عدم تحمل تخم مرغ  یا آلرژی به تخم مرغ

11753686 242 - عدم تحمل تخم مرغ  یا آلرژی به تخم مرغ

عدم تحمل تخم مرغ  یا آلرژی به تخم مرغ

عدم تحمل تخم مرغ زندگی فرد را در معرض خطر قرار نمی دهد اما یک آلرژی غذایی شدید می تواند چنین شرایطی را ایجاد کند. افراد مبتلا به عدم تحمل تخم مرغ توانایی گوارش این ماده غذایی را ندارند. این ناتوانی می تواند سبب علائم مختلفی از جمله نفخ، کرامپ های شکمی، حالت تهوع یا اسهال شود. اگرچه عدم تحمل تخم مرغ معمولا خطرناک نیست اما می تواند شرایطی آزاردهنده و ناراحت کننده باشد.

اگر فردی به عدم تحمل تخم مرغ مبتلا باشد، ممکن است مجبور به پرهیز کامل از مصرف این ماده غذایی یا محدودیت در مصرف آن باشد. با این وجود، جایگزین های تخم مرغ نیز در دسترس هستند که می توانند برای این قبیل افراد مفید باشند.

علائم عدم تحمل تخم مرغ

از جمله علائم عدم تحمل تخم مرغ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– حالت تهوع
– نفخ
– کرامپ ها یا درد معده
– اسهال
– استفراغ
– سوء هاضمه

به گفته متخصصان، علائم آلرژی های غذایی و موارد عدم تحمل غذایی متفاوت هستند. عدم تحمل تخم مرغ زندگی فرد را در معرض خطر قرار نمی دهد اما یک آلرژی غذایی شدید می تواند چنین شرایطی را ایجاد کند. فردی که فکر می کند ممکن است به تخم مرغ آلرژی داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند. اگر فردی علائم شوک آنافیلاکتیک را تجربه می کند، باید در پی دریافت کمک پزشکی فوری باشد.

از جمله علائم شوک آنافیلاکتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کهیر
– شکم درد
– سرگیجه
– غش
– تورم
– ضربان قلب سریع

pele manchas 1579804986582 v2 1258x833 - عدم تحمل تخم مرغ  یا آلرژی به تخم مرغ

آلرژی به تخم مرغ در برابر عدم تحمل تخم مرغ

عدم تحمل تخم مرغ و آلرژی به تخم مرغ شرایطی متفاوت هستند. عدم تحمل تخم مرغ دستگاه گوارش را درگیر می کند، در شرایطی که آلرژی به تخم مرغ سیستم ایمنی بدن را درگیر می کند.

عدم تحمل تخم مرغ

عدم تحمل غذایی زمانی اتفاق می افتد که بدن قادر به گوارش ترکیباتی خاص در غذا نیست. افرادی که به یک عدم تحمل غذایی مبتلا هستند ممکن است قادر به گوارش سفیده، زرده یا هر دو نباشند. فرد مبتلا به عدم تحمل سفیده تخم مرغ ممکن است مشکلات گوارشی را چند ساعت پس از مصرف این ماده تجربه کند. اگرچه علائم ممکن است ناراحت کننده باشند اما معمولا خطرناک نیستند.

افراد ممکن است از ابتلای خود به عدم تحمل تخم مرغ آگاه نباشند زیرا علائم آن ممکن است بلافاصله پس از مصرف این ماده غذایی ظاهر نشوند. همچنین، در صورت مصرف مقادیر کم تخم مرغ، افراد ممکن است هیچ نوع علائمی را تجربه نکنند.

آلرژی به تخم مرغ

در مورد آلرژی به تخم مرغ، سیستم ایمنی بدن فرد این ماده غذایی را به عنوان یک عنصر مهاجم در نظر می گیرد. در نتیجه، زمانی که فرد تخم مرغ مصرف می کند، مواد شیمیایی قوی برای مقابله با آن توسط سیستم ایمنی ترشح می شوند. یک آلرژی می تواند سبب علائم شدید و گاهی اوقات تهدیدکننده زندگی فرد شود. علائم آلرژی به تخم مرغ می توانند طی نیم ساعت تا یک ساعت پس از مصرف این ماده غذایی ظاهر شوند. در مورد آلرژی، فرد ممکن است حتی پس از مصرف مقدار کمی تخم مرغ نیز واکنش بدن را تجربه کند. همچنین، لمس تخم مرغ یا استنشاق ذرات آن در هوا نیز ممکن است سبب بروز علائم شود.

مظلب مرتبط: آنچه باید درباره حساسیت غذایی ، علایم و نشانه های آن بدانیم

324000 640 - عدم تحمل تخم مرغ  یا آلرژی به تخم مرغ

تشخیص

در حال حاضر، هیچ آزمایش تایید شده ای برای بررسی عدم تحمل تخم مرغ وجود ندارد. در شرایطی که آزمایش ها می توانند آلرژی به تخم مرغ را تشخیص دهند، تشخیص عدم تحمل تخم مرغ دشوارتر است. فرد ممکن است با ثبت یادداشت های غذایی خود متوجه شود که به عدم تحمل تخم مرغ مبتلا است یا خیر.

دفتر یادداشت های غذایی می تواند شامل اطلاعات زیر باشد:
– هر چیزی که فرد می خورد و می نوشد
– زمان، تاریخ و نوع مشکلات گوارشی که تجربه می کند
– هر گونه دارویی که مصرف می کند

ثبت یادداشت های غذایی برای چند روز یا چند هفته می تواند به بررسی ارتباط بین مصرف خوراکی هایی خاص و بروز علائم کمک کند. اگر فردی نگران ابتلا به عدم تحمل تخم مرغ است می تواند برای مدتی آن را از رژیم غذایی خود حذف کرده و این که آیا علائم از بین می روند یا خیر را بررسی کند. اگر علائم پس از مصرف تخم مرغ دوباره بازگردند، این ممکن است به یک عدم تحمل غذایی اشاره داشته باشد.

تشخیص محصولات حاوی تخم مرغ

اگر فرد در تلاش برای پرهیز کامل از تخم مرغ است باید برچسب محصولات غذایی را پیش از مصرف به دقت مطالعه کند. از جمله مواد تشکیل دهنده که به تخم مرغ اشاره دارند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– سفیده تخم مرغ، تخم مرغ خشک شده، زرده تخم مرغ، یا پودر تخم مرغ
– آلبومین
– آپوویتلین
– گلوبولین
– لیوتین
– لیزوزیم
– اوالبومین
– اووگلوبولین
– اووموسین
– اووموکوئید
– اووترانسفرین
– اووویتلیا
– اووویتلین
– سیمپلس
– ویتلین

یک روش برای حصول اطمینان از این که محصولی فاقد تخم مرغ است، انتخاب محصولات وگان است. اگر محصولی برچسب وگان دارد، فاقد تخم مرغ یا هر محصولات حیوانی دیگر است.

جایگزین های تخم مرغ

اگر فردی باید به طور کامل از مصرف تخم مرغ خودداری کند می تواند مصرف جایگزین های زیر را مد نظر قرار دهد:

توفو

توفو یک غذای سرشار از پروتئین است که از سویا تهیه می شود. افراد ممکن است از توفو به جای تخم مرغ در وعده غذایی صبحانه، در ساندویچ ها یا اسموتی ها استفاده کنند.

gida7peynir - عدم تحمل تخم مرغ  یا آلرژی به تخم مرغ

سس سیب شیرین نشده و پوره میوه

سس سیب و پوره میوه های دیگر، مانند موز، می توانند جایگزینی برای تخم مرغ در پخت و پز باشند. پکتین موجود در میوه ها می تواند به طور موثر جایگزین چربی های حیوانی شود. این ماده می تواند به عنوان یک امولسیفایر، فیلر، تثبیت کننده، و غلظت دهنده استفاده شود.

دانه های کتان یا چیا

ترکیب دانه های کتان یا چیا با آب می تواند جایگزینی برای تخم مرغ در پخت و پز باشد. ترکیب یک قاشق غذاخوری از این دانه ها با 2.5 قاشق غذاخوری آب می تواند جایگزینی برای یک تخم مرغ باشد. پیش از افزودن به دستورالعمل غذایی خود اجازه دهید این ترکیب برای پنج دقیقه به حال خود باقی بماند.

چیا در مقابل دانه کتان - عدم تحمل تخم مرغ  یا آلرژی به تخم مرغ

جایگزین های وگان برای تخم مرغ

تولیدکنندگان از نشاسته های گیاهی، سویا، مغزها یا دانه های خوراکی برای تولید محصولات جایگزین تخم مرغ استفاده می کنند.

آکوافابا

آکوافابا مایعی است که از پخت نخود و حبوبات دیگر به دست می آید و می تواند جایگزین سفیده تخم مرغ شود.

خطرات

تخم مرغ منبع خوبی برای پروتئین و مواد مغذی دیگر است. اگر فردی باید از مصرف این ماده غذایی  خودداری کند باید از دریافت مواد مغذی ضروری از منابع دیگر در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کند. افرادی که از مصرف برخی مواد غذایی اجتناب می کنند یا از یک رژیم غذایی خاص پیروی می کنند باید با یک پزشک یا متخصص تغذیه برای حصول اطمینان از دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز خود مشورت کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

افرادی که نسبت به ابتلا به عدم تحمل تخم مرغ مشکوک هستند باید با یک پزشک صحبت کنند. پزشک ممکن است برخی آزمایش ها یا حذف تخم مرغ از رژیم غذایی را برای بررسی دلیل بروز مشکلات گوارشی توصیه کند.

مشکلات گوارشی مانند نفخ، کرامپ های معده، یا اسهال می توانند نشانه ای از مشکلات سلامت دیگر نیز باشند. صحبت با پزشک برای رد احتمالات دیگر می تواند مفید باشد. افرادی که با هرگونه علائم آلرژی غذایی مانند تورم، دشواری در تنفس، خارش و کهیر مواجه می شوند باید در پی دریافت کمک پزشکی فوری باشند.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید