بابونه چیست؟ میزان مصرف آن در طب سنتی

در این مطلب با توجه به جدیدترین یافته های علمی راجب بابونه، شما را با خواص بابونه، بهترین زمان و نحوه مصرف و برخی عوارض جانبی ثابت شده آن آشنا می کنیم.

بابونه چیست؟

بابونه (Chamomile) یک گیاه یکساله است که ارتفاع آن حدود 30 سانتیمتر است. گلهای معطر آن برای درست کردن چای و عصاره، جمع آوری و خشک میشود. این گیاه از خانواده ی کاسنیان است.

نام علمی بابونه: Matricaria chamomilla

دو نوع بابونه وجود دارد: Matricaria recutita که بعنوان بابونه آلمانی، مجارستانی، بابونه وحشی یا بابونه حقیقی شناخته میشود. Chamaemelum nobile معمولا بانام بابونه انگلیسی، رومی، باغی، شیرین، معمولی و… شناخته میشود.

حتما بخوانید: 20 تا از خواص و مضرات دمنوش و چای بابونه برای پوست، مو و سلامت کلی بدن

موارد استفاده از بابونه؟

بابونه را برای التهاب و بیماری های پوستی روی پوست و غشای مخاطی قرار میدهند. این گیاه را میتوان برای گلو درد استنشاق کرد و در حمام برای تسکین التهاب مقعد یا اندام تناسلی بکار برد. مصرف خوراکی این گیاه برای بیماری های التهابی و اسپاسم معده و روده مفید است. بهرحال شواهد بالینی که از هرکدام از این موارد استفاده از بابونه حمایت کند، محدود است.

استفاده های سنتی از بابونه

بابونه از زمان رم باستان به دلیل خواص دارویی خود ازجمله ضداسپاسم، مسکن در درمان بیماری های گوارشی و رماتیسمی شناخته شده است. چای بابونه برای درمان عفونت های کرم انگلی و بعنوان رنگ مو و نرم کننده استفاده شده است.

بابونه برای شست و شوی زخم ها و جراحات پوستی وبهبودی آن استفاده میشود. همچنین گزارش شده است که بابونه دارای خواص ضدالتهاب، ضدباکتری، مرطوب کننده و دئودورانت است. فرمولاسیون های مختلف بابونه برای درمان کولیک، سیستیت، تب، نفخ و استفراغ استفاده شده است.

میزان مصرف توصیه شده ی بابونه چقدر است؟

بابونه در شرایط مختلف بعنوان چای و بعنوان کرم های موضعی مورد استفاده قرار میگیرد. دوزهای معمول خوراکی 9 تا 15 گرم برروز میباشد. برای غرغره کردن، از 8 گرم گل بابونه در 1000 میلی لیتر آب استفاده شود.

توجه: کسانیکه به گرده گل و گیاه آلرژی دارند، نباید از بابونه استفاده کنند.

مصرف در زمان بارداری و شیردهی

بعلت واکنش های نامطلوب ضعیف –مانند تاثیر بر چرخه ی قاعدگی، اثرات سقط جنین، محرک رحمی- از مصرف آن در بارداری اجتناب کنید. هیچ اطلاعات بالینی درمورد استفاده از بابونه در دوران شیردهی در دسترس نیست.

حتما بخوانید: همه فواید و خواص ثابت شده بابونه و طرز مصرف اصولی آن +فیلم آموزشی

تداخلات

تداخلات احتمالی بابونه با وارفارین و سیکلوسپورین گزارش شده است. به دلیل اینکه وارفارین خاصیت رقیق کننده خون دارد و از ایجاد لخته های خونی جلوگیری می کند، مصرف بابونه در دوره مصرف این دارو می تواند باعث بروز عوارض جانبی خطرناک و خونریزی داخلی شود. هیچ تداخلاتی ناشی از خواص اثرات آرام بخش و ضداسپاسم بابونه گزارش نشده است.

اگر داروهایی را بصورت منظم مصرف میکنید، قبل از مصرف مکمل های بابونه حتما با پزشک مشورت کنید. بابونه میتواند با داروهای آرام بخش، رقیق کننده های خون، داروهای ضد پلاکت، آسپرین، مسکن های NSAID مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و دیگر داروها تداخل داشته باشد. بابونه همچنین میتواند با مکمل هایی مانند جینکوبیلوبا، سیر، ساوپالمتو، داروی St. Johns wort و والرین تداخل داشته باشد.

سم شناسی

حیواناتی که از بابونه تغذیه کردند، اثرات بیماری کمی نشان دادند. همیشه قبل از مصرف بابونه و دیگر گیاهان دارویی با پزشک مشورت کنید.

ریسک های مصرف بابونه چیست؟

استفاده از چای و عصاره ی بابونه موجب شوک آنافیلاکتیک، درماتیت تماسی و دیگر واکنش های آلرژیک سخت میشود. افرادی که به گل مینا، گل داوودی و دیگر اعضای خانواده گیاهان کاسنیان آلرژی دارند، نباید از بابونه استفاده کنند.

بسیاری از کارشناسان میگویند که بابونه بی خطر است. این موجب خواب آلودگی و در مقادیرمصرف زیاد موجب استفراغ میشود. همچنین همانطور که در بالا گفته شد، موجب واکنش های آلرژیک افرادی میشود که به این نوع گیاهان و خانواده ی آنها حساسیت دارند، اگرچه این واکنش ها بسیار نادر هستند. کرم های پوست حاوی بابونه میتوانند موجب اگزمای آلرژیک و تحریک چشم شوند. تاثیرات طولانی مدت بابونه شناخته شده نیست.

درصورت داشتن هرگونه مشکل سلامتی، قبل از مصرف بابونه حتما با پزشک مشورت کنید. بابونه حاوی مقدار کمی کومارین است که در مقادیر مصرف بالا و در زمان طولانی، اثر کمی روی رقیق شدگی خون دارد. قبل از عمل جراحی، بابونه را به مدت 2 هفته مصرف نکنید چون ممکن است با داروهای بیهوشی تداخل داشته باشد.

حتما بخوانید: 13 تا از بهترین و جدیدترین روش چاقی صورت با داروهای گیاهی در کمتر از 30 روز

بدلیل نبود شواهد کافی درمورد ایمنی طولانی مدت بابونه، مصرف این گیاه برای زنان باردار و شیرده توصیه نمیشود. قبل از دادن بابونه به کودکان و بچه ها، با متخصص اطفال مشورت کنید.

ویدیویی درباره خواص بابونه

دیدگاهتان را بنویسید