6 دلیل اسهال در بارداری، 8 درمان خانگی و زمان مراجعه به پزشک

مشکلات گوارشی و هاضمه در دوران بارداری بسیار رایج و شایع است. اسهال یا یبوست می‌توانند مشکلات زیادی را برای زنان باردار ایجاد کنند. اگر در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز بیش از سه بار مجبور به دفع شوید یعنی دچار اسهال شده‌اید. از آن جایی که اسهال موجب دفع آب میشود، یی از خطرات اسهال میتواند کم آبی بدن و ب دنبال آن مشکلات ناشی از کم آبی به وجود آید. رژیم غذایی، تغییرات هورمونی و مصرف برخی مکمل ها میتواند باعث بروز این عارضه شود که در ادامه به بررسی جامع این مسئله خواهیم پرداخت.

دلایل اسهال بارداری

1 -حساسیت غذایی

اگر در دوره بارداری، بوی گوشت یا قهوه باعث حالت تهوع شما می شود، حساسیت غذایی دارید. اگر بدن نتواند این مواد غذایی را هضم کند فورا آنها را دفع می کند که این عمل همان اسهال است.

این حساسیت ها تا پایان سه ماهه اول بارداری ادامه دارد. سعی کنید غذاهایی بخورید که به آن حساسیت ندارید. بعضی از خانم ها موز و بیسکوئیت را ترجیح میدهند بعضی دیگر گوشت و پروتئین.

2- تغییرات در رژیم غذایی

بسیاری از مادران باردار فکر می کنند که برای سلامت جنین، باید تغییرات اساسی در رژیم غذایی خود ایجاد کنند، اما این تغییرات سبب بروز مشکلات اساسی خواهد شد.

3- ویتامین های خاص دوره بارداری

ویتامین های خاص پیش از تولد، دارای آهن و اسید فولیک بیشتری نسبت به مولتی ویتامین های معمولی ​​هستند که باعث تحریک معده و اسهال می شوند.

4- هورمون ها

در بعضی از خانم ها، در سه ماهه اول بارداری، هورمون ها سبب تسریع گوارش و در نتیجه اسهال می شوند که موضوع خیلی مهمی نیست.

5- استرس

خانم های باردار معمولا دچار استرس هستند، این استرس باعث ایجاد واکنش هایی در بدن از جمله اسهال می شود چون گوارش با سیستم عصبی ارتباط مستقیم دارد.

6- یک وضعیت غیر مرتبط با بارداری

در دوره بارداری، داروها، ویتامین ها، حساسیت های غذایی و هر چیز دیگری می تواند باعث بروز اسهال در شما شود.

جدیدترین روش درمان سریع خانگی یبوست در بارداری

نشانه های خطرناک اسهال بارداری

دوره بیماری بیشتر از 2 روزتب شدید
3 بار در روز دفع مدفوع بسیار شلاستفراغ های شدید
مشاهده خون در مدفوعسرگیجه
معده دردهای شدیدخشکی دهان شدید
کاهش مقدار ادرارادرار تیره

عوارض اسهال در بارداری

 • اسهال در اواخر بارداری و 3 ماهه آخر یکی از علائم زایمان بوده و ممکن است چند هفته قبل از زایمان ایجاد شود اما به این معنی نیست که نوزاد فورا به دنیا خواهد آمد بلکه فقط نشانه‌ی این است که بدن در حال آمادگی برای زایمان در آینده کوتاه است.
 • بروز اسهال در بارداری می‌تواند بدن مادر را دچار کم‌آبی کند به دلیل این که مدفوع شل و آبکی باعث از دست دادن مقدار زیادی از مایعات بدن می‌شود. اگر این کم‌آبی کنترل نشود ممکن است مشکل جدی را به وجود بیاورد، به دلیل این که کم‌آبی می‌تواند جریان خون را در جفت کاهش دهد یا باعث انقباضاتی گردد که منجر به زایمان زودرس شود.
 • اسهال می‌تواند بدن را دچار کم‌آبی کند که عامل اصلی کمبود مایع آمنیوتیک است. کمبود این مایع می‌‌تواند در مراحل اولیه بارداری باعث ایجاد نقص در جنین شود .

درمان اسهال بارداری

روش اول: اصلاح رژیم غذایی

اگر اسهال و علائمی مثل حالت تهوع، گرفتگی شکم و نفخ دارید، می‌توانید غذا های خود را محدود کنید و از غذا های زود هضم استفاده کنید تا دستگاه گوارش شما استراحت کند و بتوانید به حالت عادی خود بازگردید. رژیم غذایی مخصوص اسهال باعث می‌شود تا الکترولیت و مایعاتی که از دست داده اید، به بدن خود بازگردانید.

بایدهانبایدها
ماستنوشیدنی های کربنات دار و کافئین دار
سبزیجاتغذاهای پرچرب و سرخ شده
گوشت بدون چربیمیوه های خشک شده
خوردن غذاهای سبکادویه ها
سوپ بدون شیر و حاوی برنج، نودل و سبزیجاتمحصولات لبنیاتی
موادغذایی دارای نشاسته مانند سیب زمینی و غلاتخوراکی های دارای شکر مانند آّب نبات و شکلات
گوشت خام

روش دوم: هیدراته کردن

 • نوشیدن آب به طور منظم
 • از چای های مختلف گیاهی استفاده کنید. اما به این نکته توجه کنید چای گیاهی برای جنین و شما مشکلی نداشته باشد.
 • اضافه کردن مقداری نمک و کمی قند به آب
 • استفاده از سرم های خوراکی موجود در داروخانه ها
 • به جای خوردن چیپس و کراکر ، از میوه و سبزی هایی استفاده کنید که حاوی آب است.
 • در صورت تمایل نداشتن مصرف آب ، با کمی آب میوه یا میوه یخ زده ، آن را طعم دار کنید.

نکات تکمیلی

 • از مصرف آب شیر پرهیز کنید چون احتمال وجود باکتری و پاتوژِن (عوامل بیماری‌زا) در آن وجود دارد. برای مسواک زدن هم از این آب استفاده نکنید.
 • میوه‌هایی مصرف کنید که می‌توان پوست آنها را جدا کرد. خوردن پوست میوه و میوه‌هایی که پوستشان را جدا نمی‌کنید، احتمال ابتلا به اسهال را بالا می‌برد.
 • سعی کنید در فضاهای عمومی زیاد رفت و آمد نداشته باشید تا با افراد مختلف برخورد نداشته و دچار بیماری‌های عفونی و ویروسی نشوید.
 • از خوردن گوشت خوب‌ پخته‌نشده و غذاهای دریایی خام پرهیز کنید.
 • بهداشت را رعایت کنید، دست‌ها را زیاد بشویید و از میکروب‌ها و جرم‌ها دور بمانید.
 • اسهال برای جنین خطرناک نیست اما اگر بدنتان بدون آب بماند و مایعات مصرف نکنید، احتمال آسیب به مادر و جنین وجود خواهد داشت.
 • از خوردن غذاهای پر چرب و ادویه دار خودداری کنید چون هضم این غذاها دشوار است و منجر به اسهال می شود.

20 غذایی که حتما باید در رژیم بارداری تان بگنجانید

دیدگاهتان را بنویسید