بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

ال آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری و یا آمینو اسید غیر ضروری شرطی است. آرژنین را به عنوان یک آمینو اسید غیر ضروری در نظر می گیرند ، زیرا بدن انسان قادر به تولید آن می باشد. با این وجود ورزشکاران و بدنسازان نیاز خواهند داشت تا از مکمل های آرژنین استفاده نمایند. برخی از متداول ترین منابع غذایی حاوی ال-آرژنین عبارتند از نان گندم ، آجیل ، محصولات لبنی ، مرغ ، گوشت قرمز و ماهی.

آرژنین نقش به سزایی در سنتز پروتئین دارد و به عنوان ماده پیشرو نیتریک اسید ( عامل باز شدن رگ ها ) عمل می کند. به همین دلیل وجود آرژنین در عملکرد سلول ها ، افزایش حجم توده های عضلانی ، درمان اختلالات نعوظی ، درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی بسیار حائز اهمیت است.

آرژنین چیست ؟

آرژنین یک آمینو اسید شرطی است ، بدین معنا که توسط بدن انسان تولید می شود. مصرف مکمل آرژنین به درمان میگرن و التهابات بدن انسان کمک می کند. شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که نقش آرژنین در بدن انسان چیست ؟ آرژنین باعث بهبود سطح نیتریک اسید که دیواره های داخلی رگ های خونی را تحریک کرده و آنها را گشاد می کند تا جریان خون بیشتری بتواند آزادانه جریان یابد ، می گردد. به عبارت دیگر ، رگ های خونی را شل می کند و می تواند برای قلب شما و سیستم قلبی عروقی شما مفید باشد.

انواع آمینو اسیدها
انواع آمینو اسیدها

قبل از اینکه بخواهیم بدانیم بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی چه موقعی است ، باید اطلاعاتی راجع به فواید آن به دست آوریم. در اینجا برخی از رایج ترین مزایای بالقوه ال-آرژنین را برای شما توضیح می دهیم.

تاثیر آرژنین در افزایش رشد عضلات

آرژنین منجر به رشد عضلات می گردد ، زیرا برای سنتز اکثر پروتئین ها لازم است. علاوه بر افزایش حجم توده های عضلانی ، ال-آرژنین سلول های عضلات را علامت گذاری می کند و آزادسازی هورمون ها را تقویت کرده و نهایتا منجر به بهبود متابولیسم چربی در بدن می گردد. نتیجه کلی رو فرم ماندن بدن و عضلاتی حجیم می باشد. با کاهش چربی های ذخیره شده زیر پوستی و افزایش رشد عضلات ، ال-آرژنین منجر به افزایش آمادگی جسمانی و قدرت می گردد که برای بدنسازان بسیار حائز اهمیت است.

تاثیر ال-آرژنین در افزایش استقامت و پایداری

افزایش قدرت از طریق ایجاد توده های عضلانی تنها مزایای بالقوه آرژنین برای بدنسازان نیست. از طریق عملکرد به عنوان ماده تشکیل دهنده نیتریک اسید ، آرژنین منجر به بهبود استقامت و قدرت عضلات می گردد. زمانی که نیتریک اسید آزاد می شود ، از طریق آرام کردن عضلات کناره دیواره ها باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود. این امر نهایتا منجر به کاهش فشار خون و افزایش جریان خون در عضلات در حین انجام تمرینات خواهد شد.

افزایش جریان خون بدین معناست که اکسیژن و مواد مغذی به مقدار کافی برای مدت زمان طولانی برای عضلات شما فراهم می شود. این کار به کاهش آسیب های عضلانی ، بهبود روند درمان و افزایش بازدهی ورزشکاران در حین انجام تمرینات کمک شایانی می کند.

بهبود سیستم ایمنی بدن

ال آرژنین به تقویت سیستم ایمنی بدن و حفظ سلامتی کلی بدن کمک می کند. با از بین بردن رادیکال های آزاد ، آرژنین منجر به افزایش اثربخشی سلول های سیستم ایمنی می گردد. از آنجایی که بدنسازان تحت شرایط استرس زایی به صورت مکرر قرار دارند ، بیشتر در معرض عفونت ها و آسیب های عضلانی قرار خواهند داشت. از این رو همیشه باید اطمینان حاصل کنید که سیستم ایمنی بدنتان تقویت شده است.

مصرف ال آرژنین به صورت مکمل برای بدنسازان

دوز استاندارد مشخصی برای مصرف ال آرژنین برای بدنسازان وجود ندارد ، اما محدوده 2 الی 30 گرم در روز قابل قبول است. با این حال ، به منظور کاهش عوارض جانبی پیشنهاد می کنیم روزانه از پایین ترین دوز ممکن ( 3 الی 5 گرم ) قبل از شروع تمرین و بعد از اتمام تمرین شروع کنید. پس از هفته اول دوز مصرفی را به حدی برسانید که از کمترین عارضه جانبی و بیشترین مزایا برخوردار شوید. مکمل آرژنین را همچنین باید به صورت دوره ای ( قطع رژیم پس از 2 ماه و ادامه دادن آن پس از 2 ماه دیگر ) مصرف کنید.

🚩یک همه کاره ویژه ی قبل خواب🚩
💥تحریک غده هیپوفیز به افزایش ترشح هورمون رشد
💥کمک به عضله سازی و چربی سوزی بیشتر
💥کمک به افزایش قد در سنین رشد
💥کمک به بازسازی سلول های پوستی و جلوگیری از پیری پوست
همه این موارد در زمانی که خواب هستیم اتفاق میافتد.
محصول جی اچ سورج شرکت سایتک نوتریشن به شما کمک می کند تا به اهداف فوق نزدیکتر شوید.

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی کی است ؟

اکثر ورزشکاران به دنبال افزایش حجم عضلات و بهبود عملکرد بدن خود در حین تمرینات ورزشی هستند و معمولا برای دستیابی به نتیجه مطلوب ، به مکمل های ورزشی همچون مکمل های ال آرژنین رو می آورند. برخی شواهد بالینی در مورد بهترین زمان مصرف آرژنین نشان می دهد که :

مصرف مکمل آرژنین به تنهایی مفید خواهد بود ، اما معمولا توصیه می شود که این مکمل را به همراه رژیم غذایی مناسب قبل از شروع تمرین مصرف کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید.

آرژنین آمینو اسیدی است که بدن شما برای سم زدایی آمونیاک ، ترشح هورمون ، سنتز DNA و تقویت سیستم ایمنی استفاده می کند. زمان بندی مصرف این مکمل بسیار حائز اهمیت است ، زیرا بر فواید آن تاثیر مثبتی خواهد داشت. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی قبل از شروع تمرین است. مصرف آرژنین 30 دقیقه قبل از شروع تمرین این اطمینان را حاصل می کند که قبل از شروع تمرینات کاملا هضم شده است. البته این زمان برای هر شخصی اندکی متفاوت خواهد بود. در حالت ایده آل توصیه می شود حدود یک ساعت قبل از شروع تمرین این مکمل را مصرف کنید ، زیرا باعث افزایش سطح نیتریک اسید شده ، پمپاژ عضلات بیشتر شده و در نهایت استقامت شما افزایش شده و عملکرد شما در حین تمرین نیز بهبود می یابد.

همچنین از آنجایی که افزایش سطح اکسیژن عضلات و تامین مواد مغذی عضلات همیشه در جریان است ، در چنین حالتی به بهبود ریکاوری عضلات کمک شایانی می کند. زمان مناسب دیگری برای مصرف این مکمل پس از اتمام تمرین است. این می توانید بهترین زمان برای بهبود ریکاوری عضلات ، کاهش درد و رهایی کامل از خستگی عضلات محسوب شود. همچنین روند رشد عضلات را آغاز می کند. در این زمان توصیه می شود از سایر مکمل های بهبود دهنده ریکاوری نیز به همراه آرژنین استفاده نمایید. زیرا در چنین شرایطی تامین مواد مغذی عضلات فراهم بوده و هر مکمل در اوج کارایی خود عمل می کند. به طور ایده آل آن را با کربوهیدرات یا مکمل های پروتئینی مانند پروتئین وی یا کراتین ترکیب کنید.

معمولا توصیه می شود 3 گرم ال آرژنین را با 50 میلی لیتر آب حل کنید. به منظور افزایش سرعت جذب آن در داخل بدن سعی کنید با معده خالی میل کنید. می توانید مکمل های سیترولین ، کافئین و بتا آلانین که جز پری ورک اوت ها محسوب می شوند را با مکمل آرژنین مصرف کنید.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که زمان مصرف ال آرژنین در بهره مندی از مزایای آن موثر است. آرژنین یک پری ورک است و بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی قبل از شروع تمرین است. در این صورت سطح نیتریک اسید را در داخل بدن بالا برده و باعث افزایش پمپاژ عضلانی شده و نهایتا منجر به افزایش استقامت و عملکرد بهتر شما در حین تمرینات می گردد.

مصرف آرژنین قبل از شروع تمرین همچنین به بهبود ریکاوری کمک خواهد کرد ، زیرا اکسیژن و مواد مغذی کافی برای اکسیژن را قبل از شروع تمرین فراهم کرده و باعث کاهش دردهای عضلانی و خستگی در حین تمرین و پس از اتمام تمرین می گردد. زمان مناسب دیگری برای مصرف آرژنین پس از اتمام تمرین است. این زمان دومین دوز مصرفی شما برای افزایش روند ریکاوری ، کاهش دردهای عضلانی و خلاصی از خستگی عضلات خواهد بود. همچنین این کار باعث شروع رشد عضلات می گردد.

مطالعات زیادی بر روی بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی صورت گرفته است. نتایج این مطالعات بدین گونه بوده است :

  • شما می توانید مکمل آرژنین را صبح زود به منظور افزایش انرژی و گردش خون استفاده نمایید.
  • در طول روز شما می توانید 6000 میلی گرم آرژنین به منظور فعال سازی تولید نیتریک اسید در داخل بدنتان استفاده نمایید. بهترین روش مصرف بدین گونه است که 3 قاشق پودر آرژنین را در آب حل کرده و 2 الی 3 بار در روز با توجه به برنامه تمرینی خود میل کنید. توجه داشته باشید که این پودر را به همراه غذا و یا یک الی یک ساعت و نیم قبل / بعد از غذا میل نکنید.
  • قبل از زمان خواب 2 قاشق پودر آرژنین را در آب حل کرده و یک ساعت و نیم قبل از خواب با معده خالی میل کنید. به منظور بهره مندی از تمامی مزایای این مکمل در طول شب ، بسیار مهم است که آن را با نوشیدنی های طعم دار ، غذا و حتی سایر مکمل های آمینو اسید ترکیب نکنید.

چه مدت زمانی باید از مکمل آرژنین استفاده کرد ؟

این مکمل را باید به صورت مداوم به مدت 2 الی 3 ماه مصرف کرد. دوز 5 الی 6 گرم را باید 2 الی 3 بار در روز مصرف کنید. پس از مصرف آن به مدت 2 الی 3 ماه ، 2 ماه آن را مصرف نکرده و سپس برای یک چرخه 2 الی 3 ماهه دوباره همین روند را ادامه دهید. در پایان باید ذکر کنیم که مصرف چنین مکمل همه کاره ای بسیار اهمیت دارد ، زیرا از جهات مختلفی به بهبود کارایی شما در حین تمرینات کمک شایانی می کند. بهترین چیز این است که آرژنین به راحتی در برنامه بدنسازی شما جای می گیرد.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید