گلوکوزامین چیست

گلوکوزامین چیست ! گلوکزامین یک ماده طبیعی موجود در غضروف های سالم است. همچنین می توان آن را از غضروف حیوانات ، در درجه اول صدف ، برداشت کرد. مکمل های گلوکزامین به دلیل توانایی در کاهش درد و عملکرد های مرتبط با آرتروز بسیار محبوب شده اند. اگرچه مصرف این مکمل ها بی خطر است ، اما توصیه می شود قبل از مصرف قرص گلوکوزامین حتما با پزشک خود مشورت نمایید و اطمینان حاصل کنید که بیشتر از دوز توصیه شده مصرف نمی کنید.

نحوه مصرف قرص گلوکوزامین

بخش اول : تاییدیه پزشکی قبل از مصرف قرص گلوکزامین

قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید!

اکنون می دانیم گلوکوزامین چیست . گلوکزامین ممکن است در کاهش درد ناشی از شرایط مختلف موثر باشد. با این حال ، قبل از مصرف قرص گلوکزامین باید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که آیا این قرص برای شما مفید است یا خیر!

 • به عنوان مثال ، ممکن است بگویید ” از زمان تشخیص بیماری استئوآرتریت ، من در مورد مکمل های گلوکوزامین به عنوان یک درمان احتمالی زیاد مطالعه کرده ام. آیا می توانید در مورد خطرات و مزایای مصرف قرص گلوکوزامین برای من توضیح دهید ؟ “
 • به خاطر داشته باشید که مطالعات زیادی در مورد تاثیر مکمل های گلوکوزامین در بسیاری از شرایط انجام نشده است. به همین دلیل ، پزشک شما باید تصمیم بگیرد که آیا مصرف این مکمل برای شما مفید است یا خیر!
 • مصرف قرص گلوکوزامین ممکن است از مزایای کمی برخوردار باشد ، مگر اینکه به بیماری خاصی مبتلا شده باشید.
 • به عنوان مثال ، اگر می خواهید گلوکوزامین را برای درمان کمر درد خود مصرف کنید ، به طور کلی باید تشخیص بیماری آرتروز داشته باشید. در صورت عدم وجود تشخیص ، پزشک باید قبل از امتحان مکمل ها ، دلایل دیگر کمردرد را بررسی کند.
مشورت با پزشک قبل از مصرف قرص گلوکوزامین

تشخیص شرایطی که گلوکوزامین ممکن است بدتر کند!

در حالی که مصرف قرص گلوکوزامین به طور معمول برای اکثر بزرگسالان بی خطر است ، در صورت داشتن برخی شرایط پزشکی دیگر مانند دیابت ، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

 • اگر مبتلا به دیابت هستید ، باید بدانید گلوکوزامین چیست و از مصرف آن خودداری کنید ، زیرا می تواند بر مقاومت به انسولین و سطح قند خون تاثیر منفی بگذارد.
 • نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید اینست که از آنجایی که گلوکزامین از پوست صدف استخراج می شود ، در صورت حساسیت به صدف ، نباید این مکمل ها را مصرف کنید.
 • کودکان زیر 18 سال نباید مکمل های گلوکوزامین مصرف کنند ، به این معنی که اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، نباید مکمل های گلوکوزامین مصرف کنید.
 • مکمل گلوکزامین همچنین با داروهای درمان افسردگی و فشار خون بالا تداخل دارد ، از این رو با توجه به تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید ، با پزشک خود مشورت کنید.
 • به عنوان مثال ، ممکن است شما بگویید ” اگر مکمل های گلوکوزامین مصرف کنم ، آیا باعث خونریزی یا کبودی بیشتر از آنچه در حال حاضر تجربه می کنم ، می گردد ؟ من مطالعه کرده ام که مصرف قرص گلوکزامین می تواند خونریزی را در افرادی مانند من که وارفارین مصرف می کنند ، افزایش دهد. “
تشخیص شرایطی که گلوکوزامین ممکن است بدتر کند!

تشخیص اینکه آیا شما برای سایر شرایط در معرض خطر شدید قرار دارید یا خیر!

مصرف قرص گلوکوزامین ممکن است خطر ابتلا به برخی شرایط پزشکی مانند بیماری های قلبی یا خونریزی را افزایش دهد. در صورت مصرف مکمل های گلوکوزامین ، از پزشک خود در مورد هر شرایطی که شخصا مستعد آن هستید ، بپرسید.

 • به عنوان مثال اگر شما در حال حاضر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستید ، پزشک شما ممکن است در مورد استفاده طولانی مدت از گلوکوزامین توصیه هایی کند. مصرف قرص گلوکوزامین ممکن است باعث تپش قلب یا بی نظمی های دیگری شود.
 • اگر دچار خشکی چشم و یا خطر ابتلا به آب مروارید هستید ، ممکن است مکمل های گلوکوزامین این خطر را افزایش داده یا باعث ایجاد آب مروارید شود.
 • پزشک معمولی ممکن است از سلامت چشم شما آگاهی نداشته باشد. اگر چشم پزشک به شما گفته است که در معرض خطر آب مروارید هستید ، به پزشک معالج خود اطلاع دهید. به عنوان مثال ، ممکن است بگویید ” چشم پزشک من به من گفت که من در معرض ابتلا به آب مروارید هستم و من شنیده ام مصرف قرص گلوکوزامین می تواند این خطر را افزایش دهد. آیا باز هم توصیه می کنید این مکمل را برای درمان آرتروز خود امتحان کنم یا باید با چشم پزشکم مشورت کنم ؟! “
 • همه ما می دانیم گلوکوزامین چیست . از آنجایی که مصرف این مکمل ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد ، اگر دچار اختلالات در خونریزی هستید و یا داروهایی همچون وارفارین که خونریزی را افزایش می دهد مصرف می کنید ، حتما با پزشک خود مشورت نمایید!
تشخیص تاثیر مصرف قرص گلوکوزامین بر سلامتی

بخش دوم : خرید مکمل های گلوکوزامین

بررسی انواع تولید کنندگان مکمل گلوکوزامین

در ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورها مکمل های غذایی مانند سایر داروها توسط دولت تنظیم نمی شود. این بدین معناست که باید در ارزیابی مارک مکمل هایی که مصرف می کنید دقت کنید و بدانید که گلوکوزامین چیست.

 • بر روی مارک های عمده ای که در این صنعت شهرت زیادی دارند ، به خصوص شرکت های دارویی که داروهای تجویزی و همچنین مکمل های غذایی تولید می کنند ، تمرکز کنید.
 • اطلاعات و مقالات مربوط به سازنده را از منابع معتبر و بدون غرض مطالعه نمایید. همچنین می توانید در اینترنت برای هرگونه شکایت ، فراخوان یا سایر حوادث رضایت مشتری که ممکن است رخ داده باشد جستجو کنید.
 • اگر به صدف حساسیت دارید اما هنوز هم به دنبال مصرف قرص گلوکوزامین هستید ، به دنبال تولید کننده های خاصی که محصولاتی با مواد تشکیل دهنده کم آلرژی تولید می کنند ، باشید!
بررسی تولیدکنندگان قبل از مصرف قرص گلوکزامین

مشورت با دکتر و یا داروساز قبل از مصرف قرص گلوکوزامین

با توجه به فقدان تنظیم مکمل های غذایی ، به کسی که دارای آموزش ، اطلاعات و تجربه در مورد مارک ها و انواع مکمل های موجود دارد ، اعتماد کنید تا در انتخاب مکمل مناسب به شما کمک کند.

 • اگر پزشک شما از یک مارک خاص که مورد استفاده بسیاری از بیماران قرار گرفته است ، بخصوص بیماران مشابه شما ، می تواند آن برند را بر اساس تجربه توصیه کند و درباره مزایا و عوارض جانبی مصرف قرص گلوکوزامین برای شما شرح دهد.
 • به خاطر داشته باشید که احتمالا پزشک شما محصولی با نام تجاری را توصیه می كند كه ممكن است گران تر از سایر مکمل های موجود باشد. آنها تلاش نمی کنند تا شما پول بیشتری خرج کنید ، بلکه آنها برندی را توصیه می کنند که معمولا مورد اعتماد متخصصان مراقبت های بهداشت است.
مشورت با دکتر قبل از مصرف قرص گلوکزامین

انتخاب درست مکمل گلوکوزامین

مکمل گلوکزامین به تنهایی در دسترس است ، همچون گلوکزامین هیدروکلراید و یا گلوکزامین سولفات. قبل از مصرف قرص گلوکزامین ، حتما با پزشک خود مشورت نمایید!

 • به عنوان مثال گلوکزامین هیدروکلراید برای درمان بیماری های استخوان توصیه می شود ، در حالی که گلوکزامین سولفات برای کلسترول بالا توصیه می شود.
 • متخصصان مراقبت های بهداشت توصیه می کنند در شرایط خاص از انواع مختلف مکمل های گلوکوزامین استفاده نمایید. به عنوان مثال ، آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا برای نشانه های بیماری آرتروز زانو ، مصرف قرص گلوکزامین سولفات و هیدروکلراید را پیشنهاد می کنند.
 • اکنون می دانید گلوکوزامین چیست . اگر تصمیم دارید که گلوکوزامین سولفات یا گلوکزامین هیدروکلراید را برای درمان استئوآرتریت زانو مصرف کنید ، توصیه می شود دوز نسبتا کم 300-500 میلی گرم سه بار در روز مصرف کنید و فقط حداکثر 12 هفته مصرف آن را ادامه دهید.
انتخاب مکمل گلوکوزامین با توجه به شرایط

یک محصول تایید شده شخص ثالث را انتخاب نمایید

بالا بودن کیفیت ، مزایای بیشتری دربر خواهد داشت. سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) بر اساس محتوا ، خلوص ، برچسب و یا مطالبات تنظیم نمی شود و از این رو بهتر است شما و پزشکتان مکملی را انتخاب کنید که توسط شخص ثالث ( همچون دارو نامه ایالت متحده {USP} تایید شده باشد.

 • اگر به مدت یک الی دو ماده از مصرف قرص گلوکوزامین می گذرد و متوجه بهبود چشمگیری در کاهش درد و عملکرد مفاصل خود شده اید ، از پزشک خود بخواهید برند معتبر دیگری را به شما پیشنهاد دهد تا بررسی کنید که آیا با مصرف آن باز هم شاهد مزایای بالقوه ای خواهید بود یا خیر!

بخش سوم : مصرف قرص گلوکوزامین به مقدار مناسب!

مکمل ها را به همراه غذا و طبق دستورالعمل روی برچسب میل کنید

تا به اینجا متوجه شده اید که گلوکوزامین چیست . شایع ترین عوارض جانبی مصرف قرص گلوکزامین خوراکی علائم گوارشی مانند سوزش سر دل و حالت تهوع است. این عوارض جانبی با مصرف مکمل ها به همراه غذا ، به طور معمول کاهش یافته و یا از بین می رود.

 • از آنجایی که طبق دوز مصرفی روزانه سه بار باید از این مکمل استفاده نمایید ، می توانید پس از صبحانه ، ناهار و یا شام از این مکمل ها استفاده نمایید.
 • اگر روزانه فقط یکبار مکمل گلوکوزامین مصرف می کنید ، معمولا بهتر است آنها را بعد از خوردن ناهار در وسط روز مصرف کنید ، مگر اینکه پزشک شما وقت دیگری را توصیه کند.

قطعا می دانید گلوکوزامین چیست . عوارض جانبی منفی ممکن است شامل حالت تهوع ، استفراغ ، نفخ معده و یا سوزش معده باشد. اگر عوارض جانبی منفی را تجربه کردید ، مصرف قرص گلوکوزامین را متوقف کنید.

Claudia Carberry ، متخصص تغذیه

مصرف قرص گلوکزامین به همراه غذا
مصرف قرص گلوکزامین به همراه غذا

تنظیم دوز روزانه بر اساس وزن بدن

حتی اگر مکمل ها تنظیم نشده باشند ، توافق کلی در مورد مقدار مناسب گلوکزامین برای بزرگسالان بر اساس وزن بدن وجود دارد.

 • به عنوان مثال اگر شما قرص گلوکوزامین سولفات مصرف می کنید ، اگر وزن شما کمتر از 45 کیلوگرم باشد نباید روزانه بیشتر از 1000 میلی گرم گلوکزامین مصرف کنید. اگر وزن شما بیشتر از 45 کیلوگرم باشد ، به راحتی می توانید تا 1500 میلی گرم مصرف کنید. با این حال ، اگر بیشتر از 90 کیلوگرم وزن دارد و یا جز دسته افراد چاق محسوب می شوید، قبل از مصرف قرص گلوکزامین حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • در مورد مصرف یک جای دوز روزانه و یا مصرف آن در وعده های مختلف در طول روز حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • دوز کلی مصرف قرص گلوکزامین با توجه به نوع آن ( گلوکوزامین ، گلوکزامین سولفات ،گلوکزامین هیدروکلراید ) متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال ، 1500 میلی گرم گلوکزامین سولفات تقریبا معادل 1200 میلی گرم گلوکزامین است ، در حالی که 750 میلی گرم گلوکزامین هیدروکلراید حدود 625 میلی گرم گلوکزامین است.
مصرف قرص گلوکوزامین بر اساس وزن بدن

افزایش دوز توصیه شده روزانه مصرف قرص گلوکوزامین

گاهی اوقات برای درمان شرایط خاص و یا بسته به سایر داروهایی که مصرف می کنید ، ممکن است پزشک شما بیشتر از حد مجاز نوشته شده بر روی برچسب تجویز کند.

 • به عنوان مثال اگر در حال درمان آماس مفصلی – استخوانی هستید ، مکن است پزشک به شما دستور دهد روزانه تا 18 ماه بین 1000 تا 2000 میلی گرم گلوکوزامین مصرف کنید. با این حال ، برای آرتروز زانو معمولا نیاز به دوز تقسیم شده روزانه مابین 300 تا 500 میلی گرم سه بار در روز می باشد.
 • دوز مصرفی گلوکزامین به صورت تزریق کمتر از قرص های آن است.
افزایش دوز توصیه شده روزانه مصرف قرص گلوکزامین

هنگام مصرف قرص گلوکوزامین برای مدت زمان طولانی احتیاط کنید!

حتی در دوزهای توصیه شده ، در صورت مصرف بیش از شش ماه مکمل های گلوکزامین ممکن است عوارضی ایجاد کنند.

 • در عین حال ، به خاطر داشته باشید که ممکن است حداقل یک ماه قبل از تحقق فواید کامل این ماده ، نیاز به مصرف مکمل های گلوکزامین داشته باشید. بعد از چهار تا شش هفته ، اگر متوجه بهبود وضعیت و تغییری در شرایط خود نشدید ، ممکن است بخواهید در مورد قطع مصرف قرص گلوکزامین با پزشک خود صحبت کنید.
 • مدت زمانی که شما باید مکمل های گلوکوزامین مصرف کنید ، بستگی به شرایط مصرف آنها دارد. با این حال ، شما معمولا نباید بیش از شش ماه مکمل های گلوکزامین مصرف کنید ، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.
آیا می توان برای مدت زمان طولانی از مکمل گلوکزامین استفاده کرد ؟!

قبل از مصرف این مکمل حتما با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا نیازی به مصرف طولانی مدت آن نمی باشد.

آیا مکمل های گلوکزامین موثر هستند ؟!

این موضوع بستگی به شرایط سلامتی شما دارد. قبل از مصرف گلوکزامین ، جدیدترین تحقیقات و توصیه های خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید