بایدها و نبایدها درتصادفات رانندگی

کمک های اولیه در تصادفات رانندگی

 برخی از مهم‌ترین وسایلی که باید در جعبه کمک‌های اولیه وجود داشته باشد:

1) باند

2) گاز پانسمان

3) باند کرپ یا الاستیک

4) نوار چسب جراحی

5) قیچی کوچک

6) موچین

7) دستمال مرطوب ضد‌عفونی‌کننده

8) دارو‌های مسکن

9) قرص لوپراماید

10) کرم آنتی هیستامین

 

اقدامات  لازم  درتصادفات رانندگی :

 

  •  با دقت موقعیت فرد صدمه دیده را بررسی کنید:

۱-اگر در حال رانندگی هستید , ماشین خود را در جایی پارک کنید که خیابان را مسدود نکند,آن را خاموش کرده وسپس برای کمک از ماشین خارج شوید. فراموش نکنید مثلث هشدار را در فاصله مناسب برای هشدار به راننده هایی که با سرعت به شما نزدیک میشوند ,قرار دهید .

۲-اگر اولین نفری هستید که در صحنه حاضر شدید , ابتدا با اورژانس و پلیس تماس گرفته وسپس اقدامات کمکی را شروع کنید وچنانچه قبل از شما افرادی در محل بودند ,از تماس با اورژانس توسط آنان مطمئن شوید .

۳-اگر سیگار در دست دارید , حتما قبل از پیاده شدن آن را خاموش کنید. در صورت نشت بنزین خطر انفجار وجود دارد .

۴-با تکان دادن دست یا تکه پارچه ای شبیه پرچم از پیاده رو یا حاشیه خیابان رانندگان دیگر را متوجه تصادف کرده وکمک بخواهید .

 

  • صدمات وارده به مصدوم را ارزیابی کنید :

۱-مصدوم را تکان ندهید.برای ارزیابی وکمک ,کنار مصدوم زانو بزنید .توجه کنید که گاهی نزدیک شدن در حالت ایستاده به فرد آسیب دیده ای که در حالت گیجی است , ممکن است وی را وحشت زده کند .

۲-با مصدوم صحبت کنید . در حالی که کنار وی زانو زدید به او سلام کرده ,اسم او را سوال کنید و ضمن معرفی خود به او توضیح دهید که بر ای کمک کردن به او آمدید.

۳-اگر مصدوم جوابی نداد ,به آرامی او راتکان بدهید.

۴-اگر باز هم پاسخ نداد , وضعیت تنفس و همچنین نبض مصدوم را چک کنید.

 

  • سپس خونریزی مصدوم را چک کنید :

در صورت وجود خونریزی به هرشکل ممکن با سرعت آنرا متوقف کنید :

یک تکه پارچه نسبتا بزرگ تمیز را روی زخم گذاشته و آ نرا فشار دهید .در صورتی که مصدوم هوشیار و قادر به همکاری است , میتوانید از او بخواهید که که در این کار به شما کمک کند .این امر تا حدودی به آرام شدن بیشتر مصدوم کمک میکند . چنانچه پارچه در دسترس نباشد میتوان با کف دست این کار را انجام داد .

توجه : 

اگر مصدوم داخل ماشین است, وی را حرکت ندهید مگر مجبور باشید.(مثلا بدلیل خطر انفجار مجبورید مصدوم را از محل دور کنید ) به هرحال چنانچه قادر به کنترل خونریزی وی در ماشین هستید ,این کار را بدون جابجایی وی انجام دهید و چنانچه مجبور به حرکت دادن مصدوم هستید , بخاطر داشته باشد که حتی المقدور سر و گردن وی را حرکت نداده و نکشید چرا که خطر آسیب نخاعی و فلج وجود دارد .

 

شوک ناشی از مصدومیت در تصادفات رانندگی:

چنانچه مصدوم رنگ پریده است ,به احتمال زیاد به زودی دچار شوک خواهد شد :

۱-لباسهای تنگ وی را شل کنید .

۲- روی مصدوم را با پتو یا هر چه در دسترس است بپوشانید واو را گرم نگه دارید .

۳-زیر زانو و پای وی را با کمک هر شی که در دسترس است بالا ببرید(موقعیت ضد شوک )

 

نبایدها در تصادفات رانندگی:

-به مصدوم چیزی برای خوردن یا نوشیدن ندهید.

-مصدوم را حرکت ندهید مگر مجبور باشید.

-اگر به آسیب گردن و نخاع مشکوک هستید به هیچ وجه گردن را حرکت ندهید. برای باز کردن راه هوایی در این شرایط دو دست خود را دو طرف صورت مصدوم قرار دهید و با استفاده از نوک انگشتان خود که زیر زاویه فک قرار دادیدفک مصدوم را به آرامی بالا بکشید(تکنیک بالا کشیدن فک )

-چنانچه از کمک های اولیه هیچ اطلاعی ندارید و نمیتوانید کمکی کنید, تا رسیدن اورژانس دست به اقدام خاصی نزنید چرا که ممکن است کمک حساب نشده و غیر علمی شما آسیب بیشتری ایجاد کند:

۱-با اورژانس تماس بگیرید .

۲-با علامت گذاری به سایر ماشینها هشدار دهید .

۳- اگر فرد ماهری در محل حضور دارد به آن کمک کنید .

۴-چنانچه تنها هستید و مصدوم بیدار است او را آرام کنید .

 

باید ها در تصادفات رانندگی:

۱-در صورت داشتن تنفس آگونال که در دقایق اول پس از ایست قلبی شایع است (نوعی از تنفس که بلافاصله پس از ایست قلبی رخ میدهد ومشخصه آن تنفس های ناموثر همراه با حالت چانه انداختن بیماراست) آن را باتنفس عادی اشتباه نکنید و احیا قلبی را آغاز کنید .

۲- چنانچه در صحنه تصادف چندین مصدوم وجود داشت , کمک را از مصدومی شروع کنید که از همه ساکت تر است.مصدومی که فریاد میزند , حداقل از وجود تنفس کافی در وی مطمئن هستیم .

۳- چنانچه در صحنه تصادف چندین مصدوم وجود داشت و شما تنها بوده وکمک نیاز داشتید, میتوانید از خود مصدوم برای فشار بر زخم خود وکنترل خونریزی کمک بگیرید .

۴-اگر خود شما هم جزء مصدومین بودید , ابتدا وضع خود را ارزیابی کنید .به آرامی اندامهای خود را حرکت دهید و چنانچه مشکلی نداشتید به آرامی بنشینید.در صورت سرگیجه یا تاری دید مجددا دراز بکشید . فراموش نکنید برای کمک به دیگران باید خود شما وضعیت با ثباتی داشته باشید .

۵- برای فشار بر زخم از کف دست استفاده کنید نه نوک انگشتان .

۶-مصدوم را گرم نگه دارید .

 

نکات مهم هنگام حمل مصدوم در تصادفات رانندگی :

۱-مصدوم باید با تخت مخصوص یایک تخته سفت حمل شود .به حداقل رساندن حرکت از بدتر شدن آسیبها جلوگیری میکند .

۲-سر وگردن را حرکت ندهید. بهتر است اطراف سر وگردن را با لباس یا پارچه بی حرکت کنید . و در صورتی که مصدوم یک طرفه خوابیده است یک تکه پارچه رول شده را طوری که گردن تکان نخورد زیر گردن قرار دهید .

۳-مطمئن شوید مصدوم ,صاف روی سطح زمین قرار دارد .

۴-اگر خونریزی دارد ضمن اینکه عضو را بالاتر از سطح بدن قرار میدهید , تا رسیدن به بیمارستان فشار بر روی زخم را ادامه دهید .

۵- بطور متناوب سطح هوشیاری , تنفس و نبض مصدوم را چک کنید و در صورت از بین رفتن نبض یا تنفس , عملیات احیا را آغاز کنید .

دیدگاهتان را بنویسید