رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه همراه با نمونه برنامه خام گیاهخواری-زیباشیم


رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه به دلیل خواص مفیدی که برای بدن داره، توصیه میشه. در واقع در این رژیم کلیه غذاها و خوراکی استفاده میشن که با دمای بیشتر از ۴۶ درجه سانتی گراد یا همون ۱۱۵ درجه فارنهایت گرم نشده باشن.باید گفت رژیم خام گیاهخواری توی بازه زمانی ۴۰ روزه اجرا میشه.

نکته ی مهم » اگر فردی قصد انجام مجدد این رژیم رو داشته باشه، باید کمی فاصله بین دو تا رژیم قائل بشه.

رژیم خام گیاهخواری ۴۰ روزه چیست؟

اگر دمای پخت و پز و گرم کردن برای خوراک بالاتر از ۴۶ درجه سانتی گراد باشه، اونوقت اتفاق های دیگه ای برای خوراک میفته. به عنوان مثال این غذا و خوراک خیلی از آنزیم های مفیدش رو از دست میده و حتی میتونه به یک غذای مضر تبدیل بشه.

رژیم خام گیاهخواری چیست؟

رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه بدین خاطر توصیه میشه که توی این رژیمکلیه آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی خوراک و مواد غذایی خیلی خوب حفظ میشه و به مصرف بدن میرسه. این موضوع توی برنامه رژیم خام گیاهخواری خیلی ارزشمنده. توی این نوع رژیم امکان دریافت ویتامین و مواد معدنی ضروری بالا میره.

به عنوان مثال آهن یکی از اون مواد ضروری برای بدنه که توی پخت و پز کم میشه یا کلاً از بین میره. پس خام خواری می تونه این ماده موثر و ضروری رو به شکل کامل در اختیار بدن قرار بده. این یکی از ویژگی های مثبت رژیم گیاهخواری خام هست.

بیش از ۷ کیلو لاغری در یک دوره ( ۲۱ روزه )

برگزیده موثرترین رژیم لاغری ایران در سال ۹۷ و ۹۸

بیش از ۱۰۰۰۰ نتیجه مثبت و فوق العاده نشانه ی قدرت و منحصر به فرد بودن رژیم کتوژنیک Z217  است.

فواید گیاهخواری برای لاغری

رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه هدف های خاصی رو دنبال می کنه. این اهداف همون فواید رژیم خام گیاهخواری هستن. توی این رژیم اول کلیه غذاهای حیوانی حذف میشن و معمولاً از ۷۵ یا ۹۰ درصد غذاهای خام توی وعده های غذایی استفاده می کنن.

این رژیم برای روشنی پوست، کاهش وزن، دریافت انرژی بیشتر، سلامت بدن و بهبود هضم غذا استفاده میشه. به طور کلی توی این رژیم خام خواری و گیاهخواری با هم دیگه ترکیب می شن و یه شکل جدیدی از رژیم رو بوجود میارن. غذاهایی که توی این رژیم استفاده میشن دمای کمتر از ۶۴ تا ۴۸ درجه سانتی گراد(۱۰۴ تا ۱۱۸ فارنهایت) دارن.

توی رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه از میوه، حبوبات، آجیل ها، سبزیجات تازه و سالم، دانه ها و غلات جوانه زده استفاده میشه.

طرز تفکر توی رژیم خام گیاهخواری بدین صورته که فرد تصور می کنه با مصرف غذاهای خام مواد مغذی بیشتری برای بدن به دست میاره.

البته این موضوع کاملاً اثبات شده و صحیحه. در این رژیم از روش های دیگه ای به جای پختن استفاده میشه. مثلاً جوانه زدن، خیس کردن، مخلوط کردن و…

سلامت قلب

به طور کلی رژیم خام گیاهخواری به دلیل رعایت خام خواری خیلی روی سبزیجات و میوه متمرکز میشه. این موضوع با سلامت قلب ارتباط مستقیم داره. ضمن اینکه فشار خون رو کاهش و احتمال سکته قلبی و حتی مغزی نیز بسیار کم میشه. سطح کلسترول خون نیز با قرارگیری در این رژیم کم میشه. پایین اومدن سطح کلسترول خون به دلیل مصرف آجیل، حبوبات، دانه و غلات سبوس دار اتفاق می افته.

کاهش ابتلا به دیابت

رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه فیبر زیادی داره و مصرف سبزیجات و میوه رو توصیه می کنه. این موضوع نیز با دیابت نوع دوم ارتباط عمیقی داره.فیبر سبب پایین اومدن قند خون میشه و میزان حساسیت به انسولین رو بالا می بره.

کاهش وزن

توی رژیم خام گیاهخواری چربی ها خیلی کم استفاده میشن و در نتیجه این  موضوع کاهش وزن مناسبی رو برای فرد موجب میشه.

این رژیم به چه کسانی توصیه میشود؟

رژیم خام گیاهخواری به افراد دیابتی و چاق بسیار توصیه میشه. چون توی این رژیم فرصت زیادی برای از دست دادن وزن وجود داره. شواهد نشون میده که این رژیم باعث از دست دادن وزن زیادی میشه. ضمن اینکه می تونه به طور طبیعی حساسیت به انسولین رو بالا ببره.

این رژیم برای افرادی مناسب تره که به بیماری کم خونی، کمبود ویتامین B12 و کلسیم دچار هستن. توی این شرایط رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه سبب دریافت مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین ها میشه.

افرادی که به دنبال جذب مواد مغذی بیشتر هستن، می تونن از این نوع رژیم استفاده کنن. بررسی های انجام شده نشون میده که گوجه فرنگی وقتی که به شکل خام خورده میشه نسبت به زمانی که به شکل پخته شده آماده میشه، آنتی اکسیدان زیادی داره.

افرادی که نباید این رژیم را بگیرند

افرادی که بیش از اندازه لاغر هستن، نمی تونن از رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه بهره مند بشن. چون لاغری بیش از اندازه می تونه مشکلات زیادی رو ایجاد کنه. به عنوان مثال زنانی که به لاغری بیش از اندازه مبتلا هستن، در قاعدگی دچار مشکل میشن.

رژیم خام گیاهخواری با محدودیت همراهه و همین موضوع باعث مشکلاتی میشه. افرادی که به بیماری کلیوی، قلبی، کبدی و تنفسی دچار هستن، نباید از این رژیم استفاده کنن.

افرادی که به بیماری های خاص دچار هستن نیز از گروه های پرخطر برای این رژیم هستن.

نحوه انجام روزانه رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه

کلیه اهدافی که توی برنامه رژیم خام گیاهخواری قرار می گیره برای حفظ ارزش مواد غذایی و آنزیم های مفید به کار بسته میشه.

دستور ناشتا و صبحانه خام گیاهخواری

برای وعده صبحانه باید خوراک خام استفاده بشه. میوه‌های آبدار، سبزیجات، آجیل ها، دانه ها، اسموتی ها و … گزینه خوبی برای صبحانه های خام گیاهخواری می باشن.

برای وعده صبحانه پختن باید فراموش بشه و به جای اون از روش های دیگه ای برای پخت و پز استفاده بشه. مخلوط کردن یکی از روش‎هایی که جایگزین پختن مواد غذایی میشه.

مهمترین نکات این وعده ها

نکته مهم در مورد صبحانه رژیم خام گیاهخواری اینکه توی این رژیم از روش های حذف آب استفاده می کنن.یعنی توی این رژیم به جای پختن، سرخ کردن و کباب کردن خوردنی ها از روش هایی مثل کم کردن آب خوردنی ها استفاده میشه. چای و قهوه توی صبحانه و البته کل رژیم حذف میشه.

این رژیم بر اصل خام خواری استواره، پس خوراکی که توی لیستش قرار می گیرن باید کاملاً تازه و سالم باشن.

اگه فرد تمایل به استفاده از روغن توی وعده صبحانه داره، بهتره از کره گردو خام برای خوردن صبحانه استفاده کنه. این روغن ها و کره ها باید به شکل سرد شده مصرف بشن.

دستورهای غذایی وعده ناهار

همان طور که مشخصه بخش زیادی از غذاهای مصرفی رژیم خام گیاهخواری به میوه و سبزیجات مربوط میشه. این خوراک توی وعده ناهار هم همچنان استفاده میشن و مورد توجه هستن.

مهمترین نکات این وعده ها

برای وعده ناهار این رژیم از پروتئین استفاده میشه. اگه قراره این پروتئین از عدس به دست آورده بشه، این عدس باید به شکل جوونه زده استفاده بشه. چون فیبر زیادی داره و می تونه نپخته بودن خودش رو جبران کنه.

توی خام خواری گیاهی خیلی از غذاها و خوراک دیگه توی وعده ناهار و شام اصلاً جایی ندارن. مثلاً سس های خامه ای یا خوردن گوشت دیگه توی وعده ناهار یا شام دیده نمیشه.

برای ناهار باید از سالاد فصل به همراه روغن زیتون استفاده بشه. قارچ شکم پر هم ایده خوبی برای رژیم گیاهخواری خام هست. این قارچ به شکل خام با مخلفات زیادی پر میشه.

برای تامین پروتئین و چربی بهتره به حبوبات جوانه زده و روغن زیتون توجه بشه. روغن زیتون یکی از چاشنی های فوق العاده برای تهیه ناهار هست.

دستورهای غذایی وعده شام

مهم ترین اصل برای وعده شام رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه استفاده از مواد خام با منشأ گیاهی هست. این موضوع نشون میده که عملاً نباید سراغ گوشت، روغن های حیوانی و …رفت.

مهمترین نکات این وعده ها

برای وعده شام میشه از سالاد لبو و عدس جوانه زده استفاده کرد. وعده شام تکمیل کننده رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه هست و باید حتماً سرو بشه.

حبوبات جوانه زده برای این وعده توصیه میشه. این حبوباب با روغن های گیاهی مثل کنجد، زیتون و … استفاده میشه.

دستورهای غذایی میان وعده ها

میوه های خشک شده توی میان وعده های این رژیم توصیه میشه. نوشیدنی ها هم گزینه خوبی برای تامین میان وعده های این رژیم هست. توی رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه باید خوراک مناسبی برای میان وعده انتخاب بشه.

در این صورت نظم رژیم به خوبی برقرار میشه. نان خام گیاهخواری یکی از انواع خوراک مناسب برای میان وعده عصرانه محسوب میشه. این نان می تونه رفع گرسنگی کنه.

اسموتی ها و نوشیدنی ها هم می تونن گزینه خوبی برای میان وعده ها باشن.برای تامین ویتامین C بدن بهتره نوشیدنی آناناس یا اسموتی توت فرنگی استفاده بشه.

زمانی که رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه پیگیری میشه باید به این نکته توجه کرد که توی این مدت فرد از خوردن گوشت، کلیه مواد پخته شده، روغن های حیوانی، محصولات لبنی، کره های حیوانی و … منع میشه. بنابراین بهتره از روش های مختلف و جایگزینی برای پخت و پز استفاده کنه.

در غیر این صورت ممکنه به بیماری های ناشی از کمبود پروتئین، کمبود ویتامین D و… مبتلا بشه. برای جلوگیری از این بیماری ها قارچ باید حتماً توی رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه جا بگیره و از پروتئین های گیاهی هم استفاده بشه. قارچ و سویا می تونن گزینه خوبی برای دریافت پروتئین باشن.

نتایج بررسی ها نشون میده که این رژیم می تونه مشکلاتی برای سلامتی فرد ایجاد کنه. بنابراین مهم ترین اصل اینکه به جای پروتئین های حیوانی از پروتئین های گیاهی استفاده بشه و مواد معدنی و ویتامین های ضروری بدن هم از آجیل ها دریافت بشن.

نقش آجیل در رژیم خام گیاهخواری

آجیل ها از مواردی هستن که توی بیشتر رژیم‌های غذایی کوتاه مدت و بلند مدت مورد توجه قرار می گیرن. چون این دانه ها سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها هستن.

بنابراین می تونن تامین کننده های خوبی برای مواد معدنی و ویتامین ها باشن. دانه چیا هم از جمله دانه های سرشار و مغذی معرفی شده برای رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه هست.

توی این رژیم از دانه چیا به عنوان چاشنی سالاد و غذا استفاده میشه. این دانه هم طعم خوبی به سالاد و غذا می بخشه و هم تامین کننده بخش زیادی از نیازهای ضروری بدن هست.

غذاهای مجاز این رژیم

 • میوه‌های خشک
 • شیرهای به دست آمده از آجیل ها(این شیرها برای وعده صبحانه رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه مناسب هستن)
 • کره گردو خام
 • شیر نارگیل
 • غلات، لوبیا، عدس و حبوبات خیس خورده و جوانه زده
 • میوه‌های تازه و سبزیجات خام
 • آب میوه و سبزیجات تازه
 • آجیل و دانه های خام
 • آب تصفیه شده
 • خوراکی که به روش تخمیر تهیه شدن، منبع خوبی برای تامین پروبیوتیک بدن هستن. مانند کیمچی(این ترشی کره ای به روش تخمیر تهیه شده و سبزیجات، فلفل قرمز و ادویه ها ترکیب اصلی این ترشی خوشمزه و تخمیری هستن)
 • جلبک دریایی
 • میوه های خشک شده در نور آفتاب
 • پودر جلبک، غذای سبز یا گندم خشک
 • سایر غذاهای ارگانیک، طبیعی و یا فرآوری نشده

غذاهای غیر مجاز این رژیم

 • گوشت
 • کره یا روغن حیوانی
 • غذاهای فرآوری شده یا پخته شده
 • نمک
 • روغن‌های تصفیه شده
 • قند و آرد تصفیه شده
 • قهوه، چای و الکل
 • ماکارونی

افراد زیادی توی رژیم خام گیاهخواری کلیه غذاها رو به شکل خام می خورن اما عده ای دیگه تفسیر متفاوتی از این رژیم دارن. اونا بعضی از غذاها رو به شکل پخته و بعضی دیگر رو به شکل خام دریافت می کنن.

سایر نکات رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه

برای وعده ناهار رژیم گیاهخواری از آجیل و سالاد سیب استفاده میشه.

کوکی چیپس شکلات یکی از میان وعده های خوب برای این رژیم هست. این کوکی ها به جای پخت و پز از طریق فریز آماده میشن. برای به دست آوردن خمیر این کوکی،اول باید پنیر و جوی دو سر رو آسیاب کرد و بعد روغن نارگیل و پودر کاکائو به اون اضافه میشه.

مخلوط کردن این مواد برای تهیه کوکی اهمیت داره. این کوکی ها باید سی دقیقه در فریزر باقی بمونن. حالا دیگه شکل کوکی شدن.

غذاهای فرآوری شده توی رژیم خام گیاهخواری حذف میشه و این موضوع به کاهش وزن منتهی میشه.با حذف غذاهای فرآوری شده وزن به شدت کم میشه.

ویتامین های B و C توی پخت و پز خیلی هدر میرن. این در حالی که رژیم گیاهخواری خام از هدر رفت این ویتامین ها جلوگیری می کنه.

رژیم خام گیاهخواری و پیشگیری از بیماری ها

شواهد نشون میده که رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه می تونه در زمینه پیشگیری از بیماری های مزمن نقش مهمی داشته باشه.

غذاهای خام با آنزیم زیادی دیده میشن. توی رژیم گیاهخواری خام فرصت استفاده از این نوع آنزیم ها به شکل کامل و بدون هدر رفت فراهم میشه.

غذاها توی این رژیم گرمای بیش از ۴۸ درجه رو تجربه نمی کنن. به همین خاطر آنزیم های خودشون رو هم از دست نمی دن.

آنزیم ها جزء ماده های حیاتی و ضروری برای بدن هستن و نمیشه اون ها رو نادید گرفت. این آنزیم ها بر روی عملکرد روده و گوارش و در واقع هضم تاثیر مثبتی داشته و می تونن از بروز یبوست جلوگیری کنن.

جالبه بدونین که غذاهای پخته شده علیرغم پخته بودن سخت تر هضم میشن.

این برنامه را تا چند وقت اجرا کنیم؟

برای تاثیرگذاری این رژیم دوره ۴۰ روزه توصیه میشه. در واقع این رژیم عملکرد مناسبی داره. به گونه ای که بعد از هفته اول میشه شواهد کاهش وزن ناشی از رژیم رو مشاهده کرد.

بررسی ها نشون میده افرادی که دارن این رژیم رو بیش از سه و نیم سال پیگیری می کنن، تونستن بیش از ۱۲ کیلوگرم وزن کم کنن. در طی این دوره چهل روزه نیز میشه حدود ۴ تا ۸ کیلو وزن کم کرد.

مضرات رژیم

رژیم خام گیاخواری زمانی که مفید واقع میشه که به خوبی رعایت بشه و نکاتش درست اجرا بشه. نکته مهم در مورد این رژیم اینه که بعضی از غذاهای خام می تونن مشکلات زیادی رو برای بدن اجرا کنن. بیشتر غذاها در جریان پخت و پز کل ویتامین ها و مواد معدنی خود رو از دست می دن یا بخش قابل توجهی از اون رو از دست می دن.

البته توی جریان پخته شدن غذاها نیز بخش بیشتری از میکروب ها و باکتری های غیر مفید برای بدن نیز از دست می رن. به عنوان مثال تخم مرغ خام یکی از اون عناصریه که اگه به شکل خام مورد استفاده قرار بگیره، احتمالاً در آینده باعث مشکلات میشه. چون این تخم مرغ می تونه باکتری های زیادی رو با خودش به بدن بیاره.

خیلی از سبزیجات دیگه هم برای مصرف شدن نیاز به پختن دارن. اگه این نوع سبزیجات به شکل خام مصرف بشن، می تونن مشکلات زیادی رو ایجاد کنن.

مطلب مهم دیگه اینکه همیشه روش های جایگزین برای پختن در این رژیم توصیه میشه. مثلا میگن باید حبوبات به جای پخته شدن، خیس بشه و جوانه بزنه. این کار برای نرم شدن حبوبات و امکان خوردن اون ها انجام میشه. این در حالی که بسیاری از حبوبات وقتی که جوانه می زنن سمی میشن. پس به این موضوع هم باید توجه داشته بشه.

خلاصه مهمترین نکات

رژیم گیاهخواری خام یک رژیم ۴۰ روزه بوده که توی این رژیم کلیه وعده های اصلی و میان وعده ها مورد اهمیت هستن. توی این رژیم  خام خواری به عنوان مهم ترین اصل مورد توجه هست و بعد از اون گیاه خواری به عنوان ویژگی دوم حائز اهمیت هست.

توی رژیم خام گیاهخواری از روش های جایگزین برای پختن استفاده میشه. مثلا خیساندن، جوانه زنی، تخمیر، خشک کردن، مخلوط کردن و …

این رژیم نباید بیش از ۴۰ روز ادامه پیدا کنه. چون در این صورت می  تونه مشکلات زیادی رو برای فرد ایجاد کنه.

میوه ها در رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه

اسموتی ها و میوه ها از مهم ترین  خوراک برای وعده صبحانه این رژیم هستن. سالاد سبزیجات، سالاد  میوه می تونن برای تکمیل وعده ناهار استفاده بشن. قارچ شکم پر و حبوبات جوانه زده هم برای وعده شام این رژیم توصیه میشه.

قهوه و چای هم از نوشیدنی هایی هستن که توی این رژیم حذف میشن. به جای این نوشیدنی ها از اسموتی و آب میوه ها استفاده میشه.

این رژیم برای پیشگیری بیماری های مزمن موثره و برای سلامت قلب هم فایده داره. برای درمان و پیشگیری از بیماری دیابت نوع دوم هم تاثیر گذاره.

برای تاثیر گذاری این رژیم بهتره خام خواری و گیاهخواری به مدت ۴۰ روز رعایت بشه. در این صورت کاهش وزن موثری نیز اتفاق می افته.