۵ عادت بد در آشپزی که منجر به سرطان می‌شود

آشپزی کردن با محصولات ارگانیک و طبیعی - ۵ عادت بد در آشپزی که منجر به سرطان می‌شود

پنج عادت بد در آشپزی که منجر به سرطان می‌شود

اشتباهات رایجی در زمینه آماده‌سازی غذا وجود دارد که سبب بروز سرطان می‌شود. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که عارضه سرطان به رژیم‌های غذایی و نحوه پخت غذا‌ها مربوط می‌شود. بسیاری از افراد به سلامت خود اهمیت زیادی می‌دهند و در طول روز مراقب تغذیه، تحرک و سلامت خود هستند، اما برخی اشتباهات رایج روزمره می‌تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد.

 پنج عادت بد در آشپزی:

افزودن نمک به روغن داغ

افزودن نمک به روغن داغ سبب می‌شود نقطه دود روغن کاهش یابد و این کار باعث آزاد شدن مواد سمی و سرطان‌زا در روغن می‌شود.

حرارت دادن عسل در آب جوش

حرارت دادن عسل یا استفاده از آن در دمای بالا موجب تولید ماده سمی به اسم هیدروکسی متیل فورفورال یا HMF  می‌شود. HMF یک ترکیب شش کربن جامد با رنگ زرد و دمای جوش پایین و محلول در آب است. این ماده سمی برای زنبور‌ها کُشنده و برای انسان سرطان‌زاست.این سم به راحتی از روده جذب و در بدن متابولیزه می‌شود و دارای خاصیت جهش‌زاست، یعنی ایجاد سمیت می‌کند. در افرادی که از این ماده استفاده کردند، می توان متابولیت‌های ثانویه تولیدشده از آن را از ادرارشان جدا کرد.

کباب کردن گوشت

کباب سرطان‌زا نیست، اما روش پخت آن می‌تواند عامل سرطان باشد.کباب کردن گوشت روی آتش سرطان‌زاست. روغنی که از گوشت روی خاکستر می‌ریزد، سبب تولید هیدروکربن‌های آروماتیک می‌شود. این مواد سرطان‌زهستند و از طریق دود آتش روی گوشت قرار می‌گیرد و مصرف طولانی‌مدت آن زیان‌آور است. پس بهتر است برای کباب کردن گوشت از دستگاه‌های الکتریکی مولد گاز استفاده کنیم نه زغال. بهتر است گوشت کبابی را در تور‌های مخصوص آلومینیومی یا فویل قرار بدهیم که از ریختن روغن روی خاکستر آتش جلوگیری کند.

استفاده از رب گوجه‌فرنگی کپک‌زده

خیلی وقت‌ها شده است که رب گوجه فرنگی کپک بزند. اشتباهی که مرتکب می‌شویم این است که قسمت کپک‌زده را با قاشق جدا و بقیه رب را مصرف می‌کنیم، غافل از این‌که بدانیم سم قارچ در کل رب گوجه پخش شده است.این سم بیشتر با عنوان آفلاتوکسین‌ها شناخته و استفاده از آن در طولانی مدت موجب سیروز کبدی و سرطان کبد می‌شود.

استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویو

ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی در صورت تماس با مایعات و مواد غذایی در دمای بالای ۴۰ درجه سانتی گراد، سبب آزاد شدن ماده شیمیایی و سرطان‌زایی به نام استایرن می‌شود. این ماده سرطان‌زا و همچنین دارای سمیت عصبی نیزهست.ممکن است با چند بار استفاده، متوجه تاثیرات بد آن نشوید، اما در طولانی مدت منجر به آسیب‌های برگشت‌ناپذیر می‌شود؛ بنابراین از ظروف پلاستیکی در مایکروویو استفاده نکنید و همچنین از کشیدن غذا‌های داغ در ظروف پلاستیکی خودداری کنید.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

برنامه غذایی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید