توصیه های تغذیه ای و مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه

sa1 - توصیه های تغذیه ای و مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه

توصیه های تغذیه ای و مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه

 سنگ کلیه به ته‌نشین شدن مواد معدنی در لوله‌های ادراری و سفت شدن و کریستالیزه شدن آن گفته می‌شود که با علائمی همچون درد شدید نواحی پهلو، کمر و نواحی پایینی لگن و گاه خون‌ریزی در ادرار همراه است که با مصرف غذاها و برخی گیاهان دارویی می‌توان دفع آن‌ها را تسهیل کرد. در ادامه با مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه آشنا خواهید شد.

مطلب مرتبط:  تغذیه و سلامت کلیه ها ؛ مواد غذایی مفید و مضر برای کلیه 

مهمترین توصیه‌های تغذیه

– مصرف مایعات

هدف از این توصیه افزایش حجم ادرار بیشتر از دو لیتر در روز است که در این صورت فرد باید روزانه حداقل دو لیتر آب در دفعات مکرر بنوشد. همچنین توصیه می‌شود، هنگام خوابیدن و بیدار شدن طی شب نیز آب نوشیده شود تا دفع ادرار تسهیل شود. آب باید نوشیدنی اصلی باشد و شامل نیمی از حجم مایعات شود.  در این صورت ادرار باید رنگی خیلی روشن یا بدون رنگ داشته باشد. البته در زمان انجام فعالیتهای شدید ورزشی و همچنین هوای گرم و مرطوب باید مقدار مصرف آب به 3 لیتر افزایش یابد.

بر اساس برخی مطالعات، چای و قهوه تشکیل سنگهای کلیه را کاهش می‌دهد. شیر، آبمیوه و نوشابه‌های گازدار احتمال خطر را افزایش نمی دهند، اما آب گریپ فروت برای افراد مستعد سنگ کلیه توصیه نمی شود؛ زیرا احتمال تشکیل سنگها را بیشتر می‌کند.

woman drinking water - توصیه های تغذیه ای و مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه

– تصور اشتباه درباره مصرف کلسیم

محدودیت مصرف کلسیم با کاهش دفع ادرار ارتباطی ندارد. از آنجا که کلسیم، اسید اکسالیک را در معده حبس می‌کند، سبب جذب کمتر آن می‌شود. از همین رو توصیه می‌شود نیازهای روزانه بدن به کلسیم حتماً تأمین گردد. مکملهای کلسیم، تأثیر کلسیم موجود در مواد غذایی را ندارند و تنها در مواردی مانند پوکی استخوان توصیه می‌شود تا با نظر پزشک همراه با غذا مصرف شود. لبنیات، ماهی ها بخصوص به شکل کنسرو و همراه با استخوان،‌دانه‌های روغنی مانند کنجد، آفتابگردان و…،‌حبوبات،‌سبزی‌های سبز ( جعفری، اسفناج، رازیانه، بروکلی، کلم سبز و…) و بسیاری از میوه ها از جمله پرتقال، انگور فرنگی و توت غنی ترین منابع غذایی کلسیم هستند.

AndroidOnlineNewsImage - توصیه های تغذیه ای و مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه

مطلب مرتبط: معرفی مواد غذایی سرشار از کلسیم

– افزایش مصرف اسید سیتریک

آب لیمو، پرتقال و گوجه فرنگی سرشار از سیترات هستند که سبب قلیایی شدن بیشتر ادرار می‌شود و از تشکیل سنگهای کلیه پیشگیری می‌کند. حتماً این خوراکی ها را در ترکیب غذاها بگنجانید و یا یک لیوان آب لیمو را با برشهای تازه لیمو میل کنید.

– افزایش پتاسیم

کاهش مصرف پتاسیم که با دریافت بیشتر سدیم همراه است، تشکیل سنگهای کلیه را افزایش می‌دهد. از همین رو توصیه می‌شود، نیازهای بدن به پتاسیم تأمین گردد. میوه ها و سبزی‌ها بهترین منابع غذایی پتاسیم هستند که آووکادو، موز، طالبی، هلو، آرتیشو، کدو حلوایی، حبوبات، ‌سیب زمینی با پوست، دانه‌های سبوس دار و سبزی‌های با برگهای سبز بیشترین مقدار را دارند. این خوراکی‌های خوشمزه باید در همه وعده‌های غذایی گنجانده شود و حداقل پنج سهم طی روز مصرف گردد.

3004120 - توصیه های تغذیه ای و مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه

مطلب مرتبط: نقش پتاسیم در بدن، علائم کمبود پتاسیم و منابع غذایی دارای پتاسیم

– کاهش مصرف اکسالات (اگزالات)

گرچه 90 درصد اکسالات در بدن ما تشکیل می‌شود، اما توصیه می‌گردد مصرف خوراکی‌های دارای این ترکیبات محدود شود که از جمله باید به اسفناج، ریواس، مارچوبه، کرفس، چغندر، توت فرنگی، گردو و روغن گردو، کره بادام زمینی، شکلات، کاکائو، چای سیاه، سبوس گندم و برنج، بادمجان و محصولات سویا اشاره کرد. اکسالات موجود در چای حالتی دارد که گرچه مقدار بالایی است، اما بدن مقدار کمی از آن را جذب می‌کند.

– افزایش ویتامین B6 و منیزیم

ویتامین B6 و همچنین منیزیم در حفظ کریستالهای اکسالات کلسیم حل شدنی مؤثر است که می‌تواند خطر تشکیل سنگهای کلیه را کاهش دهد. بعضی از ماهی ها مانند ماهی تن و آزاد، حبوبات، سیب زمینی با پوست، پسته، تخمه آفتابگردان، کنجد و موز غنی ترین منابع غذایی ویتامین B6  محسوب می‌شوند. حبوبات، سبزی‌های با برگ‌های سبز تیره، تخمه کدو و کتان و برنج قهوه ای نیز سرشار از منیزیم هستند.

مطلب مرتبط:  مواد غذایی سرشار از منیزیم و میزان منیزیم موجود در آنها

– مکمل ویتامین C یا D

از آنجا که اکسالات محصول فرعی ویتامین C به شمار می‌آید، توصیه می‌شود مکملهای این ویتامین بیشتر از دو گرم در روز مصرف نشود. دریافت ویتامین C موجود در مواد غذایی هیچ خطری در ارتباط با تشکیل سنگهای کلیه ندارد. در مورد مکمل ویتامین D نیز باید گفت، این ویتامین بر مقدار کلسیم خون تأثیر می‌گذارد و بهتر است پیش از مصرف حتماً با پزشک مشورت شود.

– کاهش مصرف سدیم

مصرف سدیم باید به مقدار 2000 میلی گرم در روز کاهش یابد؛ زیرا این عنصر با افزایش دفع کلسیم از ادرار تأثیر منفی در فشار خون دارد. مهمترین منایع غذایی سدیم غذاهای آماده است. بیشتر از 75 درصد سدیم که مصرف می‌کنیم، از خوراکی‌های تغییر شکل یافته مانند پنیر، پیتزا، انواع سس، سوپ و غذاهای خشک و دودی به بدن 
می‌رسد.

– کاهش مصرف پروتئین‌های حیوانی

توصیه می‌شود، مصرف پروتئینهای حیوانی مانند گوشت قرمز، ماکیان، تخم مرغ، ماهی و پنیر کاهش یابد و حداکثر روزانه تا 180 گرم باشد. پروتئینهای حیوانی قدرت افزایش دفع اسید اوریک و کلسیم از طریق ادرار را دارند و ادرار دارای سیترات را کاهش می‌دهند.

مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه

–  جعفری، کرفس و گل گاوزبان برای دفع سنگ‌های کلیه مفیدند.

–  نوشیدن آب فراوان حتی بدون احساس تشنگی و پیاده روی مرتب روزانه به دفع سنگ کمک می‌کند.

– مصرف سبزیجات، کلسیم، نوشیدن آب فراوان، محدود کردن مصرف پروتئین‌های حیوانی و تحرک و فعالیت بدنی در دفع طبیعی سنگ‌های کلیوی مؤثر است.

– مصرف گیاهان مُدر مانند دم کرده دُم گیلاس، کاکل ذرت، گزنه، بومادران، نعناع، گل همیشه بهار، کدو حلوایی، مرزه، مارچوبه و به طور کلی سبزی خوردن در دفع سنگ‌های کلیوی بسیار مؤثر است.

–  به منظور دفع سنگ کلیه می‌توان خارشتر، خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده و صبح ناشتا خورد.

–  مصرف یک لیوان آب جوشیده در هر ساعت سبب رقیق شدن املاح در ادرار و دفع سریع‌تر و راحت‌تر سنگ در مبتلایان به این بیماری می‌شود.

– روغن بادام دفع سنگ‌های ادراری را تسهیل می‌کند برای این کار باید سه قاشق سوپ‌خوری از مخلوط بادام شیرین و روغن گردو را بعد از هر وعده غذایی همراه با جوشانده‌ای که از جوشاندن 20 گرم شیرین بیان و یک مشت کاه جو در یک ظرف آب تهیه شده، مصرف کرد.

–  مصرف ماءالشعیر نیز باعث رفع خستگی اعصاب می‌شود و به دفع سنگ‌های کلیه کمک می‌کند.

–  استفاده از ترب و تربچه خصوصاً ترب سیاه، به صورت رنده شده و یا آب ترب که ناشتا نوشیده شود، نیز از دیگر خوراکی های مفید برای مبتلایان به سنگ کلیه است.

دیدگاهتان را بنویسید