میان‌ برهای افزایش انرژی

در شرایط ایده‌آل شما باید هر شب هشت ساعت بخوابید؛ فشار کاریتان زیاد نباشد و از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید؛ وقت کافی برای انجام کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید؛ محیط اطرافتان آرامش داشته باشد و به شما انرژی بدهد. اما تحقق این شرایط، با واقعیت زندگی روزمره فاصله زیادی دارد.

کارهای اداری، کارهای خانه، رسیدگی به بچه‌ها، احوال‌پرسی از پدر و مادر، ارتباط با دوستان و اقوام، کار با کامپیوتر و خواندن و پاسخ دادن به پیام‌های الکترونیکی، آشپزی، شستن‌ظرف‌ها، تمیز کردن خانه، برنامه‌ریزی و هماهنگی فقط بخشی از کارهایی است که در طول روز انجام می‌دهید. گاهی آنقدر کار سرتان می‌ریزد که فکر می‌کنید حتی لحظه‌ای را نمی‌توانید بدون استرس بگذرانید اما این‌طور نیست. شما می‌توانید خیلی راحت و آسان هرروز به انرژی و سرزندگی‌ای که لیاقتش را دارید دست پیدا کنید، فقط کافی است راهش را یاد بگیرید.

 

 

1. کمتر بنشینید و بیشتر حرکت کنید

نشستن زیاد یک عادت غلط بهداشتی است. بررسی‌ها نشان داده است که نشستن نه تنها موجب اضافه وزن می‌شود بلکه حس منفی‌بافی را نیز افزایش می‌دهد. وقتی بدنتان حرکت نمی‌کند ضربان قلبتان کند می‌شود و مغز اکسیژن کمتری دریافت می‌کند. هنگام حرکت اکسیژن بیشتری به مغز می‌رسد، ترشح اندورفین بیشتر شده و احساس خوبی در شما ایجاد می‌شود. لازم نیست حتما ورزش سنگین انجام دهید یا عضو یک باشگاه ورزشی شوید. کافی است سعی کنید در طول روز بیشتر فعالیت کنید. مثلا وقتی هنگام رانندگی پشت چراغ قرمز یا در ترافیک می‌مانید حرکت‌های کششی انجام دهید، در محل کار چند دقیقه از روی صندلی‌تان بلند شوید یا دست کم در همان حالت نشسته چند حرکت کششی انجام دهید.

 

2. گزینه بهتر را انتخاب کنید

به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها بالا بروید. به جای اینکه با ماشین تا جلوی در مرکز خرید بروید مقداری از مسیر را ‌پیاده بروید. به جای ماندن در خانه و تماشای تلوزیون بروید بیرون و کمی قدم بزنید. راز زندگی با قدرت و انرژی این نیست که نسبت به آنچه هستید تغییرات زیادی پیدا کنید. کافی است در کارهای کوچک روزانه انتخاب‌های درست داشته باشید و به زودی تغییرات بزرگ را در زندگی‌تان مشاهده کنید.

 

3. با توجه حرکت کنید

هر وقت حرکتی انجام می‌دهید حتی وقتی می‌خواهید بلند شوید و یک چای دم کنید یا پوشک بچه‌تان را عوض کنید به احساستان توجه کنید. بررسی‌ها نشان داده است هنگامی ‌که ما به حرکاتمان توجه می‌کنیم مغز ارتباطات و مسیرهای جدیدی ایجاد می‌کند که موجب  احساس سرزندگی در ما می‌شود.

 

4. به طور منظم غذا بخورید

سرزندگی ارتباط نزدیکی با رژیم غذایی دارد. نکته مهم این است که زمان غذا خوردن هم به اندازه آنچه می‌خورید اهمیت دارد. برای اینکه سوخت و انرژی لازم برای انجام فعالیت‌ها را داشته باشید لازم است وعده‌های غذایی‌تان را به هم نزدیک کنید.

محققان می‌گویند خوردن وعده‌های غذایی با حجم کم و هر سه ساعت یک‌بار بهترین الگوی غذایی است و خیلی بهتر از الگوی تغذیه‌ای قدیمی ‌سه وعده غذا در روز است. بهترین انتخاب‌ها دانه‌های روغنی، سیب، ماست ساده و کره بادام زمینی است. بدترین انتخاب‌ها غذاهای شیرین و شور مانند نوشابه، شکلات، کیک و سایر محصولاتی که با آرد سفید تهیه شده‌اند هستند.

 

5. چندکار را با هم انجام ندهید

اعتقاد بر این است که زنان نسبت به مردان استعداد بیشتری برای انجام دادن چند کار به طور همزمان دارند اما حقیقت این است که مغز انسان چه زن چه مرد فقط می‌تواند در یک زمان روی یک موضوع به خوبی تمرکز کند. مطالعات نشان داده است افرادی که در یک زمان کارهای مختلف انجام می‌دهند بهره‌ وری کمتری دارند. انجام همزمان چند کار ذهن شما را خسته و اعصابتان را فرسوده می‌کند. با تصمیم‌گیری هوشیارانه برای انجام یک کار در یک زمان و تکمیل آن قبل از شروع کار دیگر از انجام چند کار در یک زمان پیشگیری کنید.

 

6. عادت‌هایتان را تغییر دهید

تنوع تنها چاشنی زندگی نیست اما رشد و یادگیری را در مغز تحریک می‌کند و به انرژی و سرزندگی کمک می‌کند. هر روز یک تغییر در عادت‌های روزمره زندگیتان ایجاد کنید. برای مثال برای رفتن به محل کار مسیر جدیدی را انتخاب کنید، فنجان قهوه‌تان را در دست دیگر بگیرید یا روزنامه را از چپ به راست بخوانید.

 

7. شور و اشتیاقتان را تقویت کنید

به شور و شوق به عنوان یک مهارت نگاه کنید نه یک حالت خلقی. برای تمرین سه کار را پیدا کنید که تا یک ساعت بعد با انجامش به شور و شوق بیایید. از چیزهای کوچک شروع کنید. مثلا یک دستور غذای جدید برای شام امشب یا یک تماس تلفنی با یک دوست قدیمی. به تدریج این شور و شوق را به موضوعات بزرگتر زندگی سوق دهید.

 

8. استراحت‌های منظم داشته باشید

اگرچه تکنولوژی زندگی را آسان‌تر کرده است اما در کنار آن می‌تواند سلامت روان ما را تحت تاثیر قرار دهد و موجب استرس بیشتر، افسردگی و احساس خستگی شود. یک بررسی جدید نشان داده است یک فرد می‌تواند هر روز حداکثر 50 ایمیل دریافت کند و ذهنش درگیر نشود. با استراحت‌های کوتاه کمی از تکنولوژی دور شوید. ایمیل‌ها را فقط یک یا دو بار در روز چک کنید، هر یک ساعت چند دقیقه از پای کامپیوتر بلند شوید و چند ساعت را بدون نوشتن و خواندن بگذرانید.

 

9. یاد بگیرید بدون ناراحتی «نه» بگویید

این کار به نظر ساده می‌آید اما یکی از استراتژی‌های برخی افراد این است که انعطاف‌پذیر باشند. بگویید «نه» و همین جا متوقف شوید. اگر احساس کردید توضیح لازم است بگویید: «دوست داشتم این کار را انجام بدهم اما زمان کافی برای انجامش ندارم.»

 

10. توقف کنید

وقتی احساساتتان کاملا آشفته و به هم ریخته است، از کاری که می‌کنید دست بکشید و از خودتان بپرسید چه چیزی در حال حاضر حس خوبی به شما می‌دهد. خودتان را مجبور کنید به این پرسش پاسخ دهید که در این لحظه چه چیزی بیشتر برایتان اهمیت دارد. انجام دادن کاری به این سادگی می‌تواند احساس شما را از اضطراب و بیهودگی به امید و رضایتمندی تغییر بدهد.

 

11. هر روز سه دقیقه تمرین آرام‌سازی انجام دهید

آرام‌سازی هم مانند توقف شما را به لحظه می‌آورد و کمک می‌کند از احساسات منفی عبور کنید. یک محل آرام و ساکت انتخاب کنید. چشمانتان را ببندید و روی تنفس‌تان تمرکز کنید. افکاری که به ذهنتان هجوم می‌آورند را دور کنید و دوباره به تنفس‌تان توجه کنید. هنگام دم احساس آرامش کنید و با بازدم استرس و ناامیدی را بیرون بدهید.

 

12. روزتان را خوب شروع کنید

اگر با نگرانی از خواب بیدار شوید اضطراب در طول روز شما را آزار می‌دهد و روی انرژی‌تان تاثیر منفی می‌گذارد. در هر لحظه جمله‌های مثبت بگویید و به خودتان انرژی بدهید. جمله‌هایی مانند «من خیلی از زندگی‌ام راضی هستم.» یا «به خاطر کارهایی که امروز می‌خواهم انجام بدهم احساس غرور می‌کنم.»

 

13. اهداف زندگی را به خودتان یادآوری کنید

وقتی می‌دانید قرار است به کجا برسید و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید سفر جالب‌تر و مهم‌تر می‌شود. این موضوع اهداف و آرزوهای شخصی شما را در مسیر صحیح قرار می‌دهد. ماموریتی که در زندگی انتخاب کرده‌اید را به خودتان یادآوری کنید و با خودتان مرور کنید که هدف نهایی‌تان چیست. توقف و تمرکز کردن روی تصویری از اهداف به شما کمک می‌کند هر روز بیشتر احساس سرزندگی کنید. برای یادآوری می‌توانید آرزوهایتان را روی کاغذ بنویسید و هر روز با صدای بلند بخوانید.

 

14. فهرستی از خوبی‌ها تهیه کنید

 

حداقل 10 چیزی که شما را خوشحال می‌کند روی کاغذ بنویسید. چیزهای ساده‌ای مانند قدم زدن در میان درختان یا طعم و مزه یک تکه شکلات تلخ. حداقل سه مورد از این فهرست کارهایی است که به راحتی از دستتان برمی‌آید. هر روز یکی از آنها را برای خودتان انجام دهید. 

 

15. خوش‌بین باشید

برای بهبود حال و هوای روانی و ایجاد شور و اشتیاق در ابتدا بهتر است روز به روز کار کنید. وقتی موفق شدید می‌توانید به واقع‌گرایی و احساس طولانی‌مدت خوش‌بینی برسید. درست است که در زندگی مشکلات و ناکامی‌هایی وجود دارد، اوقات فراغت کم است و تغییر دادن شرایط سخت. اما همه ما در بین دوستان، اقوام، همکاران و آشنایانمان افرادی را می‌شناسیم که امکانات و توانایی‌هایشان با ما تفاوت چندانی ندارد اما توانسته‌اند با احساس سرزندگی و نگاه مثبت به زندگی به رویاها و آرزوهایشان دست پیدا کنند. پس شما هم می‌توانید.

دیدگاهتان را بنویسید