کاشت مو غیر قابل رشد چه مزایا و معایبی دارد؟


وجود مو در سر یکی از فاکتورهایی است که به شدت در زیبایی فرد تأثیرگذار است. عوامل متعددی وجود دارند که باعث ریزش مو می‌شوند و در نتیجه فرد دچار طاسی یا کم پشتی مو می‌شود. عدم وجود مو در سر در کنار مسائل زیبایی‌شناسی باعث کاهش اعتمادبه‌نفس فرد نیز می‌شود. با پیشرفت‌های صورت‌گرفته در علم پزشکی روش‌های کاشت مو به کمک این افراد آمده و تا حدود زیادی این مشکل را حل کرده است. اما در روش‌های کاشت مو طبیعی نیاز به بانک مو فرد است که این کار را برای افرادی که کاملاً دچار طاسی هستند سخت می‌کند. در نتیجه روش‌های کاشت مو غیر قابل رشد و مصنوعی در کنار مزایا و معایب زیادی که داشتند، طرفدارانی پیدا کرده است. سؤالی که وجود دارد این است که چرا به این نوع موها غیر قابل رشد می‌گویند؟ در این مقاله به طور مفصل به بررسی این نوع روش‌ها می‌پردازیم.

راهنمای مطالعه:

تفاوت‌های کاشت موی غیر قابل رشد (Implant) و کاشت موی طبیعی (Transplant)

به‌‌طورکلی کاشت مو با هدف بازگرداندن رشد به موها یا ایجاد مو در مناطقی از پوست سر با رشد محدود یا بدون رشد انجام می‌شود. در حین کاشت موی طبیعی، جراح فولیکول‌ها را از ناحیه متراکم مو مانند پشت سر که به آن ناحیه اهداکننده یا بانک مو گفته می‌شود، خارج می‌کند. سپس فولیکول‌ها را در شکاف‌های کوچکی در ناحیه آسیب‌دیده پوست سر قرار می‌دهد. در این روش وجود بانک مو ضروری است و در افرادی که به طور کامل طاس هستند نمی‌توان از این روش استفاده کرد. انواع مختلفی از روش‌های کاشت مو وجود دارد که تفاوت عمده آن‌ها در نحوه برداشت گرافت‌های مو است.

روش‌های کاشت مو غیر قابل رشد مشابه روش‌های کاشت مو طبیعی است با این تفاوت که به‌جای استفاده از مو طبیعی، از موهای مصنوعی مخصوصی استفاده می‌شود که در محل موردنظر کاشته می‌شود؛ این موها قابلیت رشد ندارند.

روش‌های کاشت مو غیر قابل رشد چیست؟

همان‌طور که گفته شد منظور از مو غیر قابل رشد، موهایی هستند که قابلیت رشد نداشته اما می‌توانند به‌اندازه موهای واقعی طبیعی به نظر برسند. این روش مناسب افرادی است که بانک مو مناسبی ندارند و نمی‌تواند روش‌های کاشت مو طبیعی را انجام دهند. همچنین افرادی که به دلیل مشکلات و بیماری‌های خاص دچار طاسی شده‌اند نیز می‌توانند از این روش‌ها استفاده کنند. در ادامه به معرفی روش‌های کاشت مو غیر قابل رشد می‌پردازیم:

کاشت مو مصنوعی

یکی از جدیدترین روش‌های کاشت مو غیر قابل رشد، کاشت مو مصنوعی است. در این روش موهای مصنوعی را در ناحیه موردنظر می‌کارند. این کار باید توسط یک متخصص حرفه‌ای آموزش‌دیده انجام شود و نیاز به تجهیزات خاصی دارد. موهای مصنوعی از مواد سازگار با بدن ساخته شده‌اند. کاشت به‌گونه‌ای انجام می‌شود که با موهای موجود در پوست سر بیمار مطابقت داشته باشد. به این موها، بیوفیبر نیز گفته می‌شود.

بیوفیبرها موهای نرم، قوی و مقاوم هستند. از بافت‌های غیرفعال تشکیل شده‌اند که سمی نیستند و همچنین یک پلاگین کراتین تولید می‌کنند که باعث می‌شود میکروب‌ها وارد پوست سر نشوند. چون مقاومت کششی بالایی دارند نمی‌شکنند. فیبرهای بیولوژیکی به طور معمول ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متری هستند که از الیاف پلی‌آمید ساخته شده و طبیعی به نظر می‌رسند. در طول، اندازه و رنگ‌های مختلف موجود بوده، دقیقاً شبیه موهای طبیعی هستند و تمایز بین این دو تقریباً غیرممکن است. مهم‌ترین تفاوت بین موی طبیعی و مصنوعی در غیر قابل رشد بودن و عدم سفید شدن موهای مصنوعی است.

قبل از انجام عمل کاشت مو مصنوعی، ۱۰۰ الیاف مصنوعی به‌صورت آزمایشی به مدت دوهفته کاشته می‌شود تا هرگونه واکنش آلرژیک بر روی مراجعه‌کننده بررسی شود. نتایج این روش بلافاصله مشخص می‌شود و اینکه آیا شما گزینه مناسبی برای این روش هستید یا خیر توسط متخصص بعد از جلسه معاینه مشخص خواهد شد.

کاشت به روش hrt

ترمیم به روش hrt که در ایران اغلب آن را با روش کاشت مو hrt می‌شناسند، یکی دیگر از روش‌های کاشت مو غیر قابل رشد است. در این روش موهای مصنوعی که همانند موهای طبیعی هستند با استفاده از چسب‌های مخصوص بر روی نواحی کم مو یا طاس چسبانده می‌شود. در این روش این موهای مصنوعی ممکن است به موهای طبیعی آسیب وارد کند. مهم‌ترین مزایای این روش عدم نیاز به بانک مو و رسیدن به نتیجه دلخواه در سریع‌ترین زمان ممکن و در طی چند ساعت است. اما مشکلاتی همچون ایجاد عفونت و ریزش مو و نیاز به ترمیم مو در فواصل زمانی معینی دارد؛ همچنین هزینه انجام این روش کاشت بالا است.

ترمیم مو به روش پروتز مو

پروتز مو یکی از رایج‌ترین و ایمن‌ترین راه‌حل‌های ریزش مو است و به طور گسترده توسط افرادی که به دلایل پزشکی دچار ریزش مو می‌شوند استفاده می‌شود. پروتز مو که به‌عنوان درمان ریزش مو بدون جراحی نیز از آن یاد می‌شود، به فرد تغییری فوری و مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهد و کاملاً ایمن هستند. پروتزهای مو یک نوع کلاه‌گیس هستند که بسیار شبیه موهای واقعی بوده و از موی واقعی انسان تولید شده است. این پروتزها مانع تنفس پوست نمی‌شود.

در یک کلینیک معتبر ابتدا پزشک موها و پوست فرد را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و طول، رنگ و حجم مو پروتز تعیین می‌شود. سپس موهای مصنوعی را متناسب با هر فرد آماده می‌کنند. بهتر است موهای مصنوعی هر فرد سفارشی ساخته شوند؛ به این ترتیب، نتیجه بهتر و طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

می‌توانید از موهای مصنوعی خود مانند موهای طبیعی در دریا و استخر استفاده کنید، اما مطمئناً باید مراقب مدت استفاده از آن باشید. موهای پروتز را می‌توان به مدت تقریبی ۴ تا ۵ ماه و نهایتاً ۱ سال استفاده کرد. این مدت ماندگاری ممکن است بسته به کیفیت موهای تولید شده و نحوه مراقبت از آن متفاوت باشد، اما استفاده از آن برای بیش از یک سال امکان‌پذیر نیست. اگرچه می‌تواند ظاهری بسیار شبیه به موی واقعی انسان داشته باشد، اما در واقع یک راه‌حل کوتاه‌مدت است.

آماده‌سازی موها پروتز تقریباً در ۱ هفته یا ۱۰ روز به پایان می‌رسد و سپس توسط متخصص در ناحیه سر کاشته می‌شود. نحوه چسباندن این موها به‌گونه‌ای است که غیرطبیعی بودن آن مشخص نخواهد بود.

ویژگی‌های بهترین روش جایگزین کاشت مو

با توجه به موارد ذکر شده در بخش قبل می‌توان گفت بهترین روش‌های کاشت مو غیر قابل رشد، پروتز مو است؛ زیرا این روش در کنار مزایایی که به دنبال دارد، معایب کمتری دارد.

 

پروتزهای مو معمولاً از موهای ۱۰۰٪ طبیعی انسان ساخته شده است و به همین دلیل کاملاً طبیعی به نظر می‌رسند. بیمار می‌تواند آن‌ها را شانه کند، حمام برود، آن‌ها را رنگ کند و حتی از هر نوع محصولات حالت‌دهنده روی آن‌ها استفاده کند. این پروتزها برای بیماران در هر سنی ایدئال هستند و با توجه به تنوعی که دارند می‌توان در هر رنگ و اندازه‌ای آن‌ها را تهیه کرد. جای‌گذاری سریع، آسان و بدون درد از دیگر مزایای آن به شمار می‌رود.

از طرفی این روش برای کسانی مناسب است که موهای کافی در ناحیه اهداکننده ندارند تا عمل کاشت مو را با موفقیت انجام دهند. برخی از افراد نیز تمایلی به انجام جراحی کاشت مو ندارند، پروتز مو برای رسیدن به نتیجه ایدئال البته به‌صورت نیمه دائم کمک خواهد کرد. کسانی که موهای خود را بر اثر تصادف، بیماری، دارو و غیره از دست داده‌اند نیز می‌توانند کاندید مناسبی برای این روش باشند. دقت کنید هر زمان که بیمار بخواهد می‌توان پروتزهای مو را برداشت.

مشکلات و عوارض کاشت مو غیر قابل رشد

همان‌طور که از نام آن ها پیداست یکی از مشکلات این روش‌ها عدم رشد موها است. درصورتی‌که فرد بر روی سرخود موهای طبیعی داشته باشد باید هنگام اصلاح آن‌ها مراقب موهای مصنوعی خود باشد.

یکی از معایب بزرگ آن نیمه دائمی بودن آن است. در روش پروتز مو در فواصل مشخص نیاز به تعویض پروتز مو و چسب پروتز مو است. باید بدانید که هنگام چسباندن موها به پوست سر از مخلوط خاصی استفاده می‌شود که آسیبی به سلامت انسان وارد نمی‌کند و اگر پروتز به‌صورت سفارشی برای شما ساخته شده باشد، بسیار شبیه موهای طبیعی انسان خواهد بود و با دوش گرفتن، رفتن به استخر یا رفتن به سونا مشکلی نخواهید داشت. اما با این حال عمر این پروتز‌ها نهایتاً یک سال است و پس از آن باید تعویض شوند.

اگر مواد مورد استفاده با دقت انتخاب نشوند، پوست شما تنفس نمی‌کند و این موضوع می‌تواند برخی مشکلات مانند تعریق زیاد و عفونت‌های پوستی و پوسته‌پوسته شدن را در پی داشته باشد.

هزینه کاشت مو غیر قابل رشد در ایران

هزینه این روش با توجه به نوع آن متفاوت است. البته باید اشاره کرد روش‌های کاشت مو مصنوعی و کاشت مو hrt به دلیل عوارض خطرناکی که به دنبال داشتند، منسوخ شده و توسط پزشک انجام نمی‌شوند. برخی از کلینیک‌ها نیز در ایران تحت نام این روش‌های منسوخ شده، از همان روش پروتز مو استفاده می‌کنند.

هزینه پروتز مو با توجه به وسعت ناحیه کاشت و نوع پروتز انتخابی متفاوت است. از طرفی مراجعه‌کنندگان باید در نظر بگیرند که این روش هرچند ماه نیاز به تعویض پروتز دارد که می‌تواند هزینه‌های آن را افزایش دهد. هزینه این روش به دلیل عمل زیبایی بودن، توسط بیمه پرداخت نمی‌شود.