راهنمای تغذیه کودک شیرخوار از مادر مبتلا به کرونا

تماس مادر مبتلا به کرونا و شیرخوار

در مادران به ابتلای قطعی به کرونا یا مادران مشکوک به کرونا برای کاهش خطر انتقال ویروس از مادر به نوزاد لازم است موارد زیر رعایت شود تا از انتقال کرونا از مادر به نوزاد پیشگیری شود:

  • از برقراری تماس پوست با پوست بین نوزاد و مادر مبتلا به کرونا پیشگیری کنید و تماس پوستی با نوزاد برقرار نکنید.
  • هر نوزادی که از مادر مبتلا به کرونا ویروس به دنیا می آید و همچنین شیرخوارانی که از شیر مادر مبتلا به کرونا تغذیه کرده اند باید مشکوک تلقی شوند و ملاحظات مربوط به موارد مشکوک مبتلا به کرونا در آنها رعایت شود و به مدت ۲ هفته در قرنطینه قرار بگیرند.
  • در صورتی که مادر مشکوک به کرونا باشد نوزاد باید موقتا از او جدا شود و در اتاق دیگری توسط همراه سالم نگهداری شود.
  • در صورتی که جداسازی و قرار دادن نوزاد در اتاق دیگر به هر دلیلی امکان پذیر نباشد نوزاد باید حداقل ۲ متر از مادر فاصله داشته باشد و بین مادر و نوزاد از سقف تا روی زمین پرده کشیده شود تا از انتقال کرونا از مادر به نوزاد پیشگیری شود.
  • بهتر است مراقبت از نوزاد توسط همراه سالم صورت گیرد.
  • مادر مبتلا به کرونا باید هنگام مراقبت از نوزاد کلیه موارد ایمنی پیشگیری از انتقال کرونا از جمله شستن دست ها قبل از تماس با نوزاد و پوشیدن ماسک در مجاورت نوزاد را رعایت کند.
توضیحات برای عکس ثبت نشده

تغذیه با شیر مادر در مادران مبتلا به کرونا

در مادرانی که تشخیص قطعی کرونا در آنها صورت گرفته و یا مادران مشکوک به کرونا برای شیردهی به نوزاد شیرخوار باید نکاتی را رعایت کنند که در ادامه آنها را بیان میکنیم:

  • اگر حال عمومی  مادر با تشخیص قطعی کرونا بد است به طور موقت تغذیه شیر خوار با شیر انسانی موجود در بانک شیر و یا شیر خشک صورت گیرد، با بهبود حال مادر باید شیر مادر با رعایت اصول بهداشتی دوشیده شود و برای تغذیه نوزاد مورد استفاده قرار گیرد و یا ذخیره شود.
  • اگر حال عمومی مادر مبتلا به کرونا خوب است، تغذیه نوازد با شیر دوشیده از مادر انجام گیرد، برای این کار مادر باید شیر خود را با استفاده از شیردوش بدوشد، مادر باید دست های خود را قبل از هرگونه لمس شیر دوش بشوید، بعد از هر نوبت شیر دوشی تمامی قسمت های شیردوش که با پستان مادر و دست های او در تماس بوده باید شسته و ضد عفونی شود.
  • تغذیه نوزاد شیرخوار از پستان مادری که مشکوک به کرونا است مانعی ندارد.

تا کنون شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق شیر مادر گزارش نشده است و فرایند پاستوریزاسیون روی شیر مادر آن را ایمن میسازد.

دیدگاهتان را بنویسید