کاهش اشتها در کودکان

کاهش اشتها در کودکان می تواند منجر به نگرانی والدین شود. این در حالی است که والدین اغلب از کاهش اشتهای فرزندان خود شکایت دارند. با این حال، معمولاً در کودکان بین دو تا پنج سال کاهش اشتها کاملا عادی است. اما در برخی موارد می تواند باعث نگرانی والدین شود. در این مقاله در مورد دلایل احتمالی از کاهش اشتها در کودکان، راه های اصلاح آن و مکمل هایی که ممکن است به تقویت کمک کنند، بحث می کنیم.

اگر کودک شما دارای وزن و قد طبیعی و متناسب با سن است، پس دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. زیرا برخی از کودکان با یک جثه ی کوچک ممکن است نیاز غذایی کمتری داشته باشند و بنابراین اشتهای کمتری هم دارند. اما اگر کودک شما بزرگتر است و از کاهش اشتها به صورت ناگهانی همراه با کاهش وزن رخ داده است، در این صورت می توانید با یک متخصص اطفال مشورت کنید تا علت را شناسایی کرده و مشکل را درمان کند.

علت کاهش اشتها در کودکان

کاهش اشتها در کودکان | پزشکت

اگر کودک شما همیشه خسته و تحریک پذیر است، این حالت می تواند با کمبود اشتها مرتبط باشد. برخی از شایع ترین علل از کاهش اشتها در کودکان، عبارتند از:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

اختلال در رشد کودکان

تغییر در روند رشد کودکان می تواند باعث کاهش اشتها در آنها شود. در طول سال اول، کودکان به سرعت رشد می کنند. اما بعد از آن، روند رشد شان کند می شود و ممکن است کمتر غذا بخورند. در این دوره، کاهش اشتها کاملاً طبیعی است. در حقیقت، در سال دوم زندگی، کودکان فقط باید 2.3 کیلوگرم و 12 سانتی متر بر وزن و قد خود اضافه کنند.

بیماری

بیماری ها اغلب می توانند باعث کاهش  اشتها در کودکان شود. اگر کودک شما از گلو درد، آنفلوانزا، مشکل معده، اسهال، سردرد، تب یا علائم دیگر رنج می برد، ممکن است دچار کاهش اشتها شود. خوشبختانه اکثر کودکان با بهتر شدن وضعیت جسمانی اشتهای خودشان را دوباره به دست می آورند.

استرس

استرس می تواند تأثیرات منفی بسیاری از جمله از کاهش اشتها در کودکان خردسال داشته باشد. اگر متوجه شدید که کودک شما علاقه خود را به غذا خوردن از دست داده یا خواب ناکافی دارد، ممکن است از استرس رنج ببرد. برای رفع اشتهای ضعیف فرزند خود، باید علت استرس را شناسایی کرده و آن را کاهش دهید. برخی از دلایل عمده استرس در دوران کودکی، عبارتند از:

 • آزار توسط سایر افراد
 • ناتوانی در کنار آمدن با فشار تحصیلی و انتظارات غیر عملی والدین
 • مسائل خانوادگی مانند مرگ در خانواده، مرگ حیوان خانگی یا تولد خواهر و برادر جدید
افسردگی

کاهش اشتها در کودکان | پزشکت

افسردگی می تواند دلیل دیگری برای از کاهش اشتهای کودک باشد. اما بیشتر والدین افسردگی را با غم و اندوه اشتباه می گیرند. غم و افسردگی یکسان نیستند. احساس غم و اندوه با گذشت زمان از بین می رود، اما افسردگی اینگونه نیست. افسردگی نه تنها کودک را ناراحت می کند بلکه در زندگی عادی او نیز اختلال ایجاد می شود.

اگر کودک شما دیگر علاقه ای به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می برد، نشان نمی دهد، ممکن است افسرده شده باشد. تغییر در عادات غذایی می تواند یک شاخص قوی برای افسردگی باشد. در صورت نگرانی توصیه می شود از مشاوره پزشکی استفاده کنید.

بی اشتهایی عصبی

گاهی اوقات، کودکان از خوردن غذا بیزار می شوند. آنها سعی می کنند تا جایی که ممکن است بدون غذا بمانند. حتی هنگام غذا خوردن، آنها غذاهای کم چرب را انتخاب می کنند و بعداً از خوردن دچار احساس گناه می شوند. ژنتیک، عدم تعادل شیمیایی مغز و مسائل مربوط به رشد نیز می تواند باعث بی اشتهایی عصبی شود.

اگر کودک شما از غذا پرهیز کرده یا بیش از حد لازم ورزش می کند، در حالی که به شدت وزن کمی دارد، احتمالا از بی اشتهایی عصبی رنج می برد. یک متخصص تغذیه یا روانپزشک می تواند به شما بگوید که چگونه به کودک بی اشتهای خود کمک کنید تا اشتهای سالم را بدست آورد.

عوارض دارو ها

اگر کودک اخیراً  آنتی بیوتیک مصرف کرده است ،احتمال دارد اشتهای او تحت تأثیر قرار گرفته باشد. علاوه بر آنتی بیوتیک ها، چندین داروی دیگر نیز می توانند اشتها را تحت تأثیر قرار دهند.

کم خونی

کم خونی یکی دیگر از دلایل احتمالی کاهش اشتهای کودک است. کودکان مبتلا به کم خونی بی حال، خسته و تحریک پذیر به نظر می رسند. در صورت عدم درمان، کم خونی می تواند در رشد و عملکرد کودک شما اختلال ایجاد کند اگر مشکوک به کم خونی در فرزند خود هستید، آزمایش خون انجام دهید.

انگل روده

انگل روده می تواند باعث از کاهش اشتها در کودکان شود. کرم ها وارد دستگاه گوارش کودک می شوند و در آنجا به صورت انگلی زندگی می کنند و باعث خونریزی روده ای، از کاهش اشتها، اسهال خونی و غیره می شوند. داروی ضد انگل را می توان از طریق داروساز یا پزشک دریافت کرد. اگر حیوانات خانگی دارید، آنها را دو بار در سال کرم زدایی کنید.

یبوست

حرکات نامنظم روده و کاهش اشتها در کودکان می تواند منجر به یبوست شود. نشانه یبوست دفع مدفوع سفت است.

علاوه بر دلایل بالا، از کاهش اشتها در کودکان می تواند به دلایل دیگری مانند فرزندپروری مقتدرانه، مقدار غذایی که مادر به کودک خود می دهد، وعده های غذایی خانوادگی، وضعیت اقتصادی اجتماعی و ترس از امتحان غذاهای جدید باشد.

چگونه اشتها کودک خود را بهبود ببخشیم؟

کاهش اشتها در کودکان | پزشکت

برخی راهکار ها و روش های طبیعی برای افزایش اشتهای کودک آورده، عبارتند از:

 • برای افزایش وزن غذاهای سالم و پر کالری انتخاب کنید.
 • سعی کنید غذاها و طعم های جدید را کم کم معرفی کنید تا کودک شما به آن ها عادت کند.
 • یک اسموتی با توت فرنگی، عسل، موز، یخ و ماست یونانی درست کنید تا غذا جالب شود.
 • چندین سبزیجات را با هم مخلوط کنید تا رنگ های متنوعی در وعده غذایی کودک شما ایجاد کند.
 • اعتقاد بر این است که آب لیمو، زنجبیل و سرکه ممکن است ترشحات معده و اشتهای فرد را تحریک کند.
 • به آنها اجازه ندهید در زمان صرف وعده ی اصلی از میان وعده استفاده کنند. فاصله زمانی مناسب بین هر وعده را حفظ کنید.
 • از غذاهای مقوی که کودک شما دوست دارد بخورد، فهرستی بنویسید وعده های غذایی را متناسب با سلیقه او تنظیم کنید. وقتی کودک شما غذای مورد علاقه خود را در بشقاب می بیند، احتمال خوردن آن بیشتر است.
 • اگر اشتهای فرزند شما کاهش یافته است، لقمه های کوچکتری از غذا را به او پیشنهاد کنید تا اینکه آنها به تنهایی شروع به خوردن غذا کنند. مقادیر کمتر غذا ممکن است به افزایش متابولیسم کمک کرده و به نوبه خود اشتها را افزایش دهد.
 • کودکان دوست دارند میان وعده بخورند. اما این میان وعده ها باید به اندازه وعده های غذایی مناسب و مفید باشند. انتخاب های هوشمندانه غذایی انجام دهید. به عنوان مثال، به جای ترد و ساندویچ، بادام زمینی تفت داده یا به جای کلوچه، سبزیجات پخته شده به او بدهید.

اگر حتی پس از انجام این اقدامات، اشتهای کودک شما به حالت طبیعی بازنگشت، بهتر است که آنها را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید. زیرا ممکن است یک بیماری پزشکی زمینه ای وجود داشته باشد. هرگز کودک خود را به دلیل کم غذا خوردن تنبیه یا سرزنش نکنید. در عوض، الگوی غذایی آنها را بررسی و علت کاهش اشتها را پیدا کنید.

راه های پیشگیری از کم اشتهایی در کودکان

کاهش اشتها در کودکان | پزشکت

 برخی راهکار ها برای پیشگیری از کم اشتهایی در کودکان، عبارتند از:

 • کودک خود را به فعالیت بدنی تشویق کنید.
 • در فواصل منظم وعده های کوچک را سرو کنید.
 • کودک خود را به انتخاب غذای سالم تشویق کنید.
 • وعده های غذایی را برای کودکان جالب و جذاب جلوه دهید.
 • در زمان صرف غذا با کودکان بحث ننموده و آنها را سرزنش نکنید.
 • برنامه وعده های غذایی را طوری تنظیم کنید که فقط در زمان گرسنگی فرزندتان غذا سرو کنید.
 • اگر کودک گرسنه نیست او را مجبور به خوردن غذا نکنید. همچنین دستور اتمام غذا در بشقاب او فکر بدی است.

کمبود اشتها می تواند در رشد طولانی مدت کودک تأثیر بگذارد. بنابراین، اگر احساس می کنید کودک شما کمتر از حد معمول غذا می خورد، ابتدا الگوی غذایی او را مشاهده کنید. قد و وزن آنها را کنترل کنید تا ببینید آیا از حد طبیعی پایین تر هستند یا خیر. اگر این تغییر به دلیل عادات غذایی نامناسب است، پس برای اصلاح آن قدم بردارید.

محرک های اشتها برای کودکان

کاهش اشتها در کودکان | پزشکت

چندین روش طبیعی برای افزایش اشتهای کودک شما وجود دارد. اما در بعضی مواقع ممکن است لازم باشد از محرک های اشتها استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که کودکان به اندازه لازم غذا می خورند. اگرچه این داروهای محرک اشتها بدون نسخه پزشک در دسترس هستند، اما هیچ مطالعه کاملی در زمینه تأیید ایمنی آنها برای کودکان انجام نشده است. بنابراین، قبل از مصرف آنها با متخصص اطفال مشورت کنید.

مکمل دوکال

این مکمل یک منبع انرژی پودر شده است که حاوی ترکیبی از کربوهیدرات و چربی برای کودکانی است که اشتها ندارند و وزن کمی دارند. ترکیبات آن شامل نشاسته ذرت هیدرولیز شده، ترکیبی از روغنهای گیاهی تصفیه شده (ذرت، نارگیل)، تری گلیسیریدهای با زنجیره متوسط ​​(روغن نارگیل تکه تکه شده، روغن هسته خرما)، مونو و دی گلیسیریدها، استرهای اسید تارتاریک دی استیل از مونو گلیسیریدها است.

ارزش غذایی این مکمل در هر 100 گرم مواد معدنی عبارتند از:

 • سدیم (<20 گرم)
 • پتاسیم (<5 گرم)
 • کلراید (<20 گرم)
 • کلسیم (<5 گرم)
 • فسفر (<5 گرم)
مکمل اشتها Komilon

مکمل غذایی Komilon دارای ویتامین C است که به رشد و نمو کلی بافت های بدن کمک کرده و ویتامین B12 نیز فعالیت آنزیم های ضروری بدن را تحریک می کند. ترکیبات آن شامل آب تصفیه شده، سوربیتول، پروپیلن گلیکول، صمغ زانتان، ساخارین سدیم، متیل پرابن، پروپیل پارابن و بنزوات سدیم (مواد نگهدارنده) است. ارزش غذایی در هر وعده شامل موارد زیر است:

 • نیاسین 6.26 میلی گرم
 • تیامین 1.36 میلی گرم
 • ریبوفلاوین 1.36 میلی گرم
 • ویتامین سی 00 میلی گرم
 • ویتامین B6 به اندازه 36 میلی گرم
 • ویتامین B12 به اندازه 24 میلی گرم
مخلوط نوشیدنی مکمل غذایی Emergen-C Kidz

این نوشیدنی حاوی 1000 میلی گرم ویتامین C به همراه آنتی اکسیدان های دیگر است. فاقد کافئین بوده و جایگزین الکترولیت های حیاتی دفع شده از طریق عرق می شود. ترکیبات آن شامل فروکتوز، اسید سیتریک، مالتودکسترین، اسید مالیک است.

علاوه بر آن، بادام زمینی ممکن است در افزایش اشتها و پروتئین سازی کمک کند، از این رو مواد غذایی با پایه بادام زمینی بیشتری را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. برخی از گیاهان و ادویه ها مانند زنجبیل ممکن است به عنوان محرک اشتها عمل کنند. می توانید گیاهان و ادویه ها را در روغن زیتون تفت دهید و آنها را در یک وعده غذایی میل کنید.

اگر کودک شما از نوشیدن شیر امتناع ورزید، کلسیم را به صورت پنیر کوارک، ماست، خامه و کشک به رژیم غذایی وی اضافه کنید. اگر آنها شیر گیاهی را ترجیح می دهند می توانید از شیرهای غیر لبنی نیز استفاده کنید.

سخن آخر

اگر کودک شما سالم و خوشحال و فعال است و می تواند خوب بخوابد ،کاهش اشتها جای نگرانی ندارد. اما از دست دادن طولانی مدت اشتها نیاز به مشورت پزشکی دارد. بنابراین، عادات غذایی کودک خود را زیر نظر داشته باشید.

منبع:

https://www.momjunction.com/articles/reasons-for-loss-of-appetite-in-children_00349759/

دیدگاهتان را بنویسید