لاغرها هم می توانند به دیابت نوع 2 مبتلا شوند

diabetes - لاغرها هم می توانند به دیابت نوع 2 مبتلا شوند

لاغرها هم می توانند به دیابت نوع 2 مبتلا شوند

چاقی احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. اما برای ابتلا به این بیماری حتما نباید شخص به اضافه وزن یا چاقی مبتلا باشد. واقعیت آن است که در افراد لاغر هم ممکن است افزایش غیرطبیعی قند خون مشاهده شود. به طوری که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ وزن مناسبی دارند. دیابت در این افراد می تواند ترکیبی از دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ باشد. به عبارت دیگر، ممکن است انسولین کافی در بدن تولید نشود (دیابت نوع ۱) و یا توانایی بدن برای استفاده از هورمون انسولین کاهش یابد (دیابت نوع ۲).

چه افرادی علیرغم داشتن وزن مناسب به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند؟

ژن ها و سبک زندگی در ابتلا به این بیماری موثرند. به طور کلی، اگر یکی از والدین به دیابت مبتلا باشد احتمال ابتلای فرد به این بیماری ۴۰ درصد بیشتر می شود. همچنین اگر در دوران جنینی یا در دوران کودکی برخی از مواد مغذی را به میزان کافی دریافت نکنید ممکن است علیرغم داشتن وزن مناسب به دیابت مبتلا شوید. افراد سیاهپوست و آسیایی ها بیش از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری قراردارند. سایر عواملی که در بروز دیابت نوع ۲ در افراد با وزن طبیعی نقش دارند عبارتند از:

۱. کشیدن سیگار
۲. مصرف الکل
۳. جنسیت مرد
۴. نداشتن فعالیت بدنی کافی
۵. کمبود خواب یا اختلال خواب
۶. رژیم غذایی نامناسب

مطلب مرتبط: رژیم غذایی مناسب در بیماری دیابت نوع 2 (NIDDM)

fitnesslines.com DIABETIC DIET - لاغرها هم می توانند به دیابت نوع 2 مبتلا شوند

از شاخص توده بدنی (BMI) برای ارزیابی وزن بدن استفاده می شود. برای محاسبه BMI وزن (بر حسب کیلوگرم) بر مجذور قد (بر حسب متر) تقسیم می شود. BMI طبیعی بین ۱۸/۵ تا ۲۴/۹ است. کمتر از این مقدار کم وزنی و بیشتر از آن اضافه وزن و چاقی در نظر گرفته می شود. با استفاده از BMI نمی توان اطلاعاتی در مورد ترکیب بدن (میزان چربی و میزان عضلات بدن) کسب کرد. ممکن است طبق این شاخص وزن شما در محدوده طبیعی قرار داشته باشد اما مقدار زیادی چربی در ناحیه شکم انباشته شده باشد. چربی های ناحیه شکم هورمون هایی ترشح می کنند که به عروق خونی آسیب می زنند. از طرفی، چاقی شکمی سبب افزایش قند خون می شود. زیرا چربی ذخیره شده در این ناحیه موادی تولید می کند که در عملکرد هورمون انسولین اختلال ایجاد می کند.

علائم ابتلا به دیابت:

در برخی از بیماران مبتلا به دیابت تکرر ادرار و افزایش حس تشنگی مشاهده می شود. اما در بسیاری از موارد دیده شده که فرد مبتلا هیچ نوع علامتی نداشته است. به همین علت محققان در تلاش هستند راهی را برای تشخیص سریع تر ابتلا به این بیماری بیابند.

cach tranh benh soi than de thuc hien 1 - لاغرها هم می توانند به دیابت نوع 2 مبتلا شوند

درمان دیابت نوع 2 در افراد با وزن با طبیعی:

این بیماری به کمک یک رژیم دیابتی مناسب و تجویز دارو قابل کنترل می باشد. اگر افراد چاق به دیابت نوع 2 مبتلا شوند مصرف یک داروی خوراکی به نام متفورمین به کنترل قند خون کمک می کند. این دارو پانکراس (لوزالمعده) را برای تولید انسولین بیشتر تحریک می کند. اما ممکن است مصرف متفورمین برای افرادی که وزن مناسبی دارند به تنهایی کافی نبوده و بیمار نیاز به تزریق انسولین داشته باشد.

در بیماران دیابتی با وزن مناسب در مقایسه با افراد چاق مبتلا به دیابت نوع 2 سلول های بتای پانکراس که انسولین تولید می کنند سریع تر از بین می روند. احتمالاً ژنتیک سرعت از بین رفتن سلول های بتا را مشخص می کند. اما سبک زندگی نامناسب مثل سیگار کشیدن و مصرف الکل هم می تواند سرعت تخریب این سلول ها را افزایش دهد. عضلات از قند موجود در خون برای تولید انرژی مورد نیاز خود استفاده می کنند. اگرچه تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود اما برخی از محققان معتقدند که ورزش های قدرتی از طریق افزایش توده عضلانی به کنترل قند خون در افراد غیرچاق مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند. افزایش توده عضلانی احتمالاً می تواند به حذف قند از جریان خون کمک کند.

و دیابت - لاغرها هم می توانند به دیابت نوع 2 مبتلا شوند

پیشگیری از دیابت نوع 2:

اگر وزن مناسبی داشته باشید اصلاح سبک زندگی می تواند به پیشگیری از دیابت کمک کند. اصلاح سبک زندگی یعنی از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری کرده و از رژیم غذایی سالم پیروی کنید. برای آن که تغذیه سالمی داشته باشید از منابع پروتئینی کم چرب، میوه ها، سبزیجات و سایر غذاهای پرفیبر استفاده کنید. مصرف تنقلات شیرین، لبنیات پرچرب، غذاهای فرآوری شده و غذاهای پرچرب و سرخ شده را کاهش دهید.

چرا درمان مبتلایان به دیابت نوع 2 مهم است؟

اگر به دیابت مبتلا هستید نباید به بهانه چاق نبودن درمان بیماری خود را به تاخیر اندازید. زیرا قند خون بالا به عروق کوچک و بزرگ در چشم ها، کلیه ها، قلب و مغز آسیب می زند. اگر دیابت نوع 2 درمان نشود خطر ابتلا به دمانس (زوال عقل)، نابینایی، نارسایی کلیوی، آسیب اعصاب، سکته قلبی، نارسایی قلبی و مرگ را افزایش می دهد.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید