مصرف ویتامین آ چیست؟

ویتامین آ (Vitamin A) در بیشتر میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ، شیر، کره، مارگارین، گوشت و ماهی روغنی یافت می شود. این ویتامین را می توان در آزمایشگاه تهیه کرد. کاروتنوئیدها گروهی از مواد شیمیایی زرد یا نارنجی رنگ هستند که در گیاهان یافت می شوند و قابلیت تبدیل به ویتامین آن دارند.

برخی افراد برای درمان کمبود ویتامین آ، آن را به صورت خوراکی و یا تزریقی مصرف می کنند. ویتامین آ خوراکی عوارض بیماری هایی مثل مالاریا، سرخک، اچ آی وی و اسهال را کاهش داده و رشد کودکان مبتلا به کمبود ویتامین آ را بهبود می بخشد.

برخی زنان ویتامین آ (Vitamin A) خوراکی را در دوران قاعدگی شدید، سندروم پیش از قاعدگی و برای عفونت ها و بیماری های واژن، عفونت های قارچی و بیماری فیبروکیستیک سینه مصرف می کنند که مصرف آن از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری می کند. برخی زنان مبتلا به اچ.آی.وی در طول بارداری، زایمان یا شیردهی ویتامین آ خوراکی را برای کاهش خطر انتقال اچ.آی.وی به نوزادشان مصرف می کنند. این ویتامین برای پیشگیری از عوارض مختلف در طول زایمان و بعد از آن و همچنین برای بهبود رشد نوزاد استفاده می شود.  برخی مردان ویتامین آ خوراکی را برای افزایش تعداد اسپرم شان استفاده می کنند.

برخی مردم ویتامین آ خوراکی را برای بهبود بینایی و درمان بیماری های چشم از جمله تحلیل شبکیه چشم بدلیل کهولت ( AMD)، گلوکوما (آب سیاه)، تباهی تدریجی شبکیه چشم و آب مروارید مصرف می کنند. از این ویتامین برای بهبودی چشم بعد از عمل جراحی استفاده می شود.

ویتامین آ خوراکی برای بیماری های پوستی مثل آکنه، اگزما، پسوریازیس، کهیر، زخم، سوختگی، آفتاب سوختگی، بیماری داریر(Keratosis follicularis)، ورقه ورقه شدن پوست غیرالتهابی ( ichthyosis)، lichen planus pigmentosis و pityriasis rubra pilaris استفاده می شود. از ویتامین آ خوراکی برای درمان زخم معده، بیماری کرون، انگل روده، بیماری دهان، دیابت، سندروم هرلر(mucopolysaccharidosis)، عفونت سینوس، تب یونجه،عفونت های ریوی، استئوآرتریت، سل و عفونت مثانه استفاده می شود. این ویتامین برای کاهش علایم بیماری کبد مرتبط با مصرف مشروبات الکلی (هپاتیت الکلی)، سلروز چندگانه و پارکینسون مفید می باشد.

ویتامین آ (Vitamin A) خوراکی برای بیماری سیستم عصب، عفونت بینی، از دست دادن حس بویایی، آسم، پیشگیری از آلرژی، سردردهای دایمی، سنگ کلیه، تیروئید پرکار، خون فاقد آهن (آنمی)، ناشنوایی، زنگ زدن گوش و زخم دهان مستعد سرطان (لوکوپلاکیا) مصرف می شود.

سایر مصارف ویتامین آن شامل پیشگیری و درمان سرطان از جمله لنفومای غیرهادکین، کاهش عوارض جانبی در طول درمان سرطان، حفاظت از قلب و سیستم قلبی-عروقی، کند کردن روند پیری و تقویت سیستم ایمنی می باشد.

برخی مردم ویتامین آ تزریقی را برای بهبود زخم و جراحت، کاهش چین و چروک و جلوگیری از تابش اشعه ماورابنفش به پوست استفاده می کنند.

 

vitamin-a.jpg

Vitamin A

عملکرد ویتامین آ:

ویتامین آ برای رشد و عملکرد صحیح چشم، پوست، سیستم ایمنی و بسیاری از اندام های بدن ضروری است.

 

مصرف ویتامین آ در موارد زیر بسیار موثر است:

کمبود ویتامین آ: مصرف ویتامین آ خوراکی برای پیشگیری و درمان علایم کمبود ویتامین آ بسیار مفید و موثر است.

 

کمبود ویتامین آ در چه افرادی بیشتر دیده می شود:

کمبود ویتامین آ در افرادی با کمبود پروتئین، بیماران دیابتی، تیروئید پرکار، تب، بیماری کبد، فیبروز کیستیک یا بیماری های ارثی مانند : آبتالیپوپروتئینمیا دیده می شود.

 

vitamin-a-deficiency-icons-set-vector-20985409_0.jpg

Vitamin A

مصرف ویتامین آ می تواند در موارد زیر موثر باشد:

سرطان سینه: زنان قبل از یائسگی با سابقه خانوادگی سرطان سینه که مقادیر زیادی ویتامین آ در رژیم غذایی شان مصرف می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. البته مشخص نیست که آیا مصرف مکمل های ویتامین آ همین مزیت را دارد یا خیر.

آب مروارید: افرادی که مقدار زیادی ویتامین آ مصرف می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید هستند

سرخک: مصرف ویتامین آ خوراکی موجب کاهش عوارض سرخک یا خطر مرگ کودکان مبتلا به سرخک با فقر ویتامین آ می شود.

ضایعات دهانی مستعد سرطان (لوکوپلاکیا): طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ می تواند به درمان ضایعات دهانی مستعد سرطان کمک کند.

اسهال بعد از زایمان: مصرف ویتامین آ در طول بارداری و بعد از آن موجب کاهش اسهال بعد از زایمان در زنان دچار سوءتغذیه می شود

مرگ مرتبط با بارداری: مصرف ویتامین آ قبل وهنگام بارداری، خطر مرگ را در زنان دچار سوءتغذیه تا 40 درصد کاهش می دهد

شب کوری مرتبط با بارداری: مصرف ویتامین آ هنگام بارداری، شب کوری را در زنان دچارسوء تغذیه تا 37درصد کاهش می دهد. بنابراین ویتامین آ در این شرایط همزمان با مصرف روی بسیار مطلوب است.

تاثیر بیماری چشم بر شبکیه(retinitis pigmentosa): مصرف ویتامین آ می تواند روند پیشرفت بیماری چشم که باعث آسیب به شبکیه می شود را کند کند.

 

research.jpg

Vitamin A

مصرف ویتامین آ در موارد زیر موثر نیست:

 • مشکلات تنفسی که بر نوزادان تاثیر می گذارد (دیس پلازیای برونشیت ریوی): طبق تحقیقات، تزریق ویتامین موجب کاهش خطر مشکلات تنفسی در نوزادان کم وزن نمی شود.
 • عوارض جانبی شیمی درمانی در دستگاه گوارش: مصرف ویتامین آ خوراکی موجب پیشگیری یا کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی در دستگاه گوارش کودکان نمی شود.
 • مرگ زودرس نوزادان: مصرف ویتامین آ قبل، هنگام یا بعد از بارداری موجب کاهش خطر مرگ نوزادان در زنان دچار سوءتغذیه نمی شود. اما دادن ویتامین آ به برخی اطفال دچار کمبود ویتامین آ یا سوءتغذیه، خطر مرگ آنها را کاهش می دهد.
 • نوعی سرطان پوست بنام ملانوما: طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ خوراکی شانس زنده ماندن افراد مبتلا به ملانوما را افزایش نمی دهد.
 • سقط: زنانی که قبل و هنگام بارداری ویتامین آ خوراکی را بتنهایی یا به همراه سایر ویتامین ها مصرف می کنند، کمتر در معرض خطر سقط هستند.
 • استئوآرتریت: مصرف سلنیوم، ویتامین آ، ث و ای موجب بهبود استئوآرتریت نمی شود. همچنین مصرف ویتامین آ منجر به کاهش درد در افراد مبتلا به استئوآرتریت نخاع که به قدرکافی ویتامین آ مصرف می کنند، نمی شود
 • توبرکلوسیز: کمبود ویتامین آ در افراد مبتلا به سل امری شایع و متداول است. به هرحال مصرف ویتامین آ موجب بهبود علایم یا کاهش خطر مرگ بیماران سل نمی شود.  
 • سرطان سر و گردن: مصرف ویتامین آ خوراکی، خطر ابتلا به تومورهای جدید را کاهش نمی دهد و یا شانس زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان سرو گردن را افزایش نمی دهد
 • انتقال ویروس اچ آی وی: مصرف ویتامین آ خطر انتقال ویروس اچ آی وی را به جنین درطول بارداری، زایمان وشیردهی کاهش نمی دهد. در واقع طبق تحقیقات، زنان مبتلا به ویروس اچ.آی.وی که هنگام بارداری ویتامین آ مصرف می کنند، ممکن است بیشتر در معرض خطر انتقال این ویروس به نوزادشان از طریق شیردهی باشند.
 • کاهش عفونت های ریوی: مصرف ویتامین آ خوراکی منجر به پیشگیری یا کاهش علایم عفونت های ریوی در کودکان نمی شود. در واقع ویتامین آ با افزایش جزئی خطر ابتلای کودکان به عفونت های ریوی ارتباط دارد.
 • ذات الریه: مصرف ویتامین آ خوراکی به درمان یا پیشگیری از ذات الریه در کودکان مقیم کشورهای درحال توسعه کمکی نمی کند.

 

شواهد از تاثیر مصرف ویتامین آ بر بیماری های زیر کافی نیست:

 • بیماری کبد مرتبط با مصرف مشروبات الکلی: طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ به همراه کوآنزیم 10 و سایر ویتامین ها و مواد معدنی، شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به بیماری کبد ناشی از مصرف مشروبات الکلی را افزایش نمی دهد.
 • آنمی: مصرف ویتامین آ ممکن است به افزایش سطح پروتئین هایی که آهن را ذخیره می کنند، کمک کند. این ویتامین ممکن است خطر آنمی در کودکان و زنان باردار را کاهش دهد. به هرحال در کشورهای درحال توسعه که بیماری آنمی شایع و متداول است، مصرف ویتامین آ (رتینول) به همراه آهن و فولات موجب بهبود آنمی در زنان باردار در مقایسه با مصرف آهن و فولات به تنهایی نمی شود
 • سرطان رحم: طبق تحقیقات، افزایش سطح ویتامین آ در خون و یا مصرف زیاد ویتامین آ با کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم ارتباط دارد. به هرحال این رابطه زمانی صدق می کند که هر دو شکل ویتامین آ یعنی رتینول و کاروتن مورد توجه قرار گیرند. مصرف رتینول به تنهایی با کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم ارتباطی ندارد. 
 • رشد کودک: مصرف ویتامین آ موجب بهبود رشد کودکان با تغذیه سالم و نرمال نمی شود به هرحال مصرف این ویتامین ممکن است رشد کودکان دچار فقر ویتامین آ را بهبود بخشد.
 • سرطان هایی که مغز استخوان را درگیر می کنند( لوکمی میلوژنز مزمن): طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ به همراه داروی ضد سرطان، شانس زنده ماندن افراد مبتلا به این بیماری را در مقایسه با افرادی که تنها داروی ضد سرطان مصرف می کنند، افزایش نمی دهد. در واقع مصرف ویتامین آ به همراه این دارو ممکن است خطر سمیت را افزایش دهد.
 • آسیب های روده ای ناشی از پرتودرمانی: طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ می تواند علایم روده ناشی از پرتودرمانی رحم را کاهش دهد.
 • پولیپ کولون و روده (آدنومای روده بزرگ): مصرف یک ترکیب حاوی سلنیوم، روی، ویتامین آ، ث و ای ممکن است عود پولیپ روده بزرگ مستعد سرطان را کاهش دهد.
 • سرطان روده بزرگ: مصرف ویتامین آ به تنهایی یا به همراه بتاکاروتن موجب پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ نمی شود
 • جراحی برای بهبود جریان خون در قلب (جراحی شریان کرونری): طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ ممکن است میزان ماندگاری در بخش مراقبت های ویژه و میزان ماندگاری در بیمارستان بعد از جراحی را کمتر کند.
 • سرطان مری: مصرف زیاد ویتامین آ و بتاکاروتن با کاهش خطر ابتلا به سرطان مری ارتباط دارد اما مصرف ویتامین آ به همراه بتاکاروتن موجب پیشگیری از ابتلا به سرطان مری نمی شود.
 • سرطان معده: مصرف ویتامین آ بتنهایی یا به همراه بتاکاروتن موجب پیشگیری از ابتلا به سرطان معده نمی شود
 • اچ آی وی: مصرف ویتامین آ به هنگام بارداری موجب کاهش خطر مرگ مادر یا کودک نمی شود. همچنین مصرف این ویتامین هنگام بارداری از پیشرفت اچ.آی.وی در زنان مبتلا به این ویروس و نیز زنانی با کمبود ویتامین آ جلوگیری نمی کند. به هرحال دادن این ویتامین به اطفال و کودکان مبتلا به اچ.آی.وی ممکن است خطر مرگ آنها را کاهش دهد
 • اسهال مرتبط با ویروس اچ آی وی: مصرف ویتامین آ ممکن است خطر مرگ  ناشی از اسهال را در کودکان سالم و آلوده به ویروس اچ.آی.وی که دچار فقر ویتامین آ هستند، کاهش دهد اما نتایج در این مورد متفاوت است.
 • رشد اطفال: دادن ویتامین آ به نوزادان کم وزن ظاهرا خطر ابتلا به بیماری مزمن ریه را تا 13درصد کاهش می دهد. دادن ویتامین آ ممکن است رشد مغز در برخی نوزادان کم وزن را تا یک سال بهبود بخشد اما به نظر می رسد که این ویتامین تنها در مورد اطفال و نوزادانی موثر است که تحت درمان با گاز اکسید نیتریک بوده اند.
 • سلروز چندگانه مرتبط با خستگی: طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ به مدت یک سال خستگی را در بیماران دچار عود سلرزو چندگانه کاهش می دهد.
 • سرطان ریه: طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ شانس زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان ریه را افزایش نمی دهد و همچنین مصرف ویتامین آ به همراه بتاکاروتن ممکن است خطر ابتلای افراد سیگاری و افرادی که درمعرض آزبست هستند را افزایش دهد. اما اینکه این اثر ناشی از بتاکاروتن است، هنوز مشخص نیست. این افزایش خطر با مصرف بتاکاروتن ارتباط دارد نه با مصرف ویتامین آ.
 • مالاریا: مصرف ویتامین آ خوراکی، علایم مالاریا را در کودکان زیر 3 سال که ساکن مناطقی با شیوع بالای مالاریا هستند، کاهش می دهد اما مصرف این ویتامین، علایم یا خطر مرگ ناشی از نوع شدید مالاریا که بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد را بهبود نمی دهد.
 • لنفومای غیرهادکین: افرادی که مقادیر زیادی ویتامین آ مصرف می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به لنفومای غیرهادکین هستند.
 • سرطان تخمدان: طبق تحقیقات، مصرف ویتامین آ خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش نمی دهد
 • مرگ ومیر: مصرف ویتامین آ خطر مرگ ومیر را در افراد سالم کاهش نمی دهد. البته نتایج متفاوتی در مورد تاثیر مصرف ویتامین آ بر کاهش خطر مرگ ومیر کودکان 6ماهه تا 5ساله که دچار فقر ویتامین آ هستند، وجود دارد. اما شواهد نشان می دهد که ویتامین آ خطر مرگ ومیر کودکان را تا 12درصد کاهش می دهد
 • سرطان پانکراس: مصرف ویتامین آ به همراه بتاکاروتن از ابتلا به سرطان پانکراس جلوگیری نمی کند.
 • بیماری پارکینسون: طبق تحقیقات، سطح خون یا میزان ویتامین آ در رژیم غذایی با خطر ابتلا به بیماری پارکینسون ارتباطی ندارد
 • بهبود بعد از جراحی چشم با لیزر: مصرف ویتامین آ خوراکی به همراه ویتامین E موجب بهبود روند درمان بعد از جراحی چشم با لیزر می شود
 • سرطان پروستات: مصرف غذاهای حاوی ویتامین آ ارتباطی با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ندارد.
 • تحلیل شبکیه چشم بدلیل کهولت سن(AMD)
 • آب سیاه (گلوکوما)
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی
 • پیشگیری و سرعت بخشیدن به روند بهبود عفونت و بیماری ها
 • تقویت بینایی
 • تسکین علایم تب یونجه
 • درمان زخم و جراحت
 • سایر بیماری ها

شواهد زیادی در مورد مصارف ویتامین آ وجود دارد.

 

عوارض جانبی ویتامین آ:

برای بیشتر افراد، مصرف ویتامین آ خوراکی یا تزریقی به میزان کمتر از 10هزار واحد ضرری ندارد.

همچنین مصرف دوز بالای ویتامین آ ضرری ندارد اما طبق برخی تحقیقات، دوز بالا ممکن است خطر پوکی استخوان و شکستگی لگن بخصوص در سالمندان را افزایش دهد. افرادی که محصولات لبنی کم چرب غنی شده با ویتامین آ و همچنین میوه ها و سبزیجات مصرف می کنند، نیازی به مصرف مکمل ویتامین آ یا مولتی ویتامین حاوی ویتامین آ ندارند. مصرف مقادیر زیادی ویتامین آ در بلندمدت ممکن است عوارض جدی از جمله: خستگی، عصبانیت، تغییرات ذهنی، بی اشتهایی، دل درد، تهوع، استفراغ، تب خفیف و تعریق شدید را بدنبال داشته باشد. در زنانی که دوره یائسگی را گذرانده اند، مصرف ویتامین آ می تواند خطر پوکی استخوان و شکستگی لگن را افزایش دهد.

اما نگرانی های زیادی نسبت به مضرات مصرف دوز بالای مکمل های آنتی اکسیدان بویژه ویتامین آ وجود دارد. طبق برخی تحقیقات، مصرف دوز بالای ویتامین آ ممکن است احتمال مرگ و میر و سایر عوارض جانبی را افزایش دهد. البته اطلاعات کافی در مورد بی ضرر بودن ویتامین آ به صورت تزریقی یا قرص زیرزبانی وجود ندارد.

 

10-foods-high-in-vitamin-a.jpg

Vitamin A

مصرف ویتامین آ به مقدار مجاز برای کودکان ضرری ندارد و مقدار مصرف این ویتامین بسته به سن کودکان به شرح ذیل است:

روزانه کمتر از 2000واحد برای کودکان زیر 3سال

روزانه کمتر از 3000 واحد برای کودکان 4 تا 8 سال

روزانه کمتر از 5700 واحد برای کودکان 9تا 13سال

روزانه کمتر از 9300واحد برای نوجوانان 14تا18 سال

مصرف دوز بالای ویتامین آ خوراکی برای کودکان بی ضرر است. عوارض جانبی این ویتامین در صورت مصرف بیش از حد، تحریک پذیری، بی خوابی، استفراغ، اسهال، عدم هوشیاری، سردرد، اختلال دید، ورقه ورقه شدن پوست و التهاب ریه می باشد.

 

موارد احتیاط:

بارداری و شیردهی: مصرف روزانه کمتر از 10هزار واحد ویتامین آ برای زنان باردار یا شیرده ضرری ندارد. مصرف مقادیر زیاد این ویتامین نیز بی خطر است اما می تواند موجب عوارض جانبی شود. بنابراین به زنان باردار توصیه می شود که ویتامین آ موردنیاز بدن را در طول 3 ماهه اول بارداری از منابع غذایی تامین کنند. ویتامین آ در غذاهای مختلف از جمله محصولات حیوانی، جگر، برخی غلات صبحانه و مکمل های رژیمی یافت می شوند.

مصرف مشروبات الکلی: مصرف مشروبات الکلی ممکن است عوارض جانبی ویتامین آ را بر کبد افزایش دهد.

 آنمی: افراد مبتلا به آنمی که دارای کمبود ویتامین آ هستند، از آهن و مکمل ویتامین آ برای درمان بیماری خود استفاده می کنند.
 بیماری هایی که بدن، چربی را بدرستی جذب نمی کند: افراد مبتلا به بیماری سلیاک، سندروم روده کوچک، یرقان، فیبروز کیستیک، بیماری پانکراس و سیروز کبد قادر به جذب ویتامین آ نیستند. برای بهبود جذب این ویتامین، به این افراد توصیه می شود که از ترکیبات حاوی ویتامین آ که در آب حل می شوند، استفاده کنند. 
نوعی کلسترول بالا بنام هایپر لیپوپروتئینمی نوع v: این بیماری احتمال مسمومیت با ویتامین آ را افزایش می دهد، بنابراین درصورت ابتلا به این بیماری، ویتامین آ مصرف نکنید.

عفونت های روده: عفونت های روده ای مثل کرم قلابی شکل می تواند مقدار جذب ویتامین آن را کاهش دهد

فقر آهن: فقر آهن می تواند بر توانایی بدن در تجزیه و استفاده از ویتامین آ تاثیر بگذارد.

بیماری کبد: مصرف ویتامین آ ممکن است بیماری های کبد را وخیم تر کند. بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری ها، ویتامین آ مصرف کنید.

سوءتغذیه: مصرف ویتامین آ در افراد مبتلا به سوءتغذیه شدید پروتئین موجب بالارفتن سطح ویتامین آ در بدن می شود

کمبود روی(زینک): کمبود روی منجر به کمبود ویتامین آ می شود. مصرف ترکیب ویتامین آ و مکمل روی برای بهبود این مشکل ضروری است.

 

eec68689e4524ce29a75539b9f0ca9c1.ashx_-900x365.jpg

Vitamin A

تداخلات ویتامین آ:

از مصرف داروهای مربوط به بیماری های پوستی (رتینوئیدها) به همراه ویتامین آ خودداری کنید زیرا مصرف این دو دارو با یکدیگر تداخل داشته و عوارض جانبی را به همراه دارد.

در مصرف آنتی بیوتیک ها (تتراسایکلین) به همراه ویتامین آ احتیاط کنید زیرا ویتامین آ با برخی آنتی بیوتیک ها تداخل دارد و مصرف مقدار زیادی ویتامین آ به همراه برخی آنتی بیوتیک ها احتمال عارضه پرفشاری درون شریانی را افزایش می دهد. اما مصرف دوز نرمال ویتامین آ به همراه تتراسایکلین باعث بروز چنین مشکلی نمی شود. بنابراین درصورت مصرف آنتی بیوتیک از ویتامین آ استفاده نکنید. برخی از آنتی بیوتیک ها شامل دمکلوسایکلین(دکلومایسین)، مینوسایکلین(مینوسین) و تتراسایکلین (آکرومایسین) می باشند.

داروهای مضر برای کبد با ویتامین آ تداخل دارند؛ مصرف مقدار زیادی ویتامین آ به کبد آسیب می زند. همچنین مصرف ویتامین آ به همراه داروهایی که برای کبد مضر هستند، می تواند خطر آسیب های کبدی را افزایش دهد. بنابراین درصورت مصرف داروهایی که برای کبد مضر هستند، از مصرف ویتامین آ خودداری کنید. داروهایی که برای کبد مضر هستند، استامینوفن، آمیدوران، کاربامازپین،ایزونیازید، متوترکسات،متیل دوپا، فلوکونازول، ایتراکونازول، اریترومایسین، فنیتین، لواستاتین، پراواستاتین و سیمواستاتین می باشند.

 

مصرف وارفارین با ویتامین آ تداخل دارد:

مصرف وارفارین روند لخته شدن خون را کند می کند. مصرف ویتامین آ (Vitamin A) می تواند این روند را کند کند. همچنین مصرف ویتامین آ به همراه وارفارین می تواند احتمال خونریزی را افزایش دهد. بنابراین به این دسته از بیماران توصیه می شود که خونشان را به طور منظم چک کنند و ازعدم لخته شدن آن اطمینان یابند و در صورت لزوم، دوز وارفارین را طبق دستور پزشک تغییر دهند.

 

دوز ویتامین آ (Vitamin A) برای سنین مختلف:

دوز ویتامین آ خوراکی برای بزرگسالان:

مردان 14 ساله به بالا روزانه 300 واحد

زنان 14ساله به بالا روزانه 2300 واحد

زنان باردار 14 تا 18ساله 2500 واحد

زنان 19ساله به بالا 2600 واحد

زنان شیرده 14 تا 18ساله 4000واحد

زنان 19ساله به بالا 4300 واحد

بالاترین میزان جذب(UL) ویتامین آ هیچ ضرر و یا عوارض جانبی ندارد. این میزان جذب مربوط به ویتامین آ (رتینول) بوده و پروویتامین آ کارتنوئید را شامل نمی شود.

افراد 14 تا 18سال(شامل زنان باردار و شیرده) روزانه 9000 واحد

افراد 19 ساله به بالا (شامل زنان باردار و شیرده) 10هزار واحد

دوز ویتامین آ با واحد IU تعیین می شود اما گاهی از میکروگرم نیز استفاده می شود.

مصرف 5 وعده میوه و سبزیجات در روز می تواند حدود 50 تا 65درصد نیاز بدن به ویتامین آ را تامین کند.

 • برای ضایعات دهانی مستعد سرطان( لوکوپلاکیا): مصرف 200 تا 300هزار واحد  ویتامین آ در هفته به کودکان 6 تا 12ماهه توصیه می شود
 • برای اسهال بعد از بارداری: مصرف 23هزار واحد ویتامین آ در هفته قبل، هنگام و بعد از بارداری به زنان توصیه می شود
 • کاهش مرگ ومیر هنگام بارداری: مصرف 23هزار واحد ویتامین آ در هفته قبل و هنگام بارداری به زنان توصیه می شود
 • کاهش شب کوری هنگام بارداری:مصرف 23هزار واحد ویتامین آ در هفته قبل، هنگام و بعد از بارداری به زنان توصیه می شود. اگر زنان دچار کمبود زینک هستند، بهتر است ترکیب ویتامین آ به همراه 35 میلی گرم روی(زینک) را مصرف کنند.
 • بیماری های چشمی که بر شبکیه تاثیر می گذارد: مصرف 15هزار واحد ویتامین آ به همراه 400واحد ویتامین E توصیه می شود

 

دوز ویتامین آ (Vitamin A) خوراکی برای کودکان:  

 • میزان جذب کافی ویتامین آ برای نوزادان و اطفال:

نوزادان تا 6ماهگی 1300 واحد

اطفال 7 تا 12ماهه 1700واحد

 

 • میزان مصرف مجاز ویتامین آ (Vitamin A) برای کودکان و بزرگسالان:

کودکان 1 تا 3 ساله 1000واحد

کودکان 4 تا 8 ساله 1300 واحد

کودکان 9 تا 13ساله 2000 واحد

بالاترین میزان جذب ویتامین آ فاقد ضرر و عوارض جانبی است و این میزان جذب مربوط به ویتامین آ (رتینول) بوده و شامل پروویتامین آ کاروتنوئیدها نمی شود.

نوزادان و کودکان 3ساله 2000 واحد

کودکان 4 تا 8 ساله 3000 واحد

کودکان 9 تا 13ساله 6000واحد

نوجوانان 14 تا 18 ساله (از جمله زنان باردار و شیرده) 9000 واحد

برای کودکان مبتلا به سرخک: مصرف 100 تا 200 هزار واحد ویتامین آ خوراکی به کودکان زیر 2 سال مفید است. 

دیدگاهتان را بنویسید