عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

lazy husband - عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

همه افراد دوست دارند همواره اندامی متناسب و وزنی ایده آل داشته باشند. در این باره سعی می کنند به تغذیه، ورزش و… توجه کنند اما گاهی بعضی عادت های زندگی بدون اینکه چندان مهم به نظر برسد، زمینه ساز اضافه وزن و چاقی می شود. پیشنهاد می کنیم عادات یادشده در این مطلب را بخوانید، شاید یکی از این عادت ها، علت اضافه وزن شما باشد. source - عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

کم خوابی

یکی از مهم ترین علت های اضافه وزن کم خوابی است زیرا بر متابولیسم بدن تاثیر می گذارد و روند طبیعی آن را کاهش می دهد. اگر به اندازه کافی نخوابید، احساس گرسنگی افزایش می یابد و کورتیزول بیش از حد معمول تولید می شود. به علاوه، خستگی ناشی از استراحت ناکافی نیز مانع از تحرک و ورزش می شود. بنابراین، سعی کنید حتما شب ها 7 تا 8 ساعت بخوابید.

خوابی 1 - عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

شام سنگین

خوردن غذاهای چرب و پرکالری در وعده شام نیز عادت اشتباهی است زیرا هضم غذا کند می شود و ریزمغذی ها به خوبی جذب بدن نمی شوند. همچنین تماشای تلویزیون در زمان شام موجب خوردن غذا بیش از حد نیاز می شود. یادتان باشد خوردن غذاهای سرخ شده در شب با کالری بالایی همراه است که بدن قادر به هضم آن نیست. همچنین چربی های اشباع موجود در آنها مانع از خواب راحت می شود. بنابراین اگر دوست دارید شب ها راحت بخوابید، حتما غذاهای ساده و سبک میل کنید.

بلافاصله خوابیدن پس از شام

اگر پس از شام خوردن فورا به رختخواب بروید، مطمئنا چاق خواهید شد. این عادت موجب تجمع چربی در بدن می شود و سوء هاضمه ایجاد می کند. بنابراین، بهتر است شام 5/1 تا 2 ساعت پیش از خواب میل شود.

مصرف غذاهای پرادویه در وعده شام

افزودن فلفل و دیگر ادویه ها به وعده شام روند هضم را پیچیده تر می کند و مانع از خواب راحت می شود. همچنین به دلیل اینکه چند ساعت ماده غذایی دیگری میل نمی کنید، ادویه ها باعث سوزش معده خواهند شد. از این رو، توصیه می کنیم خوردن چنین غذاهایی را به وعده ناهار موکول کنید.

ورزش شبانه

درست است که سبک زندگی بی حرکت خود عاملی برای ابتلا به چاقی محسوب می شود، ورزش بیش از حد در هنگام شب عاملی برای افزایش دمای بدن و سرکوب آزادی ملاتونین است. ورزش شبانه همچنین می تواند منجر به انتشار بیش از حد دوپامین و کورتیزول شود و مشکلات خواب را ایجاد کند. از انجام ورزش های سنگین سه ساعت قیل از خواب باید اجتناب کرد.

ThinkstockPhotos 498743458 0 - عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

دسر

دسرها معمولا سرشار از شکر و آرد تصفیه شده هستند که به دلیل عدم هضم سریع در شب به چربی تبدیل می شوند. یادتان باشد میوه بهترین دسر شبانه است زیرا سرشار از ویتامین است و چربی ندارد.

خوردن تنقلات

زود شام خوردن عادت خوبی است به شرط اینکه تا زمان خواب ریزه خوری و تنقلات کنار گذاشته شود زیرا کالری زیادی به بدن می رسد و باعث چاقی می شود. این دریافت انرژی زیاد مانع از خواب مطلوب نیز می شود.

نوشیدن الکل

متخصصان می گویند افرادی که الکل مصرف می کنند حتی با وجود ورزش کردن و رژیم گرفتن باز هم نمی توانند وزن خود را کاهش دهند چون این نوشیدنی پر کالری موجب افزایش چاقی شکمی می شود. متخصصان تغذیه تاکید کردند از آنجا که کالری های مایع نمی توانند احساس سیری ایجاد کنند، فرد به مصرف زیادتر آنها تمایل پیدا می کند و همین امر موجب افزایش وزن بیشتر می شود. پیش از این پژوهشگران متوجه شده بودند که اعتیاد به الکل همان نقاطی از مغز را تحریک می کند که در مصرف افراطی نقش دارند و بنابراین این احتمال وجود دارد که اعتیاد به چنین موادی گرایش به پرخوری را برای فرد افزایش می دهد و خطر چاقی را در پی دارد.

مطلب مرتبط: عوارض مصرف الکل برای سلامتی بدن

97 06 c07 1518 - عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

شام نخوردن

اگر فکر می کنید با حذف شام وزنتان کم می شود، سخت در اشتباه اید. شام نخوردن مانند حذف دیگر وعده های غذایی متابولیسم را تا حد بالایی کند خواهد کرد. در نتیجه روز بعد با گرسنگی شدیدی بیدار می شوید و تمام طول روز تمایل به خوردن مواد غذاییبسیار چرب و شیرین دارید. به علاوه، شام نخوردن نوعی اضطراب و تحلیل توده عضلانی را نیز در پی دارد.

دیر غذا خوردن

مصرف مواد غذایی چند دقیقه قبل از خواب و در اواخر شب، منجر به افزایش سطح انسولین می شود. این روند خود کاهش تولید هورمون ملاتونین را به دنبال دارد و منجر به کاهش کیفیت خواب شبانه می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، توصیه این است که مواد غذایی سه ساعت قبل از زمان خواب مصرف شوند.

مصرف کافئین

نوشیدنی های حاوی کافئین کیفیت خواب را مختل می کنند و کالری بالایی نیز دارند. همچنین نظم بیولوژیک را به هم می زنند و باعث اضافه وزن می شوند. نوشیدن یک لیوان شیر گرم یا آب مطمئنا احساس بهتری در پی خواهد داشت.

holding black coffee - عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

ساعات خواب نامنظم

شاید بهانه آدم های ناموفق برای بد خوابیدن نداشتن زمان کافی برای خواب باشد در حالیکه آنها اولویت های خود را اشتباه انتخاب کرده اند. خواب کافی برای سلامت شما یک امر ضروری ست. تحقیقات متعدد ارتباط قوی بین مشکلات سلامت و فقر خواب پیدا کرده اند. طبق یکی از گزارش های منتشر شده رویترز، مردانی که به مقدار کافی نمی خوابند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت و چاقی قرار دارند.

استفاده از تلفن همراه یا رایانه

نور آبی و امواج رادیوفرکانس منتشرشده از دستگاه های دیجیتال، کیفیت خواب را به هم می زند و می تواند در طولانی مدت زمینه ساز افزایش وزن شود. بنابراین توصیه می کنیم تلویزیون، رایانه، تبلت، تلفن همراه و… را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید و کتاب بخوانید یا موسیقی ملایم گوش دهید تا با آرامش بیشتری به رختخواب بروید.

ilustrasi wanita gadget sambil tidur 20160626 235411 - عادت های اشتباه شبانه که باعث چاقی می شود

قرارگیری در معرض نور شبانه

این وضعیت علاوه بر این که با انتشار و تولید ملاتونین تداخل دارد، باعث افزایش تولید هورمون کورتیزول نیز می شود. هورمون کورتیزول که مرتبط با استرس است، خود عاملی برای افزایش وزن شناخته شده و بیشتر منجر به افزایش چاقی شکمی می شود. خاموش کردن دستگاه های دیجیتال در هنگام شب و تاریک نگه داشتن اتاق خواب برای بهبود کیفیت خواب شبانه توصیه می شود.

دیر خوابیدن

بیدار ماندن تا دیروقت، تاثیرات منفی بر سلامت دارد که یکی از آنها افزایش وزن است زیرا با ریتم طبیعی بدن مغایرت دارد. به علاوه، این عادت شما را به ریزه خوری و تنقلات ترغیب می کند زیرا زمان زیادی از شام می گذرد و گرسنگی احساس می شود. بنابراین سعی کنید برنامه خواب منظمی داشته باشید و هیچ وقت تا نیمه شب بیدار نمانید.

اتاق خواب گرم

اگر می خواهید راحت تر بخوابید، بهتر است درجه حرارت اتاق خوابتان را پایین بیاورید حتی اگر فرد سرمایی هستید. طبق تحقیقات جدید انسیتوی بین المللی سلامت وقتی در اتاق سرد بخوابید بدن شما کالری بیشتری می سوزاند و این برای سلامت تان مفید است.

برای بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان می توانید از طریق لینک زیر ثبت نام کنید

دریافت رژیم لاغری

 

دیدگاهتان را بنویسید