کنترل هوس های غذایی با ۸ راه موثر + بررسی علت ولع غذایی


کنترل هوس های غذایی می‌تواند در کاهش وزن و بودن در وزن سالم بسیار کمک کننده باشد.
شاید تا حالا برای شما هم پیش آمده باشد که هوس خوراکی خاصی را داشته باشید. طوری که ولع خوردن آن خوراکی، تمام نشدنی باشد. این موضوع ممکن است بنا به دلایل مختلفی در بدن رخ داده باشد.
در ادامه این مقاله می‌خواهیم در ابتدا علت هوس‌های غذایی را بررسی کنیم، سپس راهکارهایی را برای کنترل این حس مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

چرا هوس های غذایی ایجاد می‌شوند؟

در خیلی از موارد وسوسه غذایی ممکن است بر ما غلبه کند. در نتیجه چرخه تازه‌ای از پرخوری و در پی آن سرزنش، شروع خواهد شد.
برای اینکه چنین مسائلی بروز داده نشود، باید ابتدا علت را بررسی کرد. از جمله دلایلی که ممکن است سبب بروز هوس‌های غذایی شوند را در ادامه نام خواهیم برد.

۱. هوس غذایی ناشی از رژیم سخت

افرادی که برای کاهش وزن در تلاش هستند، معمولا خوراکی‌هایی مانند شیرینی و همبرگر را چاق کننده می‌دانند. یا حتی این افراد روی غذاهایی مثل نان، برنج و شیرینی، سختگیری می‌کنند و آنها را چاق کننده می‌شناسند.
اما چنین مواردی محرومیت فرد از غذاهای مورد علاقه او را به همراه دارد. این موضوع ممکن است حسرت غذاهای مورد علاقه فرد را به ایجاد کند. پس از مدتی که این حس انباشته شد، فرد مجدد پرخوری را آغاز خواهد کرد. لازم است در طول رژیم، فرد فرصتی برای میل کردن هوس‌های غذایی به مقدار متعادل را داشته باشد.

۲. در دسترس بودن خوراکی‌های هوس برانگیز

وقتی رژیم غذایی وجود داشته باشد، برخی از افراد هنوز هم خوراکی‌هایی که برای آنها هوس برانگیز است را در نزدیکی خود نگه می‌دارند.
مثلا اگر آخر شب هوس چیپس کنید، در صورتی که در منزل داشته باشید، احتمال اینکه آن را میل کنید بیشتر از وقتی است که آن را در منزل ندارید و باید برای خریداری آن از منزل خارج شوید.
پس سعی کنید خوراکی‌های هوس برانگیز را در منزل نگه ندارید.

مطلب پیشنهادی : اهمیت رژیم غذایی سالمندان با رعایت ۷ نکته بسیار مهم

۳. حذف صبحانه

برای کنترل هوس های غذایی باید حتما نیازهای بدن تامین شود.
در برخی از موارد میل نداشتن به صبحانه در بعضی افراد کاملا طبیعی است. اما این حس فقط در هنگام صبح وجود دارد و بعد از گذشت ساعاتی ممکن است احساس گرسنگی و ولع غذایی ایجاد شود. در نتیجه فرد مجبور به مصرف خوراکی‌های هوس برانگیز خواهد بود.

۴. حذف خیلی از خوراکی‌ها

طبیعی است که با حذف خوراکی‌های متنوع، نتوانیم به کنترل هوس های غذایی دست پیدا کنیم. ولع غذایی در خیلی از موارد در پی حذف خوراکی‌های متنوع ایجاد می‌شود. در نتیجه باید تنوع غذایی در رژیم را جدی گرفت.

۵. فضای مجازی مانعی برای کنترل هوس های غذایی

با ورود به فضای مجازی، در خیلی از موارد دیده‌ایم که تصویری از یک غذای خوشمزه درج شده است. دیدن غذاهای لذت بخش ممکن است ولع غذایی در فرد ایجاد کند.
تحقیقات حاکی از آن هستند که مشاهده عکس غذاهای پرکالری، می‌تواند سبب بالا رفتن فعالیت پاداش دهی مغز شود. ترجیحا سعی کنید تصاویری از غذاهایی را مشاهده کنید که سالم هستند. تا جای ممکن هم صفحاتی را دنبال کنید که رژیم سالم خوری در آنها دیده می‌شود.

۶. امتحان قدرت اراده خود

در خیلی از موارد، ضعیف بودن اراده ممکن است باعث عدم کنترل هوس های غذایی شود. البته در خیلی از موارد هم، همیشه به کارگیری قدرت اراده کمک کننده نیست.
اما همواره باید در نظر داشته باشید که هوس های غذایی در لحظه ایجاد می‌شوند. در نتیجه دوام ندارند و می‌توانید با ایجاد مشغولیت، این هوس‌ها را از خود دور کنید.

۷. کمبود برخی از مواد غذایی

در برخی از موارد، گفته شده است که هوس های غذایی در پی کمبود برخی از مواد مغذی و ویتامینی در بدن بروز داده می‌شوند.
حتی گاهی علت ولع، ممکن است ناشی از پردازش موضوعی انرژیکی یا احساسی در فرد باشد.

مطلب پیشنهادی : صبحانه رژیمی برای لاغری با ۷ منوی مختلف بسیار مفید

راهکارهایی برای کنترل هوس های غذایی

گاهی اوقات افرادی که دچار استرس می‌شوند، ولع غذایی بیشتری دارند. در چنین شرایطی فرد تمایل زیادی به میل کردن شیرینی‌جات خواهد داشت.
اما برخی از راهکارها هستند که در کنترل هوس های غذایی تاثیر به سزایی دارند. در ادامه این راهکارها را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

۱. هوس غذایی را به خود گوشزد کنید

برای اینکه بتوانید هوس غذایی را از خود دور کنید، بهتر است به خود یادآور شوید که این یک هوس گذرا است. سعی کنید در صورت عدم کنترل سمت غذاها و خوراکی‌های سالم بروید.

۲. کنترل هوس های غذایی با خوراکی‌های دارچینی

برای کنترل هوس غذایی خود، بهتر است دمنوشی میل کنید که حاوی دارچین باشد. این ادویه به راحتی کمک می‌کند تا ولع غذایی کنترل شود.

۳. رو آوردن به پیاده روی

بهترین انتخاب، پیاده روی است. برای کنترل هوس های غذایی خود، ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید. حتی ورزش و دویدن هم می‌تواند سطح اندورفین بدن را بالا برده که آرامش دو چندانی را می‌تواند به همراه داشته باشد.

۴. کنترل هوس های غذایی با عطر و طعم مرکبات

پوست کندن مرکبات می‌تواند تاثیر به سزایی در کنترل هوس های غذای داشته باشد. عطر و بوی مرکبات و نفس عمیق، کمک می‌کند تا آرامش مطلوبی کسب کنید. در ادامه هم سعی کنید با آرامش کامل آن را میل کنید. برای کسب نتیجه بهتر، لازم است آن را به قطعات کوچک‌تری تقسیم کنید.

۵. افکار خود را اصلاح کنید

لذت بردن از خوردن خوراکی‌های مضر فقط سه الی پنج دقیقه است. اما همواره به خود یادآور شوید، غذاها و خوراکی‌های سالم، تاثیر طولانی مدتی بر سلامتی خواهند داشت. پس انتخاب بهتری داشته باشید.

۶. تست کنید

برای اینکه بتوانید هوس و ولع غذایی خود را کنترل کنید، بهتر است مقدار کوچکی از خوراکی را بچشید. این مقدار کوچک می‌تواند در کنترل ولع در طولانی مدت تاثیر به سزایی داشته باشد.

۷. حواس خود را پرت کنید

فعالیت‌های لذت بخشی که دوست دارید را در زمان‌هایی که ولع غذایی دارید، انجام دهید. کاری کنید دست‌ها و ذهن یا حتی کل وجودتان مشغول انجام کاری شود که دوست دارید. این کار ممکن است بازی کردن با گوشی یا اینکه انجام ورزش مورد علاقه‌تان باشد.

۸. کنترل هوس های غذایی با میان وعده‌های هدفمند

افرادی که هنگام شرایط استرس‌زا، سراغ غذا خوردن می‌روند، باید نقش میان وعده‌ها را جدی بگیرند. باید با میان وعده‌های سالم و کوچک مانند هویج، ساقه کرفس، سیب، سالاد سبزیجات این حس را کنترل کنند.
علاوه بر این موارد می‌توانند مقداری کره بادام زمینی را به عنوان منبع پروتئینی به آن اضافه کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی راهکارهایی برای کنترل هوس های غذایی پرداختیم. همواره باید در نظر داشته باشید با تغییراتی در عادات غذایی و همینطور تقویت اراده می‌توانید بر این حس غلبه کنید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.