کاهش استرس با فنگ شویی

فنگ شوی چیست؟

فنگ شوی هنر تطبیق و سازش با محیط برای بهبود سلامت، افزایش ثروت و رفاه می باشد که در چین رواج دارد. هدف از آموختن این هنر، زندگی در صلح و آرامش و هماهنگی با اطرافیان است. قانون فنگ شوی، سازش برای حل مسایلی است که در زندگی هر فرد اتفاق می افتد. به عقیده کارشناسان فنگ شوی مهمترین هدف در فنگ شوی، کاهش استرس است.

 

تکنیک های فنگ شوی برای کاهش استرس در خانه یا محل کار:

1. ایجاد نظم و انضباط:

بی نظمی و درهم ریختگی از دلایل استرس در محیط محسوب می شود که پیدا کردن اشیای موردنیاز و حرکت آزادانه در محیط را سخت و دشوار می کند. لزوما بی نظمی و درهم ریختگی نیاز به مشاهده عینی ندارد. قفسه ظروف درهم ریخته، ریخت و پاش اشیا در انباری و یا سایر نقاط در فضای خانه یا محل کار موجب استرس می شود.

هر روز یا تعطیلات آخر هفته را به ایجاد نظم و انضباط و مرتب کردن اشیا و لوازم خانه و محل کار اختصاص دهید. بهتر است مرتب کردن اشیا و لوازم را از اتاق خواب شروع کنید و اتاق های دیگر را در اولویت های بعدی قرار دهید.

 نظم و انضباط همان مرتب کردن اشیا و لوازم مورد استفاده در خانه و محل کار است. اگر مهارت خوبی در ایجاد نظم و انضباط ندارید، می توانید از یک مشاور کمک بگیرید.

نظم.jpg

 

2. کنترل و اشراف بر محیط:

هر اتاق، دربی دارد که این درب به روش های زیر می تواند به کم کردن استرس کمک کند:

باز یا بسته بودن درب اتاق، نوعی خطر و امنیت را ایجاد می کند

درب اتاق از لزوم چرخش پیوسته سر و نگاه کردن به اطراف جلوگیری می کند

درب اتاق از ورود انرژی های منفی موجود در راهرو و خروج انرژی های مثبت از اتاق جلوگیری می کند.

درب اتاق احساس امنیت را در فرد ایجاد می کند

درب اتاق وسیله ای برای خروج اطرافیان و افراد مزاحم از اتاق است

برای استفاده بهینه از درب اتاق، تخت خواب یا مبلمان را رو به آن قرار دهید. معمولا اسباب و اثاثیه اتاق باید بگونه ای چیده شود که فرد قادر به مشاهده تلویزیون باشد نه اینکه راهرو را ببینید. 

img-porte-moderne-fashion.jpg

3. عناصر فنگ شوی:

در فنگ شوی 5 عنصر وجود دارد که از این عناصر برای ایجاد تعادل و نظم و کاهش استرس در اتاق استفاده می شود. این عناصر شامل:

  1. چوب نشانه رشد و تجدید حیات است و با گیاهان زنده، یراق های عمودی یا حتی تصاویر یا عکس هایی از حیات گیاهان به نمایش گذاشته می شود. 
  2. فلز که جزو عناصر ناب است، نشانه تکامل بوده و به شکل گرد و دورانی استفاده می شود.
  3. خاک موجب ثبات در محیط و تقویت آن می شود. انواع خاک و شکل مربع بهترین روش برای آوردن این عنصر در فضاست.
  4. آتش نشانه امیال و هیجانات است و با روشنایی و شکل مثلث در محیط اتاق نشان داده می شود.
  5. آب راکد و روان، عمق و ارتباطات را به ترتیب نشان می دهد.

این 5 عنصر بسته به فصول مختلف در اتاق استفاده می شوند.

fs_5.png

4. باگوآ:

با استفاده از نقشه باگوآی فنگ شوی در هر فضا و محیطی می توان مسایل خاص در زندگی را حل و برطرف کرد. با شناسایی برخی نقاط مشکل ساز در زندگی و قرار دادن آن در نقشه فنگ شوی می توان بهترین روش برای انتقال انرژی مثبت به نقاط موردنظر را تعیین کرد.

درمورد حالات هیجانی، فیزیکی، ذهنی و روانی خود خوب فکر کنید و مشخص کنید که چه زمانی دچار درد یا استرس می شوید.

سلامت همیشه جایگاه نخست را در نقشه باگوآ بخود اختصاص می دهد. زمانی که استرس رابطه مستقیمی با سلامت دارد، باید به کم کردن میزان آن توجه بیشتری نمود. استرس بر حالات روانی و هیجانی تاثیرگذار است بنابراین لازم است با استفاده از نقشه باگوآ، کم کردن استرس را مدنظر قرار دهیم. توصیه می کنیم که برای استفاده صحیح و دقیق از نقشه باگوآ با کارشناس فنگ شوی صحبت کنید.

 

5. مدیتیشن:

مدیتیشن یکی از گزینه های کاهش استرس در فنگ شوی است. مدیتیشن باعث هماهنگی فکر، بدن و روح با محیط می شود. آگاهی از وجود اطرافیان در طول مدیتیشن بسیار مهم است. چشمانتان را ببندید و سعی کنید حواس 5 گانه خود را متمرکز کنید. به صداهایی که معمولا به آنها توجهی نمی کنید، گوش دهید. هوا را بدرون ریه ها بفرستید و مزه آن را در دهان حس کنید. هوا را با پوست و سایر اعضای بدنتان از نوک انگشت پا تا جلوی سر لمس کنید. برای کم کردن استرس با مدیتیشن می توانید بر صداها و سایر عناصر حسی متمرکز شوید، به عنوان مثال گوش دادن به صدای جوشاندن یک مایع می تواند احساسات را فعال و استرس را کمتر کند.

مدیتیشن.jpg

6. اتاق خواب:

اتاق خواب مکانی برای تجدید نیرو و تازه شدن است و بدن هنگام خواب، آرامش می گیرد. محل قرار دادن اسباب و اثاثیه در اتاق خواب اهمیت بسزایی دارد. همیشه با اتاق خواب همانند یک فضای 3 بعدی رفتار کنید که عناصر مختلف در آن جای گرفته اند. ارتفاع و جهت قرار دادن اسباب و اثاثیه در این اتاق بسیار مهم است. 

رنگ و نور نیز در حفظ و تعادل انرژی به اندازه تصاویر و عکس های موجود در این اتاق مهم هستند. انواع لوازم و اسباب موجود در اتاق خواب می تواند به تقویت یا خنثی کردن فنگ شوی کمک کند. درصورتی که در اتاق خواب احساس راحتی، آرامش و امنیت می کنید، عناصر فنگ شوی در حالت تعادل هستند.

858515_marion_1-b55f1c1c725191553a419b0c277ccb53_product_large.jpg

7. آلودگی صوتی و امواج الکترومغناطیسی:

همان طور که فضای درهم ریخته و آشفته موجب استرس می شود، به همان اندازه نیز یک محیط پر سروصدا و اشباع از امواج الکترومغناطیسی می تواند سطح استرس را بالا ببرد. وجود یک محیط ساکت و آرام برای داشتن یک زندگی بدون استرس، ضروری است. از سویی شناسایی و مقابله با امواج الکترومغناطیسی بسیار سخت و دشوار است. همه لوازم الکتریکی، این امواج را منتشر می کنند. خاموش کردن این لوازم به کمتر کردن استرس کمک می کند.

images_25.jpg

8. هوا:

هوای پاک و تمیز برای داشتن آرامش و بدنی سالم و نیز کاهش استرس ضروری است. درب و پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه وارد محیط خانه شود. با اینکار می توانید هوای تازه تنفس کنید.

خشکی محیط موجب کمبود اکسیژن در خون و مغز شده و در نتیجه باعث از دست دادن تمرکز و افزایش سطح استرس می شود. کمبود اکسیژن موجب سردرد و درد مفاصل و عضله می شود.

12_5.jpg

9. آشپزخانه:

بیشتر مردم به آشپزخانه که به کمتر شدن استرس کمک می کند، کمتر توجه می کنند. تهیه و آماده سازی و پختن غذا باید توام با آرامش باشد. اجاق گاز باید از دیوار فاصله داشته باشد و سینک ظرفشویی باید رو به پنجره باشد تا عناصر باد و آب فنگ شوی به حالت تعادل درآیند. آشپزخانه اوپن باعث می شود که بو و عطر غذا در کل محیط بپیچد و این به تقویت آرامش و صمیمیت در خانه کمک می کند. قراردادن وانیل در آون و حرارت دادن آن بهترین روش برای یادآوری خاطرات دوران کودکی و ایجاد حس امنیت و آرامش است.

1503064068_how-to-install-kitchen-appliances.jpg

10. حمام:

فنگ شوی در حمام برای کم کردن استرس بسیار مهم است. دوش آب گرم بهترین گزینه برای کاهش استرس، تنش و دوری از دغدغه ها و نگرانی های روزمره است. از سوی دیگر بدلیل استفاده مداوم و مکرر از حمام، انرژی در این قسمت از خانه انباشته شده و حس بدی را در این نقطه بوجود می آورد. این بدین معنا نیست که حمام قابل اصلاح نبوده و نمی تواند به کاهش استرس کمک کند. حمام باید در راستای دیوار و بدون پنجره باشد. حمام هایی که در وسط خانه ساخته می شوند، انرژی منفی را منعکس می کنند. بسته به مکان حمام در نقشه بانگوآ با استفاده از عناصر مختلف می توان انرژی مثبت را افزایش و استرس را کاهش داد. این عناصر با اشکال، رنگ و آیتم های مختلف در جایگاه موردنظر ساخته می شوند. داشتن تنها یک حمام در خانه موجب استرس می شود لذا ساخت یک حمام اضافی در خانه می تواند به کاهش استرس کمک کند. به هرحال ساخت یک حمام اضافی در خانه اهمیت بسزایی دارد. حمام نباید در راستای درب ورودی یا سایر درب های دیگر باشد. زمانی که می خواهید پله های مشرف به حمام اضافی را بسازید، به این نکته مهم توجه کنید. از ساخت حمام روی اتاق خواب خودداری کنید که اینکار موجب بروز مشکلات می شود.

 

نکته: فنگ شوی جزو تکنیک ها و راهکارهای کاهش استرس بشمار می رود. علاوه بر توجه به این نکات می توانید از یک کارشناس فنگ شوی کمک بگیرید.  

photo_2018-12-08_12-52-15.jpg

      

دیدگاهتان را بنویسید