CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) مفید یا مضر؟!

همه چربی ها با هم برابر نیستند. برخی از آنها به سادگی جهت ایجاد انرژی مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که برخی دیگر دارای اثرات درمانی قدرتمند می باشند.

اسید چرب لینولئیک کونژوگه (CLA) یک اسید چرب است که در گوشت و لبنیات وجود داشته و دارای مزایای سلامتی متعددی می باشد. همچنین یک مکمل کاهش وزن محبوب است.

این مقاله به بررسی تاثیر سی ال اِی (اسید لینولئیک کونژوگه) بر روی وزن و سلامت کلی می پردازد و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار می دهد.

 

مکمل های ورزشی را می توانید از داروخانه ها و سایت های معتبر تهیه نمایید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص، کارشناس ورزشی یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

اسید لینولئیک کونژوگه

CLA (سی ال ا یا اسید لینولئیک کونژوگه) چیست؟

اسید لینولئیک رایج ترین اسید چرب امگا 6 می باشد که در روغن های گیاهی به مقدار فراوان ولی در سایر غذاها به میزان کمتر یافت می شود.

پیشوند کونژوگه (conjugated)، مربوط به ترتیب پیوندهای دوگانه در ملکول اسید چرب می باشد.

28 فرم مختلف CLA وجود دارد.

تفاوت در بین اشکال متفاوت CLA در این است که ترتیب پیوندهای دوگانه آنها به طرق مختلف می باشد. این مساله را در نظر داشته باشید که چیزی با اندازه ای بسیار کوچک می تواند دنیایی متفاوت را برای سلول های ما ایجاد نماید.

CLA  (سی ال اِی) در اصل نوعی اسید چرب غیراشباع امگا 6 می باشد. به عبارت دیگر، یک اسید چرب ترانس است (نوع طبیعی چربی ترانس) که در بسیاری از مواد غذایی سالم موجود است.

مطالعات بسیاری نشان می دهد که چربی های ترانس صنعتی (که با چربی های طبیعی مانند CLA متفاوت است) هنگامی که در مقادیر بالا مصرف می شوند، بسیار مضر هستند.

منابع CLA:

منابع غذایی اصلی CLA (سی ال اِی)، گوشت و شیر نشخوارکنندگان همانند گاو، بز و گوسفند می باشد. میزان کلی CLA در این دسته مواد غذایی بسته به غذای مصرفی حیوانات متفاوت است.

به عنوان مثال، محتوای CLA در گوشت گاو و لبنیات حیواناتی که از چمنزار تغذیه می کنند (تغذیه با علف)، 300-500% بیشتر از گاوهاییست که از غلات و دانه آنها مصرف می نمایند.

بیشتر افراد در حال حاضر از طریق رژیم غذایی خود، مقادیر متفاوتی از CLA را دریافت می کنند. متوسط مصرف CLA در ایالات متحده در خانم ها، حدود 151 میلی گرم در روز و در آقایان 212 میلی گرم می باشد.

بخاطر داشته باشید که CLA ای که در مکمل ها یافت می شود، از مواد غذایی طبیعی حاصل نمی گردد؛ بلکه توسط اسید لینولئیک شیمیایی تغییر یافته موجود در روغن های گیاهی بدست می آید. به عبارت دیگر CLA موجود در مکمل ها برگرفته از روغن های گیاهی می باشد.

میزان و تعادل فرم های متفاوت CLA در مکمل ها به شدت تغییر و تحریف یافته است. فرم های موجود در مکمل ها، شامل انواعی از CLA می باشند که هرگز در مقادیر بالا در طبیعت یافت نمی شوند.

به همین دلیل است که مکمل های CLA، نسبت به CLA موجود در غذاها، اثرات سلامتی مشابه ای را تامین نمی کند.

 

آیا CLA در چربی سوزی و کاهش وزن موثر است؟

فعالیت بیولوژیکی CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) اولین بار توسط محققانی کشف شد که اعلام نمودند این ترکیب می تواند به مبارزه با سرطان در موش ها کمک نماید.

پس از آن، محققان دیگر اذعان نمودند که این ترکیب می تواند سطح چربی بدن را نیز کاهش دهد.

امروزه با افزایش چاقی در سراسر جهان، علاقه به CLA به عنوان یک درمان کاهش وزن بالقوه، افزایش یافته است.

در واقع CLA، شاید یکی از جامع ترین مکمل کاهش وزن مطالعه شده در جهان باشد.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که سی ال اِی می تواند چربی های بدن را به طرق مختلفی کاهش دهد. در مطالعه انجام شده بر روی موش های آزمایشگاهی، مشخص گردید که CLA سبب کاهش مصرف مواد غذایی، افزایش چربی سوزی، تحریک تجزیه چربی و پیشگیری از تولید چربی می شود.

برخی مطالعات انسانی نشان می دهد که CLA می تواند باعث از بین رفتن قابل توجه چربی در انسان شود. همچنین بواسطه کاهش چربی بدن و افزایش توده عضلانی، می تواند سبب بهبود ترکیب بدنی گردد. هرچند بسیاری از مطالعات نیز چنین تاثیراتی را نشان نداده است.

در بررسی 18 آزمایش کنترل شده، CLA سبب از بین رفتن چربی نسبتا کمی گردید. این اثرات، در طول شش ماهه ابتدایی مصرف CLA، بیشتر مشهود بوده و پس از آن سرعت کاهش توده چربی تا دو سال تقریبا بصورت خطی و با شیبی کم می باشد.

نمودار زیر چگونگی کاهش وزن را با گذشت زمان نشان می دهد:

سی ال اِی

براساس این مقاله، CLA می تواند به طور متوسط در طی شش ماه باعث کاهش چربی به میزان 0.2 پوند (0.01 کیلوگرم) در هفته شود.

بررسی دیگری نشان داد که مصرف CLA سبب کاهش وزن بیش از 3 پوند (1.3 کیلوگرم) نسبت به دارونما شد.

اگرچه اثرات کاهش وزن اعلام شده در مقالات از نظر آماری قابل توجه می باشند، اما مقدار آن اندک بوده ضمن اینکه عوارض جانبی نیز خواهند داشت.

مزایای بالقوه سلامتی:

در طبیعت، CLA  (سی ال اِی) بیشتر در گوشت های چرب و لبنیات حیوانات نشخوار کننده یافت می شود.

در رابطه با ارزیابی خطرات بیماری، تحقیقات و مطالعات مشاهده ای طولانی مدت بسیار، بر روی افرادی که مقادیر بیشتری CLA را مصرف نموده اند، انجام شده است.

در این رابطه، افرادی که مقادیر بالای CLA را از غذاها دریافت نموده اند (طبیعی)، به میزان کمتر، در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله دیابت نوع 2 و سرطان قرار داشتند.

علاوه بر این، مطالعات در کشورهایی که گاوها عمدتا از طریق علف تغذیه می شوند (به جای دانه) نشان می دهند که افرادی که بیشترین میزان CLA را در بدن خود دارند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در آنها کمتر است. گرچه، این احتمال پایین بودن خطر، می تواند در نتیجه سایر ترکیبات محافظ در محصولات حیوانی تغذیه کننده با علف  همانند ویتامین K2 نیز ایجاد گردد.

البته که گوشت گاو تغذیه کننده با علف و لبنیات آنها به دلایل مختلف دیگر سالم می باشند که ذکر دلایل در این مقاله نمی گنجد.

 

مصرف دوزهای بالا ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند:

شواهد بدست آمده نشان می دهد که مصرف مقادیر کم CLA طبیعی برگرفته از مواد غذایی بسیار مفید است.

همانطور که پیشتر ذکر شد، سی ال اِی موجود در مکمل ها با تغییر شیمیایی اسیدلینوئیک موجود در روغن های گیاهی بدست می آید، دارای فرم متفاوت نسبت به سی ال ایی است که در مواد غذایی یافت می شود. همچنین دوزهای مصرفی مکمل نیز بسیار بیشتر از مقادیریست که افراد از گوشت یا لبنیات بدست می آورند.

همانگونه که اغلب اتفاق می افتد، برخی از ملکول ها و مواد مغذی وقتی در مقادیر طبیعی خود و همچنین از غذاهای طبیعی دریافت شوند، بسیار مفید می باشند؛ اما مصرف آنها در مقادیر بالا (بویژه مکمل ها) می تواند عوارضی جدی در پی داشته باشد که این مساله در خصوص CLA نیز صادق است.

مصرف دوزهای بسیار بالا از مکمل های CLA می تواند سبب افزایش تجمع چربی در کبد فرد گردد، که این مساله پله ایست به سوی سندروم متابولیک و دیابت.

مطالعات بیشماری در حیوانات و انسان ها نشان می دهد که  CLA می تواند سبب ایجاد التهاب، ایجاد مقاومت به انسولین و کاهش کلسترول خوب “LDL”  گردد.

در نظر داشته باشید که در بسیاری از مطالعات حیوانی از دوزهای بسیار بالاتر از مصرف مکمل ها استفاده می شود.

با این وجود، برخی مطالعات انسانی با استفاده از دوزهای معقول نشان می دهد که مکمل های CLA ممکن است باعث عوارض جانبی خفیف تا متوسط از جمله اسهال، مقاومت به انسولین و استرس اکسیداتیو گردد.

میزان دوز مصرف و ایمنی:

در اکثر مطالعات انجام شده در خصوص CLA، از دوزهای 3.2- 6.4 گرم در روز استفاده شده است.

براساس یکی از بررسی های انجام شده، مصرف حداقل 3 گرم سی ال اِی بصورت روزانه جهت کاهش وزن، لازم است.

دوزهای مصرفی تا 6 گرم در روز، بی خطر گزارش شده است و در این خصوص تاکنون هیچگونه عوارض جانبی جدی در افراد اعلام نشده است.

نکته در خور توجه :

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA)، اجازه اضافه کردن CLA را به غذاها داده است و وضعیت GRAS): generally regarded as safe) عموما بدون خطر را برای آن در نظر گرفته است.

با این حال فراموش نکنید که با افزایش دوز، احتمال ایجاد عوارض جانبی افزایش می یاید.

سخن آخر:

مطالعات نشان داده که CLA فقط اثرات اندکی در کاهش وزن دارد.

اگر چه دوزهای تا حداکثر 6 گرم در روز عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کند، اما در مورد اثرات طولانی مدت سلامتی دوزهای مصرفی مکمل ها نگرانی وجود دارد و مطالعات ناقص است.

از دست دادن چند کیلو چربی، ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد- بویژه که روش های بهتری جهت از دست دادن چربی وجود دارد.

 

 

مکمل های ورزشی را می توانید از داروخانه ها و سایت های معتبر تهیه نمایید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص، کارشناس ورزشی یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !

[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید