3 علت اصلی ضعیفی چشم و سردرد (نظر پروفسورKomaroff)

پرسش: امروز در حالی که سر درد داشتم، یک دقیقه تاری دید را تجربه کردم. آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟

پاسخ: تاری دید موقت در بیش تر مواقع معمولا یک مشکل جدی و اساسی برای سلامتی نیست. منتها در افراد بالای 60 سال بیش تر نگران این علائم هستیم، زیرا می تواند نشانه حمله ایسکمیک گذرا (TIA) باشد که به آن سکته مغزی خفیف نیز گفته می شود. این واقعیت که مشکل بینایی شما با سر درد همراه است به خوبی می تواند نشان دهنده این باشد که شما از سر درد رایج – میگرنی رنج می برید.

میگرن شما را با آسیب دائمی مغز تهدید نمی کند، در حالی که TIA نشانه آن است که شخص در معرض سکته مغزی قریب الوقوع است. سکته مغزی می تواند باعث آسیب دائمی به مغز شود. اگر کم تر از 60 سال سن داشته باشید، اگر در گذشته چندین بار دچار سردردهایی شده اید که همراه با مشکلات بینایی بوده است یا مبتلا به سردردهای میگرنی شده اید، اطمینان بیش تری می دهم که علائم شما ناشی از این بیماری است.

درمان

هنگامی که یک بیمار دچار papilledema (التهاب عصب اپتیک) شده است، می تواند نشانه یک وضعیت اورژانس پزشکی باشد. Papiledema نشانه ای برای انجام سی تی اسکن فوری یا ام آر آی مغزی برای رد توده مغزی، ادم مغزی کانونی یا عمومی و انسداد جریان CSF است که ممکن است نیاز به مداخله جراحی اضطراری وجود داشته باشد.

در صورت عدم وجود توده یا انسداد، مرحله بعدی شامل در نظر گرفتن علل دیگر افزایش فشار داخل مغز، مانند داروها یا شرایط پزشکی است. اگر برای بیمار دارویی تجویز شود که می تواند باعث افزایش فشار درون مغز گردد، ماده محرک باید قطع شود. به طور معمول قطع عامل محرک مانع از بدتر شدن فشار مایع مغزی می شود، اما فشار CSF را کاهش نمی دهد. فشار بالای درمان نشده درون مغز می تواند به دلیل فشار بر اعصاب بینایی، منجر به از بین رفتن دائمی بینایی شود. برای کاهش مایعات می توان از داروهای دیورتیک یا ادرارآور (مانند استازولامید، فوروزماید) یا استروئیدهای خوراکی استفاده کرد.

LP (پونکسیون کمری یا گرفتن مایع مغزی – نخاعی) یک قدم قطعی برای تشخیص و درمان این شرایط است. LP باید با دراز کشیدن بیمار انجام شود تا فشار خروجی دقیق اندازه گیری شود. فشار خروجی طبیعی از 100 سانتی متر تا 180 سانتی متر آب است و بیمارانی که چاق هستند ممکن است فشار خروجی تا 200 سانتی متر یا حتی 250 سانتی متر آب داشته باشند. یک بیمار جوان با فشار خروجی بالای 200 سانتی متر آب، جزو بیمارانی در نظر گرفته می شود که فشار CSF بالایی دارد. به طور کلی مایعات ممکن است در بیمارانی که فشار درون مغزی بالایی دارند، به سرعت جریان یابد.

LP یک روش تشخیصی و هم چنین یک ابزار درمانی است. CSF باید در طول LP برای رفع فشار حذف شود. باید اجازه دهید مایع با استفاده از یک سوزن اندازه گیری کوچک، به آرامی و قطره قطره خارج شود و نباید هیچ گونه فعالیت یا حرکتی داشته باشید. توصیه می شود قبل از خارج کردن سوزن، فشار CSF را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که فشار درونی آن طبیعی است. با این حال مقدار زیادی از مایع نباید خارج شود، زیرا افت نسبتا سریع فشار CSF می تواند باعث سر درد شدید شود. یکی از عوارض LP می تواند شامل نشت مایعات نخاعی باشد که در این حالت معمولا از یک لخته خونی برای بستن نشتی استفاده می شود.

بیش تر بیماران مبتلا به فشار بالای درون مغز بعد از درمان با LP و دارو بهبود می یابند. با این حال علائم بالینی و التهاب عصب اپتیک ممکن است عود کند. در صورت نیاز به تکرار LP، ممکن است یک شانت بطنی (شانت ونتریکولار) برای جلوگیری از تجمع مایعات در آن قرار گیرد.

افزایش فشار مغز، به عنوان افزایش فشار ایدیوپاتیک داخل جمجمه نیز شناخته می شود زیرا جرمی وجود ندارد که باعث افزایش فشار شود. این نام ممکن است باعث ایجاد سر درگمی همراه با هیدروسفالی با فشار طبیعی (NPH) شود، که با مایع مغزی نخاعی بیش از اندازه نیز مشخص می شود.

سیستم ایمنی بدن تان را با 9 غذا به حداکثر برسانید

با این حال NPH شرایط متفاوتی است که باعث ناهنجاری در راه رفتن و زوال عقل می شود. این بیماری با بطن های بزرگ شده همراه است که معمولا در ام آر آی مغز یا سی تی اسکن مغز به روشنی دیده می شود. مبتلایان به NPH، فشار خروجی CSF نرمالی روی LP دارند و از حذف CSF هیچ بهره ای نمی برند.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید