لاغری شکم و پهلو با طب سنتی و اسلامی با برنامه ی غذایی ویژه و کاربردی


با شروع شدن سال جدید خیلی از افراد سعی میکنن که وزن خودشون رو کم کنن. طب سنتی میتونه شانس موفقیت شما رو توی لاغری افزایش بده. پس لاغری شکم و پهلو با طب سنتی، امکان پذیره. در این قسمت من برنامه و نکات کوچک کردن شکم با طب سنتی رو بهتون میگم. غذا های تلخ، ترش و تند برای لاغری شکم و پهلو با طب سنتی خیلی مفیده. این غذاها طبق برنامه ی غذایی طب سنتی ، غذا های شیرین و شور و چرب میتونه باعث افزایش وزن شه.

لاغری با طب اسلامی، به این صورته که شما باید کمتر از آن چیزی که بدن نیاز داره بخورید اما بدنتون رو گرسنه نگه ندارید. برنامه ی غذایی رژیم غذایی طب اسلامی رو هم در این قسمت میگم . رژیم ِغذایی شما باید شامل غذا های طبیعی باشه.

مثلا: میوه های تازه، سبزیجات تازه، به طور کلی باید از محصولات تازه استفاده بشه، حبوبات و جو خشک، تخم مرغ، سینه ی مرغ، غذاهای حاوی پروتئین و ماهی تازه، سرکه، قرار دادن گل محمدی توی رژیم غذایی.

البته باید این نکته رو بگم که ملاک برنامه ی غذایی در طب سنتی ، طبع و مزاجِ افراده و هر فردی هم مزاج منحصر به فردی داره .  مصرف سبزی و میوه ی تازه قبل از غذا به کاهش اشتها کمک میکنه.

لاغری شکم و پهلو با طب سنتی چگونه است؟

برای لاغری شکم و پهلو با طب سنتی، باید رژیم غذایی ای که در طب سنتی معرفی میشه رو رعایت کنید و ورزش کنید. برای کمک به مدیریت استرس و بهبود خواب، طب سوزنی میتونه خیلی موثر باشه. طب سوزنی، اثر آرامش بخشی رو ایجاد میکنه.

بیش از ۷ کیلو لاغری در یک دوره ( ۲۱ روزه )

برگزیده موثرترین رژیم لاغری ایران در سال ۹۷ و ۹۸

بیش از ۱۰۰۰۰ نتیجه مثبت و فوق العاده نشانه ی قدرت و منحصر به فرد بودن رژیم کتوژنیک Z217  است.

حقیقت اینه که طب سوزنی میتونه اشتها و میل به غذا رو کاهش بده و طب سوزنی به شما در کاهش وزن کمک میکنه. طب سوزنی،  باعثِ بهبود هضم غذا میشه. برای لاغری شکم و پهلو با طب سنتی روش هایی رو در این قسمت میگم.

 • استفاده از طب سوزنی.
 • گیاهان دارویی.
 • رژیم غذایی و ورزش.
 • خوردن دمنوش.
 • لازمه که این نکته رو بگم: خوردن دمنوش کمک میکنه تا اندام ها و سیستم داخلی بدن به درستی کار کنه و بدن شما سالم بمونه.

  پس طب سوزنی در کل برای کوچک کردن شکم با طب سنتی خیلی افراد میتونه مفید باشه.

  طب سوزنی باعث کاهش اشتها میشه و به تعادل اندام های داخلی بدن کمک میکنه. طب سوزنی برای افرادی مناسبه که در اثر استرس، بیش از اندازه غذا میل می کنند. در واقع جلوی غذا خوردن اضافه رو میگیره.

  تفاوت طب سنتی و طب اسلامی

  ممکنه این سوال پیش بیاد که طب سنتی با طب اسلامی چه فرقی داره؟ من توی این بخش، این موضوع رو بررسی می کنم. در طب سنتی گفته میشه که از میوه به عنوان دمنوش استفاده بشه، اما طب اسلامی، این موضوع رو قبول نداره. در طب سنتی برای افراد کم خون، توصیه میشه که از کف گیر آهنی و قرص آهن استفاده کنن اما طب اسلامی، این موضوع رو قبول نداره و برای افراد کم خون، مصرف شیره ی انگور، توت، خرما رو توصیه میکنه.

  در طب سنتی، توصیه میشه که از روغن کنجد استفاده شه در صورتی که ، در طب اسلامی گفته میشه که مصرف ِکنجد ،  باعث آلزایمر میشه . در طب سنتی، زالو درمانی صورت میگیره اما در طب اسلامی به هیچ وجه زالو درمانی توصیه نمیشه. در طب سنتی، انواع دمنوش ها و گیاهان دارویی توصیه میشه در صورتی که در طب اسلام معمولا،  توصیه نمیشه.

  قصد دارم نکته ی مهمی رو بگم و اونم اینه که: در طب سنتی مزاج تعیین میشه مثل، مزاج سوداوی یا مزاج صفراوی و… اما در طب اسلامی چنین چیزی وجود نداره. این ها فرق هاییه که طب سنتی و طب اسلامی با هم دارن.

  مهمترین عوامل چاقی در ب سنتی

  در این قسمت قصدم اینه که بگم چه عواملی توی طب سنتی هستن که باعث ِچاقی میشن. در طب سنتی، افزایش وزن و چاقی بیش از حد، به خاطر تجمع رطوبت هستش.

  رطوبت زمانی اتفاق میفته که: فرآیند مصرف مواد غذایی، هضم، جذب و انتقال ِغذا متعادل نباشه.

  براتون یه مثال میزنم: وقتی شما بیش از حد غذا بخورید( مخصوصا غذا های پر چرب )، باعث میشه که عملکرد انتقال و حمل و نقل در معده و طحال، ضعیف شه و غذای اضافی به عنوان رطوبت جمع میشه. پس برای لاغری شکم و پهلو با طب سنتی، باید این رطوبت از بین بره. برای این کار هم باید از رژیم غذایی طب سنتی استفاده کنید. علاوه بر غذا، کمبود ِخواب و استرس بیش از اندازه هم میتونه باعث افزایش وزن شه.

  رژیم غذایی ضعیف هم باعث میشه تا شما دچارِ افزایش وزن بشید . حقیقت اینه که وقتی بدن شما ضعیف شه، انرژی کمتری دارید و اشتهای شما بیشتر میشه پس بیش از اندازه غذا میل می کنید و وزنتون زیاد میشه. یکی دیگه از عوامل چاقی در طب سنتی اینه که وقتی تند و سریع غذا بخورید اضافه وزن پیدا می کنید. پس باید با آرامش و تمرکز غذا بخورید تا به غذا فرصت بدید که هضم شه، این باعث میشه که سیر بشید و غذای اضافی نخورید.

  مزاج ها و لاغری شکم و پهلو با طب سنتی

 • مزاج سرد و تر ( بلغمی )
 • مزاج سرد و خشک ( سوداوی)
 • مزاج گرم و خشک ( صفراوی )
 • مزاج گرم و تر ( دموی )
 • باید بدونید که افرادی که مزاج دموی دارن استعداد چاقی رو دارن. معمولا کسایی که مزاج سرد و تر دارند دچار اضافه وزن و چاقی میشن و کسایی که مزاج خشکی دارند معمولا لاغرند.

  پس قبل از این که رژیم بگیرید باید بدونید که مزاجتون چیه.

  چطور مزاج خود را پیدا کنیم؟

  برای این که بدونید چه مزاجی دارید ، اول باید گرمی و یا سرد بودن بدنتون رو چک کنید.

  ۱. اگر احساس گرما و حرارت کردین،  مزاجتون گرمه و اگر احساس سرما کردین، مزاجتون سرده.

  ۲. اگه بافت بدن نرم بود، بدن رطوبت داره و تره. همچنین اگه بافت بدن خشک و زبره، مزاجتون خشکه.

  ۳. معمولا پوست سفید، طبع سردی داره. پوست زرد، طبع خشکی داره .

  ۴. اگه اندام های درشتی دارید به همراه نبض قوی، نشون دهنده ی مزاج گرمه و برعکسش، مزاج سرده.

  ۵. افرادی که چهره ی لاغری دارن، طبع خشک دارن. افرادی که طبع سرد و تر دارن، خواب زیادی دارن.

  ۶. افرادی که طبع گرم و خشک دارن، خوابشون کمه.

  ۷. اگه رشد موی زیادی دارید به خاطر مزاج گرمه و اگه رشد مو هاتون کمه به خاطر مزاج سرده.

  ۸. رنگ مدفوع و ادرارِ تیره، به خاطر مزاج گرمه. کم رنگ بودن مدفوع و ادرار، خاطر مزاج سرده.

  بلغمی ها چگونه لاغر شوند؟

  همانطور که گفتم برای لاغری شکم و پهلو با طب سنتی، باید اول بفهمید مزاجتون چیه.یک مرور سریع دیگه اگر داشته باشیم باید دوباره بگم بلغمی مزاج ها پوستشون سفید هستش، مو های کم پشتی دارن و معمولا هم چاق هستن.

  بدن بلغمی مزاج ها رطوبت زیادی داره پس برای کاهش وزن، باید این رطوبت از بین بره. برای این کار هم میتونید از رژیم غذایی طب سنتی استفاده بشه. این افراد باید حتما ورزش کنند و رژیم غذایی مناسبی رو داشته باشن.

  درضمن طب سوزنی هم در کاهش اشتهای این افراد خیلی موثره. همچنین در ادامه ی مقاله، دمنوش هایی رو معرفی میکنم که در لاغری این افراد خیلی موثره.

  بیش از ۷ کیلو لاغری در یک دوره ( ۲۱ روزه )

  برگزیده موثرترین رژیم لاغری ایران در سال ۹۷ و ۹۸

  بیش از ۱۰۰۰۰ نتیجه مثبت و فوق العاده نشانه ی قدرت و منحصر به فرد بودن رژیم کتوژنیک Z217  است.

  نکات کوچک کردن شکم با طب سنتی

 • توجه کنید که چای جیاگولان برای کودکان و خانم های باردار و شیرده توصیه نمیشه.
 • غذا های تلخ ، ترش و تند برای لاغری شکم و پهلو با طب سنتی خیلی موثره.
 • غذا های شیرین و شور و چرب باعث افزایش وزن میشه.
 • خوردن چای جیاگولان، معمولا به کاهش وزن کمک میکنه.
 • طب سوزنی، اثر آرامش بخشی رو ایجاد میکنه و حقیقت اینه که میتونه اشتها و میل به غذا رو کاهش بده.
 • خوردن دمنوش کمک میکنه تا اندام ها و سیستم داخلی بدن به درستی کار کنه و بدن شما سالم بمونه .
 • روش های کاهش اشتها در طب سنتی

  توی این متن روش های کاهش اشتها رو گفتم و الان خلاصه ای از این روش ها رو یکبار دیگه براتون مرور میکنم:

 • مصرف سبزی و میوه ی تازه قبل از غذا به کاهش اشتها کمک میکنه.
 • طب سوزنی باعث کاهش اشتها میشه.
 • خوردن دمنوش هایی که در ادامه معرفی میکنم باعث میشه که اشتهای شما کم بشه.
 • برنامه ی ۷ روزه رژیم لاغری با طب سنتی

  خب هدیه ویژه من به شما یک برنامه خیلی مناسب از دنیای طب سنتی و اسلامیه که میتونید ازش لذت ببرید. بریم سراغ توضیح دادن روزانه این برنامه:

  روز اول

  • صبحانه: یک دومِ کاسه سفیده ی تخم مرغ به همراه ۱ قاشق چای خوری روغن زیتون، ۱ قاشق چای خوری ریحان خرد شده و یک دومِ کاسه گوجه فرنگیِ کوچک ، یک عدد نان تست سبوس دار و یک لیوان شیر بدون سرشیر.
  • ناهار: سالاد تهیه شده از مواد زیر : سه چهارم کاسه از گندمی که پوستش کنده شده، ۴ عدد سینه ی مرغ کباب شده ( خرد شده )، یک قاشق غذاخوری پنیر چدار کم چرب ( خرد شده ) ، سبزیجات کبابی خرد شده ( ۲ قاشق چای خوری پیاز ، یک چهارم ِکاسه کدو تنبل و یک دومِ کاسه فلفل دلمه ای )، یک قاشق چای خوری گشنیز خرد شده ،  یک قاشق چای خوری سس که شامل سرکه و روغن زیتون و ادویه هستش.
  • شام: ۱۲۴ گرم ماهی کباب شده، ۱ کاسه برنج و یک قاشق غذاخوری بادامِ تکه شده، ۱ کاسه اسفناج با یک قاشق چای خوری روغن زیتون ، سرکه ی بالزامیک  ، یک دومِ کاسه طالبی و یک قاشق چای خوری گردوی خرد شده.

  روز دوم

  • صبحانه: سه چهارمِ کاسه جو خرد شده رو با یک دومِ شیر بدون چربی میکس کنید. دو عدد سوسیس بوقلمون.
  • ناهار: یک عدد همبرگر بوقلمون و سه چهارمِ کاسه گل کلم و کلم بروکلی ، سه چهارم ِکاسه برنج و یک کاسه اسفناج به همراه یک قاشق چای خوری سس که شامل سبزیجات و سرکه و روغن زیتون و ادویه میشه.
  • شام: ۱۲۴ گرم ماهی کباب شده ، یک دومِ کاسه قارچ خرد شده . یک قاشق چای خوری روغن زیتون ، یک چهارم ِکاسه پیاز خرد شده و یک دومِ کاسه گوجه فرنگی کوچک و یک قاشق چای خوری سس که شامل سبزیجات و سرکه و روغن زیتون و ادویه میشه.

  روز سوم

  • صبحانه:  املت ( ۴ عدد سفیده ی تخم مرغ و یک عدد تخم مرغ کامل ) و یک چهارمِ کاسه کلم بروکلی خرد شده ، ۲ قاشق غذاخوری لوبیای آبپز و کوبیده شده و پیاز خرد شده و یک قاشق غذاخوری پنیر کم چرب و یک دومِ کاسه هندوانه ی تکه شده.
  • ناهار: سالاد ( ۲ کاسه کاهوی خرد شده و ۱۲۴ گرم مرغ کباب شده ، یک دومِ کاسه کرفس خرد شده ، یک دومِ کاسه قارچ خرد شده. دو قاشق غذاخوری پنیر چدار کم چرب ( خرد شده ) و یک قاشق غذاخوری سس کم چرب ، یک عدد شلیل و یک لیوان شیر بدون سرشیر.
  • شام: ۱۲۴ گرم میگوی کباب شده و یک قاشق چای خوری روغن زیتون ، یک قاشق چای خوری سیر خرد شده ، یک عدد کنگرِ بخارپز و دو قاشق غذاخوری فلفل دلمه ای و یک چهارمِ کاسه لوبیا و نخود ، یک قاشق غذاخوری سس خردل بدون چربی.

  روز چهارم لاغری شکم و پهلو با طب سنتی

  • صبحانه: یک عدد کلوچه ی سبوس دار و یک قاشق غذاخوری کره ی گردو ، یک قاشق غذاخوری میوه ی بدون قند ، یک قاشق چای خوری عسل و یک لیوان شیر بدون سرشیر.
  • ناهار: ۱۲۴ گرم گوشت گاو کباب شده ، یک عدد کلوچه ی سبوس دار ، یک چهارم ِکاسه کاهوی خرد شده ، سه عدد گوجه ، یک قاشق چای خوری ترب ، یک دومِ کاسه لوبیا یا خوراک عدس ، ۱ قاشق چای خوری ریحان خرد شده.
  • شام: ۱۲۴ گرم ماهی کباب شده ، یک دومِ کاسه قارچ خرد شده . یک قاشق چای خوری روغن زیتون ، یک چهارم ِکاسه پیاز خرد شده و یک دومِ کاسه گوجه فرنگی کوچک و یک قاشق چای خوری سس که شامل سبزیجات و سرکه و روغن زیتون و ادویه میشه.

  روز پنجم

  • صبحانه: بوریتو و چهار عدد سفیده ی تخم مرغ به همراه ۱ قاشق چای خوری روغن زیتون ، دو قاشق غذاخوری پنیر چدار کم چرب (رنده شده ) و یک کاسه خربزه.
  • ناهار: یک عدد همبرگر بوقلمون. سالاد (۱ کاسه اسفناج  ،  یک چهارمِ کاسه گوجه فرنگیِ کوچک ، یک دومِ کاسه عدس پخته شده ) و یک لیوان شیر بدون سرشیر.
  • شام: ۱۲۴ گرم ماهی کباب شده ، یک دومِ کاسه برنج و ۲ کاسه سبزیجات کبابی خرد شده ، یک دومِ کاسه بستنیِ توت فرنگی و یک عدد گلابی.

  روز ششم

  • صبحانه: سه عدد سفیده ی تخم مرغ و دو قاشق غذاخوری فلفل دلمه ای، دو قاشق مربا خوری اسفناج خرد شده، یک دوم کاسه تمشک تازه و یک عدد کلوچه ی سبوس دار ، یک لیوان شیر بدون سرشیر.
  • ناهار: ۱۲۴ گرم سینه ی بوقلمون خرد شده ، سالاد خیار و گوجه ( ۵ تکه گوجه فرنگی و یک چهارمِ کاسه خیار خرد شده. یک قاشق چای خوری آویشن تازه ) و یک عدد پرتقال.
  • شام: یک کاسه اسپاگتیِ و یک قاشق چای خوری روغن زیتون ، یک کاسه لوبیای بخار پز و یک قاشق غذاخوری بادامِ تکه شده.

  روز هفتم کوچک کردن شکم با طب سنتی

  • صبحانه: دو تکه بیکن ، سه چهارم ِکاسه توت و یک لیوان شیر بدون سرشیر.
  • ناهار: سالاد ( دو کاسه اسفناج )،۱۲۴ گرم مرغ کباب شده و یک قاشق چای خوری گردوی خرد شده. دو قاشق چای خوری سس که شامل سبزیجات و سرکه و روغن زیتون و ادویه میشه . یک عدد سیب و یک لیوان شیر بدون سرشیر.
  • شام: ۱۲۴ گرم ماهی کباب شده ، با پیاز و سیر و کلم بروکلی و فلفل، یک دومِ کاسه برنج.

  مفید ترین دارو های گیاهی برای لاغری

  گیاهان مختلفی میتونن اشتها رو کاهش بدن، باعث افزایش متابولیسم بشن و چربی ها رو بسوزانند و به کوچک کردن شکم با طب سنتی کمک کنن. برخی از بهترین گیاهان داروییِ طب سنتی برای لاغری رو میخام بگم. برگ نیلوفر آبی، فولینگ که نوعی قارچ است. در این قسمت چند تا گیاه رو اسم می برم که خاصیت ِدارویی برای لاغری دارن.

 • شنبلیله
 • فلفل
 • زنجبیل
 • پونه
 • گیاه caralluma fimbriata که توی قرص های لاغری استفاده میشه.
 • زردچوبه
 • فلفل سیاه
 • دارچین
 • زیره ی سبز
 • هل
 • دمنوش های طب سنتی برای لاغری شکم

  برای لاغری شکم و پهلو با طب سنتی چند تا دمنوش رو در این قسمت معرفی میکنم. اولین دمنوشی که معرفی میکنم چای سبز هستش.

  ۱. دمنوش چای سبز

  یکی از دمنوش های مفید برای کاهش وزنه. چای سبز آنتی اکسیدان های قوی ای داره. این آنتی اکسیدان ها باعث میشه که سوخت و ساز بدن تقویت بشه و کاهش وزن صورت بگیره و در واقع چربی های شکم کاهش پیدا کنه.

  البته چای سبز برای پیشگیری از سرطان هم مفیده.

  مواد لازم و طرز تهیه ی چای سبز:

  موادی که نیازه،  چای سبز و آب جوش هستش. برای هر نفر کافیه که یک قاشق مربا خوری چای سبز رو توی قوری بریزید و یک لیوان آب داغ رو هم به اون اضافه کنید. (دقت کنید که همه ی برگ های چای سبز به خوبی در آب جوش فرو رفته باشه ) و حدودا ده دقیقه صبر کنید تا دم بکشه.

  ۲. دمنوش بابونه

  دومین دمنوشی که معرفی میکنم دمنوش بابونه هستش. بابونه مواد مغذی و آنتی اکسیدان هایی داره که باعث میشه بابونه ضد چاقی باشه . البته دمنوش بابونه علاوه بر این که باعث لاغری میشه خواص دیگه ای هم داره مثل ضد افسردگی.

  نوشیدن این دمنوش به کاهش وزن کمک میکنه و پرخوری رو کاهش میده.

  مواد لازم و طرز تهیه ی دمنوش بابونه:

  گام اول: یک قاشق مربا خوری بابونه، یک قاشق مربا خوری بهار نارنج، یک قاشق چای خوری عرق بهار نارنج رو در یک قوری بریزید و کمی هم آب جوش به قوری اضافه کنید. ۵ الی ۷ دقیقه صبر کنید تا دم بکشه.

  ۳. دمنوش چای نعنا

  و اما سومین دمنوش، دمنوش چای نعنا هستش. چای نعنا یه نوشیدنی خوشمزه و با طراوته، آرامش بخشه و به کاهش استرس کمک میکنه و از همه مهمتر اشتها را کم میکنه. نوشیدن این دمنوش کمک زیادی به حفظ سلامتی میکنه و برای سلامتی خیلی مفیده.

  مواد لازم و طرز تهیه ی دمنوش چای نعنا :

  ۵ الی ۱۰ برگ نعنا، دو فنجان آب و لیمو نیاز داریم. آب رو بجوشانید. برگ های نعنا باید شسته شه و خرد شه. برگ های خرد شده ی نعنا رو بریزید توی قوری و بعد آب جوش رو اضافه کنید و حدودا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا چای دم بکشه . میتونید به دمنوش چای نعنا لیمو هم اضافه کنید.

  خلاصه ی مهم ترین نکات

  بخش اول: طب سنتی میتونه شانس موفقیت شما رو توی لاغری افزایش بده. پس لاغری شکم و پهلو با طب سنتی،   امکان پذیره. ملاک برنامه ی غذایی در طب سنتی ، طبع و مزاجِ افراده و هر فردی هم مزاج منحصر به فردی داره.  مصرف سبزی و میوه ی تازه قبل از غذا به کاهش اشتها کمک میکنه.

  بخش دوم: برخی تفاوت های طب سنتی و اسلامی رو بهتون گفتم. در کوچک کردن شکم با طب سنتی گفته میشه که از میوه به عنوان دمنوش استفاده بشه، اما طب اسلامی، این موضوع رو قبول نداره. در طب سنتی، توصیه میشه که از روغن کنجد استفاده شه در صورتی که، در طب اسلامی گفته میشه که مصرف ِکنجد، باعث آلزایمر میشه. در طب سنتی، زالو درمانی صورت میگیره اما در طب اسلامی به هیچ وجه زالو درمانی توصیه نمیشه. در طب سنتی مزاج تعیین میشه مثل، مزاج سوداوی یا مزاج صفراوی و… اما در طب اسلامی چنین چیزی وجود نداره.

  بخش سوم: برای کمک به مدیریت استرس و بهبود خواب، طب سوزنی میتونه خیلی موثر باشه. طب سوزنی به شما در کاهش وزن کمک میکنه. طب سوزنی، باعثِ بهبود هضم غذا میشه. یادتون باشه خوردن دمنوش کمک میکنه تا اندام ها و سیستم داخلی بدن به درستی کار کنه و بدن شما سالم بمونه.

  بخش چهارم: در طب سنتی ، افزایش وزن و چاقیِ بیش از حد، به خاطر تجمع رطوبت هستش. علاوه بر غذا، کمبود خواب و استرس بیش از اندازه هم میتونه باعث افزایش وزن شه.