10 دلیل خارش سر و 4 درمان خانگی سریع

خارش سر در واقع نشانه تغییر در وضعیت سلامت پوست است. زمانی که تعادل پوست سر بهم میخورد، خارش سر را منجر میشود. برای خارش سر می‌توان دلایل مختلفی پیدا کرد و میتواند نشانه از یک بیماری نیز باشد. در این مقاله علاوه بر دلایل خارش سر، بهترین راهکارهای خانگی شامل نسخه های درمانی و روش های مراقبتی معرفی شده است.

دلایل خارش سر

1- شوره سر: اگر پوست سرتان خشک باشد و پوسته های سفیدی را بر روی لباس خود ببینید، ممکن است که شوره سر داشته باشید و این شوره موجب خارش سر میشود.

2- آلرژی به محصولات مراقبتی پوست: پوست خشک، خارش دار و پوسته پوسته شده به شما می گوید که باید سرتان را بهتر آبکشی کنید. باقی گذاشتن مقداری شامپو بر روی پوست سرتان، آن را تحریک می کند وموجب خارش پوست میشود.

3- حساسیت پوستی: داشتن خارش سر همراه با دانه های قرمز میتواند نشانه ای از حساسیت پوستی باشد. موضوع در میان افرادی که موهای خشکی دارند رایج است.

4- کهیر: برآمدگی های قرمز رنگ، خارش داری که می توانند در هر جایی از پوست از جمله پوست سر تشکیل شوند. کهیر ها به صورتی هستند که برای چند ساعتی می آیند و می روند. بعضی اوقات، از بین می روند و دوباره در می آیند. اگر کهیرها برای بیشتر از 6 هفته آمدند به آن ها کهیرهای مزمن می گویند و یکی از دلایل اصلی خارش سر هستند.

5- شپش: پوست سر خارش دار می تواند یک دلیل شایع از وجود شپش باشد. اگر مشکوک هستید که شپش باعث خارش سر شما شده، از فردی بخواهید که برای مشاهده این حشرات کوچک با دقت مو و پوست سر شما را نگاه کند.

یک روش ساده برای فهمیدن نوع پوست سر

6-گال: گال به واسطه حشرات کوچکی که به آن ها هیره خارشی انسان گفته می شود به وجود می آیند. این هیره ها در زیر پوست سر شما هستند و پوست سرتان خارش دار می شود. خارش، رایج ترین نشانه وجود گال است و آنقدری شدید است که شما را در طول شب بیدار نگه می دارد.

7- عفونت (کرم) قارچی پوست سر: عفونت قارچی به واسطه کرم ایجاد نمی شود، این یک عفونت ناشی از قارچ است. اگر عفونت قارچی دارید، دانه های قرمز خارش دار و قرمز رنگی را بر روی پوست سر خود دارید. این اتفاق معمولا در کودکان می افتد ولی در مواردی نادر در بزرگسالان نیز باعث خارش سر می شود.

8- پسوریازیس پوست سر: 50 درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا هستند در بعضی از نقاط سرشان احساس گرمای شدیدی دارند. روی پوست سرتان ممکن است تکه های قرمز رنگ و شوره مانندی مثل پوسته ببینید و همچنین پوست سرتان پوسته های سفید نقره ای رنگ را داشته باشد و همچنین خشک باشد. پسوریازیس اغلب خارش دار است و میزان این خارش از خفیف تا شدید است.

9- درماتیت آتوپیک: اگر به نوعی از اگزما با نام درماتیت آتوپیک مبتلا هستید، این اگزما بر روی پوست سرتان بیشتر است. زمانی که دچار این اگزما می شوید پوسته و دانه های قرمز رنگی را بر روی پوست سر خود دارید. بعضی از افراد باور دارند که بعضی از این پوسته ها گرما دارند و بعضی دیگر می گویند که همراه با خارش است.

10- سرطان پوست اگر سرطان پوست بر روی پوست سر شما پیشرفت کند ممکن است باعث خارش شود.

11- مشکل اعصاب: پوست سری که به شدت خارش می کند و بدون نشانه ای از جوش و دانه های قرمز یا واکنش های پوستی دیگر است می تواند نشانه ای از مشکل اعصاب باشد. دکترتان ممکن است بگوید که نوروپاتی دارید. این یک واژه پزشکی است که برای مشکلات مرتبط با عصب به دلیل آسیب، بیماری یا وخامت عصب به کار برده می شود. بیماری هایی که ممکن است بر روی اعصاب شما تاثیر بگذارند عبارتند از زونا و دیابت.

راهکارهای درمان خارش سر

1-مراقبت های خانگی

1- به طور کلی شستشوی سر و بدن با آب داغ توصیه نمی‌شود. شستشو با آب ولرم حتی ولرم مایل به خنک در هوای گرم بهترین توصیه است و آب داغ به هیچ‌وجه برای مبتلایان به خارش مفید نخواهد بود.

2- درصورتی که پوست چربی دارید هر روز یک بار موهای خود را با شامپو بشویید.

3- همچنین از آنجا که عرق و چربی از یک مجرا به سطح پوست می‌رسد، در هوای گرم همزمان با تعریق میزان چربی پوست نیز افزایش می‌یابد و این افزایش چربی مانند روندی که ذکر شد، خارش پوست را در پی دارد. با شستشوی روزانه با آب ولرم مایل به خنک با شوینده مناسب پس از بازگشت به منزل سطح چربی و عرق پوست پاک می‌شود و مانع تجمع روی پوست و در نتیجه خارش خواهد شد.

4- برای جلوگیری از پوسته شدن و خشک شدن پوست سر، که باعث خارش می‌شود، باید شامپوی دارای PH متناسب مصرف کنید.PH شامپو باید بین 5/4 و 5/5 باشد که این عدد روی برچسب محصول درج شده است.

5- برس کشیدن موها باعث افزایش گردش خون در پوست سرتان خواهد شد به همین دلیل یک برس نرم انتخاب کنید و با آن موهایتان را شانه بزنید همین اتفاق، مقداری خارش پوست سرتان را کاهش می دهد.

6- زمانی که موهایتان خیس است، برس نکشید، چرا که باعث خواهد شد موهایتان براحتی کنده شود و پوست سرتان هم خارش بگیرد.

7- سر خود را برای جلوگیری از آفتاب سوختگی با کلاه، روسری یا چتر بپوشانید که موجب خارش ، تحریک و سایر ناراحتی های پوستی می شود.

2-نسخه های خانگی

1- نمک را مستقیم روی پوست خشک شده بریزید و سپس با استفاده از انگشتان خود کاری کنید از بین موها عبور کند و به پوست برسد. سایش نمک به پوست کف سر کمک می کند، پوست های مرده از بین بروند و پوست جدیدی جایگزین شود. در پایان هم می توانید کار را با یک شامپوی مناسب تمام کنید.

2- آلوئه ورا یک درمان مناسب خشکی پوست است. ژل آلوئه ورا حاوی ترکیبات آنتی باکتریال و ضد قارچ است که می توانند باعث بهبود طولانی مدت پوست شوند. همچنین تاثیر خنک کننده آلوئه ورا می تواند تمام سوختگی ها و خارش ها را التیام ببخشد.

3- جوش شیرین طبیعتی قلیایی دارد تا به مواد شیمیایی بالای سرتان تعادل ببخشد. با استفاده از مقداری آب و جوش شیرین برای خود خمیر درست کنید و به کف سرتان بمالید. قبل از اینکه موها و کف سر را آب بکشید اجازه دهید این خمیر 15 دقیقه روی پوست بماند.

4- یک مشت جو دوسر را در یک پارچه چیت یا نخی بپیچانید. پارچه را زیر شیر آب ولرم نگه داشته و آبی که از پارچه بیرون می‌آید را در یک ظرف جمع آوری کنید. آب حاصل را به آرامی و به طور یکنواخت روی کل پوست سرتان بریزید.

5- یک مخلوط مساوی سرکه و آب تهیه کنید و آن را به موها و پوست سر بمالید و سپس با شامپوی ملایم بشویید.

3-استفاده از روغن های گیاهی

1- روغن نعناع فلفلی حاوی غلظت بالایی منتول است. منتول روی پوست اثر خنک کننده دارد. این ماده ممکن است (به خصوص) برای تسکین خارش ناشی از آلرژی‌های پوستی، مفید و موثر باشد.

2- روغن نارگیل حاوی لوریک اسید است که یک روغن اشباع با خاصیت آنتی باکتریال می‌باشد. لوریک اسید، باعث جذب موثر روغن نارگیل در پوست می‌شود. این کار روغن نارگیل را به یک درمان خانگی خارش سر تبدیل ‌می‌کند.

3- استفاده از روغن زیتون گرم روی پوست سر می‌تواند به نرم و شل شدن پوسته‌ها‌ی خارش‌دار سطح پوست و در نهایت رفع خارش سر کمک کند.

4- روغن درخت چای دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدمیکروبی است که برای درمان علائم التهابی گوناگونی مانند درماتیت سبوره‌ای مفید است، و در نهایت به فرایند درمان و التیام کمک می‌کند.

6- روغن کنجد حاوی خواص بسیار مغذی است و خاصیت مرطوب کنندگی آن مانع از خشک شدن پوست سر میشود.اگر خارش سر دارید میتوانید از این روغن استفاده کنید که برای درمان شپش نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه استفاده از سرکه سیب برای خارش سر

4-استفاده از شامپوی طبیعی

مواد مورد نیاز:

 • یک قاشق غذاخوری عسل
 • یک قاشق غذاخوری روغن ناگیل
 • یک قاشق چای خوری صابون
 • دو قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • سه قاشق غذاخوری آب
 • 4 اونس ژل آلوئه ورا
 • 10 قطره روغن درخت چای
 • 10 قطره روغن رزماری

روش تهیه:

 • عسل و سرکه سیب را ترکیب کنید. سپس آلوئه ورا و روغن نارگیل را به آن بیفزایید.
 • صابون را خورد کنید و پس از اضافه کردن به آب ، به ترکیب بیفزایید.
 • روغن های اساسی را درون مخلوط بریزید و در نهایت درون بطری پر کنید و تکان دهید تا کاملا ترکیب شوند.
 • سپس رو موهایی که کمی رطوبت دارد اعمال کنید و به آرامی روی پوست سر ماساژ دهید و بعد بشویید تا کاملا تمیز شود.

4 شامپوی فوق العاده موثر برای درمان خارش سر

دیدگاهتان را بنویسید