۲۲ کتاب فن بیان از نویسندگان مطرح ایران و جهان

اگر بدانیم چه‌موقع و rdiet.ir صحبت کنیم یا اعتماد به‌نفس لازم برای حرف‌زدن را داشته باشیم، دیگران بهتر می‌فهمند و روابط شخصی، کاری و خانوادگی بهتر می‌شوند. این کسب مهارت نیازمند مطالعه بیشتر و تمرین برای افزایش قدرت است. در این مقاله، ۲۲ کتاب فن بیان از نویسندگان مطرح ایران و جهان را معرفی می‌کنیم. این کتاب‌ها به شما کمک می‌کنند سخنور بهتری باشند.

۱. هنر سخنرانی

نویسنده: استفنای. لوکاس
مترجمان: باباطاهر علیزاده، حمزه ساده
انتشارات: رشد
صفحه تعداد: ۵۲۸

نویسنده در این کتاب پرفروش روشی آزموده شده است و همین موضوع کتاب لوکاس یکی از کتاب‌های مهم دانشگاهی در سراسر جهان است. کتاب «هنر سخنرانی» برای معلمان باتجربه ابزار آموزشی مناسب است و کمکشان می‌کند که روش تدریسشان را بهتر کنند. این کتاب به معلمان مبتدی هم اعتماد به‌نفس می‌دهد و موفقیتشان در روزهای اول تدریس را تضمین می‌کند.

۲. آیین سخنرانی

نویسنده: دیل کارنگی
مترجم: حسین معرفوند
انتشارات: طلایه
صفحه تعداد: ۳۵۲

ارتباط خوب با دیگران همه‌چیز را ساده‌تر می‌کند. کتاب دیل کارنگی هنوز هم یکی از بهترین کتاب های فن بیان است. این کتاب مفید را باید تا بخوانید و آموزش هایش را تمرین کنید تا موفق شوید.

مطالعه کتاب «آیین سخنرانی» برای هر کسی که احساس می‌کند حرفی برای گفتن دارد اما نمی‌داند rdiet.ir آن را بیان می‌کند، بسیار نیاز است. معمولاً همه با شنیدن نام دیل کارنگی یاد کتاب «آیین دوست‌یابی» و تأثیر بر افراد می‌افتند، اما هرکسی نمی‌داند که کارنگی استاد این بیان بوده و کتابش یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سراسر جهان است.

۳. بدون ترس سخنرانی کن

نویسنده: مایک آکر
مترجم: زینب احمدی
انتشارات: مات
صفحه تعداد: ۱۶۲

وقتی به سخنرانی در جمع فکر می‌کنید، عصبی و مضطرب می‌شوید و هیچ وقت در جمع صحبت نکنید؟ اگر دلتان می‌خواهد با دیگران خوب ارتباط برقرار کنید و اعتماد به‌نفستان را بیشتر کنید، این کتاب را بخوانید. دیگر لازم نیست بترسید. اجازه ندهید اجتماعی شما را از اهدافتان دور کند. کتاب فن بیان مایک آکر به شما یاد می‌دهد کم‌کم بر ترستان غلبه کنید و نظرات و عقایدتان را در جمع آوری کنید.

۴. مهارت های ارتباطی ارتباط

نویسنده: دیل کینگ
مترجم: محسن کاظمی
انتشارات: خانواده سالم
صفحه تعداد: ۱۲۸

خواندن این کتاب دیل کینگ با موضوع فن بیان هم باعث درک بهتر روابط فردی و عاطفی می‌شود، هم برای کسانی مفید است که به‌دلیل شغلشان همیشه باید در جمع حرف بزنند. بنابراین اگر نمی‌توانید در محیط کار ایده‌هایتان را به‌خوبی به دیگران منتقل کنید خسته‌اید یا آرزو می‌کنید در روابطتان بدون دعواکردن حرف بزنید، این کتاب برای شما نوشته شده است.

۵. سخنرانی قدرت شگرف در افزایش اعتماد به نفس

نویسنده: دیل کارنگی
مترجم: مهستی دهباشی
انتشارات: پل
صفحه تعداد: ۳۰۸

از اسرار تقویت حافظه و تبدیل‌شدن به سخنرانی خوب گرفته شده تا رازهای موفق، همه و همه در این کتاب آمده‌اند. دیل کارنگی در این کتاب راه‌های شروع و تمام‌کردن سخنرانی و مخاطب را شرح داده است. این کتاب بر اساس تجربه نویسنده‌اش در جایگاه مربی کسب‌وکار، به شما نشان می‌دهد که چگونه بر ترس طبیعی از صحبت‌کردن در جمع غلبه کنید. پس از مطالعه این کتاب، راه تبدیل شدن به سخنرانی موفق را یاد می‌گیرید و حتی از صحبت کردن در جمع لذت می‌برید.

۶. قدرت بیان راه سریع و آسان برای سخنرانی‌های اساسی

نویسنده: دیل کارنگی
مترجم: مهستی دهباشی
انتشارات: پل
صفحه تعداد: ۲۸۸

شغلی، اجتماعی و شخصی با شما برای ایجاد ارتباط شفاف وجود دارد. صحبت‌ها در جمع مهارت‌های مهم است که هر کسی با کمی تلاش می‌تواند آن را به دست بیاورد و تقویت کند. این مهارت بهترین راه را برای غلبه بر خجالت و کم‌رویی و ایجاد اعتمادبه‌نفس، شجاعت و انگیزه است.

این کتاب فن بیان به‌معنای واقعی کلمه میلیون‌ها را در مسیر موفقیت قرار داده است، به شما نشان می‌دهد که چگونه در جایگاه افراد بیشترین تاثیر را بر مخاطبان داشته باشید. کتاب قدرت بیان دیل کارنگی به شما کمک می‌کند که مهارت‌های اساسی برای صحبت کردن در جمع را یادداشت کنید، اعتماد به‌نفستان را تقویت کنید و درباره نظرات و عقایدتان با دیگران گفت‌وگو کنید.

۷. سخنرانی‌های تد

نویسنده: کریس اندرسون
مترجم: مهدی قراچه داغی
انتشارات: نسل نواندیش
صفحه تعداد: ۲۲۴

این کتاب فن بیان و سخنوری را کریس اندرسون، مدیر بنیاد غیرانتفاعی تِد، نوشته است. کتاب «سخنرانی‌های تد» روش سخنرانی صحیح و تأثیر بر مخاطب را آموزش می‌دهد و به شما کمک می‌کند که در جمع بهترین نسخه خود را به نمایش بگذارید.

۸. پرسشگری متواضعانه

نویسنده: اچ شاین
مترجمان: فاطمه خلعتبری، مائده فرجی
انتشارات: ملارد
صفحه تعداد: ۱۲۷

نویسنده این کتاب پروفسور شاین، استاد بازنشسته دانشگاه ام‌آئیتی است. این کتاب فن بیان و روابط عمومی بر سؤال‌کردن از دیگران می‌کند. توصیه‌های پروفسور شاین برای مدیران، رهبران و هرکسی که دوست دارد بپرسد درست را یاد بگیرد بسیار راهگشاست.

۹. به زبان تد

نویسنده: کارمین گالو
مترجمان: سعید بقایی، یاسمین رضایی
انتشارات: نوین توسعه
صفحه تعداد: ۲۹۶

کتاب «به زبان تد» نه‌تنها روش‌های سخنرانی موفق را معرفی می‌کند، بلکه درباره علم ارتباطات هم اطلاعات خوبی دارد. برای فن بیان بهتر و اطلاع از رازهای سخنرانی موفق، این کتاب را بخوانید. خواندن کتاب گالو را به تمام کسانی که دوست دارند با اقتدار حرف بزنند یا صاحبان کسب‌وکار را می‌خوانند، به همه کسانی که دوست دارند جمع کنند، مشتریان را راضی به خرید محصولاتشان می‌کنند.

۱۰. جادوی بداهه‌گویی

نویسنده: آندری سدنیف
مترجم:
صدف حکیمی‌زاده
انتشارات:
نشر آموخته
صفحه تعداد:
۱۲۸

کتاب جادوی بداهه‌گویی راهنمایی گام‌به‌گام برای شروع سخنرانی‌های تأثیرگذار است. این کتاب بر اساس تحقیقاتی نوشته شده است که درباره ۱۰۰۰ سخنران برتر در دنیای مدرن انجام شده است. ترفندهایی را از کتاب سدنیف یاد می‌گیرند که صدها سخنران حرفه‌ای امتحان کرده‌اند و کارساز بوده‌اند.

نویسنده در این کتاب آموزش فن بیان، مراحل لازم برای سخنرانی در جمع و میخکوب‌کردن مخاطبان روی صندلی‌هایشان را گفته است. مطالعه این کتاب جذاب و سرگرم کننده را از دست می دهد.

۱۱. سخنرانی جادوی

نویسندگان: تام (بیگ ال) شرایتر، مارک دیویس
مترجم: فرزانه سعادتمند
انتشارات: دویار معاصر
صفحه تعداد: ۱۳۶

بیشتر مواقع ترس از صحبت در جمع ما را بازمی‌دارد. همه می‌خواهیم مقتدر جمع باشیم، اما فشار روانی مانع می‌شود و در حضور دیگران صحبت نمی‌کنیم. در سخنرانی، وبینار یا حتی مکالمه‌ای عادی، فقط چند فرصت داریم که نشان بدهیم انسان جالب و ارزشمندی است.

با تسلط بر ۲۰ سال اول، می‌توانم نظر مخاطبان را جلب کنیم. برای این کار فقط باید ۳ ترفندی را به کار ببندیم که در کتاب «جادوی سخنرانی» آمده است. نویسندگان این کتاب سخنرانان حرفه‌ای هستند. مارک دیویس سخنران اصلی کنفرانس‌های تجاری است و شرایتر ثبت مکالمه با گروه‌های بازاریابی شبکه‌های از گوشه‌وکنار جهان را دارد.

۱۲. تکنیک های سخنرانی و فن بیان به سبک تد

نویسنده: آکاش کاریا
مترجم:
میلاد شیروانی
انتشارات:
نبض دانش
صفحه تعداد:
۸۰

اگر سخنرانی‌های تِد را تماشا کنید، بدون شک تحت‌تأثیر سخنرانی‌های چهره‌هایی مانند کن رابینسون، جیل بولت تیلور، سایمون سینک و دنیل پینک قرار گرفته‌اید. چه چیزی سخنرانی های این افراد را تا این اندازه الهام بخش می کند؟ راز سخنرانی موفق در تِد چیست؟ rdiet.ir می‌توانیم از این فرمول مخفی برای تقویت بیان خود استفاده کنیم؟ دستورالعمل‌هایی که در کتاب «اصول سخنرانی و فن بیان به روش تد» آمده است به همه این سؤالات پاسخ می‌دهند. نویسنده این کتاب فن بیان بیش از هزار سخنرانی الهام‌بخش تِد را بررسی و تحلیل کرده و به الگویی ساده رسیده است که آن را در کتاب معرفی کرده است.

۱۳. اصول سخنرانی و فن بیان به روش تد

نویسنده: کریس اندرسن
مترجم:
سرود آتشی
انتشارات:
آسمان خیال
صفحه تعداد:
۳۷۰

نویسنده در این کتاب توضیح می دهد که چگونه می توان در جمع آوری صحبت کنید و بر مخاطبان اثر بگذارید. کتاب «اصول سخنرانی به روش تِد» را آماده می‌کنید که بهترین نسخه از خودتان را به دیگران نشان دهید. این کار هیچ فرمول مشخص و خاصی ندارد. هدف نویسنده این نیست که دقیقاً مثل بقیه سخنرانی کنید، بلکه می‌خواهد به شما یاد بدهید که بدون لکنت حرف بزنید. نگران نباشید، چون روش کریس اندرسن ساده تر و طبیعی تر از آن است که فکرش را می کنید.

۱۴. قدرت بیان

نویسنده: برایان تریسی
مترجم:
سمانه فلاح
انتشارات:
انتشارات طاهریان
صفحه تعداد:
۲۶۰

در کتاب فن بیان برایان تریسی مراحل سخنرانی های مختلف موفق معرفی شده اند. بر اساس این کتاب، فن بیان و اعتمادبه‌نفس دو مقوله کاملاً مرتبط هستند. بنابراین نویسنده ابتدا اعتماد به‌نفس و تسلط ذهنی را شرح می‌دهد و بعد از آن نحوه آماده شدن برای سخنرانی‌های مهم را توضیح می‌دهد.

کتاب قدرت بیان همه کسانی که می‌خواهند بر سر صحبت بگذارند یا حتی دانشجویانی که خود را برای دفاع از پایان نامه آماده می‌کنند می‌توانند بخوانند.

۱۵. فن بیان

نویسنده: اونجلین مچلین
مترجم:
رضا شیرمرز
انتشارات:
قطره
صفحه تعداد:
۱۹۸

اونجلین مچلین قبلا مدرس سخنرانی در دانشگاه کلبیا بوده است و به بازیگران بسیاری از جمله لی گرانت و استیو مک کوئین فن بیان را آموزش داده است. مچلین در کتابش از نُت‌نویسی به‌عنوان روشی برای تقویت فن بیان نام برده شده و برای این کار تمرین‌هایی را پیشنهاد داده است. مطالعه این کتاب نه‌تنها برای بازیگران تئاتر و سینما مفید است، بلکه راهگشای تمام کسانی است که می‌خواهند اعتماد به‌نفسشان را تقویت کنند و کلامی نافذ داشته باشند.

۱۶. راهنمای تقویت فن بیان و تسلط بر سخنرانی

نویسنده: آماندا هنسی
مترجم:
حنانه گرجی
انتشارات:
کتاب کوله پشتی
صفحه تعداد:
rdiet.ir

شما هم گروهی هستید که با یک سخنرانی سخنرانی در جمع دست‌وپنجه نرم‌افزار می‌شوند؟ اگر پاسختان به این سؤال مثبت است، خواندن کتاب آماندا هنسی را از دست ندهید. در این کتاب با لحنی ساده و خودمانی اصول سخنرانی و فن بیان شرح داده شده است و هرکسی می‌تواند به آنها تمرین کند و اجرا کند.

۱۷. دقیقا چه تا حرفتان را گوش کنند

نویسنده: فیل جونز
مترجم:
محمدمهدی ربانی
انتشارات:
نگاه نوین
صفحه تعداد:
۱۲۸

بیشتر مشتریان و مخاطبان کسب و کارها تنها به این دلیل محصول را انتخاب می‌کنند که نماینده‌ای بهتر از دیگران را معرفی کند. در واقع این موضوع به انتخاب درست کلمات و زمان و شکل مناسب برای بیان آنها وجود دارد. فیل جونز مدرس دوره‌های فن بیان به بیش از ۲میلیون نفر در ۵ قاره و بیش از ۵۰ کشور بوده و در کتابش تفسیرهای لازم برای سخنرانی و گیرا را معرفی کرده است.

۱۸. آموزش فن بیان

نویسنده: احمد حلت
انتشارات:
سپینود
صفحه تعداد:
۲۶۴

کتاب فن بیان احمد حلت را شاید بتوان بهترین کتاب فن بیان نویسندگان فارسی‌زبان دانست. مجله حلت مؤسس، یکی از پرفروشترین مجلات در سالهای اخیر، دکترای روانشناسی بالینی است. او در این کتاب از ضرورت بیان گفته و اصول صحبت‌کردن در جمع را شرح داده است. در این کتاب نمونه‌های سخنرانی دکتر حلت برای درک بیشتر خوانندگان آمده و بیان شده است که کتاب آموزش فن‌آوری به راهنمایی کاربردی برای همه تبدیل می‌شود.

۱۹. آموزش فن بیان

نویسنده: احمدرضا رسولی
انتشارات:
هورمزد
صفحه تعداد:
۱۸۲

در عصر ارتباطات دیجیتال، یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که همه باید به درستی صحبت کنند. باید بتوانیم به‌درستی منظورمان را به مخاطب برسانیم. تفاوتی هم ندارد که مخاطب یک نفر باشد یا جمعی چندمیلیوننفری. به هر حال، سخنوری یکی از مهارتهای لازم برای زندگی بهتر است. در کتاب آموزش فن بیان، نکات لازم برای تقویت سخنوری با بیانی ساده و روان به خوانندگان پیشنهاد شده‌اند.

۲۰. فن بیان را قورت بده

نویسنده: مجتبی مصطفایی
انتشارات:
سخنوران
صفحه تعداد:
۲۳۰

کم افرادی که در حرفه خود بسیار بااستعداد و ماهرانند، اما فقط به این دلیل که دانش و مهارتشان را به‌درستی بیان کنند نادیده گرفته شده‌اند. قدرت کلام را نباید دست‌کم گرفت. این مهارت نقش‌کننده‌ای در تمام روابط شخصی، اجتماعی و حتی کاری ما دارد. درصد از ارتباطاتمان با دنیای ۷۰ را کلام و اجزای مربوط به آن تشکیل می‌دهد. بنابراین باید مهارت درست صحبت‌کردن را یاد بگیریم. نویسنده این کتاب به‌زبانی ساده هرآنچه را برای تقویت بیان شرح داده است.

۲۱. فن بیان تمرین های عملی

نویسنده: رضا شیرمرز
انتشارات:
قطره
صفحه تعداد:
۳۴۴

نویسنده این کتاب رضا شیرمرز است، نمایشنامه‌نویس، مترجم، پژوهشگر و مدرس فن بیان. این اثر در واقع دنباله کتاب فن بیان اونج مچلین است و برای همه کسانی که می‌خواهند بامشان بر مخاطب اثر بگذارند مفید است. شیرمرز در کتابش از موسیقی متن برای آموزش فن بیان استفاده کرده و بر اساس آن تمرین‌هایی کاملا کاربردی ارائه شده است. این تمرین‌ها برای ۱۶ هفته طراحی شده‌اند. بنابراین در این مدت می‌توانید خودتان را برای صحبت‌کردن در جمع کاملاً آماده کنید.

۲۲. اصول مفاهیم و فن بیان

نویسنده: امیر شفیعی
انتشارات:
آموزش کلیدی
صفحه تعداد:
۲۰۸

نویسنده کتاب اصول مفهوم و فن بیان نکاتی برای انجام فعالیت های ارتباطی شخصی، اجتماعی و را از دیدگاه روانشناسی شخصیت شرح داده شده است. مطالعه این کتاب به کسانی که می‌خواهند در ذهن و قلب دیگران نفوذ کنند و تأثیر بگذارد، توصیه می‌شود. امیر شفیعی مدرس فن بیان و مهارت های زندگی و کسب و کار است و نامزد دریافت بهترین مدرس از نگاه داوران و جشنواره جشنواره سخنرانان کشور است.

سخن پایانی

در این مقاله ۲۲ کتاب فن بیان از بهترین نویسندگان ایران و جهان را معرفی کردیم. افزایش اعتمادبه‌نفس و تقویت فن بیان اصلاً کار سختی نیست. با کمی مطالعه و تمرین می‌توان به یکی از بهترین سخنرانان دنیا تبدیل شد و هر شنونده‌ای را روی صندلی‌اش میخکوب کرد! بهترین کتاب فن بیان از نظر شما چیست؟

The post ۲۲ کتاب فن بیان از نویسندگان مطرح ایران و جهان اولین بار در نوتری دایت پدیدار شد.