آنتی هیستامین های طبیعی برای رفع علائم آلرژی های فصلی

natural antihistamines treatment allergies 1 - آنتی هیستامین های طبیعی برای رفع علائم آلرژی های فصلی

آنتی هیستامین های طبیعی برای رفع علائم آلرژی های فصلی

بیاید اول ببینیم آنتی هیستامین چیست و چگونه می‌تواند به کاهش علائم مربوط به آلرژی کمک کند. سپس آنتی هیستامین های طبیعی که ضد حساسیت هستند را با شما به اشتراک می‌گذارم.

آنتی هیستامین چیست؟

هیستامین ماده‌ای است که بدن در طول یک واکنش آلرژیک ترشح می‌کند. ماست سل‌ها که نوعی گلبول سفید هستند، هیستامین را ترشح می‌کنند، و این باعث تحریک فرایندی می‌شود که عموما به آن “واکنش ایمنی التهابی” اطلاق می‌شود.

فرایند التهابی به واسطه‌ پف و ورم چشم، قرمزی حفره‌ی بینی، التهاب روده‌ها، یا کهیر در بدن به آسانی قابل تشخیص است. آنتی هیستامین ها مانع از فعالیت هیستامین‌ها می‌شوند، و به دنبال این هستند که واکنش آلرژیک را متوقف کنند. بسیاری از داروهای آلرژی به عنوان آنتی هیستامین عمل می‌کنند اما معمولا با اثرات جانبی، از جمله سستی، اختلال در یادگیری و اختلال در حافظه همراه هستند.

عصاره‌ی برخی خوراکی‌ها و گیاهان می‌تواند تاثیری مشابه این داروها داشته‌باشد و از این رو می‌توان آن‌ها را به عنوان آنتی هیستامین های طبیعی مصرف کرد.

مطلب مرتبط: آنچه باید درباره حساسیت غذایی ، علایم و نشانه های آن بدانیم

بهترین آنتی هیستامین های طبیعی

۱. گزنه

می‌توان از گزنه به عنوان آنتی هیستامین طبیعی استفاده کرد چون حاوی چندین اجزای مختلف است که به مقابله با هیستامین‌ها کمک می‌کند. برای درمان عوامل حساسیت‌زای محیطی و برخی عوامل حساسیت‌زای خوراکی، مصرف روزانه ۳۰۰ میلی‌گرم گزنه که با روش خشک شدن انجمادی خشک شده‌است، توصیه شده‌است.

gazane 1 - آنتی هیستامین های طبیعی برای رفع علائم آلرژی های فصلی

۲. بروملین که در آب و ریشه آناناس نیز یافت می شود

بروملین یک آنتی هیستامین طبیعی دیگر است که شاید بخواهید به کابینت داروهایتان اضافه کنید. بروملین آنزیمی است که در آب آناناس و ریشه‌ی آناناس یافت می‌شود. با این حال شایان ذکر است که خود آناناس می‌تواند محرک هیستامین باشد، برای همین شما باید مکمل‌های بروملین را مصرف کنید. مکمل‌های بروملین در فروشگاه‌های مواد خوراکی طبیعی یا ویتامین‌سراها موجود است. در طول فرایند ضدالتهابی مکانیسم‌هایی وجود دارد که سبب التهاب، تورم و درد می‌شود. بروملین قادر است اثرات مواد مضر را خنثی کند و تورم، درد و التهاب را کاهش دهد. دوز درمانی برای التهاب مخاط بینی آلرژیک ۳ بار در روز ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم بروملین 1800-2000 m.c.u. است. ممکن است واکنش آلرژیک در کسانی رخ دهد که به آناناس حساسیت دارند. حالت تهوع، استفراغ، و اسهال برخی از اثرات جانبی غیرمحتمل بروملین است.

18312031921212212520914671981342320715586 - آنتی هیستامین های طبیعی برای رفع علائم آلرژی های فصلی

۳. کوئرستین که در انواع میوه ها و سبزیجات و مرکبات یافت می شود

کوئرستین یک ماده‌ی طبیعی دیگر است که می‌تواند برای مقابله با واکنش‌های آلرژیک مفید باشد. میوه‌ها و سبزیجات، به ویژه مرکبات ( پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو شیرین، لیمو ترش و…)، سیب، پیاز، جعفری، مریم گلیو چای منابع خوراکی اصلی برای این ماده هستند. بهتر است مکمل‌های کوئرستین را به عنوان آنتی هیستامین طبیعی مصرف کنید، نه خوراکی‌هایی که حاوی آن است. علت‌اش این است که خوراکی‌های حاوی کوئرستین ممکن است میزان بالایی هیستامین داشته‌باشند و در واقع بتوانند واکنش آلرژیک را افزایش دهند. مثلا، مرکبات حاوی کوئرستین هستند اما خودشان می توانند در برخی آدم‌ها سبب واکنش آلرژیک شوند.

۴. ویتامین C

ویتامین C (که با نام اسید آسکوربیک نیز شناخته می‌شود) یک آنتی هیستامین طبیعی، و رایج‌ترین و آسان‌ترین روش درمان واکنش‌های آلرژیک است. خوراکی‌های بی‌شماری وجود دارد که به مقدار کافی حاوی ویتامین C است، هم‌چنین انواع مختلف مکمل‌ها نیز موجود است. بهتر است از مکمل‌های ویتامین C به عنوان آنتی هیستامین طبیعی استفاده شود، نه خوراکی‌هایی که حاوی ویتامین C است، چون برخی از این خوراکی‌ها (مثلا مرکبات) حاوی مقدار زیادی هیستامین هستند و در واقع می‌توانند واکنش آلرژیک را افزایش دهند

مطلب مرتبط: مواد غذایی سرشار از ویتامین C برای تامین میزان ویتامین C مورد نیاز بدن

۵. خوراکی‌هایی که بر اساس پژوهش‌ها حاوی آنتی هیستامین های طبیعی هستند

الف. سبزیجاتی که حاوی آنتی هیستامین های طبیعی هستند

پژوهشگران نشان داده‌اند شاهی آبی (آب تره) می‌تواند تا ۶۰ درصد هیستامینی را که از ماست سل‌ها ترشح می‌شود خنثی کند.

جوانه‌ی نخود فرنگی نوعی سبزی است که دارای آنزیم‌هایی به نام اکسیداز (DAO) با غلظت بالا است. این آنزیم‌ها که هیستامین را از بین می‌برند، در نخود سبز، عدس، و نخود به وفور یافت می‌شود (البته این امکان وجود دارد که نخود تاثیر عکس داشته‌باشد، بنابراین آن را با احتیاط مصرف کنید). سیر و پیاز همان تاثیر شاهی آبی را دارند: این‌ها مانع از ترشح هیستامین از ماست سل‌ها می‌شوند.

ب. گیاهان دارویی که حاوی آنتی هیستامین طبیعی هستند

جوشانده این گیاه حاوی ترکیباتی به نام جینکگولید است که خواص ضدآلرژی دارند و باعث کاهش خلط و تسکین خارش چشم ها می شوند.

  • آویشن (آویشن باغی)

آویشن یک گیاه دارویی است که مقدار زیادی ویتامین c دارد و به تثبیت ماست سل‌ها نیز کمک می‌کند.

ترخون مانند آویشن عمل می‌کند، یعنی به تثیبت ماست سل‌ها و جلوگیری از ترشح هیستامین کمک می‌کند.

  • بابونه (بابونه‌ی آلمانی)

بابونه را می‌توان به عنوان یک گیاه دارویی یا یک افزودنی به چای مصرف کرد. این گیاه دارویی فواید بسیاری برای سلامتی دارد. بابونه نیز مانع از ترشح هیستامین می‌شود.

نعنا حاوی فلاونوئید است که رنگدانه‌های گیاهی و فیتونوترینت هستند و مشاهده شده‌است که مانع از ترشح هیستامین می‌شوند، به ویژه هنگام درمان عوامل حساسیت‌زا که محیطی هستند و سبب جمع شدن خلط می‌شوند.

سیاهدانه هم به شکل دانه و هم به شکل روغن یافت می‌شود و با نام گل رازیانه، گشنیز رومی، و زیره‌ی سیاه نیز شناخته می‌شود. این گیاه دارویی به عنوان آنتی هیستامین عمل کرده، از بافت پوششی روده محافظت می‌کند و به این طریق مانع از ترشح هیستامین در روده‌ها می‌شود. این گیاه فواید بسیار زیاد دیگری برای سلامتی دارد و “درمان همه‌چیز به جز مرگ” نام گرفته است.

سیاه دانه و درمان 1000 درد - آنتی هیستامین های طبیعی برای رفع علائم آلرژی های فصلی

۶. ریشه‌هایی که می‌توان به عنوان آنتی هیستامین مصرف کرد

زنجبیل در اصل به عنوان آنتی هیستامین و تثیبت‌کننده‌ی ماست سل مصرف می‌شود. زنجبیل حاوی ترکیباتی قوی است که قادر است مانع واکنش‌های آلرژیک شود و شاید برای درمان و پیشگیری از بیماری‌های آلرژیک مفید باشد.

  • ریشه‌ی نیلوفر آبی (لاله‌ی مردابی)

ریشه‌ی نیلوفر آبی در بسیاری از بازارهای آسیایی یافت می‌شود و به تقویت دستگاه ایمنی، و تثبیت ماست سل‌ها کمک می‌کند.

زردچوبه هم ادویه است و هم ریشه، و خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد.  کورکومین ماده‌ی فعال در زردچوبه است و مشاهده شده‌است که مانع از فعال شدن ماست سل‌ها، و از این رو مانع از ترشح هیستامین می‌شود.

1 min - آنتی هیستامین های طبیعی برای رفع علائم آلرژی های فصلی

۷. میوه‌هایی که با آلرژی‌ها مبارزه می‌کنند

انار  مشاهده شده‌است آب انار به عنوان یک تثبیت‌کننده‌ی کارآمد و موثر ماست سل‌ها عمل می‌کند.

سیب دارای مقدار زیادی کوئرستین است و برای جلوگیری از ترشح هیستامین از ماست سل‌ها نیز مفید است.

سرکه سیب حاوی ترکیبات ضدالتهابی، ضدویروسی و آنتی هیستامینی است که به شیوه موثری با آلرژی های آزاردهنده مقابله می کنند. برای مقابله با آلرژی های فصلی و همچنین ناراحتی های تنفسی ناشی از سرماخوردگی می توانید به سراغ سرکه سیب بروید.

article 1554 - آنتی هیستامین های طبیعی برای رفع علائم آلرژی های فصلی

هلو از التهاب ماست سل‌ها جلوگیری می‌کند. این اخیرا در پژوهشی در مجله‌ی سم‌شناسی مواد خوراکی و شیمیایی گزارش شده است.

مانند نعنا سرشار از فلاونوئیدها، یعنی فیتونوترینت‌ها است. ماش مانع از ترشح آنزیم‌های تحریک‌کننده‌ی هیستامین در ماست سل‌ها می‌شود و برای جلوگیری از ترشح هیستامین مفید است.

با خوردن این آنتی هیستامین‌های طبیعی در ترکیب با مکلمل‌هایی که قبلا ذکر شد، شاید بتوانید به طور طبیعی واکنش آلرژیک شدید را کاهش دهید. مشاهده شده‌است داروهایی که در حال حاضر برای درمان آلرژی‌ها استفاده می‌شود اثرات جانبی مضر و رنج‌آوری دارد.

آنتی هیستامین‌های طبیعی – هشدارها و اثرات جانبی

لطفا آگاه باشید که ممکن است خوراکی‌ها و مکمل‌های آنتی هیستامین که در بالا ذکر شد در داروهای شیمیایی اختلال ایجاد کند. اگر هر گونه دارو مصرف می‌کنید بهتر است قبل از مصرف هر یک از آنتی هیستامین‌های طبیعی با پزشک‌تان مشورت کنید.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم غذایی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید