حقایق نمک دریا، از دریا تا سفره غذا

سلام   
با سری مقالات آموزشی از گروه مشاوره تغذیه تلفنی در خدمتتون هستیم

به احتمال زیاد در سال های اخیر با گسترش تبلیغات طب سنتی بسیار با این موضوع برخورد داشته اید که برای طبخ غذا به جای نمک های معمولی مصرفی، از نمک دریا استفاده نمایید.

با وجود حجم بالای اطلاعاتی که گاهی یکدیگر را نقض میکنند، حتماً دچار تردید خواهید شد که کدام مورد برای مصرف مناسب تر است.

در این مطلب قصد داریم با در نظر گرفتن تمام جوانب، بین نمک دریا و نمک تصفیه شده ای که در بازار موجود است مقایسه ای مختصر انجام دهیم. امیدواریم بعد از مطالعه این مطلب بتوانید نمک مناسب تری را برای مصرف خانواده انتخاب کنید.

نمک دریا

جالب است بدانید که نمک دریا از تبخیر آب دریاها و یا دریاچه‌ها تولید می‌شود، در محل هایی در نزدیک دریاچه‌ها، آب را به حوضچه‌هایی هدایت می‌کنند تا در مقابل تابش نور خورشید و وزش باد، این آب تبخیر شود. محصول نهایی رسوباتی است که به آن نمک دریا می گوییم.

نمک دریا می تواند سرطانزا باشد!

این درحالی است که ضایعات کارخانجات به دریاها ریخته می‌شود و ممکن است این ضایعات حاوی مواد شیمیایی و فلزات سنگینی مثل سرب، آرسنیک و جیوه باشند که بعد از تبخیر این رسوبات در نمک دریا باقی می‌مانند. فلزات سنگین می‌تواند بسیار خطرناک باشند و در درازمدت منجر به بیماریهای مختلفی مثل سرطان شوند.

در واقع اگر نمک دریا تصفیه نشده باشد، مشکلات بهداشتی و سلامتی زیادی را ایجاد می‌کند. در درازمدت باعث ایجاد سنگ کلیه شده و بار کلیوی را افزایش می‌دهد و باعث ناکارآمدی کلیه ها می شود. بعد از کلیه این مواد در کبد تصفیه ‌می‌شوند در نتیجه می‌تواند منجر به مشکلات کبدی نیز گردد.

نمک دریا فاقد ید است

نمک دریا فاقد برخی مواد معدنی نظیر ید است، این در حالی است که ید برای عملکرد فیزیولوژیک بدن کاملاً ضروری است. از عوارض کمبود ید می توان به گواتر، کم کاری تیروئید، عقب افتادگی ذهنی و جسمی در کودکان، اختلال در تولید مثل و کاهش ضریب هوشی اشاره کرد.
البته استثنائاتی هم وجود دارد؛ بخشی از جامعه که دچار پرکاری تیروئید هستند، تحت نظر پزشک نباید نمک یددار استفاده کنند و باید یک نمک تصفیه شده دیگر را جایگزین آن کنند.

مزایای نمک دریا

اما از مزایای نمک دریا می توان به وجود مواد معدنی مثل پتاسیم، منیزیم، کلسیم، روی و آهن اشاره کرد که این مواد معدنی در کنار سدیم برای سلامت و عملکرد سیستم های مختلف بدن کاملا ضروری هستند.

نمک تصفیه شده فاقد املاح است

در رابطه با نمکهای معمولی که در بازار با قیمت پایین در حال عرضه هستند می توان گفت که هیچ یک از این مواد معدنی را دارا نمی باشند و تنها دارای سدیم و ید هستند.

مزایای نمک تصفیه شده 

اما مزیتی که برای این نوع نمک می توان قائل شد، بحث بهداشت آن است که به دلیل فرایند تصفیه فاقد هر گونه آلودگی است.
این نکته را فراموش نکنید که شرایط نگهداری نمک برای حفظ خواص ید موجود در نمک بسیار مهم است. باید نمک را در ظرف در بسته و به دور از نور و رطوبت نگهداری کرد و جهت اضافه کردن آن به غذا در هنگام طبخ، نمک را در انتهای پخت اضافه نمود تا ید آن در حداکثر مقدار حفظ شود.

چنانچه نمک دریا به شکل تصفیه شده، به دو صورت بدون ید و یا غنی شده با عنصر ید در بازار عرض گردد، به دلیل وجود مواد معدنی بسیار، می تواند برای گروه های مختلف انتخاب مناسبی باشد. در رابطه با مسائل بهداشتی نیز بحث بسته بندی نمک بسیار مهم است. نمک باید در بسته بندیهای بهداشتی بطوریکه دور از نور و رطوبت باشد عرضه گردد.

راهکار دیگری نیز که وجود دارد، غنی سازی نمک های ید دار تصفیه شده با مواد معدنی همچون پتاسیم، منیزیم، کلسیم و روی می باشد که از این طریق می توان در دریافت مواد معدنی تعادل ایجاد کرد.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

حتماً تجربیات، سوالات و یا پیشنهادات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

تا مطلب بعدی مراقب خودتون باشید.

بدرود

دیدگاهتان را بنویسید