رژیم غذایی مناسب برای سلامت پانکراس

رژیم غذایی مناسب برای سلامت پانکراس می تواند در پیشگیری از بیماری های پانکراس موثر باشد. در حالی که ما اصلا نگران سلامتی پانکراس خود نیستیم. مردم اغلب نگران سلامتی قلب، ریه ها و کلیه ها هستند. لوزالمعده یا پانکراس در حفره شکمی در پشت معده قرار دارد. با این حال، برای بهره‌مندی از سلامتی کلی، نباید از سلامت لوزالمعده خود که بخشی فوق‌العاده مهمی از بدن است، چشم پوشی کنید.

 لوزالمعده شما دارای دو عملکرد اساسی ساخت انسولین برای کنترل میزان قند خون و ساخت آنزیم ها برای هضم چربی و پروتئین است.

 لوزالمعده به بدن کمک می کند تا مواد غذایی موثرتر را تجزیه و مواد مغذی آنها را جذب کند. همچنین، به همراه انسولین، بسیاری از هورمون های مهم مانند پلی پپتیدها، سوماتوستاتین و گلوکاگون را تولید می کند. عدم کارکرد مناسب لوزالمعده می تواند منجر به بروز چندین عوارض از جمله دیابتو حتی سرطان لوزالمعده شود. اما از طرفی هم به نظر می رسد، رژیم غذایی و شیوه زندگی می تواند به سلامت لوزالمعده کمک کند. در حقیقت بسیاری از غذاهای سازگار با لوزالمعده وجود دارند که می توانند این اندام حیاتی را درمان و محافظت کنند.

سیر

رژیم غذایی مناسب برای سلامت پانکراس | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

سیر حاوی ترکیبی به نام آلیسین است. سیر دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی و همچنین توانایی پیشگیری از سرطان لوزالمعده است. سیر همچنین حاوی مواد مغذی مفید دیگری مانند گوگرد، آرژنین، الیگوساکاریدها، فلاونوئیدها و سلنیوم است که تأثیرات مثبتی بر روی بافت های لوزالمعده دارند. همچنین سیر برای پیشگیری و درمان دیابت بسیار مفید است. این ماده دارای خاصیت ضد فشار خون و کاهش چربی ها است. سیر به کاهش مقدار قند خون کمک می کند و لوزالمعده را برای تولید انسولین کافی تحریک می کند. مکمل سیر با یک ماده آنتی بیوتیک استاندارد، کنترل قند خون بهتری را در افراد دیابتی نوع 2 ارائه می دهد. مصرف منظم سیر ممکن است به کاهش قند خون کمک کند. روزانه 2 یا 3 حبه سیر خام را با معده خالی میل کنید.

ماست پروبیوتیک

ماست پروبیوتیک به جایگزینی و تامین باکتری های سالم موجود در روده شما کمک می کند. این باکتری ها برای یک دستگاه گوارش سالم بسیار مهم هستند. سلامت سیستم گوارشی برای سلامتی لوزالمعده مهم است. مصرف بیشتر ماست با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است، در حالی که مصرف سایر غذاهای لبنی با میزان ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط چندانی ندارد.

انستیتوی ملی سرطان توصیه می کند که برای سلامت سیستم گوارشی و بهبود پانکراس، به طور روزانه 3 وعده ماست بدون چربی یا حاوی باکتری های فعال (پروبیوتیک ها یا باکتری های مفید) استفاده کنید. ماست حتی خطر کلی سرطان لوزالمعده را کاهش داده و به ترمیم آسیب بافتهای لوزالمعده کمک می کند.

اسفناج

اسفناج منبع خوبی از آهن و ویتامین B است، این دو، ماده مغذی مورد نیاز پانکراس برای عملکرد صحیح آن هستند. هنگامی که بدن شما این دو ماده مغذی را به مقدار کافی دریافت کند، احتمال التهاب در لوزالمعده کمتر است.

التهاب در لوزالمعده خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش می دهد. در حقیقت، اسفناج حاوی یک ماده ضد سرطان قدرتمند به نام MGDG) monogalactosyldiacylglycerol) است که می تواند رشد سلول های سرطانی در لوزالمعده را ک کاهش دهد. اسفناج همچنین برای کنترل سطح بالای گلوکز مفید است. عصاره اسفناج سرشار از تیلاکوئیدها باعث افزایش سیری می شوند که با تغییرات مناسب در اقدامات گلوکز و چربی ها همراه خواهد بود. روزانه اسفناج میل کنید و آن را درون سوپ ها، سالادها، آب میوه ها یا اسموتی ها قرار دهید.

زردچوبه

رژیم غذایی مناسب برای سلامت پانکراس | پزشکت

زردچوبه، ادویه ای محبوب است که در آشپزی روزانه مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین برای لوزالمعده شما مفید است. این گیاه دارای خواص ضد سرطان است که به جلوگیری از بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان لوزالمعده کمک می کند. کورکومین ترکیبی موجود در آن در شناسایی سلولهای بالقوه سرطانی و کمک به از بین بردن این سلولهای مضر بدون آسیب رساندن به سلولهای سالم مؤثر است. یک عصاره زردچوبه منحصر به فرد معروف به لیپوزومال کورکومین ممکن است جایگزینی برای شیمی درمانی در درمان سرطانهای لوزالمعده کشنده باشد. زردچوبه همچنین یک ماده ضد التهاب قدرتمند است که با جلوگیری از التهاب از هر نوع، از لوزالمعده شما محافظت می کند.

این ادویه حتی برای کنترل قند خون بالا و جلوگیری از دیابت نیز مفید است. عصاره کورکومین به طور موثری باعث کاهش تعداد افراد مبتلا به دیابتی می شود که در نهایت به دیابت نوع 2 مبتلا شده اند و همچنین عملکرد کلی سلول های را بهبود می بخشد. کورکومین در پیشگیری و درمان دیابت و اختلالات همراه کمک می کند. 1 قاشق چایخوری زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کرده و روزی یک بار آن را بنوشید. اگر مایل به مصرف مکمل هستید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

زغال اخته

 انواع توت ها برای سلامتی لوزالمعده شما مفید هستند، اما زغال اخته نقش موثرتری دارد. زغال اخته سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند پانکراس را از استرس اکسیداتیو ناشی از آسیب رادیکال های آزاد محافظت کند. انواع توت ها همچنین می توانند خطر ابتلا به شرایط جدی مانند سرطان لوزالمعده را کاهش دهند. ترکیب پتروستیلبن موجود در انواع توت ها باعث از بین رفتن سلول های سرطان ریه، معده، لوزالمعده و پستان می شود.

زغال اخته همچنین به کاهش قند خون کمک می کند و برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند، مفید است. مصرف میوه و سبزیجات، انواع توت ها، می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. همچنین، خواص ضد التهابی انواع توت ها در کاهش آسیب عروقی به لوزالمعده ناشی از دیابت کمک می کند. برای سالم نگه داشتن لوزالمعده، زغال اخته تازه را در رژیم خود بگنجانید.

کلم بروکلی

رژیم غذایی مناسب برای سلامت پانکراس | پزشکت

سبزیجات متعلق به خانواده صلیبی و به ویژه کلم بروکلی برای سلامتی لوزالمعده بسیار مفید هستند. کلم بروکلی حاوی مقادیر زیادی ترکیبات حاوی گوگرد است که به سم زدایی چندین عضو بدن از جمله لوزالمعده کمک می کند. این به نوبه خود خطر ابتلا به لوزالمعده و سایر اشکال سرطان را کاهش می دهد. کلم بروکلی سرشار از اپیژنین است که از سلامت لوزالمعده حمایت می کند. بررسی ها نشان می دهد تجویز آپیژنین خوراکی در موش های صحرایی، به دنبال پانکراتیت ناشی از آزمایش، از بافت لوزالمعده محافظت می کند؛ بنابراین، آپیژنین به طور بالقوه می تواند آسیب به لوزالمعده را در انسان نیز بهبود بخشد.

کلم بروکلی حتی کلسترول سرم و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد، عواملی که بر سلامت لوزالمعده تأثیر زیادی دارند. برای لذت بردن از مواد مغذی حیاتی از کلم بروکلی، آن را خام بخورید یا فقط به راحتی بخارپز کنید. پخت آن می تواند بخش اعظمی از مواد مغذی را از بین ببرد.

انگور قرمز

میوه دیگری که برای لوزالمعده شما مفید است، انگور قرمز است. انگور قرمز سرشار از ترکیبی است که به عنوان رسوراترول شناخته می شود، یکی دیگر از آنتی اکسیدان های قدرتمند است که می تواند بافت های پانکراس را از آسیب رادیکال های آزاد محافظت کند. انگور قرمز به کاهش خطر لوزالمعده یا سرطان لوزالمعده کمک می کند. در حقیقت، رسوراترول همچنین باعث مرگ سلولی (آپوپتوز) در سلول های سرطانی لوزالمعده می شود.

Resveratrol همچنین به جلوگیری از آسیب عروق خونی و کاهش التهاب کمک می کند. علاوه بر این، پلی فنول های موجود در انگور قرمز باعث بهبود متابولیسم کربوهیدرات در بدن و حمل و نقل گلوکز در سلول ها می شوند. این امر حساسیت به انسولین لوزالمعده را تنظیم می کند. رسوراترول با بهبود عملکرد میتوکندری و هزینه انرژی اثرات ضد فشار خون دارد. با این حال، مطالعات بالینی بیشتر برای تعیین سودمندی رسوراترول در مدیریت دیابت و عوارض آن مورد نیاز است. هر روز تعداد انگور انگور قرمز بخورید تا از سلامتی لوزالمعده لذت ببرید؛ اما حتماً آنها را همراه پوست میل کنید.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین سرشار از بتاکاروتن است، یک آنتی اکسیدان قدرتمند که از سلامتی لوزالمعده حمایت می کند. مصرف سیب زمینی شیرین به تنظیم سلولهای لوزالمعده که وظیفه تولید انسولین هستند، کمک می کند. در حقیقت، با آزاد کردن قند به تدریج در جریان خون، به ثبات قند خون کمک می کند. همچنین، این سیب زمینی ها شاخص قند خون پایین تری دارند و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهند. سیب زمینی های شیرین با پوست سفید دارای اثر ضد دیابتی قابل ملاحظه ای هستند و با کاهش مقاومت به انسولین، ناهنجاری گلوکز و متابولیسم چربی را بهبود می بخشند.

کافی است سیب زمینی های سفید خود را با سیب زمینی های شیرین سالم جایگزین کنید تا از سلامت بهتر لوزالمعده لذت ببرید. در کنار سیب زمینی شیرین، سایر میوه ها و سبزیجات پرتقال مانند هویج، ذرت و پرتقال برای سلامتی لوزالمعده مفید هستند.

شیرین بیان

رژیم غذایی مناسب برای سلامت پانکراس | پزشکت

این گیاه باستانی که هزاران سال به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یک طعم دهنده شیرین برای غذاها نیز از سلامت لوزالمعده حمایت می کند. این ماده دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب در لوزالمعده کمک کند، التهاب یکی از دلایل اصلی سرطان لوزالمعده است.

ریشه شیرین بیان همچنین حاوی خواص ضد دیابتی است. موادی به نام آمورفروتین موجود در این ریشه به کاهش قند خون کمک می کند. همچنین آمورفروتین ها خطر ابتلا به کبد چرب را کاهش می دهند و مقاومت به انسولین را بهبود می بخشند. شیرین بیان ممکن است به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد قند خون، دارای خاصیت درمانی بالقوه برای دیابت باشد. هر روز 2 تا 3 فنجان چای ریشه شیرین بیان بنوشید یا بعد از صحبت با پزشک مکمل مصرف کنید.

قارچ های Reishi

قارچ reishi نه تنها خوشمزه است، بلکه برای سلامت لوزالمعده مفید شاخته می شوند. در حقیقت، این قارچ ها هزاران سال است که در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می گیرند و برای مدیریت بیماری های مختلف از جمله سرطان یک انتخاب محبوب بوده است.

این قارچ ها حاوی ترکیبات ضد التهابی قدرتمندی هستند که می توانند التهاب و تورم اطراف لوزالمعده را کاهش دهند. این به نوبه خود خطر ابتلا به پانکراس را کاهش می دهد.

قارچ Reishi همچنین سرشار از فیتوشیمیایی است که به نامهای پلی ساکاریدهای بتا گلوکان و تریپن ها شناخته می شود. فیتوشیمیایی ها آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که از آسیب رادیکال های آزاد به بدن جلوگیری می کنند، بنابراین خطر ابتلا به چندین سرطان از جمله سرطان لوزالمعده را کاهش می دهد. این قارچ ها می توانند از نفوذ سلولهای سرطانی در جایی که تعلق ندارند جلوگیری کنند. آنها می توانند سلولهای سرطانی را در مسیرهای خود متوقف کنند. آنها بافت های سالم را از سلول های سرطانی محافظت می کنند. عصاره آنها حتی می توانند با مهار آنزیمی که توسط کبد برای تولید گلوکز استفاده می شود، سطح قند خون را پایین بیاورند. شما می توانید این قارچ را به صورت خشک یا عصاره مصرف کنید.

منابع:

https://www.top10homeremedies.com/news-facts/10-amazing-foods-heal-pancreas.html

دیدگاهتان را بنویسید