قرص کافئین

عملکرد کافئین در داخل بدن

پس از مصرف قرص کافئین ، این ماده بلافاصله از روده به سمت جریان خون جذب می شود. از آنجا به سمت کبد منتقل شده و به ترکیباتی تجزیه می شود که بر عملکرد ارگان های مختلف تاثیر می گذارد. اثر اصلی این ماده محرک بر روی مغز است. عملکرد کافئین از طریق انسداد تاثیرات آدنوزین است ، که یک فرارسان عصبی ( ماده‌ ای که موجب انتقال انگیزه‌ ها و پیام‌ ها در اعصاب می‌ شود ) بوده و مغز را ریلکس می کند.

به طور معمول ، سطح آدنوزین در طول روز ایجاد شده و باعث می شود بیش از حد احساس خستگی کنید و تمایل به خوابیدن داشته باشید. کافئین با اتصال به گیرنده های آدنوزین در مغز و بدون فعال سازی آن ها ، به شما کمک می کند تا بیدار بمانید. این روند اثرات آدنوزین را خنثی کرده و منجر به کاهش خستگی می گردد.

همچنین ممکن است سطح آدرنالین خون و فعالیت مغزی سیستم عصبی دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش دهد. نهایتا این ترکیب منجر به تحریک مغز شده و حالت های هشیاری ، بیداری و تمرکز را تقویت می کند. به عنوان مثال مقدار این ماده محرک موجود در قهوه حدود 20 دقیقه طول می کشد تا وارد جریان خون شود و حدود یک ساعت طول می کشد تا به حداکثر تاثیر خود برسد!

 

قرص کافئین برای لاغری :

قرص کافئین یک پری ورک اوت است که در لاغر شدن افراد چاق تاثیر گذار بوده که جهت دستیابی به این هدف مقدار تعیین شده از این قرص باید با برنامه مصرف گردد. این مکمل در واقع به تحریک سیستم عصبی مرکزی می پردازد ، از این رو فرد پرانرژی و فعال می شود. اگر شما قصد دارید که درصد چربی بدنتان را کم کنید ، این مکمل می تواند شما را به مقصدتان برساند و از این رو قرص کافئین برای لاغری مفید خواهد بود.

چه در حالت استراحت باشید و چه در حالت تحرک ، قرص کافئین ترشح اسیدهای چرب را در خونتان افزایش داده و استفاده از چربی به عنوان سوخت را آسان می کند. 20 سال پیش تحقیقاتی در مورد عملکرد انسان نسبت به این ماده محرک در آزمایشگاه دانشگاه بال استیت انجام شد و محققان به این نتیجه رسیدند که پس از مصرف 330 میلی گرم کافئین ، اسیدهای چرب در پلاسمای شرکت کنندگان آزاد می شود.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که این ماده میزان اکسیداسیون چربی ( ترکیب چربی با اکسیژن و در نهایت سوختن چربی ) را افزایش داده و همچنین می توانید برای چربی سوزی از فعالیت های هوازی هم بهره ببرید. همچنین یک تحقیق دیگر نشان می دهد که با استفاده 5 میلی گرم از این ماده محرک به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدنتان میزان اکسیداسیون چربی 50% افزایش می یابد و از این رو قرص کافئین برای لاغری مفید خواهد بود!

با مصرف مکمل کافئین در حین تمرینات هوازی شما می توانید به طرز چشمگیری بر چربی سوزی تاثیر بگذارید. به عنوان مثال یک شخص 77 کیلوگرمی با دویدن در یک فضای معتدل تقریبا 800 کالری می سوزاند که در حدود نیمی از این کالری ها به صورت اکسیداسیون چربی می سوزد. اما اگر این شخص از قرص کافئین استفاده کند ، ممکن است که اکسیداسیون چربی به اندازه 50% افزایش یابد که این منجر به سوزاندن 200 کالری بیشتر شده و نهایتا یک دونده ممکن است 600 کالری در ساعت در حین اکسیداسیون چربی از دست بدهد و برای 200 کالری باقی مانده از میزان قند کاسته خواهد شد.

این مکمل زمانی که با داروهای دیگر از جمله مسکن ها و داروهای مصرفی جهت درمان سردرد و میگرن ترکیب شود ، می تواند اثر آنها را چندین برابر کند. ترکیبی از آنتی هیستامین و کافئین می تواند خواب آلودگی و خستگی را کاهش دهد.

مکمل کافئین تقویت کننده سوخت و ساز ( متابولیسم ) بدن است. افزایش سوخت و ساز بدن ، تجزیه چربی ها را افزایش داده که این امر سبب کاهش وزن می گردد. استفاده از قرص کافئین برای لاغری آخرین روند در تناسب اندام نسل امروز است. بسیاری از مردم بر این باورند که قرص های کافئین دار بهترین قرص های رژیمی در دسترس هستند. اگر با احتیاط و در مقادیر مناسب از این قرص ها استفاده شود ، روش خوبی برای کاهش وزن محسوب می شود. همچنین توصیه می شود که قرص را صبح زود مصرف کنید ، زیرا در غیر این صورت قرص کافئین می تواند خواب شبانه شما را با اختلال مواجه کند. اگر ضربان قلب شما بیش از 90 است ، نباید از قرص های کافئین دار برای کاهش وزن استفاده کنید.

قرص کافئین برای لاغری

قرص کافئین برای لاغری

مزایای قرص کافئین چیست ؟

تاثیر کافئین بر افراد مختلف با توجه به بدن و سیستم عصبی ، وزن ، جنسیت و عوامل متعدد دیگری متفاوت خواهد بود. بر همین اساس دوز تاثیر گذار کافئین برای کودکان به علت کوچک بودن جسته شان کمتر می باشد. با این حال تاثیرات قرص کافئین می‌ تواند تا 8 ساعت بر بدن افراد باقی بماند. برخی از متداول ترین مزایای قرص کافئین عبارتند از :

 

  1. درمان آسم
  2. بهبود خلق و خو
  3. افزایش سوخت و ساز بدن
  4. درمان بیماری های مختلف تنفسی
  5. کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون
  6. درمان میگرن
  7. کاهش خستگی و خواب آلودگی
  8. تقویت حافظه کوتاه مدت و افزایش هشیاری مغز
  9. کمک به کاهش چربی های بدن
  10. افزایش انرژی عضلات بدن برای انجام فعالیت های شدیدتر و طولانی تر

 

افزایش متابولیسم و چربی سوزی

به دلیل توانایی این ماده محرک در تحریک سیستم عصبی مرکزی ، ممکن است منجر به افزایش سوخت و ساز بدن تا 11% و افزایش روند چربی سوزی تا 13% گردد. در واقع مصرف روزانه 300 میلی گرم کافئین به شما کمک می کند تا 79مقدار  کالری بیشتری بسوزانید.

 

بهبود عملکرد شما در حین تمرین

زمانی که بحث تمرینات ورزشی مطرح باشد ، مصرف قرص کافئین منجر به افزایش مصرف چربی به عنوان سوخت می شود. این موضوع بسیار حائز اهمیت است ، زیرا کمک می کند تا گلوکز در عضلات برای مدت زمان طولانی تری ذخیره شده و عضلات شما دیرتر خسته شوند. محققان درباره نحوه تاثیرگذاری قرص کافئین به این نتیجه رسیده اند :

دیدگاهتان را بنویسید