عوارض تزریق هورمون‌های آنابولیک (عضله ساز چربی سوز) در ورزشکاران

steroids and sports 177359805 5ad7b9c2875db90036dfd648 - عوارض تزریق هورمون‌های آنابولیک (عضله ساز چربی سوز) در ورزشکاران

عوارض تزریق هورمون‌های آنابولیک (عضله ساز چربی سوز) در ورزشکاران

تمرین های مداوم ورزشی درباشگاه‌های بدنسازی برای سلامت، تناسب اندام، پیشگیری از تحلیل عضلانی و  آسیب‌های قلبی عروقی بسیار مفید است و فواید آن برکسی پوشیده نیست. اما متاسفانه این روزها ورزشکاران درگیر مسایل حاشیه ای در ورزش شده اند. یکی از این موارد حاشیه ای مصرف مواد نیروزا و هورمون‌های آنابولیک است.

این مواد به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شوند، اما ورزشکاران برای رشد سریع‌تر و رسیدن به اندامی فرا زمینی از آن ها استفاده می کنند. متاسفانه این داروها افزون بر فوایدی که بر عضلات دارند می‌توانند مشکلات جدی و گاهی جبران ناپذیری را برای فرد مصرف کننده به وجود آورند. یکی از پرکاربرد ترین و گران ترین داروهای مصرفی در باشگاه‌های بدنسازی هورمون رشد یا سوماتروپین است که امروزه در طیف وسیعی از ورزشکاران به صورت تزریقی استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی این ماده و عوارض تزریق آن می پردازیم.

مطلب مرتبط:  غذاهای عضله ساز راهی برای داشتن عضلاتی قوی

سوماتروپین چیست؟

هورمون رشد یا سوماتروپین یک پلی پپتید تشکیل شده از 191 اسید آمینه است که از هیپوفیز قدامی ترشح و اعمال خود را در بدن توسط مکانیسم های پیچیده ای انجام می‌دهد.این هورمون در پزشکی کاربردهای بسیاری دارد و برای برخی بیماری ها و اختلالات توسط پزشکان متخصص تجویز می‌شود ولی ورزشکاران از این دارو در دوزهای غیر معمول و گاهی بسیار بالا استفاده می‌کنند.

داروی سوماتروپین توسط فوق تخصص غدد برای برخی بیماری ها بر اساس آزمایش خون و تشخیص پزشک تجویز می شود و در کلام عامیانه «سوما» نامیده می شود. متابولیسم‌ دارو کبدی‌ و دفع‌ آن‌ از طریق‌ صفرانجام می شود. تاثیرات این ماده برای ورزشکاران، که گاهی درباره آن بسیار بزرگ نمایی می‌شود، به طور خلاصه شامل سنتز پروتئین و رشد عضلات، لیپولیز و چربی سوزی و افزایش قدرت می‌شود. سوما به همین دلیل در بین ورزشکاران بخصوص بدنسازان مورد توجه قرار گرفته است.

syringe perched on a flexed muscular arm 102759854 58a9f21f3df78c345b9b1548 1 - عوارض تزریق هورمون‌های آنابولیک (عضله ساز چربی سوز) در ورزشکاران

عوارض تزریق هورمون‌های آنابولیک

استفاده از هورمون‌های آنابولیک در دوزهای بالا و بدون تجویز پزشک متخصص عوارضی چون تهوع استفراغ، تب، مشکلات قلبی و تنفسی و هایپوگلایسمی(افت شدید قند خون) به همراه دارد. ولی خطرات مصرف این داروها به این جا ختم نمی‌شود. در تحقیقات گسترده ای که در خصوص مصرف استروئید ها و هورمون‌های انسانی در ورزشکاران انجام شده است مواردی مثل سرطان، دیابت، مشکلات قلبی عروقی شدید، کما، ناتوانی جنسی و قطع ترشح طبیعی این مواد در بدن گزارش شده است.

در پایان به دوستان ورزشکار توصیه می‌شود که در ورزش اولویت را بر حفظ سلامتی و بهبود فاکتورهای آمادگی جسمانی قرار دهند و اگر تمایلی برای داشتن بدن عضلانی و حجیم دارند، توجه به استمرار در ورزش ، حفظ یک رژیم غذایی سالم و دریافت مشاوره از افراد دارای صلاحیت ، توصیه می گردد.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی

دیدگاهتان را بنویسید