کاهش وزن در دوران یائسگی – چاقی دوران یائسگی

471 - کاهش وزن در دوران یائسگی – چاقی دوران یائسگی

کاهش وزن در دوران یائسگی – چاقی دوران یائسگی

چاقی دوران یائسگی یکی از مشکلاتی است که معمولا زنان در دوران یائسگی و بعد از آن تجربه می کنند. اگرچه کاهش وزن در دوران یائسگی ممکن است کمی سخت باشد، اما روش هایی وجود دارد که می تواند به  درمان چاقی در این دوران کمک کند.

دلایل چاقی دوران یائسگی:

اگر به طور پیوسته 12 ماه عادت ماهیانه رخ ندهد زنان وارد دوران یائسگی می شوند. از زمانی که زنان به دوران یائسگی نزدیک می شوند به تدریج میزان چربی ذخیره شده در بدنشان افزایش میابد. دلایلی که در بروز چاقی دوران یائسگی نقش دارند عبارتند از:

مطلب مرتبط: توصیه های غذایی و نقش تغذیه در دوران یائسگی

1- کاهش هورمون استروژن

تغییر میزان استروژن بدن یکی از دلایل افزایش وزن در دوران یائسگی است. استروژن یکی از مهم ترین هورمون های زنانه است. این هورمون چرخه قاعدگی را تنظیم می کند. به حفظ سلامت استخوان کمک کرده و میزان کلسترول خون را  تنظیم می کند. کاهش هورمون استروژن در دوران یائسگی سبب افزایش چربی بدن، به ویژه چربی ذخیره شده در ناحیه شکم، می شود. چاقی دوران یائسگی و میانسالی سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2 می شود.

مطلب مرتبط: مکمل های مفید برای دوران یائسگی

2-فرآیند طبیعی پیری

چاقی دوران یائسگی بخشی از فرآیند طبیعی است که با افزایش سن اتفاق می افتد. با افزایش سن میزان فعالیت بدنی کاهش میابد. از سوی دیگر، به طور طبیعی میزان متابولیسم (سوخت و ساز) کمتر می شود. این تغییرات سبب کاهش توده عضلانی بدن و افزایش توده چربی می گردد.

3- خواب ناکافی

گرگرفتگی و تعریق شبانه که به دنبال ورود به دوران یائسگی اتفاق می افتد خواب زنان را مختل می سازند. تحقیقات نشان داده که اختلال خواب و کم خوابی با افزایش وزن در ارتباط است.

170936946 56a2b6a03df78cf7727917cd - کاهش وزن در دوران یائسگی – چاقی دوران یائسگی

روش هایی برای کاهش وزن در دوران یائسگی:

1- افزایش فعالیت بدنی

فعالیت بدنی منظم راهکار موثری برای کاهش وزن در دوران یائسگی و حفظ سلامت عمومی بدن است. با افزایش سن در اغلب افراد میزان عضلات کاهش و میزان چربی بدن افزایش می یابد. ورزش از کاهش توده عضلانی که به دنبال افزایش سن رخ می دهد، جلوگیری می کند.

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که بعد از دوران یائسگی ورزش هوازی (مانند پیاده روی، دویدن و شنا) میزان چربی ذخیره شده در بدن را کاهش می دهد. در مطالعه دیگری نیز مشاهده گردید که در زنان یائسه ورزش مقاومتی (بلند کردن وزنه یا دمبل) اگر 3 بار در هفته انجام شود چربی بدن را کاهش داده و سبب حفظ توده عضلانی را می شود.

بنابراین توصیه می شود که هر هفته 150 دقیقه ورزش هوازی و حداقل 2 بار ورزش مقاومتی انجام شود. علاوه بر فعالیت ورزشی، سعی کنید میزان بی تحرکی خود را در طی روز کاهش دهید. به عنوان مثال، به جای آسانسور از پله استفاده کنید. در هنگام صحبت با تلفن یا تماشای تلویزیون راه بروید.

menopause 8 - کاهش وزن در دوران یائسگی – چاقی دوران یائسگی

2- مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی و کاهش کالری دریافتی

کاهش وزن مستلزم کاهش کالری دریافتی است. افرادی که می خواهند وزن کم کنند باید برای وعده ها و میان وعده های خود از غذاهای سالم شامل انواع میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب، گوشت های کم چرب و حبوبات استفاده کنند. مصرف غذاهای فرآیند شده که مقدار زیادی قند یا چربی دارد باید محدود شود. مانند نان سفید، انواع کیک، بیسکوئیت و شیرینی، سوسیس و سایر گوشت های فرآوری شده. پرهیز از مصرف نوشیدنی های شیرین می تواند به کاهش وزن در دوران یائسگی کمک کند. این نوشیدنی ها حاوی کالری بالایی هستند.

3- بهبود کیفیت خواب

خواب کافی به کنترل وزن و سلامت عمومی بدن کمک می کند. کاهش کیفیت خواب سبب افزایش وزن می شود. تحقیقات نشان داده که اختلال خواب سلامت زنان یائسه را در معرض خطر قرار می دهد. خواب مناسب هورمون های اشتها را کنترل می کند، متابولیسم را افزایش و میزان چربی بدن را کاهش می دهد.

4- کاهش استرس

یکی از علائم دوران یائسگی افزایش استرس است. استرس می تواند هورمون های اشتها را مختل کرده و سبب پرخوری شود. شما می توانید از روش هایی مانند یوگا، مدیتیشن و … برای کنترل استرس خود کمک بگیرید.

image 13931219539243 - کاهش وزن در دوران یائسگی – چاقی دوران یائسگی

5- ثبت غذاهای مصرفی

مطالعات نشان داده یکی از راه های موفقیت در کاهش وزن یادداشت غذا های مصرفی روزانه و وزن کردن منظم است. ثبت غذاهای مصرفی به شما کمک می کند تا غذاهای ناسالمی که معمولاً مصرف می کنید را شناسایی کنید. این اطلاعات در تغییر عادات غذایی به شما کمک خواهد کرد.

6- تغییر سبک زندگی

رمز کاهش وزن پایدار و دائمی تغییر سبک زندگی برای طولانی مدت است. استفاده از رژیم های چند روزه و یا بسیار کم کالری سبب لاغری سریع در کوتاه مدت می شود . اما اگر می خواهید بعد از کاهش وزن مجدداً چاق نشوید باید سبک زندگی خود را اصلاح کنید. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم در مقایسه با رژیم های بسیار کم کالری و غیراصولی تاثیر بیشتری در کنترل طولانی مدت وزن دارد.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

برنامه غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید