روش های درمان سلولیت (تجمع چربی)

treat 3d - روش های درمان سلولیت (تجمع چربی)

روش های درمان سلولیت (تجمع چربی)

سلولیت‌ها چربی‌های ناصافی هستند که معمولا روی ران، باسن و شکم تشکیل می‌شوند و ممکن است روی بازوها هم دیده شوند. تقریبا 90درصد از خانم‌ها تا حدی دچار سلولیت هستند. در مقاله پیشین درباره سلولیت و علت ایجاد آن صحبت کردیم در این مقاله می خواهیم شما را با راه های درمان سلولیت آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط: دانستنی هایی درباره سلولیت (تجمع چربی) و علت ایجاد آن 

درمان سلولیت با ماساژ

یکی از بهترین تکنیک‌های بهبود سلولیت، ماساژ است. این روش مبتنی بر فشارهای منظم و نسبتا محکم پوست است تا به کمک چنین حرکاتی، جریان خون بهبود یابد و مواد سمی موجود در سلول‌های چربی خارج شود. ماساژ ممکن است به شکل دستی یا از طریق دستگاه ماساژور توسط متخصص انجام ‌گیرد یا از جلبک‌ها و نمک‌های دریایی روی پوست نیز به علت تاثیر لاغری کمک گرفته شود. علاوه بر ماساژ با دستگاه در مرکز زیبایی، پزشک روش‌های ماساژ در منزل را نیز به بیمار توصیه می‌کند. برای مشاهده نتایج مطلوب باید صبور بود و ماساژ به‌طور روزانه یا حداقل 5 نوبت در هفته، پس از دوش شبانه انجام گیرد.استفاده از کرم مخصوص سلولیت نیز موثر خواهد بود. گرچه این روش درمانی برای انواع سلولیت مفید است، باید توجه داشت در بعضی بیماری‌های پوستی یا اختلالات عروقی مانند واریس ممنوعیت وجود دارد. همچنین برای تاثیر بهتر، ماساژ باید کنار فعالیت جسمانی و تغذیه متعادل باشد. اگر مدت طولانی‌ای از بروز سلولیت گذشته باشد، مسلما این روش دیرتر و مشکل‌تر پاسخ می‌دهد.

1406588617lpg endermologie - روش های درمان سلولیت (تجمع چربی)

درمان سلولیت با دوچرخه ثابت در آب

یکی دیگر از روش‌های بسیار مطلوب و نوین در درمان سلولیت، پدال زدن در آب است. استفاده از دوچرخه ثابت مخصوص در استخر باعث می‌شود عملکرد ماساژ‌دهنده آب بر عضلات روی بافت‌های عمیق‌تر باشد. این روش همچنین با بهبود جریان خون بر وضعیت پوست و بافت‌ها تاثیر مثبت دارد. به علاوه، پدال زدن در آب، بدن را در وضعیت مقاوم‌تری قرار می‌دهد که درنتیجه باعث افزایش ضربه به قسمت‌های عمیق‌تر عضلات می‌شود. برای تاثیر بیشتر این روش توصیه می‌شود پس از پدال زدن، پوست با کرم‌های مخصوص ماساژ داده شود.

کرم‌های سلولیت

گفته می‌شود که این کرم‌ها چربی را تجزیه کرده و پوست را صاف می‌کند. اما بسیاری از کرم‌های سلولیت حاوی آمینوفیلین هستند که یک داروی تجویزی برای درمان آسم می‌باشد. هیچ‌گونه شواهد علمی مبنی بر موثر بودن این کرم‌ها در برابر سلولیت‌ها وجود ندارد، و حتی برای برخی افراد ممکن است مضر باشند. تاثیر ظاهری آنها بر سلولیت ممکن است به دلیل تنگ‌شدگی عروق خون و خروج آب از پوست باشد که می‌تواند بری افراد مبتلا به مشکلات گردش خون خطرناک باشد. آمینوفیلین همچنین می‌تواند موجب واکنش آلرژیک در برخی افراد شود.

درمان سلولیت با الکترولیپولیز electrolipolysis

این شیوه درمانی تاثیر عالی بر درمان سلولیت دارد و اصول آن مبتنی بر از بین بردن چربی‌ها با استفاده از جریان الکتریکی و گرما بدون درد است.تحریک الکتریکی بر چربی‌های جمع‌شده سرعت جریان خون را آسان کرده و به دفع سلول‌های زائد چربی از بافت‌ها کمک می‌کند.الکترولیپولیز برای درمان سلولیت خفیف و متمرکز مفید است و باعث کاهش ظاهر پوست پرتقالی و بهبود حالت کشسانی پوست می‌شود. شایان ذکر است از بین روش‌های مختلف لیزر که ممکن است در مورد سلولیت معرفی شود، تنها این روش که سلول‌های چربی زیرپوستی را از بین می‌برد، موثر است و انواع دیگری که تنها روی پوست تابیده می‌شود، بدون تاثیر خواهد بود. هر جلسه تحریک بافت حدود 35 دقیقه طول می‌کشد و حداقل دوره درمانی، به‌طور متوسط 12 جلسه است که برای تکمیل نتایج، ادامه جلسات یک بار در ماه توصیه می‌شود.

درمان سلولیت با مزوتراپی

این روش درمان تزریقی به نام مزوتراپی می تواند منجر به بهبود فرآیند چرخش خون در مویرگ ها، حل شدن و از بین رفتن سلول های چربی، بهبود وضعیت بافت های فیبری پیوندی، و نیز بهبود عملکرد سیستم تخلیه لنفاوی شود. مزوتراپی یک فرآیند درمان است که در آن از تزریق مواد طبیعی همچون ویتامین ها، مواد معدنی، آمینو اسیدها، و هومیوپاتی یا داروهایی که می توانند دارای تاثیرات درمانی مختلف بر وضعیت مشکل باشند و باعث کاهش سلولیت شوند، استفاده می شود. در این حالت یک مجموعه از تزریق های کوچک درون پوستی در زیر پوست بیمار استفاده می شود. تعداد جلسات درمانی مورد نیاز در این حالت بستگی به شرایط بیماری دارد. این تزریق ها با توجه به تشخیص پزشک، ناحیه تحت درمان، و انتظارات بیمار انجام می شود. بیمارانی که از روش مزوتراپی استفاده می کند حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان برای یک مجموعه تزریق در مطب پزشک نیاز دارند. رایج ترین تاثیر جانبی مزوتراپی ایجاد لکه های سیاهی و کبودی بر روی پوست، احساس سوزش برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، ناراحتی ملایم تا متوسط برای ۱ تا ۵ روز، و احتمال ایجاد عفونت در موارد نادر مشابه سایر انواع تزریق ها است. تمام بیماران می توانند در همان روز درمان به محل کار خود باز گردند.

1 780x405 - روش های درمان سلولیت (تجمع چربی)

درمان سلولیت با لیپوساکشن

لیپوساکشن اقدام جراحی برای بیرون کشیدن مقدار اضافی چربی‌های جمع‌شده زیرپوست است. گرچه این روش تاثیر سریع‌تری نسبت به دیگر روش‌ها دارد، باید توجه داشت به هر حال نوعی عمل جراحی محسوب می‌شود و باید عوارض اعمال جراحی مانند هماتوم (خونمردگی) ادم، دردهای پس از جراحی و… را نیز در نظر داشت. لیپوساکشن حتما باید توسط متخصص زیبایی انجام گیرد و انجام آن در مراکز غیرتخصصی قطعا خطرآفرین است. همچنین این روش در موارد اضافه وزن خیلی بالا توصیه نمی‌شود زیرا خطر ناراحتی‌های قلبی-عروقی را در پی دارد.

درمان سلولیت با کویتیشن

یکی از آخرین روش های درمانی معرفی شده برای درمان سلولیت عبارت از روش کویتیشن مافوق صوت است. این روش درمانی می تواند نتایج بسیار موثر برای کاهش سلولیت و چربی بدن برای بیمار به همراه داشته باشد. در این تکنیک از ماشین های مخصوص برای هدایت امواج انرژی قوی استفاده می شود. هنگامی که این امواج با بدن انسان برخورد می کنند، حباب های ریز تشکیل شده از بخار آب در محل ایجاد می شود. این حباب ها در داخل بافت چربی و در فضای شکاف های پوست تشکیل می گردند. این تکنیک باعث می شود مایع موجود در ناحیه تحت درمان تغییر شکل داده و انبساط و انقباض پیدا کند. به این ترتیب، سلول های چربی منفجر شده و مایع و چربی داخل آن در بدن آزاد می شود. این مایع و چربی آزاد شده در ادامه توسط کلیه جذب و پردازش می شود. در حقیقت، این روش باعث می شود سلول های چربی انباشته شده در بدن مصرف شده و از بدن خارج گردد.
این روش درمانی برای از بین بردن بافت چربی و کاهش علائم ناشی از سلولیت مناسب می باشد. علاوه بر این از این روش می توان برای سفت کردن پوست و بهبود وضعیت ساختمان بدن استفاده کرد. امروزه از این روش بطور گسترده توسط متخصصان در سراسر جهان استفاده می شود. کویتیشن امواج مافوق صوت به مقدار زیاد ایمن می باشد. در طول درمان، این روش درمانی راحت و کاملاً بدون درد است. هنگامی که سلول های چربی آزاد شد، بعضی بیماران با احساس گرمی یا ناخوشی موقت در بدن خود مواجه می شوند. هر چند عوارض جانبی این روش درمانی نادر هستند، رایج ترین علامت این روش درمانی می تواند ایجاد ورم یا قرمزی در ناحیه تحت درمان باشد. این عوارض جانبی بطور عادی با گذشت چند روز یا چند هفته از بین خواهد رفت.

معمولاً، افراد بیمار به شش تا ده جلسه درمان نیاز دارند تا بهترین نتیجه حاصل شود . بین هر یک از این جلسات درمانی، باید سه روز فاصله زمانی وجود داشته باشد تا بدن زمان کافی را برای حذف چربی آزاد شده در اختیار داشته باشد. به هر حال توجه داشته باشید که تعداد جلسات درمانی به ناحیه تحت درمان و نوع بدن فرد بستگی دارد.

کویتیشن - روش های درمان سلولیت (تجمع چربی)

درمان سلولیت با روش های طبیعی

باید بدانید که اصلی ترین موضوع این است با از دست دادن وزن اضافی بدن به صورت اصولی و صحیح می توانید به کاهش تشکیل سلولیت ها کمک کنید. در تحقیق سال ۲۰۱۶ که توسط مجله بین المللی علوم زیبایی منتشر شد مشخص شد که کاهش آدیوپنسیس (ذخیره سازی چربی) و افزایش ترموژنز ( سوزاندن چربی از طریق گرمای بدن) می تواند به بهبود جریان خون در مویرگ ها و سنتز کلاژن کمک کند.

در مقاله آتی درباره روشهای طبیعی درمان سلولیت و رژیم غذایی مناسب بیشتر توضیح خواهیم داد.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

برنامه غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید