخورید.

می خواهید غذا بخورید چون دیگران هم این کار را می کنند؟ غذا می خورید چون کسل شده اید؟ غذا می خورید چون همیشه در این ساعت روز چیزی می خوردید؟

اینطور نیست که اگر به صورت فیزیکی گرسنه نباشید نتوانید غذا بخورید، بلکه افراد بیشتر به دلایل خارجی مشغول غذا خوردن می شوند تا به آنچه بدنشان می گوید گوش دهند. برای خوردن مهم است که به بدنتان گوش دهید.

8. شمارش کالری خود را داشته باشید

در عوض فکر کردن درباره کالری هایی که غذا به رژیم غذایی شما می دهد درباره تغذیه فکر کنید. بسیاری از غذاهای مغذی کم کالری و چربی هستند و حتی اگر آنها نتوانند تأثیر قابل توجهی از ویتامین ها و چربی های خوب داشته باشند آنها احتمالاً ارزش کالری را از منظر سلامت دارند. کالری مصرفی را از غذاهایی که ارزش تغذیه ای ندارند مصرف نکنید.

8804 740x414 - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

9. دریافت پروبیوتیک برای ایجاد تعادل در باکتری های معده

تحقیقات فراوانی تا به حال تاثیر باکتری های خوب را روی سلامت روده نشان داده اند. باکتری های درون روده بزرگ می توانند روی جذب غذا، سلامت مسیر گوارشی، احتمالا سلامت کلی و بر اساس برخی تحقیقات کاهش وزن تاثیر بگذارند. همه ما در مسیر گوارشی خود باکتری داریم، فقط در بعضی این باکتری ها کمک کننده و مفید هستند و در بعضی دیگر موجب عوارض جانبی.

در یک تحقیق که سال 2006 انجام شد محققان متوجه شدند باکتری های موجود در مسیر گوارشی افراد چاق با افراد لاغر متفاوت است. با کاهش وزن سطح باکتری های روده نیز ممکن است تغییر کند. با اینکه رابطه بین باکتری های روده و وزن همچنان مورد مطالعه است، اما پیداست که باکتری های روده تاثیری اساسی روی وزن دارند. دنبال کردن برنامه غذایی سالم به حفظ باکتری های سالم در روده کمک می کند. منابع باکتری های خوب عبارتند از: محصولات لبنی تخمیر شده مانند کفیر، ماست، برخی پنیرها و سبزیجات تخمیر شده مانند کلم ترش. اگر می خواهید از مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید، بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید تا بفهمید کدام نوع و چه مقدار برایتان لازم است.

probiotic foods khavas - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

10. ورزش

هیچ چیز در مورد این واقعیت وجود ندارد که یک رژیم غذایی سالم به اندازه کافی برای حفظ وزن سالم در دراز مدت موثر نباشد. بعضی از ورزش ها در زندگی شما حیاتی هستند همانطور که شما بزرگتر می شوید ضروری است که ورزش کنید تا شلیک متابولیسم خود را تقویت کنید و همچنین عضلات و استخوانها را تقویت کنید.

5dolvjv1 - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

11. خواب کافی

تمرکز روی آنچه می خوریدو می نوشید و ورزش کردن معمولا هدف اصلی کاهش وزن است.  با این حال محققان می گویند مقدار خوابتان می تواند روی اشتها، سوخت و ساز و وزنتان تاثیر داشته باشد. جالب توجه است که با بالا رفتن نرخ چاقی در دنیا، کم خوابی مزمن نیز در حال افزایش است. هر کسی ممکن است به مقدار خاصی از خواب نیاز داشته باشد، اما به صورت کلی بیش از 5 تا 6 ساعت خواب توصیه می شود. اگر سعی دارید وزن کم کنید و مدت زمان خوابتان کم است باید حتما با تغییرات میزان خوابتان را افزایش دهید.

sleep - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

12. در مورد وزن خود وسواس نداشته باشید

اگر وزن در یک هفته بدست آورید این پایان جهان نیست. در عکس به طولانی مدت نگاه کنید. به علت عوامل بسیاری از جمله احتباس آب و لحظات روده، طبیعی است که وزن به نوسان تغییر کند بنابراین بهتر است به وزن بیش از یک دوره طولانی نگاهی بیندازید. اگر در طول زمان شاهد افزایش مداوم هستید دلیلی برای نگرانی وجود دارد اما اگر وزن شما در یک هفته یک کیلو افزایش یابد به آن تمرکز نکنید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید اگر شروع به تمرین بیشتر کنید عضله را افزایش می دهید که در واقع وزن بیش از چربی دارد. بنابراین در حالی که ممکن است وزن خود را افزایش دهید بنابر این احتمالاً متابولیک فعال عضله فعال است. هرگز خود را هر روز وزن نکنید این فقط ناامیدی شما را بیشتر می کند و یک بار در هفته هم مقدار زیادی است.

57342273 - چگونه رژیم غذایی کاهش وزن طولانی مدت داشته باشید

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید