کافئین موجود در قهوه، مفید برای مبتلایان به بیماری مزمن کلیه

10531469641536510410 - کافئین موجود در قهوه، مفید برای مبتلایان به بیماری مزمن کلیه

کافئین موجود در قهوه، مفید برای مبتلایان به بیماری مزمن کلیه

به نظر می‌رسد که کافئین با اثر بر عروق خونی و افزایش ترشح موادی مانند اکسید نیتریک سبب بهبود عملکرد عروق می‌شود. تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که مصرف قهوه با کاهش مرگ و میر در جمعیت عمومی در ارتباط است. با این حال، ارتباط بین دریافت کافئین و مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD)  نامشخص است. محققان تصور می‌کنند که احتمالاً دریافت کافئین در این بیماران نیز با کاهش مرگ و میر همراه خواهد بود.
به تازگی نتایج تحقیقی نشان داده که مصرف کافئین می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مفید باشد. در این تحقیق محققان اطلاعات مربوط به بیش از ۴۸۰۰ نفر را از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیق نشان داد مصرف کافئین با کاهش مرگ و میر در میان افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه همراه است. در افرادی که میزان بیشتری کافئین مصرف می‌کردند در مقایسه با کسانی که مقدار کمتری از این ماده را مصرف ‌کردند خطر مرگ طی یک دوره ۶۰ ماهه ۲۵ درصد کاهش یافت.

مطلب مرتبط: تغییرات رژیم غذایی در درمان انواع سنگ کلیه

kidneys e1462990192869 1 - کافئین موجود در قهوه، مفید برای مبتلایان به بیماری مزمن کلیه

کلیه‌ها در دو طرف ستون مهره‌ها قرار دارند. مهم‌ترین وظیفه این اندام حذف مواد زائد از خون است. کلیه‌ها در تولید هورمون‌های تنظیم کننده فشارخون و همچنین تولید ویتامین Dنیز نقش دارند.
بیماری مزمن کلیه هزینه‌های درمانی بالایی دارد و سبب افزایش خطر مرگ می‌شود. آمارها نشان می‌دهد شیوع این بیماری در سراسر جهان رو به افزایش است. افراد مبتلا به دیابت یا پرفشاری خون بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های کلیوی قرار دارند. بیماری‌های کلیوی معمولاً بدون آن که علامت مشخصی را ایجاد کنند، پیشرفت می‌کنند. با این حال، برخی علائم احتمالی این بیماری‌ها عبارتند از: خستگی، تورم در صورت، دست یا پا، دفع خون در ادرار، کاهش اشتها، کاهش وزن ناخواسته و خارش.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی

دیدگاهتان را بنویسید