نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

 

vitamin d - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

وینامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که با سایر ویتامین ها متفاوت بوده زیرا بدن ما می تواند تقریبا مقدار مورد نیاز خود را با قرار گرفتن در برابر نور خورشید تولید کند. البته تغذیه نیز در دریافت میزان ویتامین D مورد نیاز بدن نقش دارد. عملکرد ویتامین D فراتر از یک ویتامین است و به عنوان پرو هورمون(پیش هورمون)نقش مهمی در تنظیم هورمون های بدن و فعالیت سیستم ایمنی ایفا می کند. ویتامین D همچنین کمک به جذب کلسیم و پیوند آن به استخوان ها و دندان ها می کند. در ادامه بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D معرفی میگردد.

نقش ویتامین D در بدن

این ویتامین به جذب کلسیم و فسفر مواد غذایی در دیوراه‌ی روده کمک می‌کند. کلسیم و فسفر برای سلامتی و استحکام استخوان‌ها ضروری هستند. همچنین شواهدی وجود دارد که ویتامین D خطر ابتلا به بیماریهایی مانند سرطان، دیابت و بیماریهای قلبی را کاهش می‌دهد.کودکان در حال رشد، زنان باردار و زنان شیرده به این ویتامین نیاز بیشتری دارند.

vitamin d 1 - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

میزان ویتامین D  مورد نیاز یدن

میزان توصیه شده در رژیم غذایی افراد بالغ زیر 70 سال، 600IU (واحد جهانی) است. افرادی که بالای 70 سال سن دارند، باید 800IU را در رژیم غذاییشان بگنجانند. بعضی از محققین، مصرف میزان بیشتری از آنرا را توصیه می کنند، اما مقدار زیاد آن، می تواند به شما آسیب بزند. بنا به گفته ی موسسه ی پزشکی، بیش از 4000 IU در روز، خطر آسیب دیدن را به همراه دارد.

نشانه های کمبود ویتامین D

اکثر افرادی که میزان ویتامین D خون آنها پایین است، متوجه هیچ نوع نشانه ایی نمی شوند. کمبود شدید در افراد بالغ می تواند باعث نرمی استخوان شود. نشانه های آن شامل: درد استخوان و ضعف عضلات است. در کودکان، کمبود شدید این ویتامین می تواند باعث نرمی استخوان و ایجاد نشانه هایی از مشکلات اسکلتی در بدن شود. میزان ویتامین D بدنتان را بسنجید. یک آزمایش ساده ی خون وجود دارد که میزان ویتامین D شما را می سنجد و با نام 25-هیدروکسی شناخته می شود.

افراد در معرض کمبود ویتامین D

افراد زیر بیشتر از بقیه افراد جامعه در خطر کمبود ویتامین D می‌باشند:

  • افرادیکه بالای ۵۰ سال هستند.
  • افرادیکه خیلی کم دربرابر خورشید هستند.
  • افرادیکه مشکلات کلیه و یا سایر بیماری ها جذب مواد معدنی را برای آنها سخت کرده است.
  • افرادیکه پوست تیره‌ای دارند.
  • افرادیکه با مصرف لاکتوز مشکل دارند.
  • افرادیکه گیاهخوار هستند.
  • کودکانیکه فقط شیرمادر دریافت می‌کنند.

بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

کمبود شدید ویتامین D می تواند به پوکی و نرمی استخوان ها(بیماری راشیتسیم) منجر شود. ضعف سیستم ایمنی، افسردگی فصلی، بیماری خود ایمنی، مشکلات پوستی از قبیل اگزما و پسوریازیس و نوسانات خلق و خوی از دیگر مشکلات مرتبط با کمبود ویتامین D در بدن می باشند.

کسانی که در مناطق شمالی کره زمین زندگی می کنند و زمان کمتری در معرض نور خورشید قرار می گیرند، سیاه پوستان و تیره پوستان، افرادی که رژیم های کم چربی دارند، گیاه خواران افراطی و اشخاصی که از استروئیدها استفاده می کنند بیشتر در معرض کمبود ویتامین D نسبت به سایرین می باشند.

کمک به تکثیر سلول ها از دیگر نقش های ویتامین D است. میزان توصیه شده ویتامین D برای مصرف روزانه 400 الی 600 واحد برای افراد بالغ و برای کودکان 100 الی 200 واحد است.

ویتامین D و استحکام استخوان ها

ویتامین D از زمان نوزادی تا پیری برای داشتن استخوان هایی قوی، واجب است. به بدن برای جذب کلسیم از غذا کمک می کند. در افراد مسن، مصرف روزانه ی ویتامین D و کلسیم مانع داشتن اسخوان هایی شکننده و ضعیف می شود. کودکان برای داشتن استخوانی قوی و جلوگیری از: نرمی استخوان-دلیل خمیدگی استخوان پا- و خمیدگی زانو به سمت داخل و استخوان هایی ضعیف، به این ویتامین نیاز دارند.

image 30 760x400 - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

ویتامین D و ام اس

بیماری ام اس، در اکثر مواقع در مناطقی به دور از خط استوا رخ می دهد. برای سالها، متخصصین در مورد نوعی ارتباط بین نور خورشید، میزان ویتامین D، و اختلال خود ایمنی که باعث آسیب به اعصاب می شود، حدس ها و گمانه زنی هایی می کردند. سرنخی جدیدتر از تحقیقی بر یک ژن نادر به دست آمده است که این ژن باعث کاهش میزان این ویتامین و افزایش احتمال دچار شدن به ام اس می شود. به جز این ارتباط ها، هنوز مدارک کافی برای توصیه ی ویتامین D به منظور جلوگیری یا درمان ام اس وجود ندارد.

msw - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

ویتامین D و دیابت

بعضی از تحقیقات نشان می دهند که ارتباطی بین میزان کم ویتامین D و دیابت نوع 1 و 2 وجود دارد. پس، آیا افزایش میزان این ویتامین می تواند به دفاع در مقابل این بیماری کمک کند؟ دلایل کافی برای پزشکان وجود ندارد تا مصرف این مکمل ها را به منظور جلوگیری از دیابت، توصیه کنند. چربی اضافی بدن احتمالا در دیابت نوع 2 و 1 به کمبود وبتامین D مربوط است.

7892416ad1ae0287814da2e5aa068c05 - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

ویتامین D و کاهش وزن

تحقیقات نشان می دهد که معمولا در افراد چاق، میزان ویتامین D خون پایین است. چربی بدن، ویتامین D را گیر می اندازد و باعث می شود تا دسترسی این ویتامین به بدن کمتر باشد. مشخص نیست که آیا چاقی سبب کم بودن میزان ویتامین D می شود و یا برعکس، یعنی کمبود این ویتامین، چاقی را به دنبال دارد. اما بر اساس یک تحقیق کوچک، پیشنهاد می شود که اضافه کردن ویتامین د به یک رژیم غذایی کم کالری، احتمالا به افرادی که دچار اضافه وزن و کمبود آن هستند، کمک می کند تا راحت تر وزن خود را کم کنند.

aw - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

ویتامین D و بیماری های قلبی

میزان کم ویتامین D با افزایش میزان خطر حمله ی قلبی، سکته و بیماری های قلبی، ارتباط دارد. هرچند هنوز واضح نیست که آیا افزایش این ویتامین باعث کاهش خطرهای مربوط به قلب خواهد شد یا نه؟ و اینکه چقدر نیاز است. میزان بسیار زیاد ویتامین D در خون به دلیل آنکه باعث افزایش کلسیم خون می شود، می تواند به رگ ها و قلب آسیب بزند.

heart disease - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

ویتامین D و افسردگی

ویتامین د در تقویت و عملکرد مغز، نقش دارد و میزان کم  آن، در افرادی که دچار افسردگی هستند، دیده شده است. اما تحقیقات نشان نداده اند که مکمل های ویتامین د به کاهش نشانه های افسردگی کمک خواهد کرد. بهترین کار این است که با دکتر خودتان در مورد اینکه چه چیزی ممکن است نشانه های افسردگی را کاهش دهد صحبت کنید.

افسردگی - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

ویتامین D و طول عمر

اگر می خواهید عمر طولانی و بانشاطی داشته باشید، ویتامین D مصرف کنید. افزایش میزان مصرف ویتامین D باعث کاهش مرگ و میر زودرس می شود و به میزان 30 درصد از احتمال گرفتار شدن به بیماری های قلبی – عروقی، مرض شکر و سرطان کم می کند.

عادت مفید برای افزایش طول عمر 780x405 - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

ویتامین D موثرتر از واکسن آنفلوانزا

محققان عقیده دارند که داروهای ضد ویروسی، تنها هشت درصد ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا را کاهش می دهند؛ در صورتی که ویتامین D این احتمال را به نصف می رساند. روزانه چند دقیقه در معرض نور خورشید بودن، شما را در برابر سرماخوردگی ایمن می کند.

images8954 - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

چگونگی دریافت ویتامین D از نور خورشید

اکثر مردم، از نور خورشید مقداری ویتامین D دریافت می کنند. زمانی که نور خورشید مستقیم به پوست شما می تابد، بدن شما ویتامین خودش را تهیه می کند. اما احتمالا شما به میزانی بیش از این، احتیاج دارید. افرادی که پوست روشنی دارند، ممکن است که با چند بار در طول هفته، و هر بار به مدت 5 الی 10 دقیقه قرار گرفتن در یک روز آفتابی، میزان ویتامین D کافی را جذب کنند. اما عواملی مثل روزهای ابری، نور کم در زمستان، و استفاده از کرم ضدآفتاب ( برای جلوگیری از سرطان پوست و پیرشدن پوست ضروری است) همگی دخیل هستند. افراد مسن و کسانی که پوست تیره ایی دارند، از در معرض نور خورشید قرار گرفتن، چندان ویتامین تولید نمی کنند. متخصصین می گویند که برای این افراد بهتر است تا به مصرف غذا و مکمل ها توجه کنند.

Happy resized - نقش ویتامین D در بدن و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D

مسمومیت با ویتامین D

شاید مطالعه این متن باعث نگرانی شما شود و نتیجه آن مصرف خودسرانه ویتامین D باشد، اما لازم است توجه داشته باشید مصرف زیاد این ویتامین می‌تواند باعث مسمومیت شود. به همین دلیل میزان مصرف آن حتما باید تحت نظر کارشناس و پزشک تغذیه باشد.

مصرف زیاد آن باعث ایجاد سنگ کلیه، سردرد، تهوع، استفراغ، یبوست و افزاش حجم ادرار می‌شود. در ضمن افرادی که داروهای خاصی همچون داروهای ضدتشنج مصرف می‌کنند حتما قبل از مصرف ویتامین D با پزشک مشورت کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید