عوارض مصرف مواد غذایی حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا (شربت فروکتوز)

9fd9b8ce 4f92 4ed4 b535 98f0f0853e4b - عوارض مصرف مواد غذایی حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا (شربت فروکتوز)

عوارض مصرف مواد غذایی حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا (شربت فروکتوز)

یکی از شیرین کننده‌هایی که در صنایع غذایی به کار می رود شربت ذرت با فروکتوز بالا می باشد؛ این درحالیست که متخصصان با توجه به روند رو به رشد بیماری‌هایی نظیر چاقی، دیابت، کبد چرب و … نسبت به استفاده از این شیرین کننده مصنوعی هشدار می‌دهند.

شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS) یک نوع قند مصنوعی ساخته شده از شربت ذرت است. بسیاری از متخصصان معتقدند که شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا عوامل کلیدی در اپیدمی چاقی امروز هستند.  شربت فروکتوز و قند با بسیاری از دیگر مسائل بهداشتی جدی، از جمله دیابت و بیماری قلبی نیز مرتبط هستند. اگر فروکتوز به مقدار زیاد از مواد غذایی دریافت شود، می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. شربت فروکتوز شامل ۵۰ درصد گلوکز و ۵۰ درصد فروکتوز است و ترکیب آن شامل ۷۶ درصد کربوهیدرات و ۲۴ درصد آب است که بدون پروتئین، چربی و مواد مغذی ضروری است. هر ۱۰۰ گرم، آن ۲۸۱ کیلو کالری انرژی و یک قاشق غذاخوری از آن ( ۱۹ گرم)، ۵۳ کیلوکالری انرژی دارد.

1497636081541 - عوارض مصرف مواد غذایی حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا (شربت فروکتوز)

در ایالات متحده آمریکا، شربت فروکتوز (HFCS ) در صنایع غذایی به عنوان جایگزین شکر استفاده می‌شود. بیشترین استفاده آن در نوشابه‌های غیرالکلی است. بیشترین نوع شربت فروکتوز مورد استفاده در صنعت غذا شربت فروکتوز ۵۵ درصد و ۴۲ درصد است. استفاده عمده شربت فروکتوز ۴۲ درصد در غذاهای فرآوری شده، غلات‌های صبحانه و نوشیدنی‌ها و شربت فروکتوز ۵۵ درصد در نوشابه‌ها می باشد. شربت غلیظ فروکتوز ۵۵ درصد (HFCS-۵۵) لیپوژنیک‌تر(چربی‌سازتر) از ساکاروز است که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) و دیس لپیدمی (افزایش چربی خون) می‌شود. شایان ذکر است که میزان مجاز روزانه برای آن تعیین نشده است.

NFCS55 577x350 - عوارض مصرف مواد غذایی حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا (شربت فروکتوز)

باید توجه داشت گلوکز به راحتی توسط هر سلول در بدن منتقل و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل، فروکتوز شربت ذرت باید قبل از اینکه بتواند به عنوان سوخت استفاده شود، به چربی یا گلیکوژن (کربوهیدرات‌های ذخیره شده) تبدیل گردد.

در واقع فروکتوز در داخل کبد متابولیزه و تبدیل به گلیکوژن می‌شود. اما باید در نظر داشت که ظرفیت ذخیره‌سازی گلیکوژن در کبد محدود است. نوشابه‌ها و آبمیوه های صنعتی دارای میزان بالای فروکتوز هستند که مصرف بیش از حد این نوشیدنی‌ها و هر نوع ماده غذایی دارای این شربت به دلیل اینکه از ظرفیت کبد بیشتر است به چربی تبدیل می‌شود. در بلند مدت این تجمع چربی می‌تواند سبب مشکلات جدی بهداشتی مانند کبد چرب و دیابت نوع دو شود. در یک مطالعه ۳ هفته‌ای، محققان دریافتند که مصرف بیش از حد قند و فروکتوز سبب افزایش شدید چربی‌های کبدی (۲۷٪) می‌شود.

مطلب مرتبط: کبد چرب؛ علل ایجاد آن، علائم و راه های درمان کبد چرب

897622 948 - عوارض مصرف مواد غذایی حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا (شربت فروکتوز)

به یاد داشته باشید اثرات مضر HFCS و فروکتوز نباید با فروکتوز در میوه اشتباه گرفته شود که در مقادیر متعادل مشکلی ایجاد نمی‌کنند. دریافت فروکتوز بیش از اندازه یا مصرف شربت فروکتوز همچنین می‌تواند سبب مقاومت به انسولین و درنتیجه دیابت نوع ۲ شود. نتایج تحقیقات نشان می دهد که شربت فروکتوز و قند باعث التهاب می‌شود، که با افزایش خطر ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان همراه است.

مطلب مرتبط: میوه های کم قند مفید برای کنترل سطح قند خون افراد دیابتی

فروکتوز همچنین می تواند سبب تجمع چربی احشایی شود. چربی احشاء اندام شما را احاطه کرده و بدترین نوع چاقی است که با دیابت و بیماری قلبی ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر این، در دسترس بودن HFCS و قند و افزایش دریافت کالری یک عامل کلیدی در افزایش وزن است. تحقیقات نشان می‌دهد که مردم اکنون بیش از ۵۰۰ کالری در روز شکر مصرف می‌کنند که ممکن است ۳۰۰ درصد بیش از ۵۰ سال قبل باشد.

سطح بالای انسولین ناشی از مصرف قند باعث رشد تومور می‌شود. چندین مطالعه بلند مدت ارتباط بین مصرف HFCS و خطر ابتلا به سرطان را نشان داده است. علاوه بر التهاب، مصرف فروکتوز بیش از حد همچنین ممکن است سبب افزایش تولید مواد مضر به نام محصولات پیشرفته گلیکوزیله (AGEs) شود که این امر به سلول‌های بدن آسیب می‌رساند و در نهایت، خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی مثل نقرس نیز وجود دارد که به علت افزایش التهاب و تولید اسید اوریک است. بنابراین توصیه می‌شود مصرف موادغذایی دارای شربت فروکتوز در مبتلایان به نقرس و افرادی که سابقه ابتلا به این بیماری را دارند باید محدود گردد.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی

دیدگاهتان را بنویسید