خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

f302eeee a270 4941 9d07 83e3f361b4a4 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم 

مردم اغلب بر این باورند که کاهش دید چشم، نتیجه‌ی اجتناب‌ناپذیر بالارفتن سن یا خستگی چشم است. اما حقیقت آن است که سبک زندگی سالم، می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات چشمی را تاحدزیادی کاهش بدهد و در حفظ سلامت چشم مؤثر باشد. همراه ما باشید، می‌خواهیم اطلاعات مفیدی درباره‌‌ی خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم در اختیارتان بگذاریم.

خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم

ماهی

بسیاری از ماهی‌ها غنی از اسیدهای چرب امگا۳ هستند. ماهی‌های روغنی ماهی‌هایی هستند که در شکم و بافت‌های بدن‌شان روغن دارند، به همین دلیل، خوردن این ماهی‌ها باعث افزایش سطح روغن ماهی غنی از امگا۳ می‌شود. ماهی‌هایی که دارای سطح بالای امگا ۳ هستند عبارتند از:

 • ماهی تن
 • سالمون
 • قزل‌آلا
 • ساردین
 • شاه‌ماهی

برخی مطالعات نشان داده‌اند که روغن ماهی می‌تواند خشکی چشم، ازجمله خشکی چشم ناشی از کار زیاد با رایانه را از بین ببرد.

oven baked salmon large Banooyeshahr - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

 آجیل و حبوبات

آجیل هم غنی از اسیدهای چرب امگا۳ است. آجیل حاوی مقادیر بالایی از ویتامین E نیز هست که می‌تواند چشم را از آسیب‌های ناشی از بالارفتن سن محافظت کند. آجیل‌ها و حبوباتی که برای سلامت چشم مفید هستند عبارتند از:

 • گردو
 • آجیل برزیلی
 • بادام هندی
 • بادام زمینی
 • عدس

gl 1513500871 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

لوبیا قرمز

منبع عالی روی است که برای سلامت چشم ضروری است و به بدن کمک می‌کند تا ویتامین A را از کبد بگیرد و به شبکیه چشم انتقال دهد تا ملانین که برای محافظت چشم مهم است، تولیدشود. مصرف روی از شب کوری و بروز آب مروارید پیشگیری می‌کند. گوشت گاو، غذاهای دریایی، گوشت طیور و دانه کدو حلوایی منبع عالی روی است.

rajma ke fayde - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

مرکبات

مرکبات غنی از ویتامین C هستند. این ویتامین هم مانند ویتامین E، یک آنتی اکسیدان است که انجمن بینایی آمریکا (AOA)، برای محافظت از چشم درمقابل آسیب‌های ناشی از بالارفتن سن توصیه کرده است. مرکبات غنی از ویتامین C عبارتند از:

 • لیمو ترش
 • پرتقال
 • گریپ فروت

128 phptFygP0 34244129 m - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

فلفل قرمز خام

فلفل های تند بیشترین ویتامین C را در هر کالری دارند. ویتامین c برای عروق خونی در چشم های شما مفید است، و نشان داده شده است که ویتامین c می تواند خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد. این ویتامین در بسیاری از میوه ها و سبزیجات، از جمله چوی بوک،گل کلم، پاپایا، و توت فرنگی یافت می شود. حرارت ویتامین C را تجزیه میکند، بنابراین تا میتوانید از شکل خام این میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. فلفل های رنگی روشن نیز سرشار از ویتامین A و ویتامین E هستند که برای چشم مفیدند.

chili peppers hd widescreen wallpapers 1280x800 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

زردآلو

اگر به شب کوری مبتلا هستید، زردآلو مصرف کنید. زردآلو، سرشار از بتاکاروتن، نوعی کاروتینوئیدز است. بتاکاروتن علاوه بر مقابله با شب کوری از بروز آب مروارید نیز پیشگیری می‌کند. هویج، طالبی و کدو منبع عالی بتاکاروتن است.

240816 1917995588 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

سبزیجات برگ دار تیره

به عنوان مثال کلم پیچ، اسفناج، و برگ کولارد، سرشار از ویتامین های C و E هستند. همچنین حاوی لوتئین و زیگزانتین کاروتنوئید نیز هستند. این اشکال گیاهی ویتامین A خطر ابتلا به بیماری های چشم طولانی مدت، از جمله AMD و آب مروارید را کاهش می دهند. بسیاری از افرادی که از رژیم غذایی غربی بهره می برند به اندازه کافی آنها را دریافت نمی کنند.

4698311 122509982 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

سیب زمینی شیرین

میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ – مانند سیب زمینی شیرین، هویج، طالبی، انبه، و زردآلو – بتا کاروتن بالایی دارند، بتاکاروتن شکلی از ویتامین A است که به دید در شب و توانایی چشم شما برای هماهنگی در تاریکی کمک میکند. یک سیب زمینی شیرین دارای بیش از نیمی از ویتامین C مورد نیاز در روز و مقدار کمی ویتامین E است.

زمینی شیرین - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

هویج

هویج سرشار از ویتامین A و بتاکاروتن است. بتاکاروتن باعث رنگ نارنجی هویج می‌شود. ویتامین A نقش مهمی در بینایی دارد. این ویتامین بخش از یک پروتئین به نام رودوپسین است که به شبکیه کمک می‌کند، نور را جذب کند. تحقیقات روی نقش بتاکاروتن در بینایی نتایج متفاوتی را به‌دنبال داشته‌اند، اما در هرصورت، بدن ما برای ساخت ویتامین A، به این ماده نیاز دارد.

carrot 1 810x608 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

گوشت قرمز بدون چربی و گوشت مرغ

روی ویتامین A را از کبد به شبکیه چشم شما می آورد، که در آنجا برای ساخت ملانین رنگدانه محافظ استفاده میشود. صدف ها نسبت به خوراکی های دیگر حاوی روی بیشتری در هر وعده هستند، اما لازم نیست عاشق نرم تنان صدف دار باشید تا روی کافی دریافت کنید، گوشت گاو و مرغ (گوشت بدون چربی و گوشت سینه) منابع خوبی از روی هستند.

88 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

ذرت

این ماده خوراکی نیز حاوی لوتئین و زاگزانتین بوده و در درمان و پیشگیری از بیماری های مزمن چشمی موثر است.

20160225140028Zea mays var. saccharata - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

تخم مرغ

روی موجود در تخم مرغ به بدن کمک خواهد کرد تا از لوتئین و زیگزانتین زرده آن استفاده کند. رنگ زرد و نارنجی این ترکیبات مانع آسیب رساندن نور آبی مضر به شبکیه چشم شما میشود. آنها به افزایش مقدار رنگدانه محافظ در ماکولا، یعنی بخشی از چشم شما که دید مرکزی را کنترل میکند، کمک میکنند.

salamdr 59f87493457b8 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

کدو

بدن شما نمی تواند لوتئین و زیگزانتین را بسازد، اما شما می توانید آنها را در تمام طول سال از کدو دریافت کنید. کدوی تابستانی دارای ویتامین C و روی نیز می باشد. نوع زمستانی آن حاوی ویتامین A ، C و اسیدهای چرب امگا ۳ نیز می باشد.

44512 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

جوانه های کلم بروکلی و بروکسل

کلم بروکلی و بروکسل ترکیبی عالی از مواد مغذی دارند، از جمله: ویتامین A (به صورت لوتئین، زیگزانتین، و بتا کاروتن)، ویتامین C و ویتامین E . آنها حاوی تمام آنتی اکسیدان هایی هستند که از سلول های چشم شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت میکنند، رادیکال های آزاد نوعی مولکول ناپایدار هستند که بافت سالم را تجزیه می کنند. شبکیه چشم شما به طور ویژه ای آسیب پذیر است.

this is why you wont findcanned broccoli 427442281 Brent Hofacker 760x506 - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

آب

چندان جای تعجب نیست که این مایع حیات، برای سلامتی چشم هم حیاتی باشد. نوشیدن مقدار فراوان آب می‌تواند نشانه‌های خشکی چشم را کاهش دهد.

مصرف روزانه‌ی توصیه‌شده

مصرف روزانه‌ی مواد مغذی برای سلامت چشم، براساس توصیه‌ی AAO و به‌منظور کُندشدن سرعت پیشرفت بیماری چشم عبارتند از:

 • ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C؛
 • ۴۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین E؛
 • ۱۰ میلی‌گرم لوتئین؛
 • ۲ میلی‌گرم ز‌آگزانتین؛
 • ۸۰ میلی‌گرم اکسید روی؛
 • ۲ میلی‌گرم اکسید مس.

نکته‌های دیگری برای حفظ سلامت چشم

wearing glasses - خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم و راه های مراقبت از چشم

بنابر دستورالعمل‌های AAO، تدابیر زیر می‌توانند به اطمینان از سلامت چشم کمک کنند:

 • خارج از منزل، عینک آفتابی استفاده کنید؛ زیرا آفتابِ بیش‌ازحد می‌تواند منجر به آب مروارید شود؛
 • ترک سیگار را در دستور کارتان قرار بدهید؛
 • معاینه‌ی منظم چشم، به‌ویژه اگر سابقه‌ی خانوادگی بیماری‌های چشمی دارید؛
 • استفاده از محافظ چشم هنگام کار با تحریک‌کننده‌های احتمالی چشم یا مواد شیمیایی خطرناک؛
 • شستن دست‌ها قبل از استفاده از انواع لنز چشم؛
 • استفاده از لنز چشم تنها برای دوره‌ای کوتاه، البته به توصیه‌ی پزشک؛
 • محافظت از چشم درحین کار با رایانه: با نگاه به مسافت حدود ۳۰ سانتی‌متر، به مدت ۲۰ ثانیه، در هر ۲۰ دقیقه.

دیابت عامل اصلی نابینایی است. افراد مبتلا به دیابت باید میزان قند خون خود را به‌دقت کنترل کنند، داروهایشان را دقیقا براساس تجویز پزشکان مصرف کنند، مصرف کربوهیدرات را کنترل کنند و غذاهایی با مقدار کم گلایسمی مصرف کنند. درمان سریع مشکلات سلامتی چشم می‌تواند مانع از بدترشدن آن شود. بنابراین افرادی که متوجه تغییرات در بینایی‌شان می‌شوند، باید به اپتومتریست یا چشم‌پزشک مراجعه کنند تا معاینه‌ شوند و مشکلات احتمالی بینایی‌شان را تشخیص بدهند.

نشانه‌های احتمالی ابتلا به مشکلات بینایی

نشانه‌های احتمالی که ممکن است فرد دچار مشکل بینایی شود عبارتند از:

 • تغییرات مکرر در وضوح بینایی؛
 • دیدن تصاویر درهم؛
 • دیدن تصاویر شناور یا برق ناگهانی در زمینه‌ی دید؛
 • کاهش دید پیرامونی.

جمع‌بندی

رژیم غذایی متنوعی داشته باشید که شامل میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین‌های فراوان باشد.

افرادی که نمی‌توانند مواد مغذی موردنیازشان را از رژیم غذایی دریافت کنند، باید از چشم‌پزشک خود برای تجویز مکمل های غذایی مربوط به حفظ سلامت چشم کمک بخواهند.

افراد مبتلا به مشکلات بینایی و کسانی که دارای رژیم غذایی محدود هستند، باید از خوراکی‌های مفید برای حفظ سلامت چشم استفاده کنند.

 

برای دریافت رژیم غذایی دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید

برنامه غذایی آنلاین

 

دیدگاهتان را بنویسید