خواص ویتامین ای چیست؟

ویتامین ای چیست؟

ویتامین ای یک ویتامین محلول در چربی است که در بیشتر مواد غذایی، چربی ها و روغن ها یافت می شود. این ویتامین حاوی یک آنتی اکسیدان بوده که از صدمه به سلول های بدن جلوگیری می کند. آنتی اکسیدان ها بدن را در برابر بیماری های قلبی و سرطان ایمن می سازند. وجود این ویتامین برای ساخت گلبول های قرمز و استفاده بدن از ویتامین K مهم است. افرادی که قادر به جذب چربی نیستند، دچار کمبود ویتامین ای می شوند.

مقالات بیشتر  >>>> فواید ویتامین د چیست ؟

علایم کمبود ویتامین ای

ضعف عضلات، کاهش وزن عضلات، غیرعادی شدن حرکات چشم، مشکلات بینایی، عدم تعادل در راه رفتن، نارسایی کلیه و کبد

دستور مصرف ویتامین ای :

مصرف مکمل ویتامین ای در افراد دچار مشکلات هضم من جمله بیماری مزمن روده و افرادی که تحت جراحی دستگاه گوارش قرار گرفته اند و قادر به جذب ویتامین های محلول در چربی نیستند، ضروری است.

نقش ویتامین ای در بیماری قلبی :

بالارفتن سطح ویتامین ای در بدن خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. بنابراین مصرف مکمل ویتامین ای برای پیشگیری از بیماری قلبی مفید است. نظرات متفاوتی در مورد تاثیر مصرف ویتامین ای بر دفعات حمله قلبی، سکته و مرگ ناشی از بیماری قلبی وجود دارد. با این حال ویتامین ای موجود در مواد غذایی خطر مرگ ناشی از سکته را در زنان یائسه کمتر می کند.

جلوگیری از سرطان با ویتامین ای :

مصرف غذاهای غنی از ویتامین ای و سایر آنتی اکسیدان ها به پیشگیری از سرطان کمک می کند. اغلب بیماران سرطانی دچار کمبود ویتامین ای هستند لذا آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین ای برای پیشگیری از سرطان مفید است. به علاوه نظرات متفاوتی در مورد مصرف مکمل ویتامین ای و خطر ابتلا به سرطان سینه وجود دارد با این حال مصرف ویتامین ای به همراه ویتامین های آ و ث، افراد را در برابر آدنومای کولورکتال مصون می سازد. آدنومای کولورکتال منشا پیشرفت سرطان کولون می باشد. نمی توان ادعا کرد که مصرف ویتامین ای موجب پیشگیری از سرطان ریه یا پانکراس می شود اما مصرف این ویتامین با کاهش سرطان ریه و پروستات ارتباط دارد. نظرات متناقضی در مورد مصرف ترکیب ویتامین های ای و ث، بتا کاروتن، سلنیوم و جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد. از نشانه های سرطان پروستات، بالا رفتن سطح PSA می باشد. مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان بسیار مفید و بهتر از مکمل های آنتی اکسیدان است و این غذاها برای پیشگیری از سرطان مفید می باشد. به علاوه افرادی که داروی شیمی درمانی سیس پلاستین و مکمل ویتامین ای مصرف می کنند با کمترشدن آسیب های عصبی مواجه می شوند. البته مصرف ویتامین ای در بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند باید طبق تجویز پزشک انجام شود.  ویتامین ای و دوز کمی از توکوفرول به پیشگیری از سرطان کمک می کند.  

فوتودرماتیت 

این بیماری نوعی حساسیت یا آلرژی به اشعه ماورابنفش آفتاب است. استفاده از ویتامین های ث و ای میزان حساسیت پوست را کاهش می دهد.

درمان و پیشگیری از آلزایمر با ویتامین ای :

ویتامین ای به پیشگیری یا درمان بیماری آلزایمر کمک می کند. آنتی اکسیدان ها از جمله موادی هستند که برای پیشگیری از آلزایمر مفید هستند. افرادی که ویتامین ای مصرف می کنند، کمتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر هستند. 

سلامت چشم : 

ویتامین ای به همراه سایر آنتی اکسیدان هایی مثل روی، بتاکاروتن و ویتامین ث موجب پیشگیری از بیماری تخریب ماکولای چشم (AMD) می شود. تخریب ماکولای چشم عامل نابینایی افراد است. ویتامین های ای و ث به درمان یوئیت کمک می کند. یوئیت التهاب نوعی التهاب چشم است که لایه میانی چشم بین شبکیه و سفیدی چشم می باشد. افرادی که این ویتامین ها را مصرف می کنند، بینایی بهتری نسبت به دیگران دارند.

درمان درد قاعدگی :

ویتامین ای به تسکین درد قاعدگی یا دیسمنوره کمک می کند. زنانی که 500 واحد ویتامین ای به مدت 2 روز قبل و 3 روز بعد از قاعدگی مصرف می کنند، درد قاعدگی را کمتر احساس می کنند. بنابراین مصرف ویتامین ای علایم اضطراب، پر اشتهایی و افسردگی را کاهش میدهد.

کنترل دیابت :

سطح آنتی اکسیدان در افراد دیابتی کم است و این خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. بنابراین مصرف مکمل ویتامین ای و سایر آنتی اکسیدان ها خطر بیماری قلبی و سایر امراض را در افراد دیابتی کاهش می دهد. آنتی اکسیدان برای کنترل سطح قندخون و کاهش کلسترول در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید است و به پیشگیری از مشکلات بینایی و کلیوی در بیماری دیابت نوع 1 کمک می کند. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که روزانه 400 واحد ویتامین ای مصرف می کنند، کمتر در معرض ابتلا به حمله قلبی و مرگ ناشی از آن هستند لذا به افراد دیابتی توصیه می شود که در صورت نیاز به مصرف ویتامین ای با پزشک مشورت نمایند.

پری اکلامپسی (نوعی بیماری در دوران بارداری) : 

مصرف ویتامین ای به همراه ویتامین ث به پیشگیری از پری اکلامپسی کمک می کند. زنان مبتلا به این بیماری از فشار خون بالا و پروتئین زیاد در ادرار رنج می برند. پری اکلامپسی نتیجه زایمان های زودرس است. بنابراین توصیه می شود که زنان باردار قبل از مصرف ویتامین ای با پزشک خود مشورت کنند.

 کنترل و درمان حرکات غیرارادی و تکراری بدن :

در مورد تاثیر مصرف مکمل ویتامین ای بر درمان حرکات غیرارادی و تکراری بدن (tardive dyskinesia ) نظرات متفاوتی وجود دارد. به هرحال به بیماران توصیه می شود که قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت نمایند. 

آرتریت روماتوئید :

مصرف ویتامین ای به همراه سایر داروهای آرتریت روماتوئید، درد و التهاب را کاهش میدهد.

منابع غذایی غنی از ویتامین ای :

جگر، تخم مرغ، مغزها اعم از بادام، گردو و فندق، دانه آفتابگردان، مارگارین، مایونز، روغن سبزیجات اعم از روغن زیتون، روغن ذرت، عصاره سویا، بذر کتان، روغن کانولا

سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج و کلم پیچ، غلات، لبو، خردل، شلغم، سیب زمینی، آووکادو، مارچوبه، سیب زمینی هندی

ویتامین دی به دو شکل طبیعی و مصنوعی وجود دارد. ویتامین ای طبیعی شامل دی-آلفا-توکوفرول و یا توکوفرول های ترکیبی هستند. ویتامین ای مصنوعی، دی-ال-آلفا-توکوفرول نامیده می شود. اکثر مکمل های ویتامین ای محلول در چربی هستند. افرادی که در جذب چربی مشکل دارند همانند افراد مبتلا به بیماری پانکراس یا فیبروز کیستیک، می توانند از ویتامین ای محلول در آب استفاده نمایند.

ویتامین ای به شکل ژل، قرص، کپسول یا روغن در بازار موجود می باشد. 

موارد احتیاط در ویتامین ای چیست؟

همیشه قبل از مصرف ویتامین ای با پزشک مشورت کنید. این ویتامین خطر خونریزی را در افرادی که وارفارین (کامودین)، آسپرین یا کلوپیدوگرل استفاده می کنند، افزایش می دهد.

تداخل های  دارویی ویتامین ای  :

در صورت مصرف هریک از داروهای زیر از مصرف خودسرانه ویتامین ای خودداری کنید.

داروهای ضدافسردگی : ویتامین ای در جذب داروهای ضدافسردگی دیسپرامین (نورپرامین) تداخل ایجاد می کند. دیسپرامین متعلق به داروهای 3 حلقه ای است. از دیگر داروهای 3 حلقه ای می توان به ایمیپرامین (توفرانیل) و نورتریپتیلین (پاملور) اشاره کرد.

داروهای ضد روانپریشی : ویتامین ای می تواند در جذب داروهای روانپریشی مثل کلوپرومازین (تورازین) تداخل ایجاد کند. کلروپرومازین جزو داروهای فنوتیازین محسوب می شود.

آسپرین : از آنجایی که ویتامین ای خطر خونریزی را افزایش می دهد لذا افرادی که آسپرین مصرف می کنند، باید قبل از مصرف ویتامین ای با پزشک مشورت نمایند.

 AZT : ویتامین ای به پیشگیری از مسمومیت و عوارض جانبی AZT کمک می کند. AZT دارویی برای درمان اچ.آی.وی و ایدز می باشد.

مسدودکننده های بتا: از این داروها برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. ویتامین ای در جذب پروپرانولول که نوعی مسدودکننده بتاست، تداخل ایجاد می کند.

 سایر داروهای مسدود کننده بتا شامل:

آکبیوتول (سکترال)، آتنولول(تنورمین)، بیسوپرول (زیبتا)، کارتلول(کارترول)، متوپرول(توپرول)، نادولول(کورگارد)،پروپرانولول(ایندرال)

مهارکننده اسید صفرا: این دارو که برای کاهش کلسترول مصرف می شود، میزان جذب ویتامین ای را کمتر می کند.

داروهای مهارکننده اسید صفرا: کلسترامین (کوئستران، پریوالیت) وکلستیپول (کلستید)

استاتین ها: مصرف ویتامین های ای و ث، سلنیوم و بتا کاروتن به همراه نیاسین و سیمواستاتین، از بالارفتن سطح HDL جلوگیری می کند. توصیه می شود که افرادی که داروهای استاتین مصرف می کنند، قبل از مصرف ویتامین ای با پزشک مشورت نمایند.

استاتین ها شامل: لواستاتین (مواکور)، سیمواستاتین (زوکور)، پریواستاتین (پریواکول)، آترواستاتین(لیپیتور)، فلوواستاتین(لسکول)، روسوواستاتین(کریستور)

ژمفیبروزیل: این دارو که برای پایین آوردن کلسترول مصرف می شود، ممکن است سطح ویتامین ای را کاهش دهد. 

سیکلواسپورین: ویتامین ای ممکن است در جذب این دارو که برای درمان سرطان استفاده می شود، تداخل ایجاد کند. تاثیر مصرف همزمان ویتامین ای و این دارو متفاوت است بنابراین کسانی که این دارو را مصرف می کنند، قبل از خوردن ویتامین ای با پزشک مشورت کنند.

داروهای شیمی درمانی :
نظرات متفاوتی در مورد تاثیر ویتامین ای بر کاهش اثربخشی داروهای شیمی درمانی مثل کلرامبوسیل، بوسولفان، دوکسورابیسین، کارماتوسین، تیوپتا و سیکلوفسفامید رادیکال وجود دارد. لذا توصیه می شود که بیماران سرطانی قبل از مصرف ویتامین ای با پزشک خود مشورت کنند.

تاموکسفین: این دارو برای درمان سرطان سینه، افزایش سطح تری گلیسرید خون و افزایش سطح کلسترول استفاده می شود. مصرف ویتامین های ث و ای به همراه این دارو در میان بیماران مبتلا به سرطان سینه، عوارض جانبی را کاهش می دهد. این ویتامین ها سطح تری گلیسرید و کلسترول بد خون را کاهش داده و سطح کلسترول خوب را افزایش می دهند. بنابراین ویتامین های ای و ث تاثیر داروی تاموکسیفن را بیشتر می کنند.

وارفارین: مصرف ویتامین ای همزمان با سایر داروهای رقیق کننده خون، خطر خونریزی را افزایش می دهد.

اورلیستات : این دارو برای کاهش وزن استفاده می شود و از جذب چربی و کالری جلوگیری می کند. از این دارو برای جلوگیری از جذب ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین ای استفاده می شود. کسانی که اورلیستات مصرف می کنند، باید مولتی ویتامین به همراه ویتامین های محلول در چربی را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.

ویتامین ای در جذب داروهای مسدودکننده کانال کلسیم تداخل ایجاد می کند.

این داروها شامل:

نیفدیپین (پروکاردیا)، آملودیپین (نورواسک)، وراپامیل (کالان، ایزوپتین)، دیلیتازم (کاردیزم)

فلودیپین، نیسولدیپین، بپریدیل، سیساپراید، فلوکسیتن، فکسوفنادین، اومپرازول

 

مقالات بیشتر >>> چگونه مولتی ویتامین مصرف کنیم 

منابع : umm

دیدگاهتان را بنویسید