راههای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

636499887665758357 - راههای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

راهای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

کودک شما سالم است به خوبی تغذیه شده و پوشک تمیز پوشیده است. با این حال او برای ساعت ها گریه می کند. تمام نوزادان گریه می کنند اما گریه نوزادان کولیکی بیشتر از حد معمول است. این می تواند واقعاً برای پدر و مادر خسته کننده باشد. اما خبر خوب این است که قولنج نوزاد موقتی است و شما تنها این مشکل را ندارید.

قولنج به طور معمول در نوزادان حدود سه هفتگی شروع می شود. هنگامی که کودک به سه تا چهار ماهگی رسید به پایان می رسد. این درد توسط یک مسئله پزشکی ایجاد نشده و قولنج نوزاد همان حملات مکرر و منظم گریه به مدت سه ساعت یا بیشتر در شب تعریف شده است. پیش بینی شده که حدود40 درصد از تمام نوزادان دارای کولیک هستند. علت درد هنوز به خوبی شناخته نشده است. برخی فکر می کنند به دلیل عدم بلوغ عصبی و یا عادت به جهان خارج از رحم است که می تواند برای برخی از کودکان برای یک مدت زمان کوتاه تحریک پذیر باشد.

دکتر سونا سهگال، متخصص گوارش اطفال در مرکز ملی کودکان در واشنگتن دی سی می گوید: برخی از کودکان حساسیت بیشتری به تحریک نسبت دیگران دارند. یک کودک کولیکی ممکن است به گاز، رفلکس اسید یا یک حساسیت غذایی واکنش نشان دهد. پدر و مادر در مورد علائم کودک با پزشک متخصص اطفال صحبت کنند. پزشک شما می تواند در مدیریت علت، مانند استفاده از فرمول های مختلف و یا تغییر مواضع تغذیه ای به شما کمک کند. از آنجا که علت می تواند متفاوت باشد هیچ درمان اثبات شده ای برای کولیک وجود ندارد. با این حال، اگر شما قادر به کشف علت قولنج نوزاد خود باشید ممکن است قادر باشید تا حملات گریه کودک را کوتاه کنید.

مطلب مرتبط: توصیه هایی برای داشتن بارداری سالم و نوزاد سالم

در اینجا برخی از روش های درمان طبیعی قولنج نوزاد که ممکن است به تسکین کولیک نوزاد شما کمک کند بیان می شود.

www.drkimia.ir infant colic 771x445 - راههای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

درمان های طبیعی برای قولنج نوزاد

1. قرار دادن نوزاد روی شکم

نوزاد خود را بر روی شکم، در سراسر معده یا دامان قرار دهید. تغییر موقعیت ممکن است به آرام  کردن برخی از نوزادان کولیکی کمک کند. شما همچنین می توانید پشت کودک خود را مالش دهید که هر دو تسکین دهنده و ممکن است به عبور گاز کمک کند. علاوه بر این، قرار دادن بر روی شکم به کودک شما در ساخت عضلات گردن و شانه قوی تر کمک می کند. به یاد داشته باشید تنها کودک خود را در حالی که بیدار و تحت نظارت است بر روی شکم قرار دهید.

178633 858 - راههای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

2. نوزاد را بعد از خوردن شیر عمودی ( راست ) نگه دارید.

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) ممکن است یک عامل کمک به قولنج باشد. نوزادان مبتلا به ریفلاکس مری تجربه سوزش سر دل دارند. زیرا شیر مادر یا شیر خشک در حال بالا آمدن از طریق مری است.
نگه داشتن کودک به صورت عمودی پس از تغذیه می تواند علائم رفلکس اسید را کاهش دهد. قرار دادن نوزاد به پشت و یا خمیده در صندلی ماشین بعد از خوردن غذا می تواند علایم را بدتر کنند و سبب می شود کودک بد خو شود.

3. رژیم غذایی شیردهی

اگر مادر شیرده هستید، باید از غذاهائی که باعث قولنج می شوند اجتناب کنید. لبنیات مجرم بزرگ است. بنابراین دیگر آلرژی های معمولی مانند گندم / گلوتن، تخم مرغ، صدف، مرکبات، کافئین و غذاهای تند نیز وجود دارد. سیستم گوارش نابالغ بچه ها می توانند به پروتئین های مختلف غذا در شیر مادر واکنش نشان دهند. سعی کنید این غذاهای آلرژیک را از رژیم خود حذف کنید.

مطلب مرتبط: افزایش شیر مادر ؛ مواد غذایی مفید برای افزایش شیر مادر

4. تعویض شیر خشک

ناراحتی از عدم تحمل به پروتئین و یا آلرژی به شیر ممکن است تا حدی مسئول کولیک کودک شما باشد. در این مورد، تعویض شیر خشک اصلی یا یک منبع پروتئینی مختلف ممکن است آن را برای هضم آسان تر سازد.
حدود دو روز طول می کشد تا متوجه بهبود علائم شویم. اگر کودک شما هنوز هم با همان میزان گریه می کند عدم تحمل یا آلرژی ممکن است عامل مشکل نباشد

5. استفاده از نسبت صحیح پودر و آب در آماده سازی شیر خشک

اگر نوزادتان از شیر خشک تغذیه می‌کند و دچار کولیک است به نسبت صحیح پودر و آبی که به کار می‌برید بیشتر توجه کنید. مقدار نامناسب پودر می‌تواند باعث ایجاد کولیک شود. در صورت ادامه مشکل می‌توانید نوع شیر خشک را تغییر دهید. شاید نوزاد مارک تجاری دیگری را بهتر هضم کند. همانطور که می دانید علت اصلی کولیک و گریه های بیش از حد نوزادان مشکلات گوارشی و هضم شیر است.

6. استفاده از غلات برنج برای ضخیم شدن شیر

غلات برنج نوزاد می تواند به یکی از دو شیر مادر یا شیر خشک به عنوان یک عامل غلیظ کننده اضافه شود. این یکی دیگر از راهها برای کمک به کاهش حملات رفلکس اسید در نوزادان مبتلا به GERD است.
یک قاشق غذاخوری غلات برنج را به یک اونس از شیر خشک یا شیر مادر دوشیده شده اضافه کنید. شما ممکن است نوک پستانک بطری کودک را برای عبور مایع ضخیم تر کمی بزرگتر سوراخ نمایید. قبل از مصرف با پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید.

7. شیردهی در محیط آرام

چه در صورت شیردهی پستانی و یا استفاده از شیر خشک در هر دو حالت شیر دادن به نوزاد در یک محیط آرام و بی صدا کمک موثری در کاهش کولیک خواهد بود. بنابراین مکان آرامی پیدا کرده و در طول شیردهی ضمن نوازش نوزاد به آرامی با او صحبت کنید. فراموش نکنید که لمس بدن مادر و شنیدن صدای او در حین شیردهی می تواند آرام بخش ترین دارو باشد.

8. ایجاد نزدیکی

در هفته های آخر زندگی در رحم، محیط اطراف نوزاد شما، تاریک، گرم و نرم است. هنگامی که نوزاد به فضای باز می آید، این انتقال می تواند یک انتقال جنجالی و ناراحت کننده باشد. بعضی حتی 3 ماه اول زندگی نوزاد را “سه ماهه چهارم” می دانند. نزدیکی و گرما ممکن است قولنج نوزاد را آرام کند. مطالعات نشان می دهد تماس پوست با پوست می تواند تنفس کودک، دما، ضربان قلب، قند خون و فشار خون را تنظیم کند. همچنین می تواند خلق و خوی او را بهبود دهد.

1930 alexeylosevich2 - راههای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

9. ایجاد سر و صدا

رحم جایی پر سر و صدا بود. بین ضربان قلب مادر و هضم، صدا در رحم شدید است. سر و صدا می تواند توجه آنها را تغییر دهد، آنها را راحت و به طور کلی گریه (علت گریه نوزاد در شب) را کاهش دهد.

10. اجازه دهید نوزاد مک بزند

بچه ها یک رفلکس مکنده بسیار قوی دارند که نیاز به اشباع دارد. بعضی از نوزادان در هنگام خروج از رحم در حالت مک زدن انگشت خارج می شوند. قرار دادن دست در دهان به نوزادان آرامش میدهد. به نوزاد اجازه دهید از پستانک استفاده کند و در صورت نبود آن از مک زدن انگشت استفاده کند . این کار باعث می شود نوزادی که قولنج دارد آرام شود.

11. ماساژ دادن نوزاد

کمی کرم مرطوب کننده، روغن بادام شیرین و یا روغن زیتون به کف دست‌ تان بریزید و کمی صبر کنید تا روغن کمی گرم شود. پس از آن شکم نوزاد را با کف دست به آرامی و در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید. این حرکت دورانی به خروج گاز جمع شده در شکم نوزاد کمک می‌کند. با این کار از دردهای شکمی و قولنج نوزاد پیشگیری می کنید.

1113727 456 - راههای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

12. هوای تازه دریافت کنید

چیزی در مورد هوای تازه جادویی است. وقتی نمی توانم فرزندانم را آرام کنم آنها را بیرون میبرم خورشید، باد، صدای پرنده، حرکت، همه این عناصر کمک به تغییر خلق و خو و آرامش بچه ها میکنند.

13. تماس پوست به پوست

لباس های نوزاد را درآورید، دراز بکشید و او را روی شکم برهنه خود بخوابانید و در همان حال کمرش را کمی فشار دهید طوری که فشار بسیار ملایمی به شکم نوزاد وارد شود. این روش گاهی نتایج فوق العاده‌ای دارد، ولی گاهی هم باعث اذیت نوزاد می‌شود. واکنش او را ببینید و به او اعتماد داشته باشید. اگر در مکانی هستید که این کار برایتان میسر نیست می‌توانید نوزاد را به همین روش بر روی بازوی خود بخوابانید. دقت کنید که این کار را نباید بلافاصله بعد از شیردهی انجام داد.

14. حمام گرم بگیرید

بعلاوه، بعضی نوزادان حمام گرم را دوست دارند. این می تواند روحیه آنها را تسکین دهد. نیازی نیست  صابون یا حباب به حمام اضافه کنید. فقط آب گرم و محیط آرامش بخش حمام کافی است. شما همچنین می توانید یک پارچه را گرم کنید و روی شکم نوزاد قرار دهید.

2c1b6d4538d48ded690cee31492290de - راههای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

15. ایجاد جنبش

بعضی مادران بچه ها را در کالسکه قرار می دهند و راه می برند. بعضی نیز از ماشین سواری استفاده می کنند. حرکات ارتعاشی می توانند ابزار خوبی برای والدین با کودکانی که کولیک دارند، باشند. هر کاری می توانید انجام دهید ! نکته این است که حرکت می تواند نوزاد را آرام کند.

16. حرکت دوچرخه

ابتدا نوزاد را به پشت بخوابانید، سپس پاهای او را گرفته و به آرامی حرکتی شبیه رکاب زدن دوچرخه انجام بدهید. به این ترتیب، خم کردن زانوی نوزاد فشار ملایمی به شکم او وارد کرده و باعث خروج گاز از معده نوزاد می‌شود. این حرکت را 5 بار با هر پا تکرار کنید. توجه کنید که این کار را نباید بلافاصله پس از شیردهی انجام داد.

profimedia 0002976820 640x376 - راههای طبیعی درمان و پیشگیری از قولنج نوزاد (کولیک نوزادی)

17. کمک گرفتن

با وجود تمام تلاش های ما، گاهی بچه ها فقط گریه می کنند. گاهی اوقات هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم تا آن را بهتر کنیم. تماشای این صحنه به عنوان یک پدر و مادر ناراحت کننده است . برای مادران افسرده (افسردگی بعد از زایمان) قولنج نوزاد غیرقابل  تحمل است. بنابراین حتما کمک بخواهید. اگر گریه نوزاد شدید است از یک دوست یا اعضای خانواده کمک بگیرید. آخر هفته هم از پدر کمک بگیرید و خودتان استراحت کنید. با مشاور یا مادران دیگر نیز صحبت کنید.

18. حمل کردن کودک

نوزادان با درد اغلب به خوبی به نگهداری شدن پاسخ می دهند. نزدیک شدن به شما سبب آرامش کودک است. نگه داشتن کودک برای مدت طولانی در اوایل روز ممکن است به کاهش درد در شب کمک کند. استفاده از یک حامل نوزاد اجازه می دهد تا شما نوزاد را در حالی که بازوهای او آزاد است بسته نگه دارید.

19. حفظ خونسردی

حفظ خونسردی آن هم زمانی که نوزاد ساعت‌ها با بی‌قراری گریه سر می‌دهد کار ساده‌ای نیست. ولی باید بدانید که خونسردی و حفظ آرامش شما نقش تعیین کننده‌ای برای نوزاد دارد. نفس عمیقی بکشید. سعی کنید بخندید و به خود خاطر نشان کنید که این بحران زود گذر است و به زودی هر دوی شما آن را پشت سر خواهید گذاشت.

امیدواریم بتوانید از موارد ذکر شده جهت پیشگیری از کولیک و گریه نوزاد پیشگیری کنید و از این دوران لذت ببرید.

برای دریافت رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم غذایی اینترنتی

 

دیدگاهتان را بنویسید