با هوس خود مقابله کنید !!!

هر وقت هوس خوردن يک خوراکی به سرتان زد، 4 سؤال زير را از خودتان بپرسيد و سپس توصيه متخصصان را که در انتهای هر پرسش آمده، اجرا کنيد.

1- آيا من تحت فشار استرس قرار دارم؟

هر گاه شما تحت فشار قرار داشته باشيد، بدنتان هورمون کورتيزول را رها می‌کند که به مغز پيغام می‌دهد تا به دنبال راهی برای جبران بگردد. غذاهای سرشار از چربی و شکر با کاهش کورتيزول مانند ترمزی برای سيستم استرس عمل می‌کنند. وقتی در پاسخ به احساسات منفی مانند عصبانيت يا ناراحتی به دنبال غذا می‌گرديد(مانند خوردن چيپس بعد از مشاجره با همسر)، ناخودآگاه يک رابطه قوی در مغزتان ايجاد می‌کنيد. غذا در حافظه شما به عنوان راه حلی براي تجربه يا احساس ناخوشايند، باقی می‌ماند. وقتی دوباره با چنين موقعيتی مواجه شديد، مغز به شما فرمان می‌دهد “آن خوراکی را بخور”.

راه حل

• در خودتان آرامش به وجود بياوريد. زنان به ويژه واکنش احساسی شناخته‌شده‌ای نسبت به موسيقی دارند. مجموعه‌ای از آهنگهايی را که دوست داريد گردآوری کنيد تا هر وقت هوس خوردن چيزی کرديد به آنها گوش دهيد. موسيقی موجب رهايی احساسات منفی می‌شود.

• صبر کنيد. افراد تصور می‌کنند براي رفع يک هوس بايد به آن گوش کرد تا از بين برود اما اين درست نيست. هوس مانند موج است، به وجود می‌آيد، بالا می‌رود و سپس ناپديد می‌شود. اگر سوار اين موج شويد شانس بيشتری براي درهم شکستنش داريد.

• حواستان را پرت کنيد. هوس برای آن است که احساس بهتری پيدا کنيد. به جای خوردن می‌توانيد به يک دوست تلفن بزنيد يا ورزش کنيد. توجه داشته باشيد که اگر احساس تنهايی می‌کنيد پياده قدم زدن به شما کمکی نمی‌کند. به خودتان بگوييد “من احساس …… می‌کنم چون……سپس فعاليتی را بيابيد که آن احساس را از بين می‌برد. اگر استرس داريد می‌توانيد آن را با انجام يک ورزش تخليه کنيد. اگر درباره يک موضوع کاری ناراحت هستيد، به يک دوست تلفن بزنيد و از وی راهنمايی بخواهيد.

 

2- آيا کمتر از حد معمول غذا خورده‌ام؟

اگر کمتر از 1000 کالري در روز غذا بخوريد و يا يک گروه غذايی مانند کربوهيدراتها را حذف نماييد، بدنتان را در شرايط بروز هوس قرار می‌دهيد. حتی 3 روز رژيم غذايی محدود، هورمون کاهش‌دهنده اشتهای لپتين را به ميزان 22% کاهش می‌دهد. چنين افرادی لزوماً لاغرتر از سايرين نيستند و با احتمال بيشتری غذاهای ممنوع را در زمان دسترسی بيشتر از حد می‌خورند. محدود کردن بعضی غذاها باعث هوس خوردنشان می‌شود.

 راه حل

 • خودتان را از قيد و بند رها سازيد. طرحی بريزيد که در آن از خوردن خوراکی‌های مورد علاقه‌تان “در اندازه کنترل شده” لذت ببريد. به جای يک پيتزا، يک برش بخوريد و شيرينی مورد علاقه‌تان را با دوستتان نصف کنيد.

• غذاهای ديگر را جايگزين غذايی که هوس کرده‌ايد نکنيد. سعي در سرکوبی هوس با خوردن خوراکی‌های کم کالری مغز شما را ارضا نخواهد کرد. مثلاً اگر هوس بستنی کرده‌ايد خوردن ماست آن را از بين نخواهد برد. حتی ممکن است با خوردن مقدار زياد خوراکي جايگزين، کالری بيشتری در مقايسه با خوراکی که هوس کرده‌ايد دريافت نماييد. مثلاً ممکن است به جای چيپس، 5 عدد بيسکويت ترد، يک مشت پف فيل و يک بسته چوب شور بخوريد و 250 کالری بيشتر از خوردن يک بسته چيپس دريافت کنيد!

 

3- آيا به اندازه کافی خوابيده‌ام؟

کم‌خوابی موجب کاهش 18% هورمون ضد اشتهای لپتين و افزايش 30% هورمون افزايش‌دهنده اشتهای گرلين می‌شود و اين امر موجب افزايش هوس خوردن خوراکيهای نشاسته‌ای مانند کلوچه، چيپس و نان به ميزان 45% می‌شود.

راه حل

 • کمی کافئين بخوريد. به شما کمک می‌کند تا در طی روز سراغ خوراکيهای پرکالری نرويد. البته مشکل کم‌خوابی شما را حل نخواهد کرد اما به شما کمک می‌کند تا به وضعيت طبيعی بازگرديد.

• به اندازه يک سهم از خوراکی مورد نظر را جدا کنيد تا هر وقت هوس کرديد فقط همان مقدار را بخوريد.

 

4- آيا من اسير عاداتم هستم؟

شما در هنگام تماشای تلويزيون پفک می‌خوريد؛ شايد به چشم نيايد و کاملاً طبيعی به نظر برسد. مغز شما شرطی شده تا در هنگام تماشای تلويزيون اين کار را انجام دهيد.

راه حل

 • حذف عوامل محرک مانند بوئيدن، ديدن و شنيدن صدای مرتبط با يک خوراکی.

 • تصويری سالم از خودتان بسازيد. هر وقت فکر خوردن خوراکی به سرتان زد به خودتان بگوييد ” بس است” سپس تصويری از يک بدن متناسب در ذهنتان به وجود بياوريد.

 • نقطه تمرکزتان را تغيير دهيد. پرت کردن حواس واقعاً به شما کم خواهد کرد. هر وقت هوس خوردن کرديد به جايش به کاری مانند ايميل زدن توجه کنيد.

 

برای مشاهده آخرین اطلاعات زیبایی و لاغری روی لینک های زیر کلیک کنید :

لیپوماتیک ، روشی نوین برای لاغری موضعی

کرایولیپولیز ، لاغری موضعی بدون جراحی

کویتیشن ، لاغری موضعی با استفاده از امواج

لیفت با نخ ، لیفت و جوانسازی موثر پوست صورت

هایفوتراپی ، جوانسازی پوست صورت با امواج

دیدگاهتان را بنویسید