مراکز خدمات مراقبتی کودک

خانه­ها و مراکز

خانه­های مراقبت روزانه، خدمات مراقبتی کودک را در خانه­ی مراقب ارائه می­کنند که اغلب یک فرد بزرگسال نظارت بر کودکان را بر عهده دارد. خدمات مراقبتی کودک در مراکز و پیش دبستانی­ها انجام می­گیرد که در آن­ها چندین فرد مسئول مراقبت از گروه­های بزرگتری از کودکان هستند.

در هر صورت انجمن آمریکایی بیماری­های کودکان (AAP) و انجمن ملی آموزش کودکان (NAEYC) پیشنهاد می­کنند که مرکز یا خانه­ی خدمات مراقبتی کودکان دارای مجوز باشند و به طور منظم بازرسی شوند. مراقبان باید آموزش­های اولیه­ی احیای قلبی و ریوی و رشد اولیه­ی کودک را دیده باشند. همچنین باید قوانین و سیاست­های مرکز خدمات مراقبتی کودک در خصوص کودکان بیمار، واضح و مشخص باشد. اعتبار گذاری داوطلبانه­ی NAEYC یا انجمن ملی نگهداری کودکان برای خانواده­ها (NAFCC) معمولا بیان می­کنند که مرکز متعهد است خدمات مراقبتی کودک با کیفیتی ارائه کند و در برنامه­های مرتبط با رشد کودکان شرکت کند.

مسائل سلامت، ایمنی و بهداشت از اهمیت برخوردارند. واکسیناسیون تمام کودکان و اعضای مرکز خدمات مراقبتی کودک باید به روز باشد. سوء پیشینه­ی پرسنل مرکز باید بررسی گردد. تسهیلات به کار رفته برای کودکان باید ایمن باشند و اسباب بازی­ها باید به طور منظم ضد عفونی شوند. تمام اعضای مرکز خدمات مراقبتی کودک باید هنگام تعویض پوشک کودکان دستکش­های یک بار مصرف بپوشند و دست­های کودکان و مراقبان به طور منظم شسته شوند تا انتقال بیماری­ها به حداقل برسد.

همچنین باید انتظار داشته باشید که کودک­تان در مرکز خدمات مراقبتی کودک به یک مراقب سپرده می­شود تا حس امنیت و ثبات داشته باشد. از مرکز در مورد تعداد دفعات تعویض کارمندان سوال کنید، تعویض­های کمتر مراقبان نیاز کودک­تان به سازگاری مداوم با مراقبان جدید را به حداقل می­رساند.

پیش دبستانی­ها

پیش دبستانی­ها، همان گونه که از اسم­شان برمی­آید، برنامه­ای آموزشی برای کودکان پیش از شروع کودکستان یا دبستان ارائه می­کنند. بسیاری از مراکز خدمات مراقبتی کودک نیز امروزه برنامه­های یادگیری اولیه برای کودکان را به برنامه­های­شان افزوده­اند. NAEYC پیشنهاد می­کند که در خصوص خدمات مراقبتی کودک در یک پیش دبستانی خوب به دنبال نشانه­های زیر باشیم:

 • کودکان بیشتر زمان­شان را به بازی و کار با وسایل و سایر کودکان می­گذرانند.
 • کودکان به فعالیت­های متنوعی در طول روز دسترسی دارند.
 • مربیان با کودکان به صورت انفرادی، در گروه­های کوچک و با کل گروه در زمان­های مختلفی از روز کار می­کنند.
 • کلاس با کارهای هنری و پروژه­های خودِ کودکان تزئین شده است.
 • کودکان اعداد و حروف الفبا را در تجربیات روزمره­ی خود می­آموزند.
 • کودکان بر پروژه­هایی کار می­کنند و زمان­هایی طولانی را به بازی و کاوش می­پردازند.
 • در مرکز خدمات مراقبتی کودک به ندرت از کاربرگ برای کودکان استفاده می­شود.
 • کودکان هر روز فرصت بازی در محیط بازی ایمن در بیرون را دارند.
 • مربیان برای کودکان به صورت انفرادی یا در گروه­های کوچکی کتاب می­خوانند.
 • وسایل و منابع برای کودکانی که جلوتر از بقیه هستند و همچنین کودکانی که نیاز به کمک بیشتر دارند فراهم است.
 • کودکان و والدین­شان منتظر مدرسه هستند.

کودکان با نیازهای خاص

قانون فدرال، تحصیلات خاص و خدمات مراقبتی کودک برای کودکان ناتوان از زمان تولد تا سن 5 سالگی را تضمین می­کند. خدمات مراقبتی کودکان خاص مانند گفتار درمانی، ورزش درمانی و کاردرمانی اکنون می­تواند به مراکز خدمات مراقبتی کودک یا پیش دبستانی­ها آورده شود؛ بنابراین کودکانی که نیازهای خاص دارند می­توانند از مراقبت­های “معمول” بهره ببرند.

خدمات مراقبتی کودک که مداخله­ای هستند می­توانند از طریق گروه محلی خدمات سلامت رفتاری و ناتوانی ذهنی برای کودکان تا 3 سالگی و از طریق گروه آموزشی دولتی برای کودکان 3 تا 5 سال هماهنگ شوند.

در پایان روز

پس از اینکه تحقیقات، مصاحبه و مشاهدات­تان را انجام دادید، باید به خودتان اطمینان دهید که فراهم کردن خدمات مراقبتی کودک برای فرزندتان بهترین کار برای خانواده­تان است. برای برطرف کردن اضطراب­تان، تا جایی که می­توانید با کودک­تان وقت بگذرانید. هنگامی که در پایان روز کاری به خانه می­رسید، زمان­تان را برای فرزندتان آزاد کنید و آن را به استراحت، نوازش، تعامل و بازی با کودک­تان بگذرانید.

همچنین پیشنهاد می­شود والدینی که از دور بودن از کودک­شان احساس گناه می­کنند از جملات مثبتی در مورد خودشان استفاده کنند مانند “من هنوز مادر یا پدر خوبی هستم” و “کودک من تجربه­های فوق­العاده­ای دارد”. فوائد خدمات مراقبتی کودک با کیفیت را بشناسید. کودکان در حال توسعه­ی روابط با دیگر کودکان و یادگیری عملِ دادن و گرفتن هستند.

اگر هنوز به خدمات مراقبتی کودک ارائه شده شک دارید، گزارش­های روزانه درباره­ی کارهایی که کودک­تان انجام می­دهد یا سر زدن به مرکز خدمات مراقبتی کودک می­تواند به شما کمک کند تا پروسه­ی مراقبت از فرزندتان را با دقت دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که کودک­تان به خوبی تربیت می­شود و به او خوش می­گذرد.

همان طور که شما می­خواهید از پرستار کودک­تان و خدمات مراقبتی کودک ارائه شده به فرزندتان مطمئن شوید، کودک نیز نیاز به زمان برای سازگاری دارد. نوزادان تا هفت ماهگی معمولا به سرعت با مراقبان سازگار می­شوند؛ نوزادان بزرگ­تر ممکن است از “اضطراب جدایی” رنج ببرند و نیازمند زمان بیشتر و حس اطمینان از سوی والدین­شان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید