Hydrangea به دلیل داشتن گلهای آبی و اسطوخودوس یک گیاه تزئینی محبوب است. متعلق به Hydrangeaceae خانواده.

ریشه و ریزوم آن – یا ساقه زیرزمینی – به طور سنتی به عنوان داروی گیاهی برای درمان بیماری های ادراری استفاده می شده است.

با این حال ، ممکن است تعجب کنید که علم در مورد مزایا و ایمنی تحسین شده آن چه می گوید.

این مقاله به بررسی مزایای ریشه گیاه هورتانسیا ، موارد استفاده ، مکمل ها ، عوارض جانبی و میزان مصرف می پردازد.

بیرون آوردن گیاه هورتانسیا از گلداندر Pinterest به اشتراک بگذارید
Maryviolet/گتی ایماژ

ریشه هورتانسیا چیست؟

جنس گل بنفشه از بیش از 70 گونه گیاهی که متعلق به Hydrangeaceae خانواده (1)

از میان اینها ، گل بنفشه paniculata، گل بنفشه ماکروفیلا، و گل بنفشه arborescens در مورد خواص دارویی محبوب ترین هستند.

H. paniculata و H. ماکروفیلا بومی آسیا هستند ، در حالی که H. arborescens بومی شرق ایالات متحده است.

نامهای متداول دیگر برای این گونه ها عبارتند از: هورتنسیا ، هفت پوست ، هورتانسیای وحشی ، هورتانسیای صاف ، هورتانسیا برگ گاوزبان ، و هورتانسیا موش سر.

ریشه Hydrangea مکمل تهیه شده از ریشه این گیاه و ساقه های زیرزمینی است که به ریزوم نیز معروف است.

این مکمل صدها سال است که در طب عمومی برای درمان عفونت های پروستات و مثانه به دلیل اثرات ادرارآور مورد استفاده قرار می گیرد – به این معنی که توانایی آن در افزایش دفع ادرار است. با این حال ، هیچ شواهد علمی موجود این ادعا را تأیید نمی کند.

همچنین تصور می شود که ممکن است به درمان سنگ کلیه و مثانه و بزرگ شدن پروستات کمک کند.

خلاصه

ریشه Hydrangea یک مکمل است که از گیاهان مختلف hydrangea تهیه شده است. به طور سنتی از آن برای درمان عفونت ها و سنگ های مجاری ادراری استفاده می شود.

مزایای احتمالی

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که برخی از ترکیبات ریشه گیاه هورتانسیا ممکن است مزایای دارویی را ارائه دهند.

ممکن است از کلیه های شما محافظت کند

افزایش سطح برخی از نشانگرهای خونی با آسیب کلیوی مرتبط است. مطالعات روی موش ها نشان می دهد که عصاره گل هیدرانسی ممکن است برخی از این نشانگرها را پایین بیاورد (2، 3)

به عنوان مثال ، سطوح بالای نیتروژن اوره خون (BUN) نشان دهنده آسیب کلیه است. مطالعات روی حیواناتی که از نظر پزشکی به کلیه آسیب وارد کرده اند ، نشان داد که عصاره گل هیدرانسیا سطح BUN را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد (3، 4)

یکی از این مطالعات همچنین آسیب کمتری را در موش های تحت درمان با عصاره در مقایسه با گروه کنترل مشاهده کرد (3)

مطالعه دیگری به طور مشابه نشان داد که اسکیممین ، یک مولکول فعال موجود در عصاره گیاه هورتانسیا ، BUN ، کراتینین خون و دفع آلبومین ادراری (امارات متحده عربی) را در موش های مبتلا به التهاب کلیه کاهش می دهد. سطح بالای کراتینین و امارات متحده عربی همچنین نشان دهنده اختلال عملکرد کلیه است (5)

علاوه بر این ، تحقیقات روی موش ها نشان داد که عصاره با تنظیم ضعیف التهاب کلیه و مرگ سلولی ، آسیب کلیه را از نظر دارویی بهبود می بخشد ، اگرچه این اثر فقط در موارد کلیه های قبلی آسیب دیده مشاهده شد (2)

با وجود این نتایج امیدوارکننده ، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد

ریشه گیاه گل گاوزبان غنی از ترکیبی به نام کومارین است. هر دو کومارین و اسکیمین مشتق شده از آن ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشند.

التهاب می تواند منجر به افزایش سطوح فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-α) ، اینترلوکین 1 بتا (IL-1β) ، نیتریک اکسید (NO) و اینترلوکین 6 (IL-6) شود-که همه آنها به عنوان ضد التهاب شناخته می شوند. نشانگرها (6)

تحقیقات روی حیوانات نشان می دهد که هم کومارین و هم اسکیمین ممکن است تولید NO و فعال سازی IL-6 را مهار کرده و تنظیم بیش از حد TNF-α و IL-1β را سرکوب کنند.2، 3، 5)

علاوه بر این ، در یک مطالعه بر روی موش عصاره ریشه گل هیدرانسیا از نفوذ سلول های التهابی مانند ماکروفاژها و نوتروفیل ها به بافت کلیه جلوگیری می کند ، که مکانیسم ضد التهابی بالقوه دیگری را نشان می دهد (2)

در نهایت ، علاوه بر کومارین و اسکیمین ، عصاره حاوی لوگانین و سوئوروزید است ، دو ترکیب که به دلیل فعالیت های ضد التهابی شناخته شده اند (2)

با توجه به همه این موارد ، به خاطر داشته باشید که تحقیقات در مورد انسان ها کم است.

ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشد

اگر تعداد زیادی گونه اکسیژن واکنش پذیر (ROS) در بدن شما وجود داشته باشد ، پدیده ای به نام استرس اکسیداتیو ممکن است رخ دهد که می تواند منجر به آسیب بافتی و سایر اثرات مضر سلامتی شود (7)

خوشبختانه مولکول هایی که به عنوان آنتی اکسیدان شناخته می شوند در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب های گفته شده محافظت می کنند (8)

کومارین های موجود در ریشه هورتانسیا دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند. به عنوان مثال ، یک مطالعه بر روی موش نشان داد که عصاره هیدرانسیا استرس اکسیداتیو را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد ، که نشان دهنده اثرات آنتی اکسیدانی قوی است (2)

به طور مشابه ، یک مطالعه دیگر نشان داد که عصاره نشانگرهای استرس اکسیداتیو مانند NO و مالون دی آلدئید (MDA) را در موش ها به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.3)

ذکر این نکته ضروری است که این مزایا در تحقیقات روی انسان تأیید نشده است.

سایر مزایای بالقوه

در حالی که تحقیقات در مورد انسان ها کم است ، حدس زده می شود که ریشه هورتانسیا نیز ممکن است:

  • کاهش سطح قند خون. مطالعات آزمایشگاهی و تحقیقات روی حیوانات نشان می دهد که ترکیب خامه ای موجود در ریشه گیاه گل رز می تواند مقاومت به انسولین را کاهش داده و جذب قند خون را افزایش دهد (9)
  • از کبد خود محافظت کنید. تحقیقات لوله آزمایش ترکیبات متعددی را در ساقه هورتانسیا پیدا کرده است که ممکن است از سمیت کبد محافظت کند (10، 11)
  • خواص ضد سرطان را ارائه دهید. در یک مطالعه لوله آزمایش مشخص شد که هیدرانژنول ، ترکیب دیگر موجود در هورتانسیا ، ممکن است از تولید مثل و گسترش سلول های سرطانی مثانه جلوگیری کند (12)

خلاصه

ریشه گیاه گل گاوزبان ممکن است از آسیب کلیه محافظت کرده و اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی را در میان سایر مزایا ارائه دهد. با این حال ، به خاطر داشته باشید که تحقیقات در مورد انسان مورد نیاز است.

عوارض جانبی احتمالی

تحقیقات اندکی در مورد عوارض جانبی و سمیت ریشه گیاه هورسانس وجود دارد.

به طور ناخواسته ، گزارشات کاربران عوارض جانبی احتمالی مانند سفت شدن قفسه سینه ، ناراحتی معده ، تهوع ، استفراغ و سرگیجه را شرح داده اند.

همچنین ، بر اساس یک مطالعه قدیمی در سال 2000 ، ترکیب هیدرانژنول – یک ماده حساسیت زا در گیاه هورتانسیا – ممکن است هنگام تماس مستقیم ریشه هورتانسیا با پوست واکنش های آلرژیک ایجاد کند (13)

در نهایت ، به دلیل عدم وجود اطلاعات در مورد سمیت ریشه ، افرادی که باردار یا شیرده هستند باید از مصرف آن اجتناب کنند.

قبل از مصرف مکمل های ریشه هورتانسیا ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

خلاصه

تحقیقات اندکی در مورد مسمومیت ریشه هورتانسیا وجود دارد. با این حال ، عوارض جانبی گزارش شده شامل تهوع ، ناراحتی معده ، سرگیجه ، سفت شدن قفسه سینه و استفراغ است.

اشکال ، موارد مصرف و میزان مصرف

شما ممکن است مکمل های ریشه هورتانسیا را بصورت آنلاین به شکل کپسول ، تنتور ، پودر ، شربت و عصاره مایع پیدا کنید.

ریشه خشک شده یا پودر شده گیاه هورتانسیا اغلب به صورت چای تهیه می شود ، با جوشاندن 1 قاشق غذاخوری (15 گرم) مکمل در یک فنجان 8 اونسی (250 میلی لیتر) آب (14)به

با توجه به عدم تحقیقات در مورد انسان ، در حال حاضر هیچ توصیه دوز برای مکمل های ریشه هورتانسیا وجود ندارد.

با این حال ، دوزهای بالاتر از 2 گرم با عوارض جانبی ذکر شده قبلی مرتبط است.

خلاصه

ممکن است ریشه گیاه هورسانس را به شکل پودر ، تنتور ، شربت و کپسول پیدا کنید. در حال حاضر هیچ دوز مشخصی برای مکمل وجود ندارد ، اگرچه تصور می شود که مصرف بیش از 2 گرم می تواند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کند.

نتیجه نهایی

ریشه Hydrangea صدها سال است که برای درمان بیماری های ادراری مانند عفونت پروستات و مثانه ، بزرگ شدن پروستات و سنگ کلیه و مثانه استفاده می شود.

با این حال ، تحقیقات لوله آزمایش و حیوانات تنها از استفاده از آن به عنوان راهی احتمالی برای محافظت از کلیه ها در برابر آسیب ها پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، تصور می شود که برخی از ترکیبات گیاهی آن ممکن است فعالیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی را ارائه دهند.

ذکر این نکته ضروری است که تحقیقات انسانی در مورد همه مزایای ادعایی آن فاقد آن است. این همچنین بدان معنی است که هیچ دوز مشخصی برای مکمل وجود ندارد و استفاده از آن ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع ، استفراغ ، ناراحتی معده و سرگیجه را ایجاد کند.

شما ممکن است مکمل های ریشه هورتانسیا را در اشکال مختلف ، از جمله کپسول ، تنتور ، پودر ، شربت و عصاره های مایع پیدا کنید.