خواص آرژنین

خواص آرژنین

آمینو اسید ال آرژنین جزیی از بلوک های ساختاری پروتئین محسوب می شود. می توانید آرژنین را از رژیم غذایی خود به ویژه منابع حیوانی همچون گوشت قرمز ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی دریافت کنید. آرژنین آمینو اسیدی است که بدن انسان قادر به تولید آن نمی باشد و باید از منابع خارجی تامین شود. آرژنین یک ماده بسیاری ضروری محسوب می شود ، زیرا برای بسیاری از عملکردهای بدن ضروری است. یکی از مهم ترین فواید آرژنین ، توانایی آن در بهبود جریان و گردش خون است. در بدن انسان آرژنین به نیتریک اسید تبدیل شده که نهایتا منجر به باز شدن رگ های خونی می گردد. یکی از مهم ترین وظایف آرژنین تحریک تولید هورمون های خاص به ویژه هورمون رشد و انسولین ( به گلوکز درون سلول ها کمک می کند تا برای رشد و تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد ) می باشد.

در سال 2008 یک مطالعه انجام شده توسط کنلی نشان داد که :

مصرف 9 گرم آرژنین برای افزایش سطح استراحت هورمون رشد مناسب بوده و احتمالا تولید هورمون رشد را 100% تحریک می کند. در مطالعه ای که در سال 2010 کامیک و همکاران دریافتند مصرف 1.5 تا 3 گرم آرژنین قبل از تمرین منجر به جلوگیری از خستگی عصبی – عضلانی می گردد.

یکی از خواص آرژنین برای بدن این است که با تقویت عملکرد سیستم دفاعی بدن ، رشد تومورها و پیشرفت سرطان را به تاخیر می‌ اندازد. این اسید آمینه اندازه و فعالیت غده تیموس را که تولید لنفوسیت های T ( سلول های T ) را بر عهده دارد ، افزایش می‌ دهد و برای افراد مبتلا به ایدز و بیماری های بدخیمی که کار دستگاه دفاعی بدن را مختل می‌ سازند ، مفید است.

این اسید برای درمان اختلال های کبد نظیر سیروز کبد و تجمع چربی در کبد ( کبد چرب ) سودمند می‌ باشد. آرژنین با خنثی کردن آمونیاک به سم زدایی کبد کمک می‌ کند. مطالعات متعددی نشان می‌ دهد که ممکن است به علت کمبود آرژنین ، بلوغ جنسی به تاخیر بیافتد. آرژنین برای درمان عقیمی مردان نیز مفید است. آرژنین با غلظت بالایی در پوست و بافت های پیوندی یافت شده و برای درمان و ترمیم بافت های آسیب دیده مفید است. وجود آن برای سوخت و ساز ماهیچه‌ ها ضروری است. این ماده در حمل و ذخیره‌ سازی نیتروژن به صورت یک ناقل عمل کرده و از این طریق برای حفظ تعادل صحیح نیتروژن مفید می‌ باشد و در دفع نیتروژن اضافی نیز نقش دارد.

یکی دیگر از فواید آرژنین کمک به کاهش وزن است ، زیرا به افزایش حجم ماهیچه‌ ها و کاهش چربی های بدن کمک می‌ کند. این اسید آمینه بر تعدادی از آنزیم ها و هورمون ها نیز تاثیر می گذارد. از آنجایی که آرژنین جزیی از کلاژن است و در ساختن استخوان های جدید و سلول های لیگامنت کمک می‌ کند ، برای درمان آرتریت و اختلا ل های بافت پیوندی مفید است. هنگامی که آرژنین به مقدار کافی در بدن موجود نباشد ، به تعدادی از فعالیت های بدن از جمله تولید انسولین ، تحمل گلوکز و سوخت و ساز لیپید کبد آسیب می‌ رساند. این اسید آمینه می ‌تواند در بدن نیز تولید شود.

رایج ترین خواص آرژنین برای بدن :

مکمل های آرژنین به دلایل مختلفی مورد توجه افراد زیادی همچون بدنسازان و کسانی که شرایط پزشکی خاصی مانند فشار خون بالا دارند ، قرار گرفته است. همچنین در محیط های بالینی برای معالجه مبتلایان به بیماری های بحرانی مورد استفاده قرار می گیرند. تحقیقات انجام شده درباره خواص آرژنین برای بدن نشان داده است که :

در صورتی که از مکمل آرژنین استفاده کنید ، از مزایای بالقوه آن بهره مند خواهید شد.

