رژیم غذایی برای کاهش قند خون

مواد موثر در کاهش قند خون

بیماران مبتلا به دیابت به علت اختلال در سوخت و ساز چربی ها مستعد بیماریهاى قلبى عروقى هستند. مجرای عروق خونى افراد مبتلا به دیابت دچار انسداد شده و باعث کاهش خون رسانى به اعضاى مختلف بدن مى‌شود. به علت اینکه در بیماری دیابت گلوکز بطور مزمن در عروق بالا می رود می تواند در جدار رگ ها رسوب کرده و باعث پدیده انسداد و گرفتگی عروق مهم مانند چشم، قلب و دیگر اندام های حیاتی گردد. اختلال در خون رسانى باعث آسیب هاى جدى در عروق چشم (که باعث کاهش دید و نابینایی یا رتینوپاتی دیابتی)، قلب، کلیه‌ها و در دیگر اندام ها خصوصا پاها (پای دیابتی) شده که در نهایت منجر به بی حسی، زخم و قطع پا می شود. این بیماران همچنین مستعد ابتلا به عفونت نیز مى‌شوند.

به طور کلی تغذیه نقش بسیار مهمی در پیشگیری و کنترل و کاهش قند خون  بر عهده دارد. علاوه بر رژیم غذایی، مکمل های غذایی نیز می توانند در کاهش قند خون موثر باشند. از جمله مکمل های موثر در پیشگیری و کمک به درمان این بیماری ماده معدنی کرومیوم است. کرومیوم یکی از عناصر معدنی مهم برای بدن انسان می باشد که برای کنترل قند خون خصوصاً در بیماران مبتلا به دیابت ضروری است. کمبود این عنصر زمانی مشخص می شود که رژیم غذایی برای مدت طولانی از این عنصر فقیر بوده و یا این که در جذب آن اختلال بوجود آمده باشد. برای ورود قند از خون به داخل سلولهای بدن هورمونی به نام انسولین مورد نیاز است. در صورت کمبود انسولین و یا مقاومت به آن، گلوکز براحتی داخل سلول ها نشده و سلول ها انرژی لازم را برای متابولیسم خود نخواهند داشت. کرومیوم در بهبود عملکرد انسولین نقش داشته و سبب می شود تا قند خون بهتر کنترل شود. کروم سبب تسهیل ورود گلوکز به درون سلول ها شده و قند خون را کاهش می دهد.

مطالعات نشان مى دهد كه مصرف مكمل كروم براى افراد مبتلا به ديابت نوع دو و افراد مقاوم به انسولين مفيد است. شواهد نشان مى دهد كه كروم باعث كاهش سطح گلوكز خون و افزايش حساسيت نسبت به انسولين مى شود. کروم علاوه بر کنترل قند خون، در سوخت و ساز بدن نیز دخالت داشته و خصوصا برای سوخت و ساز کربوهیدراتها، چربیها و پروتئینها (که اجزای اصلی رژیم غذایی ما را تشکیل می دهند) موثر است. در واقع اين عنصر كمياب نقش بسيار موثرى در متابوليسم چربى ها و قند ها دارد و سلامت دستگاه قلب و عروق را ارتقا مى بخشد.

تاثیر کروم در قند خون

تحقیقات علمی جدید نشان می دهند مصرف مکمل های کروم در کاهش وزن و چربیهای بدن موثر بوده و همچنین در افزایش حجم عضلات بدن نقش دارد. بعضى ورزشکاران به منظور افزايش حجم ماهيچه ها و سوزاندن  چربیهای اضافی از مكمل كروم استفاده مى كنند. اضافه كردن اين ماده به رژيم غذايى سبب مى شود كه حتى زمانى كه هيچ تحركى نداريد نيز چربى بدن بسوزد. بر این اساس كروم باعث كنترل اشتها مى شود، به خصوص تاثير زيادى بر کاهش ميل و ولع نسبت به شيرينى جات دارد. اين ماده معدنى باعث حمل پروتئين به محل هايى مى شود كه بيشتر نياز است.

کروم عمدتا از راه ادرار دفع می شود و میزان نیاز روزانه کروم در رژیم غذایی 35 – 25 میکروگرم در روز است و اما تنها در حدود 4 – 2 درصد از کروم رژیم های غذایی جذب می شود. به همین علت استفاده از مکمل های غذایی کروم در افراد مبتلا به دیابت یا مرحله پیش دیابت و افرادی که نیاز به کاهش وزن و یا تقویت بافت عضلانی دارند لازم و مفید است. منابع غذايى سرشار از كروم شامل سبزيجاتى مثل بروكلى، سيب زمينى و لوبياى سبز، گندم و ساير غلات، گوشت گاو و مرغ و ماكيان، ميوه هايى مثل سيب و موز، شير و ساير محصولات لبنى است.

 

کروم پیکولینات 21 سنتری برای قند خون

محصول کروم پیکولینات 21 سنتری حاوی 200 میکروگرم در هر قرص کروم است. ملح پیکولینات کروم دارای حداکثر جذب گوارشی بوده و عوارض گوارشی خاصی ندارد. هر بسته از کروم 21 سنتری حاوی 100 عدد قرص بوده و در کمپانی 21 سنتری ایالات متحده تولید و بسته بندی می شود. مقدار مصرف آن روزانه یک قرص همراه با غذا و یا طبق دستور پزشک است.

دیدگاهتان را بنویسید