عوارض جانبی کاهش وزن سریع بر روی سلامت بدن

eat right - عوارض جانبی کاهش وزن سریع بر روی سلامت بدن

عوارض جانبی کاهش وزن سریع بر روی سلامت بدن

همه ما برای کاهش وزن به دنبال سریع ترین و آسان ترین راه میگردیم اما شاید اگر از عوارض جانبی کاهش وزن سریع بدانیم در این رویه خود تجدید نظر کنیم . رژیم هایی که بسیار سریع وزن را کم می کنند، باعث بروز مشکلات جدی در سلامت شخص خواهند شد. ضمنا اینکه وزن کاهش یافته با این نوع رژیم های کاهش وزن پایدار نیست و به محض اینکه شخص رژیم را کنار گذاشت، افزایش وزن بسیار شدیدی سراغ شخص خواهد آمد که چه بسا وزن شخص را از وزن اولیه قبل از رژیم غذایی نیز بالاتر خواهد برد .

مطلب مرتبط: مواد غذایی چربی سوز برای کمک به روند سوخت و ساز بدن و کاهش وزن

عوارض جانبی کاهش وزن سریع

1- کاهش توده عضلانی

از عوارض جانبی کاهش وزن سریع این است که علاوه بر چربی بدنی چیزهای دیگری نیز می سوزانید. هدف کاهش وزن سالم این است که چربی های بدن را از بین ببرد و عضلات را نگه دارد. با این حال در چند روز ابتدایی کاهش وزن شدید، آنچه از دست می رود ترکیبی است از وزن آب بدن، بافت عضلانی و چربی بدن. به صورت کلی شما باید جلوی از دست رفتن بافت عضلانی را بگیرید. تثبیت بافت عضلانی کمک می کند سوخت و ساز بالا بماند. گفته می شود تراکم مواد معدنی استخوان نیز ممکن است با کاهش وزن سریع کاهش بیابد. این یعنی در خطر پوکی استخوان قرار می گیرید. کاهش وزن سریع در چند هفته ابتدایی بیشتر برنامه های غذایی شایع است. با این حال کاهش وزن باید به صورت نرمال نیم تا یک کیلوگرم در هفته باشد. اعداد بالاتر از این مطمئناً چیزی بیشتر از چربی را شامل می شوند.

2- عملکرد ضعیف سیستم ایمنی  

عدم دریافت کالری و مواد مغذی کافی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد

3 یبوست یا اسهال

دنبال کردن یک برنامه غذایی بسیار کم کالری و حتی کم کالری می تواند به شدت جریان گوارشتان را تغییر دهد. با کاهش وزن شدید، ممکن است یبوست یا اسهال را تجربه کنید چون سرعت گوارش تغییر می کند که تا حدودی به نوع غذایی که می خورید بستگی دارد. برای مثال اگر برنامه کم کالری را دنبال کنید و مصرف گوشت را افزایش دهید، ممکن است دچار یبوست شوید چون به شکل چشمگیری مصرف فیبر را کاهش داده اید. با این حال اگر به عنوان بخشی از برنامه غذایی مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید، ممکن است سرعت فرآیند گوارش خود را افزایش دهید. بعد از چند هفته سیستم گوارش می تواند به صورت کلی یا تا قسمتی خود را با تغییر در برنامه غذایی سازگار کند. اگر برای تسریع کاهش وزن از خوردن مایعات پرهیز می کنید، ممکن است دچار کم آبی شوید و همین خطر یبوست را افزایش می دهد. برای کاهش وزن به هیچ وجه پرهیز از مصرف آب توصیه نمی شود. قطع استفاده از نوشیدنی های شیرین برای افزایش سلامت کلی بدن و کمک به کاهش وزن توصیه می شود. اما فراموش نکنید نوشیدن مایعات برای سلامت کلی بدن بسیار با اهمیت است.

4- کاهش متابولیسم بدن

مکن است سوخت و ساز بدن شما کند شود :متابولیسم شما تعیین می کند که چه مقدار کالری  در روز نیاز دارید ‌. متابولیسم آهسته تر به این معنی است که شما کالری کمتری باید دریافت کنید بسیاری از مطالعات نشان داده است که کم کردن وزن سریع با دریافت کالری پایین ممکن است باعث کاهش متابولیسم و کاهش نیاز  23 درصدی کالری در هر روز شود . دو دلیل کم شدن متابولیسم بدن  عبارت است از از بین رفتن عضلات و پایین آمدن برخی از هورمون هایی که متابولیسم را تنظیم می کند ( مانند هورمون تیروئید) و متاسفانه ممکن است این پایین آمدن متابولیسم بدن بعد از قطع رژیم غذایی باز هم ادامه دار باشد .

5 – سردرد

سردرد یکی از عوارض شایع دنبال کردن برنامه های غذایی بسیار کم کالری و کم کالری است. دلیل سردرد ها این است که چنین برنامه غذایی ممکن است کربوهیدرات کمی داشته باشد و منجر به کمبود گلیکوژن در بدن شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد بدن بافت عضلانی را می شکند تا گلیکوژن ذخیره شده در آنها را برای مغز ارسال کند. مغز تنها می تواند از گلیکوژن به عنوان سوخت استفاده کند. اگر ذخایرش دچار کمبود شوند بدن چربی های ذخیره شده می گیرد و تبدیلشان می کند به چیزی شبیه گلوکز که مغز بتواند از آنها استفاده کند. وقتی چنین اتفاقی می افتد ممکن است عوارضش سردرد باشد.

3865 footofan com - عوارض جانبی کاهش وزن سریع بر روی سلامت بدن

6 – ریزش مو

هنگام مصرف کالری کم، ممکن است بدن شما مواد مغذی کافی برای حمایت از رشد مو نداشته باشد که می تواند باعث ریزش مو شود .

کردن ماسک مو برای درمان ریزش مو در خانه - عوارض جانبی کاهش وزن سریع بر روی سلامت بدن

7 سنگ کیسه صفرا

بر اساس تحقیقات حدود 15 تا 25 درصد افرادی که کاهش وزن شدید را تجربه کرده اند ممکن است دچار سنگ کیسه صفرا شوند. کیسه صفرا حاوی صفرایی است که کبد می سازد. کیسه صفرا می تواند صفرا را در روده کوچک آزاد کند تا مولکول های چربی در آنجا را بشکند. کاهش وزن سریع می تواند خطر شکل گیری سنگ های کوچک در کیسه صفرا را افزایش دهد. این سنگ ها می توانند نهایتا منجر به گرفتگی شوند که برای درمانش مجبور به برداشتن کیسه صفرا با جراحی می شوید. اگر مقدار زیادی وزن کم کرده اید و یا می خواهید سریع وزن کم کنید، باید حتما با پزشک خود صحبت کنید و زیر نظر او پیش بروید.

8- خستگی شدید

شاید به اندازه کافی آهن، ویتامین B12 و فولات را در رژیم غذایی کم کالری دریافت نکنید که ممکن است شما را در معرض خستگی شدید و کم خونی قرار دهد.

fadat 760x400 - عوارض جانبی کاهش وزن سریع بر روی سلامت بدن

9-  بازگشت دوباره وزن

تحقیقات نشان داده حدود 20 درصد افراد دچار اضافه وزن که برنامه ای بلند مدت برای کاهش وزن را رعایت کرده اند حداقل تا یک سال وزن کم شده را ثابت نگه داشته اند.

10- افزایش احساس گرسنگی

اگر مدت طولانی چیزی نخورید ولع خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده در شما تشدید می‌شود و اگر خود را زیاد گرسنه نگه دارید، پرهیز از مصرف این غذاها تقریبا غیرممکن می‌شود.

woo - عوارض جانبی کاهش وزن سریع بر روی سلامت بدن

چه زمانی کاهش وزن سریع اشکالی ندارد؟

در بعضی مواقع دنبال کردن یک برنامه غذایی بسیار کم کالری توصیه می شود و آن زمانی است که زیر نظر متخصص تغذیه این کار را بکنید. کاهش وزن سریع برای کسی که بسیار چاق است و به دلیل مشکلات سلامت باید وزن کم کند توصیه می شود. یک برنامه غذایی بسیار کم کالری زیر نظر متخصص تنها برای مدت زمان کوتاه تجویز می شود و همانطور که گفتیم تنها برای کمک به سالمتر شدن فرد است. افرادی که پزشک برایشان چنین برنامه ای را تجویز می کند دچار مشکلاتی مانند دیابت، کلسترول بالا، فشار خون و دیگر بیماری های خطرناک هستند. تنها در چنین موارد خاصی کاهش وزن سریع توصیه می شود.

برای دریافت یک رژیم غذایی موفق میتوانید از طریق لینک زیر در رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان ثبت نام کنید

دریافت برنامه غذایی آنلاین

 

 

دیدگاهتان را بنویسید