 • دخالت در سنتز و ساخت نیتریک اکسید NO ( مسئول گشادی عروق و وازودیلاتاسیون )
 • کاهش زمان ترمیم زخم و جراحات
 • تسریع زمان ترمیم و بهبود بافت‌ های آسیب دیده
 • کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ها
 • افزایش حجم توده های عضلانی
 • کاهش بافت آدیپوز چربی بدن و کمک به کاهش وزن
 • کمک به افزایش حساسیت و عملکرد انسولین
 • کمک به کاهش فشار خون
 • افزایش بارورسازی مردان و زنان
 • افزایش تولید اسپرم
 • افزایش توانایی دستگاه تولید مثل
 • مقابله با زوال عقل
 • جلوگیری از سرماخوردگی
 • افزایش اثرات و کارایی بدنسازی
 • مقابله با التهابات بدن
 • کاهش خطر ابتلا به تصلب شراین ( سفت شدن و کلفت شدن دیواره ‌های سرخرگ‌ ها ) و سکته قلبی
 • ترمیم رگ های خونی
 • مبارزه با نارسایی احتقانی قلب و بیماری عروق کرونر
 • کاهش فشار خون
 • بهبود عملکرد در حین تمرینات ورزشی
 • بهبود سیستم ایمنی بدن
 • کاهش درد عضلات ( به ویژه درد پای ناشی از عروق خونی مسدود شده )
 • بهبود عملکرد کلیه
 • بهبود ظرفیت ذهن

بهبود سلامت قلب

تحقیقات انجام شده نشان می دهد یکی از خواص آرژنین برای بدن ، کمک به کاهش التهابات بدن و بهبود سلامت عروق خونی و سیستم قلبی عروقی است ، به همین دلیل است که آرژنین یکی از محبوب ترین مکمل های توصیه شده توسط متخصصین قلب محسوب می شود. مصرف ال آرژنین به جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی کمک شایانی می کند. برخی از روش هایی که ال آرژنین منجر به بهبود سلامت قلب و عروق می گردد عبارتند از : کاهش فشار خون ، بهبود جریان خون در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر ( شریان های مسدود شده ) ، کاهش کلسترول بالا ، کمک به کاهش نارسایی قلبی و بهبود استقامت.

معمولا از آرژنین برای درمان درد قفسه سینه ( انژین پکتوریس ) ، به دلیل اثرات اسید نیترات برای جلوگیری از لخته شدن خون ، استفاده می شود. در نهایت ، آرژنین به بهبود عملکرد در حین تمرینات به ویژه در افرادی با استقامت کم که مشکلات گردش خون و سابقه بیماری قلبی دارند کمک شایانی می کند.

کاهش التهابات بدن و مبارزه با اثرات پیری

علاوه بر سلامت قلب ، یکی از مهم ترین فواید آرژنین مبارزه با بیماری های التهابی و افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن است. به دلیل اثرات آن بر روی آنزیمی به نام سوپراکسید دیسموتاز ( SOD ) و همچنین مکانیسم سایر آنتی اکسیدان ها ، ال آرژنین اساسا قادر به از بین بردن رادیکال های آزاد است. آرژنین معمولا در ترکیب با آنتی اکسیدان هایی همچون ویتامین C و روغن ماهی امگا 3 مورد استفاده قرار می گیرد که به کاهش سرعت روند پیری و ابتلا به بیماری های مزمن کمک می کند. یکی دیگر از خاصیت های آرژنین این است که به طور عام بر سیستم عصبی مرکزی و عملکرد سیستم ایمنی تاثیر می گذارد ، زیرا NO مغز به عنوان عامل انتقال دهنده سیستم عصبی و محافظی در برابر تهدیدات خارجی عمل می کند.

آرژنین برای سم زدایی بدن نیز مفید بوده و میزان آمونیاک خون را کاهش می دهد ، به همین دلیل گاهی اوقات برای درمان افراد متاثر از مشکلات متابولیکی مورد استفاده قرار می گیرد. آمونیاک ( هیدروکسید آمونیوم ) محصولی در بدن است که پروتئین ها را از بین می برد و یکی از علل مردگی بافت هایی است كه می توانند منجر به تخریب سلولی و التهاب شود.

آرژنین و یا ال-آرژنین اسید آمینه ای است که در بدن تولید می شود. انواع مختلفی از مواد غذایی با پروتئین بالا مانند مواد لبنی ، انواع گوشت ها و غذاهای دریایی شامل آرژنین می باشند. با این حال بسیاری از افراد از مکمل های آرژنین برای تامین مقدار مورد نیاز روزانه خود استفاده می کنند. مکمل های آرژنین به تقویت جریان خون کمک فراوانی می کنند ، از این رو این مکمل ها برای قبل از تمرین مناسب هستند و از طریق راه های مختلف به بهبود فعالیت های فیزیکی شما کمک می کنند.

بهبود عملکرد ورزشکاران در حین تمرینات ورزشی

یکی از خواص آرژنین برای بدن تاثیر آن در بهبود جریان خون است ، بدین معنا که کمک می کند اکسیژن و مواد مغذی وارد عضلات و بافت مفاصل گردد. این بدین معنا است که با کمک آرژنین می توانید از تمامی مزایای تمرین با کمترین درد بهره مند شوید. مکمل آرژنین حتی در بعضی موارد برای افزایش حرارت و گردش خون در مفاصل آسیب دیده ، برای افرادی که گردش خون پایینی دارند و بیماران دیابتی و افرادی که از دردهای ناشی از آرتروز رنج می برند ، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین باید بدانید که آرژنین توسط بدن برای افزایش تولید هورمون رشد ، پرولاکتین و چندین اسید آمینه ( از جمله کراتین ، ال-پرولین و ال-گلوتامین ) مورد استفاده قرار می گیرد.

نقش ال-آرژنین در سلامت متابولیک ( سوخت و ساز ) در ایجاد بافت عضلات قوی ، مبارزه با التهابات بدن که منجر به درد استخوان و مفاصل می گردد ، بازسازی جراحات و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن حائز اهمیت است. برخی مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه 5 الی 9 گرم آرژنین منجر به افزایش قابل توجه سطح هورمون رشد می گردد.

در اکثر موارد ، آرژنین سطح هورمون رشد ایستا را تا حداقل 100 درصد افزایش می دهد ( ورزش های منظم سطح هورمون رشد را تا 300 الی 500 درصد افزایش می دهد ). شواهدی نیز وجود دارد که آرژنین سطح پلاسمای انسولین را بالا برده و به ایجاد عضلاتی قوی تر حتی در زمان استراحت ( با توجه به تاثیر آن بر مویرگ های بدن ) کمک می کند. این تغییرات هورمونی تاثیرات مثبتی از طریق کمک به بازسازی ، ایجاد و مراقبت از اسکلت عضلات ، در متابولیسم بدن ( سوخت و ساز ) دارد.

خواص آرژنین : تنظیم فشار خون

مکمل آرژنین برای افرادی با فشار خون بالا مفید است. مطالعات انجام شده بر روی خاصیت آرژنین نشان داده اند که :

مصرف مکمل های آرژنین به کاهش فشار خون سیستولیک ( عدد بالا ) و دیاستولیک ( عدد پایین ) شما کمک می کنند.

ال آرژنین برای تولید نیتریک اسید که برای آرامش سلول های تشکیل دهنده رگ های خونی و همچنین تنظیم فشار خون لازم است ، ضروری می باشد. یک بررسی انجام شده از 7 مطالعه در سال 2016 نشان داد که مکمل آرژنین با تجویز خوراکی و داخل وریدی (IV) به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در بزرگسالان با فشار خون بالا کاهش می دهد.

بهبود سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت

یکی دیگر از فواید آرژنین بهبود سیستم ایمنی بدن می باشد. اعتقاد بر این است که برخی سلول های سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن ( به نام MSCs ) ممکن است منجر به کمبود آرژنین و یا سطح پایین گردش خون گردند. این موضوع مشکل زا است ، زیرا لنفوسیت های محافظ سیستم ایمنی بدن و سلول های T برای دفاع از بدن به آرژنین نیاز دارند. به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت ( به ویژه عفونت های تنفسی یا مشکلات ریه ها ) بهتر است آرژنین را با امگا 3 و یا سایر مکمل ها ترکیب کنید و به بهبود زخم ، افزایش زمان ریکاوری بیماری سرطان و سایر جراحت ها کمک کنید.

بهبود اختلالت جنسی

مطالعات متعددی بر روی خاصیت آرژنین نشان داده اند که آرژنین علاوه بر بهبود گردش خون ، در فرآیند تکرار سلولی نیز درگیر است و در نتیجه منجر به بهبود تولید اسپرم و تحرک پذیری می گردد. آقایان مبتلا به مشکلات قلبی عروقی ، سطح NO خون پایین تری دارند و بیشتر از اختلالات جنسی و ناباروری رنج می برند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف آرژنین به همراه سایر مکمل های آنتی اکسیدان و ضد التهاب به درمان این مشکل کمک شایانی می کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که بالا بودن سطح استرس وجود آرژنین در مسیر تولید اسپرم را کاهش می دهد. ترکیبی از ال-آرژنین ، ال-گلوتامین و یوهیم بین هیدروکلراید معمولا برای درمان ED مورد استفاده قرار می گیرد. بدن انسان قادر به تولید ال-آرژنین است اما مقدار آن بستگی به سن ، سطح التهاب ، وضعیت قلب و عروق ، جنسیت و ژنتیک دارد. برخی از دلایلی که یک فرد ممکن است آرژنین کافی دریافت نکند عبارتند از : خوردن غذاهای گیاهی ( گیاه خواران ) ، رژیم های غذایی با منابع پروتئین کم ، مشکلات گوارشی ، سطح بالای استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد ( به علت رژیم غذایی ، آلودگی و استرس ) ، عوامل ژنتیکی و سیگار کشیدن.

به منظور کمک طبیعی به بدن در تولید و استفاده از ال-آرژنین و نیتریک اسید ، توصیه می شود بر روی رژیم های غذایی با منابع کامل پروتئین ها که طیف وسیعی از آمینو اسیدها را تامین می کنند ، تمرکز کنید. پروتئین های کامل مفید هستند ، چرا که نه تنها آرژنین را عرضه می کنند بلکه آنها همچنین سایر اسیدهای مورد نیاز برای کمک به رشد بافت ماهیچه ای و عملکرد مناسب انتقال دهنده های عصبی را فراهم می کنند.

تاثیر ال آرژنین بر بدن

تاثیر آرژنین در رشد ماهیچه ها

یکی از مهم ترین خواص آرژنین برای بدن ورزشکاران ، تاثیر آن در افزایش رشد ماهیچه ها است. ال آرژنین به رشد عضلات کمک می کند ، زیرا برای سنتز بیشتر پروتئین ها مورد نیاز است. زمانی که توده عضلانی افزایش می یابد ، ال آرژنین به سلول های عضلانی سیگنال می دهد که هورمون رشد را بیشتر تولید کند و متابولیسم چربی را افزایش دهد. نتیجه کلی دستیابی به توده های عضلانی خوش فرم و ملایم است که خواسته بسیاری از ورزشکاران می باشد.

افزایش استقامت

ال آرژنین با ساخت و ترشح اکسید نیتریک ، استقامت و شرایط عضلات را تقویت می کند. هنگامی که اکسید نیتریک آزاد می شود ، رگ های خونی را با آرام کردن ماهیچه های دیواره های آن باز می کند. این موضوع فشار خون را کاهش داده و جریان خون را به عضلات در طول تمرین افزایش می دهد. افزایش جریان خون به این معنی است که اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی برای ماهیچه ها و برای مدت زمان بیشتری فراهم می شود. این می تواند به کاهش آسیب عضلانی و بهبود عملکرد شما در حین تمرینات کمک کند و جز مهم ترین خواص آرژنین می باشد!

خواص ضد پیری آرژنین

این حقیقتی شناخته شده است که بزرگترین ارگان بدن‌ یعنی پوست ، با افزایش سن خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌ پذیری خود را از دست می‌ دهد. مصرف این آمینو اسید از طریق رژيم غذایی روزانه یا مکمل‌ ها منجر به حفظ زیبایی و شادابی پوست می‌ گردد. آرژنبن یک تقویت کننده‌ هورمون رشد است. این ماده بدنمان را تحریک می‌ کند تا هورمون رشد ضد پیری ترشح کند و به کاهش فرآیند سالخوردگی کمک کند.

بهبود التیام زخم

یکی از خواص آرژنین برای بدن ، کاهش زمان التیام زخم ها است. پروتئین برای فرآیند التیام زخم‌ ها حیاتی است و آرژنین به تولید این ترکیب کمک کرده و از این طریق باعث تسریع فرآیند التیام می‌ شود. آرژنین به شکل‌ گیری ال-پرولین کمک می کند ، ترکیبی ضروری برای تشکیل کلاژن که در نتیجه موجب بهبود سریع زخم‌ ها می‌ شود. همچنین به لطف جریان خون بی‌ وقفه در سیستم بدن ، درد و ورم را تسکین می‌ دهد.

فواید آرژنین : جلوگیری از ریزش مو

این آمینو اسید تولید شده توسط بدن ما رگ‌ های خونی را شل کرده و جریان خون را به سمت پوست سر و پایه‌ فولیکول‌ های مو افزایش می‌ دهد. معروف است محصولات مراقبت موی حاوی آرژنین ، از عواملی که باعث رشد ضعیف فولیکول‌ های مو یا تضعیف ساقه‌ مو می‌ شوند ، جلوگیری کرده و از این طریق رشد مو را تقویت می‌ کنند. به همین دلیل است که نمی شود خواص ارژنین برای مو را نادیده گرفت!

فواید آرژنین : تنظیم سطح قند خون

تحقیقات انجام شده بر روی خاصیت آرژنین نشان می دهد که ال-آرژنین با بهبود متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین ممکن است برای افرادی دیابتی مفید باشد. آرژنین برای تولید نیتریک اسید لازم است. اکسید نیتریک نقش مهمی در عملکرد سلولی و نحوه پاسخ بدن به انسولین دارد ، هورمونی که باعث جریان قند خون از خون شما به داخل سلول ها می شود.

بنابراین ، افزایش در دسترس بودن اکسید نیتریک ممکن است به تقویت عملکرد سلول هایی که انسولین ترشح می کنند کمک کرده و به بدن شما کمک کند تا از قند خون به صورت موثرتری استفاده کند. برخی تحقیقات انجام شده درباره خواص آرژنین برای بدن نشان می دهند که درمان طولانی مدت با مصرف مکمل آرژنین ممکن است از ابتلا به دیابت در جمعیت های در معرض خطر جلوگیری کند. مطالعه ای انجام شده بر روی 144 نفری که اختلال در تنظیم فشار خون داشتند نشان داده که مصرف روزانه 6.4 گرم آرژنین به مدت 18 ماه خطر ابتلا به دیابت را در طی یک دوره 90 ماهه کاهش می دهد.

منابع غذایی ال-آرژنین

این ماده آمینو اسیدی است که بدن به صورت طبیعی قادر به ساخت آن نیست و از این جهت باید از طریق منابع غذایی تامین شود تا دستگاه گوارش انسان بتواند به درستی  کار خود را انجام دهد. برخی از بهترین منابع طبیعی آرژنین عبارتند از :

منابع غذایی ال-آرژنین
 • تخم مرغ
 • محصولات لبنی مانند ماست کفیر و پنیرهای خام
 • گوشت قرمز
 • ماهی
 • دانه کنجد
 • تخمه کدو حلوایی
 • تخمه آفتابگردان
 • جلبک دریایی
 • اسپیرولینا
 • آجیل برزیلی
 • گردو
 • بادام

طریقه مصرف ال آرژنین

ال آرژنین آمینو اسیدی است که به سنتز پروتئین کمک می کند. بدن شما معمولا تمامی ال آرژنین مورد نیاز خود را از طریق مصرف مواد غذایی نظیر ماهی ، گوشت قرمز ، سویا و … تامین می کند. برخی از افراد از مکمل های آرژنین استفاده می کنند. مقدار استاندارد مورد نیاز برای افرادی که ورزش می کنند قبل از تمرین 3 الی 6 گرم است. برای بالا بردن سطح ال آرژنین در تمام روز می بایستی در سه وعده روزانه ال آرژنین مصرف کرد تا در مجموع به مقدار 15 الی 18 گرم افزایش یابد. معمولا برای ورزشکاران مقدار مشخصی از ال آرژنین توصیه نشده و بهتر است ابتدا با دوزهای پایین همانند 3 الی 5 گرم روزانه قبل و بعد از تمرین شروع کنند و بعد از یک هفته به منظور افزایش بازده ، دوز مصرفی را افزایش دهند.

معمولا دوره مصرفی آرژنین دو ماهه است. پس از دو ماه مصرف باید دوره را قطع نموده و سپس مجددا مصرف را شروع کنیم. دوز مصرفی ال-آرژنین بستگی به شرایط فعلی شما نیز دارد. به عنوان مثال در درمان بیماری های قلبی و جنسی باید روزانه 3 الی 6 گرم ( در دو دوز ) و به منظور بهبود عملکرد خود در حین تمرینات روزانه 9 گرم و به منظور جلوگیری از التهاب و بهبود سیستم گردش خون روزانه 1 گرم مصرف کنید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید