سلامت لوزالمعده در گرو رژیم غذایی سالم

140278 902 - سلامت لوزالمعده در گرو رژیم غذایی سالم

سلامت لوزالمعده در گرو رژیم غذایی سالم

لوزالمعده، زیر معده قرار دارد و وظیفه آن حفظ قندخون می باشد. هنگامی که قندخون افزایش پیدا می کند، به رگ های خونی آسیب می رساند. به همین دلیل است که مشکلات پانکراس اغلب به دیابت نوع یک یا دو منجر می شود. از طرفی سلامت لوزالمعده با مصرف غذاهای ناسالم به آسانی آسیب می بیند؛ با این حال برخی مواد غذایی وجود دارد که در بهبود عملکرد پانکراس نقش دارد.نتایج بررسی های علمی نشان می دهد که برنامه غذایی سرشار از میوه و سبزی، از بروز سرطان پانکراس جلوگیری می کند.

مطلب مرتبط: مواد غذایی انسولین ساز طبیعی که به پانکراس برای تولید انسولین کمک می کنند

کلم بروکلی

به نقل از سایت «نیوزویک»، این سبزی که یکی از سالم ترین گیاهان به حساب می آید، سرشار از آنتی اکسیدان و ماده ای به نام سولفورافین است. کلم بروکلی سبب کاهش کلسترول، مقاومت بدن به انسولین و استرس اکسیداتیو می شود. هر یک از این 3عامل باعث آسیب دیدگی پانکراس می شوند. بررسی دیگری که در سال 2012 انجام گرفت، نشان می دهد که مکمل های کلم بروکلی به طور چشمگیری میزان تراکم انسولین در خون بیماران مبتلا به دیابت را کاهش می دهد.

گیلاس

برخلاف این تصور که مصرف میوه میزان قندخون را افزایش می دهد و برای مبتلایان به دیابت مضر است، مصرف میوه به خصوص گیلاس خطر دیابت نوع2 را کاهش می دهد. علت این امر، خاصیت ضدالتهابی است که آسیب های عروقی لوزالمعده بر اثر دیابت را کاهش می دهد.

11715540 462 - سلامت لوزالمعده در گرو رژیم غذایی سالم

سیر

سیر نه تنها برای سلامت قلب و عروق مفید است بلکه ضدفشار خون بالا و کاهش دهنده چربی خون نیز می باشد. این دو خاصیت کنترل گلیسمی و سلامت لوزالمعده را بهبود می دهد. نتایج تحقیق سال 2013 نشان می دهد که سیر، سبب تعادل قندخون ناشتا می شود.

سوپ گوجه فرنگی

یکی از بهترین راه های جلوگیری از بروز سرطان لوزالمعده، مصرف میوه و سبزی است. گوجه فرنگی نیز سرشار از لیکوپن است که عامل ضدسرطانی قوی است و می تواند بروز سرطان لوزالمعده را کاهش دهد. در این زمینه مصرف سوپ گوجه فرنگی توصیه می شود.

اسفناج

ماده ای به نام MGDG ماده قوی ضدسرطان است، زیرا مانع از تکثیر DNA در سلول های سرطانی می شود. نتایج بررسی های سال 2013 نشان می دهد که این ماده «MGDG» می تواند روند رشد سلول های سرطانی را کُند کند و همچنین سبب مرگ سلول های سرطانی شود.

مطلب مرتبط: خواص اسفناج: 10 خاصیت اثبات شده اسفناج برای سلامتی

156892123 - سلامت لوزالمعده در گرو رژیم غذایی سالم

ماست طبیعی

ماست طبیعی منبع عالی کلسیم است. علاوه بر آن دارای پروبیوتیک نیز می باشد که از بروز عفونت جلوگیری می کند و در سیستم ایمنی بدن نقش دارد. مصرف این ماده، یکی از طبیعی ترین راه های محافظت از پانکراس و جلوگیری از آسیب دیدن بافت آن است.

انگور قرمز

این میوه غنی از  پلی فنولز و ریزوراترول است که سوخت و ساز کربوهیدرات ها را در بدن تنظیم می کند و روند انتقال گلوکز به سلول ها را بهبود می بخشد. این دو به طور موثر در تعادل انسولین نقش دارند.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید